Skocz do zawartości

Fotowoltaika - stan aktualny


nikt-znany

Rekomendowane odpowiedzi

32 minuty temu, KYRTAP napisał:


Przypuszczam że nie jest możliwe aby odbiorca w którymkolwiek ZE mógł odczytywać zdalnie licznik.

Wysłane z mojego ELE-L29 przy użyciu Tapatalka
 

Nie chodzi mi o zdalne odczytywanie licznika. Po prostu w Tauron ci którzy taki licznik mają dostają możliwość korzystania z systemu e-licznik gdzie prezentowane są dane o zużyciu/produkcji.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Przypuszczam że nie jest możliwe aby odbiorca w którymkolwiek ZE mógł odczytywać zdalnie licznik.

Wysłane z mojego ELE-L29 przy użyciu Tapatalka

No jak nie ( VIA strona oczywiście) a nie bezpośrednio Energa ok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, krawiec napisał:

Głupie pytanie... 80% które można odebrać z tego co się wyprodukowało to sam prąd czy przesył też się kompensuje?

 

Krawiec

Wszystko, w innym przypadku ta inwestycja chyba nigdy by się nie zwróciła;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, tomkowski napisał:

Nie chodzi mi o zdalne odczytywanie licznika. Po prostu w Tauron ci którzy taki licznik mają dostają możliwość korzystania z systemu e-licznik gdzie prezentowane są dane o zużyciu/produkcji.

 

Dane są chyba dzień wstecz 

Nie pamiętam ale eLicznik ruszył trochę później, zresztą u mnie było zamieszanie, bo licznik 2x zmieniali (nie było na stanie tych on-line)

Ja za to mam pusty eBok ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, volf6 napisał:

Wszystko, w innym przypadku ta inwestycja chyba nigdy by się nie zwróciła;]

 

Jak wszystko ?

Przesyl to też opłaty stałe :hmm:

Opłaty stałe zostają i rachunek jest co miesiąc 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Koonrad napisał:

 

Jak wszystko ?

Przesyl to też opłaty stałe :hmm:

Opłaty stałe zostają i rachunek jest co miesiąc 

Miałem na myśli opłatę dystrybucyjną zmienną, bo to jednak koszt największy (zaraz po cenie samej energii, np energia-0,34PLN a opłata dystrybucyjna-0,25PLN)

Być może zależy to od regionu czy też sprzedawcy, u mnie np. rachunek jest co 2 miesiące a oplaty stałe są nastepujace:

1.Opłata dystrybucyjna stała-2x8,61PLN netto

2.Opłata abonamentowa-2x2,25PLN netto

3.Opłata mocowa-2x10,46PLN netto

i jeszcze jakieś przejściowe, kogeneracyjne i OZE-ale to już grosze;]

Może teraz napisze ktoś co ma panele co tam ma na rachunku:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.05.2021 o 20:39, tomkowski napisał:

Kolejny post osobno ale też pytanie trochę z innej beczki.

E-licznik w systemie Tauron. Jak się tam dostać/zarejestrować? Czy to dopiero po jakimś czasie dają taka możliwość?

Oczywiście dostałem licznik z możliwością zdalnego odczytu.

Na tauron-dystrybucja do e-licznika mnie nie wpuszcza.

Na "normalnym" eBok/Mój Tauron nie widzę takiej opcji;/

Nie wiem czy jest opcja na kompa ale jest apka z "e-Licznik"

Niestety nie pamiętam jak się tam dostawałem. Wiem , że odbywało się to  z przygodami.

Widzisz normalnie wskazania licznika.

Jednak nie licz na to , że będą Ci się zgadzały wskazania z fotowoltaiki i e-Licznika.

Zawsze pokazuje stan na wczoraj.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, volf6 napisał:

Miałem na myśli opłatę dystrybucyjną zmienną, :)

 

A to :ok:

Ja tam nie ogarniam teraz tych rachunków, a Tauron jeszcze bardziej ;)

Teraz mam ponad 200 zł nadpłaty

Czekam na rachunek w czerwcu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dobra Pany i może Panie też.

1. Jak to jest w tym roku z ogólnopolskim dofinansowaniem, chodzi mi o 5000 co ponoć każdy może się po nie schylić?

Uchwalili już coś, jest coś pewnego w temacie gdybanie (głupot w necie już się naczytałem)?

