Skocz do zawartości

Fotowoltaika - stan aktualny


nikt-znany

Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam się do tematu.

Wstępnie instalacja ~6kW z możliwością delikatnego rozbudowania. 

Falownik: skłaniam się ku Huawei 6KTL, Fronius odpada (chłodzony aktywnie)

Panele: Longi 365W

 

1. Oferty, które dostaję aktualnie to ~25k-26PLN brutto za instalację ~6kW na ww. falowniku i panelach.  Pytanie jak to u Was wygląda, ktoś aktualnie zgłębiał temat? W sieci ludzie piszą, że dobre oferty to w granicach 4kPLN/1kW.

2. Firm jak grzybów po deszczu, konkurencja gigantyczna. Trudno wybrać wykonawcę, który zrobi robotę zgodnie ze sztuką, a nie narobi szkód. Jak wy weryfikujecie oferentów?

3. Mój prąd - podobno od lipca ruszy nabór wniosków, warunki zmienią się, lecz na jakie? Mało kto wie. Czekać z realizacją do lipca czy ruszać już teraz...

4. Gmina ma dofinansowanie rzędu 48%, dla 6kW szacują, że wyjdzie ~15kPLN do zapłaty. Jednak dopiero po ogłoszeniu przetargu będzie znana kwota finalna jak i sprzęt na jakim to będzie zrobione. 

Czy od tej kwoty dofinansowania należy zapłacić podatek dochodowy? Mam dwa sprzeczne stanowiska....

5. Na jakie elementy instalacji jeszcze zwrócić uwagę?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17x Moduł PV Viessmann Climate

Solutions SE Vitovolt 300 M385 WG-

allblack

 

Falownik Fronius International

FRONIUS Symo 6.0-3-M

 

Zabezpieczenia Dehn

31 416 brutto za całość.

 

Można taniej z tego co się orientowałem.

Firmę mam z polecenia. Właśnie za jakość montażu jest bardzo chwalona.

Montaż na dachówce ceramicznej.

Zobaczymy.

Na razie mam ofertę, ładne grafiki 3D i cenę. Zobaczymy czy uda się jeszcze negocjować cenę. Po dotychczasowym kontakcie jestem dobrej myśli.

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, tomkowski napisał:

17x Moduł PV Viessmann Climate

Solutions SE Vitovolt 300 M385 WG-

allblack

 

Falownik Fronius International

FRONIUS Symo 6.0-3-M

 

Zabezpieczenia Dehn

31 416 brutto za całość.

 

Można taniej z tego co się orientowałem.

Firmę mam z polecenia. Właśnie za jakość montażu jest bardzo chwalona.

Montaż na dachówce ceramicznej.

Zobaczymy.

Na razie mam ofertę, ładne grafiki 3D i cenę. Zobaczymy czy uda się jeszcze negocjować cenę. Po dotychczasowym kontakcie jestem dobrej myśli.

 

 

1 panel Viessmann kosztuje KATALOGOWO 900 zł netto

Falownik ok. 6 k netto

Czyli brutto razem 23k.

A jeszcze uchwyty, przewody, montaż, pomiary

Czyli nie drogo, jeszcze na dachówce, fe 👎

 

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, technix napisał:

1 panel Viessmann kosztuje KATALOGOWO 900 zł netto

Falownik ok. 6 k netto

Czyli brutto razem 23k.

A jeszcze uchwyty, przewody, montaż, pomiary

Czyli nie drogo, jeszcze na dachówce, fe 👎

Dzięki za tą odpowiedź!

Trochę mnie utwierdza w przekonaniu, że wybór sprzętu i firmy jest słuszny. Oczywiście zobaczymy jak się sprawdzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mazi napisał:

Jest chłodzony aktywnie, z tego co ludziska piszą to chłodzenie jest po prostu głośne. Nie chcę kolejnego (po reku i piecu) generatora hałasu w garażu.

 

Potwierdzam że szumi i to dość głośno, tzn słychać 

U mnie w wolnostojącym garażu więc nie jest to problem, ale do mieszkania się nie nadaje

Szumi tylko jak słońce świeci, więc nocą jest cicho ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest chłodzony aktywnie, z tego co ludziska piszą to chłodzenie jest po prostu głośne. Nie chcę kolejnego (po reku i piecu) generatora hałasu w garażu.
Wg mojego kolegi pozarnika z chłodzeniem pasywnym jest bezpieczniej.

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec

A jak się ma moc paneli do ich powierzchni? Coś się zmieniło w tym temacie czy generalnie wszyscy mają podobnie jeżeli chodzi o moc z metra kwadratowego?

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie p-poż.

Sąsiad mi sprzedał "rewelację", że panele nie są bezpieczne gdy nie ma wyłącznika bezpieczeństwa, który pozwala na "odcięcie" paneli przy pożarze, tak by strażacy mogli po nich lać wodą. Że - cytuję - "każdy panel jest odcinany, tak, że nic z niego nie wychodzi" 😄

 

O co chodzi i jak to jest tak naprawdę?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, mazi napisał:

1. Oferty, które dostaję aktualnie to ~25k-26PLN brutto za instalację ~6kW na ww. falowniku i panelach.  Pytanie jak to u Was wygląda, ktoś aktualnie zgłębiał temat? W sieci ludzie piszą, że dobre oferty to w granicach 4kPLN/1kW.

 

 

u mnie w okolicy za 6kW olx podpowiada oferty poniżej 20k około 3,3-3,5/1kW na panelach 360W+

ale tez nie mam pojecia jak weryfikowac te firmy

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, _luk_ napisał:

u mnie w okolicy za 6kW olx podpowiada oferty poniżej 20k około 3,3-3,5/1kW na panelach 360W+

ale tez nie mam pojecia jak weryfikowac te firmy

 

A ceny  netto czy brutto? Z montażem czy sam zestaw?

Pytam, bo dość tanio. W zeszłym roku miałem oferty w cenach 24-27 tysięcy za instalację ok. 6kWp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, _luk_ napisał:

 

ale tez nie mam pojecia jak weryfikowac te firmy

 

Ja wiem DOSKONALE, ale nie napiszę tu, bo zaraz wszyscy co się nie znają, albo znają się z poradnika muratora będą się onanizować tu.

Ja ostatnie 2 lata życia poświęciłem żeby się tego nauczyć plus kosztowało mnie to ok. 10kzł.

A teraz zacznę spijać śmietankę tego poświęcenia 👌

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Majkiel napisał:

A ceny  netto czy brutto? Z montażem czy sam zestaw?

Pytam, bo dość tanio. W zeszłym roku miałem oferty w cenach 24-27 tysięcy za instalację ok. 6kWp.

brutto, wysłałem przykład na priv coby nie było ze cos reklamuje

malo tego kumpel założył na początku roku zestaw z uzywanym 3msc falownikiem huawei 12kW i 8kW paneli (full black - tyle byl w stanie o tym powiedziec) za wspomniane wlasnie 20k, z montazem oczywiscie

wiem ze falowniki sie raczej przeciaza niz niedociaza ale za te pieniadze chyba mialo to sens

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, _luk_ napisał:

brutto, wysłałem przykład na priv coby nie było ze cos reklamuje

malo tego kumpel założył na początku roku zestaw z uzywanym 3msc falownikiem huawei 12kW i 8kW paneli (full black - tyle byl w stanie o tym powiedziec) za wspomniane wlasnie 20k, z montazem oczywiscie

wiem ze falowniki sie raczej przeciaza niz niedociaza ale za te pieniadze chyba mialo to sens

 

Za taką cenę, to się bierze i nie marudzi ;)
A jak ma przewymiarowany falownik, to zawsze może dołożyć kilka paneli za jakiś czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, krawiec napisał:

A jak się ma moc paneli do ich powierzchni? Coś się zmieniło w tym temacie czy generalnie wszyscy mają podobnie jeżeli chodzi o moc z metra kwadratowego?