Skoro wystarczy się tylko schylić to bym się przełamał i schylił (oczywiście na ten czas koniecznie jakieś grube majty i jeansy na :kara:żeby nic nie zaskoczyło).

2. Czytałem, że można se jeszcze resztę (po odjęciu owych 5000) odliczyć od podatku, nawet od liniowego.

Nic się nie pozmieniało?

Zawsze to lepiej odliczyć 19% z mojego liniowego niż 18% (czy tam 17% z podatku żony).

Przy instalacji o małej mocy wyszłoby mi jak za darmo (dokładnie tak jak to wychodzi z leasingiem na samochód ;l).

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, ZUBERTO napisał:

Dobra Pany i może Panie też.

1. Jak to jest w tym roku z ogólnopolskim dofinansowaniem, chodzi mi o 5000 co ponoć każdy może się po nie schylić?

Uchwalili już coś, jest coś pewnego w temacie gdybanie (głupot w necie już się naczytałem)?

Skoro wystarczy się tylko schylić to bym się przełamał i schylił (oczywiście na ten czas koniecznie jakieś grube majty i jeansy na :kara:żeby nic nie zaskoczyło).

2. Czytałem, że można se jeszcze resztę (po odjęciu owych 5000) odliczyć od podatku, nawet od liniowego.

Nic się nie pozmieniało?

Zawsze to lepiej odliczyć 19% z mojego liniowego niż 18% (czy tam 17% z podatku żony).

Przy instalacji o małej mocy wyszłoby mi jak za darmo (dokładnie tak jak to wychodzi z leasingiem na samochód ;l).

Mi ksiegowa powiedziala ze bede mogl odliczyc. Jestem na liniowce.

Ja nie korzystalem z dofinasowania panstwa, bo bralem z gminnego programu, ale to imo bez znaczenia.

Edytowane przez zinger
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie żadnych nowych prosumentów.

Cytat

Cena zakupu wyprodukowanej przez prosumenta energii elektrycznej będzie wynosić 100 proc. średniej ceny sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym w poprzednim kwartale ogłoszonej przez Prezesa URE na podstawie art. 23 ust. 2 pkt 18a ustawy Prawo energetyczne.

Popatrzcie sobie na te ceny.

250PLN/MWh to mniej niż połowa ceny, za którą się kupuje w detalu.

Czyli mając 5KWp wyprodukuję 5MWh rocznie, z czego 20% zużyję na autokonsumpcje, sprzedam 4MWh za circa 1000PLN. Ale zimą i w nocy będę musiał kupić energię za 0,65PLN/kWh. Załóżmy że kupię 3MWh * 650PLN zapłacę 1950PLN. 950PLN w plecy, czyli mając solary na dachu nadal za prąd będzie się płaciło jak za zboże. Żeby to się saldowało to trzeba będzie mocno przewymiarować instalację względem tego co obecnie, ale wtedy to się może nigdy nie zwrócić.

Dobrze że w środę wjeżdża instalacja na dach, załapię się jeszcze na rozliczanie po staremu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, DarekB napisał:

Dobrze że w środę wjeżdża instalacja na dach, załapię się jeszcze na rozliczanie po staremu.

 

Ale na pewno będzie tak, że ci co już mają instalacje będą ciągle rozliczać się po staremu?

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Majkiel napisał:

 

Ale na pewno będzie tak, że ci co już mają instalacje będą ciągle rozliczać się po staremu?

IMHO z tego art to nie wynika, piszą jedynie w drugą stronę:

Nowe prawo ma umożliwić jednorazową migrację do nowego systemu rozliczeń prosumentom, którzy rozpoczęli działalność do końca 2021 r.

 

Z tego opisu wygląda mi to na podobne rozliczenie jak kolega z roboty ma w Grecji. On normalnie dostaje kasę za nadprodukcję/sprzedaż energii a że jest producentem eco to może zakupić energię po niższej cenie (czyli np w nocy). Finalnie przy instalacji 10kW ma dochód AFAIR ok 2kE /rok. Jak liczyliśmy zgrubnie to taki system bardziej się opłacał niż te nasze 80%. Za niższą cenę energii którą kupował dopłacali Ci klienci którzy nie produkują prądu. NIe pamiętam tylko czy musi od tego podatek zapłacić, no i na południu trochę inaczej słońce świeci :)

 

Na razie zresztą nie ma co gdybać bo to jedynie plany, musi to jeszcze wejść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, DarekB napisał:

Nie będzie żadnych nowych prosumentów.