 

Krawiec

Zmienia się. W 2018r std były 266W/panel, dopłacałem żeby mieć "aż" 300W, obecnie std to 340-360W/panel

 

3 godziny temu, tomkowski napisał:

W temacie p-poż.

Sąsiad mi sprzedał "rewelację", że panele nie są bezpieczne gdy nie ma wyłącznika bezpieczeństwa, który pozwala na "odcięcie" paneli przy pożarze, tak by strażacy mogli po nich lać wodą. Że - cytuję - "każdy panel jest odcinany, tak, że nic z niego nie wychodzi" 😄

 

O co chodzi i jak to jest tak naprawdę?:)

Tak, wyłącznik bezpieczeństwa przy każdym panelu w łatwo dostępnym miejscu :).

Jak poleją gęstą pianą to nie będzie produkcji :).

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, _luk_ napisał:

u mnie w okolicy za 6kW olx podpowiada oferty poniżej 20k około 3,3-3,5/1kW na panelach 360W+

ale tez nie mam pojecia jak weryfikowac te firmy

 

Z mojego doświadczenie najlepiej pogadać z taką firmą i dopytać o szczegóły typu jakie mają mocowania, jak je mocują + jakie mają doświadczenie, ile takich instalacji zrobili, czemu używają danego producenta paneli, itd. Po tym można odrzucić typowe firmy sprzedażowe, które mielą tylko zlecenia  a nie mają pojęcia co instalują.

Ja mam bardzo dobre doświadczenia ze swoim instalatorem (8 osób było 8]), teraz jak rozmawiałem w kwestii dołożenia paneli dokładnie wyjaśnił mi na czym montują, jakie są wymagania, dlaczego biorą dany model paneli itd. Podczas gdy inna firma z netu odpowiadała " na std uchwytach", panele kupujemy takie co klient chce, itd :).

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sherif napisał:

Z mojego doświadczenie najlepiej pogadać z taką firmą i dopytać o szczegóły typu jakie mają mocowania, jak je mocują + jakie mają doświadczenie, ile takich instalacji zrobili, czemu używają danego producenta paneli, itd. Po tym można odrzucić typowe firmy sprzedażowe, które mielą tylko zlecenia  a nie mają pojęcia co instalują.

Ja mam bardzo dobre doświadczenia ze swoim instalatorem (8 osób było 8]), teraz jak rozmawiałem w kwestii dołożenia paneli dokładnie wyjaśnił mi na czym montują, jakie są wymagania, dlaczego biorą dany model paneli itd. Podczas gdy inna firma z netu odpowiadała " na std uchwytach", panele kupujemy takie co klient chce, itd :).

 

Montują tylko na mazowszu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały update.

Właśnie podpisałem umowę i za miesiąc mam mieć działająca instalacje. Zobaczymy.

Wrażenia nadal pozytywne. Pytałem czy czegoś nie przygotować. Jakich przepustów między poddaszem a garażem np., bruzdy na przewód do rozdzielnicy itp...

Usłyszałem że nie. Nie trzeba. Ekipa powinna wyrobić się w jeden dzień ale jak będzie trzeba to i trzy dni mogą poświęcić. Ja mam mówić tylko jak chcę by było zrobione.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, technix napisał:

Ja wiem DOSKONALE, ale nie napiszę tu, bo zaraz wszyscy co się nie znają, albo znają się z poradnika muratora będą się onanizować tu.

Ja ostatnie 2 lata życia poświęciłem żeby się tego nauczyć plus kosztowało mnie to ok. 10kzł.

A teraz zacznę spijać śmietankę tego poświęcenia 👌

To po co tu zaglądasz skoro i tak nic konstruktywnego nie powiesz, bo Ciebie ta wiedza kosztowała 10k...

 

Od grubo ponad 20 lat siedzę w motocyklach, wiedza jaką zgromadzilem kosztowała wiele więcej niż te Twoje 10k, ale nie mam oporów się nią dzielić. 

  • Lubię to 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko dlatego, drogi kolego, że nie mam czasu i ochoty przekonywać kogoś na siłę.

Ktoś zadaje pytanie, to odpowiadam, nie podoba mu się odpowiedź ( czyt. nie pasuje mu to do swoich wcześniejszych decyzji), zaczyna się kopać.