Popatrzcie sobie na te ceny.

250PLN/MWh to mniej niż połowa ceny, za którą się kupuje w detalu.

Czyli mając 5KWp wyprodukuję 5MWh rocznie, z czego 20% zużyję na autokonsumpcje, sprzedam 4MWh za circa 1000PLN. Ale zimą i w nocy będę musiał kupić energię za 0,65PLN/kWh. Załóżmy że kupię 3MWh * 650PLN zapłacę 1950PLN. 950PLN w plecy, czyli mając solary na dachu nadal za prąd będzie się płaciło jak za zboże. Żeby to się saldowało to trzeba będzie mocno przewymiarować instalację względem tego co obecnie, ale wtedy to się może nigdy nie zwrócić.

Dobrze że w środę wjeżdża instalacja na dach, załapię się jeszcze na rozliczanie po staremu.

 

Pytanie jeszcze czy od tej sprzedanej energii nie trzeba będzie zapłacić podatku.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, sherif napisał:

Jak liczyliśmy zgrubnie to taki system bardziej się opłacał niż te nasze 80%. Za niższą cenę energii którą kupował dopłacali Ci klienci którzy nie produkują prądu. NIe pamiętam tylko czy musi od tego podatek zapłacić, no i na południu trochę inaczej słońce świeci :)

 

No spoko, tylko zaproponowana w Polsce stawka to 60% najniższej opłaty za kWh poza szczytem. Ja rozumiem zamysł jaki za tym stoi, prosumenci mają kupować banki energii, niestety w moim przypadku (samochód elektryczny, pompa ciepła, indukcja, klimatyzacja i w cholerę innych odbiorników) musiałbym mieć bank na poziomie 100kWh. To przy aktualnych stawkach inwestycja na poziomie jakichś 350-400kPLN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Majkiel napisał:

 

Ale na pewno będzie tak, że ci co już mają instalacje będą ciągle rozliczać się po staremu?

Tego nikt nie zagwarantuje, zwłaszcza w państwie prawa wg PIS, ale mignęło mi gdzieś że to ma dotyczyć nowych prosumentów od stycznia 22. Dotychczasowi mają mieć wybór, ale przejście na 1:1 bez możliwości powrotu.

Na razie to tylko projekt, może się ogarną.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, format napisał:

 

No spoko, tylko zaproponowana w Polsce stawka to 60% najniższej opłaty za kWh poza szczytem. Ja rozumiem zamysł jaki za tym stoi, prosumenci mają kupować banki energii, niestety w moim przypadku (samochód elektryczny, pompa ciepła, indukcja, klimatyzacja i w cholerę innych odbiorników) musiałbym mieć bank na poziomie 100kWh. To przy aktualnych stawkach inwestycja na poziomie jakichś 350-400kPLN.

To tylko plany bez konkretów, więc imho nie ma co się stresować. Dla mnie PV i tak się już praktycznie zwróciły, więc gorzej być nie może :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
W dniu 4.06.2021 o 10:02, DarekB napisał:

Tego nikt nie zagwarantuje, zwłaszcza w państwie prawa wg PIS, ale mignęło mi gdzieś że to ma dotyczyć nowych prosumentów od stycznia 22. Dotychczasowi mają mieć wybór, ale przejście na 1:1 bez możliwości powrotu.

Na razie to tylko projekt, może się ogarną.

 

Raczej nie. Są dwie możliwości... albo Taurony i inne ryczą, że na obecnej sytuacji tracą... albo ktoś potrzebuje się szybko dorobić na instalacjach. Jak ogłoszą, że nowe instalacja od przyszłego roku będą po nowemu, a stare nadal po staremu to będzie BOOOOOM i tłuste żniwa do końca roku. A potem wszystko klęknie.

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, krawiec napisał:

Raczej nie. Są dwie możliwości... albo Taurony i inne ryczą, że na obecnej sytuacji tracą... albo ktoś potrzebuje się szybko dorobić na instalacjach. Jak ogłoszą, że nowe instalacja od przyszłego roku będą po nowemu, a stare nadal po staremu to będzie BOOOOOM i tłuste żniwa do końca roku. A potem wszystko klęknie.

 

Krawiec

Z informacji, które śledzę na stronach branżowych wynika, że będzie to dotyczyć wyłącznie nowych, od stycznia 22.

Prawa dotychczasowych prosumentów gwarantuje to ustawa, więc nie będzie łatwo to obalić.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
57 minut temu, DarekB napisał:

Z informacji, które śledzę na stronach branżowych wynika, że będzie to dotyczyć wyłącznie nowych, od stycznia 22.

Prawa dotychczasowych prosumentów gwarantuje to ustawa, więc nie będzie łatwo to obalić.

 

No tak, tyle że to załamie rynek sprzedaży instalacji bo nie będzie to miało żadnego sensu bez dużego bufora a i to będzie dyskusyjne bo nie zużyjesz nadprodukcji w lecie na ogrzanie domu zimą. 

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, krawiec napisał:

No tak, tyle że to załamie rynek sprzedaży instalacji bo nie będzie to miało żadnego sensu bez dużego bufora a i to będzie dyskusyjne bo nie zużyjesz nadprodukcji w lecie na ogrzanie domu zimą. 

 

Krawiec

I o to właśnie jest ten lament.

Teraz wszyscy czekają na lipiec i ogłoszenie programu 'mój prąd', bo tam oczekiwane jest odkrycie kart odnośnie strategii w energii odnawialnej. Prawdopodobnie właśnie magazyny energii będą dotowane, a nie same instalacje pv.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
Teraz, DarekB napisał:

I o to właśnie jest ten lament.

Teraz wszyscy czekają na lipiec i ogłoszenie programu 'mój prąd', bo tam oczekiwane jest odkrycie kart odnośnie strategii w energii odnawialnej. Prawdopodobnie właśnie magazyny energii będą dotowane, a nie same instalacje pv.

 

 

 

Tylko magazyn to kupa kasy... dużo wyższa niż sama instalacja, a i to gdzieś schować trzeba...  Nie będzie tak prosto, że panele na dach i falownik na strychu... 

Ciekawe jakie to będą dotacje... ale pewnie i tak koszty instalacji poszybują

Magazyn na kilkudniowe zimowe dni bez słońca to spory musi być...  

Podejrzewam, że sporo firm od instalacji zwyczajnie padnie...

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, krawiec napisał:

Tylko magazyn to kupa kasy... dużo wyższa niż sama instalacja, a i to gdzieś schować trzeba...  Nie będzie tak prosto, że panele na dach i falownik na strychu... 

Ciekawe jakie to będą dotacje... ale pewnie i tak koszty instalacji poszybują

Magazyn na kilkudniowe zimowe dni bez słońca to spory musi być...  

Podejrzewam, że sporo firm od instalacji zwyczajnie padnie...

 

Krawiec

Magazyn to kosmos jeśli chodzi o koszty, z pewnością jeszcze nie będą powszechne. Trendy są raczej takie, żeby moc instalacji dopasować do autokonsumpcji, nie przewymiarowywać, czyli np zwiększyć pobór w ciągu dnia gdy słońce świeci ( ładowanie samochodu, pranie, zagrzanie bojlera ) a w nocy korzystać z tańszej taryfy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
5 minut temu, DarekB napisał:

Magazyn to kosmos jeśli chodzi o koszty, z pewnością jeszcze nie będą powszechne. Trendy są raczej takie, żeby moc instalacji dopasować do autokonsumpcji, nie przewymiarowywać, czyli np zwiększyć pobór w ciągu dnia gdy słońce świeci ( ładowanie samochodu, pranie, zagrzanie bojlera ) a w nocy korzystać z tańszej taryfy.

Ładowanie auta jak siedzisz w robocie to takie średnie jest... 

Ciekawe czy ktoś kiedyś zrobi bufor na zasadzie ogniwa paliwowego na wodór i produkcji tegoż z paneli w dzień... 

Ogniwa są, pytanie czy da się bezpiecznie w domowych warunkach z prądu zrobić odpowiednią ilość wodoru..

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, krawiec napisał:

Ładowanie auta jak siedzisz w robocie to takie średnie jest... 

Ciekawe czy ktoś kiedyś zrobi bufor na zasadzie ogniwa paliwowego na wodór i produkcji tegoż z paneli w dzień... 

Ogniwa są, pytanie czy da się bezpiecznie w domowych warunkach z prądu zrobić odpowiednią ilość wodoru..