A mi się nie chce z koniem kopać.

Wolę, żeby taki zapłacił, poinstalował mnóstwo niepotrzebnych rzeczy, a ja później przyjadę sobie mu to naprawiać gwarancyjnie.

Za dużo już na AK doświadczyłem zawistości, żeby dalej tracić czas i dupę podkładać do kopania.

Pozdrawiam

  • Skonfundowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, technix napisał:

Tylko dlatego, drogi kolego, że nie mam czasu i ochoty przekonywać kogoś na siłę.

Ktoś zadaje pytanie, to odpowiadam, nie podoba mu się odpowiedź ( czyt. nie pasuje mu to do swoich wcześniejszych decyzji), zaczyna się kopać.

A mi się nie chce z koniem kopać.

Wolę, żeby taki zapłacił, poinstalował mnóstwo niepotrzebnych rzeczy, a ja później przyjadę sobie mu to naprawiać gwarancyjnie.

Za dużo już na AK doświadczyłem zawistości, żeby dalej tracić czas i dupę podkładać do kopania.

Pozdrawiam

Akurat nic sensownego nie powiedziałeś, wiec i kopać się nie ma o co.

  • Kocham 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 23.04.2021 o 16:26, tomkowski napisał:

Mały update.

Właśnie podpisałem umowę i za miesiąc mam mieć działająca instalacje. Zobaczymy.

Wrażenia nadal pozytywne.

No to dziś wchodzi ekipa na dach i do garażu. Trzech gości. W zależności od pogody i napotkanych problemów mają skończyć dziś lub jutro. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.05.2021 o 07:29, tomkowski napisał:

No to dziś wchodzi ekipa na dach i do garażu. Trzech gości. W zależności od pogody i napotkanych problemów mają skończyć dziś lub jutro. 

 

I jak się ekipa spisała, jak panele ?

 

Też chciałem w tym roku ruszyć temat, ale ostatnio takie coś mnie zaniepokoiło:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam panele nastoletnie które też mają uszkodzenia, więc na pewno będą sie pojawiać usterki

pytanie co z takim panelem zrobić, tzn wymienić się nie da, bo już nie będzie dostępny z dołożeniem różnych typów też chyba tak prosto nie jest

 

moje mimo przepalonych paru ogniw działają, ale na ile % ciężko ocenić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam panele nastoletnie które też mają uszkodzenia, więc na pewno będą sie pojawiać usterki
pytanie co z takim panelem zrobić, tzn wymienić się nie da, bo już nie będzie dostępny z dołożeniem różnych typów też chyba tak prosto nie jest
 
moje mimo przepalonych paru ogniw działają, ale na ile % ciężko ocenić
Czyli wynika z tego że zanim inwestycja się zwróci będzie trzeba instalacje serwisować czy nawet wymieniać panele?

Wysłane z mojego ELE-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Majkiel napisał:

I jak się ekipa spisała, jak panele ?

Ekipa super - serio. Byli punktualnie, od razu do roboty. Bez kawek i papierosków. Montaż i instalacja dokładna. Posprzątali po sobie włącznie z posegregowaniem śmieci. Nawet drobinki dachówek pozbierali z trawnika.

Zaczęli o 9. Skończyli o 16 włączając w to papiery i mikro szkolenie z obsługi falownika. Uwzględnili różne moje widzimisię w podłączaniu się do istniejącej skrzynki...

No kurde - super.

Jakbym miał się do czegoś przyczepić - połamali 4 dachówki. Wcześniej pytali czy mam zapas. No ale liczyłem się z tym.

 

Gdy o 16 odpalili testowo instalacje to falownik pokazywał 3,8kW. Dzień był raczej słoneczny z przejściowym zachmurzeniem.

Czekam na licznik(dokumenty już dostałem) - wtedy będę w stanie powiedzieć więcej.

 

Co do materiału który linkujesz - 5-7 lat to technologiczna przepaść.

IMG_20210506_214425.jpg

IMG_20210506_214605.jpg

Edytowane przez tomkowski
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Koonrad napisał:

Jak kto kupi badziewie to może tak być 

 

Pytanie jak rozpoznać badziewie, w większości firm technologia jest chyba podobna. Pytanie też, czy coś się zmieniło i obecne moduły są wolne od wad.

No i czy to tak naprawdę jest problem, czy gó...burza z powodu procenta wadliwych paneli.

 

Tak z ciekawości, daje któryś producent więcej niż 10-12 lat gwarancji na panele (nie tylko na ich sprawność) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Majkiel napisał:

 

Pytanie jak rozpoznać badziewie, w większości firm technologia jest chyba podobna. Pytanie też, czy coś się zmieniło i obecne moduły są wolne od wad.

No i czy to tak naprawdę jest problem, czy gó...burza z powodu procenta wadliwych paneli.

 

Tak z ciekawości, daje któryś producent więcej niż 10-12 lat gwarancji na panele (nie tylko na ich sprawność) ?

z karty katalogowej Viessmana:

"Gwarancja produktowa
15 lat: gwarancja produktowa Viessmann
Gwarancja mocy
min. 97 % po roku
min. 80 % liniowo, po 25 latach"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.04.2021 o 17:39, mazi napisał:

Jest chłodzony aktywnie, z tego co ludziska piszą to chłodzenie jest po prostu głośne. Nie chcę kolejnego (po reku i piecu) generatora hałasu w garażu.

 

Spoko, pytanie jak dużo jesteś w stanie za to zapłacić. Bo w upalny dzień będzie ci falownik throttleował.

 

rys_2.png?resize=600,501&ssl=1

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Majkiel napisał:

 

Pytanie jak rozpoznać badziewie, w większości firm technologia jest chyba podobna. Pytanie też, czy coś się zmieniło i obecne moduły są wolne od wad.

No i czy to tak naprawdę jest problem, czy gó...burza z powodu procenta wadliwych paneli.

 

Tak z ciekawości, daje któryś producent więcej niż 10-12 lat gwarancji na panele (nie tylko na ich sprawność) ?

 

przepłaciłem z WINAICO i mam 15lat niby ;)

się okaże czy było warto 

 

pytanie jeszcze co jest warta gwarancja, już mam pompę ciepła której producent zniknął 

więc pdobnie może być z panelami, montażysty już nie będzie, a bujaj się z dostawca z ChRL 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Koonrad napisał:

przepłaciłem z WINAICO i mam 15lat niby ;)

się okaże czy było warto

 

Dużo droższe od konkurencji?

 

24 minuty temu, Koonrad napisał:

pytanie jeszcze co jest warta gwarancja, już mam pompę ciepła której producent zniknął 

więc pdobnie może być z panelami, montażysty już nie będzie, a bujaj się z dostawca z ChRL 

 

M.in. dlatego mam pompę Daikina zamontowaną przez firmę autoryzowaną na ten region kraju ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Majkiel napisał:

 

Dużo droższe od konkurencji?

 

 

to zależy do czego porównywać, od chinczyków z 1500zł o ile pamiętam (16szt)

1000zł było też różnicy na falowniku 

 

Edytowane przez Koonrad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Koonrad napisał:

 

przepłaciłem z WINAICO i mam 15lat niby ;)

się okaże czy było warto 

 

pytanie jeszcze co jest warta gwarancja, już mam pompę ciepła której producent zniknął 

więc pdobnie może być z panelami, montażysty już nie będzie, a bujaj się z dostawca z ChRL 

Panele można kupić polskie np. selfy a gwarancja nawet do 25 czy 30 lat (przy założeniu, ze w ciągu tych 30 lat firma nie padnie):phi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, volf6 napisał:

Panele można kupić polskie np. selfy a gwarancja nawet do 25 czy 30 lat (przy założeniu, ze w ciągu tych 30 lat firma nie padnie):phi:

 

One są faktycznie PL ? Jakiś duży producent, czy tylko "metka" ?

Bo jak pisałem, mam już pompę ciepła od PL firmy której już nie ma 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.