 

Krawiec

Robią, robią ;]

Przykład https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/104063/wodor-z-farmy-fotowoltaicznej-o-mocy-50-mw

Na możliwość produkcji na własny użytek w domu trzeba będzie jednak trochę zaczekać.

Tymczasem do poczytania https://enerad.pl/aktualnosci/energetyka-wodorowa-czy-prad-z-wodoru-to-przyszlosc-oze/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, krawiec napisał:

Ładowanie auta jak siedzisz w robocie to takie średnie jest... 

Ciekawe czy ktoś kiedyś zrobi bufor na zasadzie ogniwa paliwowego na wodór i produkcji tegoż z paneli w dzień... 

Ogniwa są, pytanie czy da się bezpiecznie w domowych warunkach z prądu zrobić odpowiednią ilość wodoru..

 

 

czytałem o takich pomysłach, ale nie wiem czy funkcjonują nawet prototypy

wodór to jednak niebezpieczna zabawka 

 

na dzień dzisiejszy magazyny nie mają sensu, tylko autokonsumpcja 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
Godzinę temu, Koonrad napisał:

 

 

na dzień dzisiejszy magazyny nie mają sensu, tylko autokonsumpcja 

 

W ciągu dnia autokonsumpcja w prywatnych budynkach (z wyłączeniem pandemii oczywiście) to margines. 

Dzieci w szkole, rodzice w robocie... chodzi sobie lodówka i trochę sprzętów na podtrzymaniu... W zimie dojdzie ogrzewanie... ale czy na tyle sporo aby panele miały sens? W słoneczny dzień w zimie kocioł u mnie się wyłącza bo słońce ogrzewa przez okna..

Trzeba by mieć dwa auta elektryczne tak aby jak się jedno rozładuje to jeździć drugim które się ładowało z autokonsumpcji cześniej.

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, krawiec napisał:

W ciągu dnia autokonsumpcja w prywatnych budynkach (z wyłączeniem pandemii oczywiście) to margines. 

Dzieci w szkole, rodzice w robocie... chodzi sobie lodówka i trochę sprzętów na podtrzymaniu... W zimie dojdzie ogrzewanie... ale czy na tyle sporo aby panele miały sens? W słoneczny dzień w zimie kocioł u mnie się wyłącza bo słońce ogrzewa przez okna..

Trzeba by mieć dwa auta elektryczne tak aby jak się jedno rozładuje to jeździć drugim które się ładowało z autokonsumpcji cześniej.

 

Krawiec

 

i tak i nie, kwestia do czego używasz energii elektrycznej

CWU - grzejesz jak jest słońce do max temp

pranie, suszarka, zmywarka mają ustawienia czasowe - wkładasz rano przed robotą, wyjmujesz jak wrócisz

ogrzewanie podłogowe też można tak ustawić że nagrzeje przez dzień, a potem oddaje 

to jest to co mamy, najprostsze urządzenia które zarazem zużywają najwięcej

 

problemem nie jest dzień/noc ale lato/zima, w zimie masz po kilka dni bez słońca i bez produkcji

gdzieś w wątku o PV były podawane % - wyszło 25-35% z tego co pamiętam 

 

Edytowane przez Koonrad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, krawiec napisał:

W ciągu dnia autokonsumpcja w prywatnych budynkach (z wyłączeniem pandemii oczywiście) to margines. 

Dzieci w szkole, rodzice w robocie... chodzi sobie lodówka i trochę sprzętów na podtrzymaniu... W zimie dojdzie ogrzewanie... ale czy na tyle sporo aby panele miały sens? W słoneczny dzień w zimie kocioł u mnie się wyłącza bo słońce ogrzewa przez okna..

Trzeba by mieć dwa auta elektryczne tak aby jak się jedno rozładuje to jeździć drugim które się ładowało z autokonsumpcji cześniej.

 

Krawiec

Tych trochę sprzętów potrafi wiele. U mnie jest 160W spoczynkowej energii (monitoring, serwer, router, reku, lodówka, ups, itd) do tego praca w domu, dzieciaki nawet jak są obecnie w szkole/przedszkolu to i tak jedynie kilka godzin.

Autokonsumpcja potrafi spokojnie przekraczać 40% i to bez kombinowania o której godzinie pralka chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
Teraz, Koonrad napisał:

 

i tak i nie, kwestia do czego używasz energii elektrycznej

CWU - grzejesz jak jest słońce do max temp

pranie, suszarka, zmywarka mają ustawienia czasowe - wkładasz rano przed robotą, wyjmujesz jak wrócisz

ogrzewanie podłogowe też można tak ustawić że nagrzeje przez dzień, a potem oddaje 

to jest to co mamy, najprostsze urządzenia które zarazem zużywają najwięcej

 

CWU możesz nagrzać... reszta? Słabo... jedno pranie, jedno suszenie... zmywarka... Zostawianie tych urządzeń bez nadzoru to proszenie się o kłopoty, a i życie pod dyktando prądu jest troszkę mało wygodne... 

Podłogówka aż tak dużej pojemności nie ma.. oczywiście możesz ją rozgrzać w dzień solidnie ale to nie będzie komfortowe bo zmiany temperatury będą spore...

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, krawiec napisał:

CWU możesz nagrzać... reszta? Słabo... jedno pranie, jedno suszenie... zmywarka... Zostawianie tych urządzeń bez nadzoru to proszenie się o kłopoty, a i życie pod dyktando prądu jest troszkę mało wygodne... 

Podłogówka aż tak dużej pojemności nie ma.. oczywiście możesz ją rozgrzać w dzień solidnie ale to nie będzie komfortowe bo zmiany temperatury będą spore...

 

Krawiec

 

wszystko można negować i szukać problemów ;)

u mnie pranie robi się 2x w tygodniu, z czego jedno to sobota jak jesteśmy w domu i tylko zmienia się wsady 

drugie w tygodniu można ogarnąć jak jesteś w pracy, nie widzę tu proszenia się o kłopoty, urządzenia stoją w piwnicy, jak się wyleje to jest kratka

a jak się zrobi zwarcie ... TV to też proszenie się o kłopoty, a akwarium to już w ogóle tykająca bomba ;)

 

oczywiście że dla samej autokonsumpcji nie warto instalować PV, może kilka paneli do grzałki w bojlerze 

ale u siebie zakładam że instalacja praktycznie się zwróci zanim zmienią prawo - zostało 4-5lat

więc kiedyż zaoszczędzę tyle co autokonsumpcja

a na razie martwię się co zrobić z 1MW nadprodukcji :phi:

Edytowane przez Koonrad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalowane foto by zrobić ''darmowe'' pranie jest chyba bez sensu, ile ta pralka zużyje prądu na jeden cykl-50 groszy?

Jeśli już to grzanie wody użytkowej, ewentualnie ogrzewanie-nagrzewanie jakiegoś bufora z wodą co odda ciepło nocą ale w zimie to uzysk z paneli jest mizerny więc i tak najrozsądniej będzie ten prąd sprzedać po te 20 ileś groszy (jeśli ktoś nie załapie się na stare warunki);]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
Godzinę temu, volf6 napisał:

Instalowane foto by zrobić ''darmowe'' pranie jest chyba bez sensu, ile ta pralka zużyje prądu na jeden cykl-50 groszy?

Jeśli już to grzanie wody użytkowej, ewentualnie ogrzewanie-nagrzewanie jakiegoś bufora z wodą co odda ciepło nocą ale w zimie to uzysk z paneli jest mizerny więc i tak najrozsądniej będzie ten prąd sprzedać po te 20 ileś groszy (jeśli ktoś nie załapie się na stare warunki);]

BTW, da się tak sterować grzałką do CWU aby brała tylko prąd z paneli? Czyli jest 1kW to bierze 1kW... ale jak odpali lodówka albo pralka to na niej moc spada?

Pewnie to wymaga jakiś kombinacji z instalacją i osobnego podpięcia do falownika?

 

Krawiec

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, krawiec napisał:

BTW, da się tak sterować grzałką do CWU aby brała tylko prąd z paneli? Czyli jest 1kW to bierze 1kW... ale jak odpali lodówka albo pralka to na niej moc spada?

Pewnie to wymaga jakiś kombinacji z instalacją i osobnego podpięcia do falownika?

 

Krawiec

 

 

To jest dość proste.

Są gotowce, np. https://sklep.pvmonitor.pl/monitoring-produkcji-i-zuzycia/20-monitoring-produkcji-i-zuzycia-3f3f-zarzadzanie-nadprodukcja.html

Ale bez problemu można to zrobić prostym ESP8266 i przekaźnikami + licznik.

Masz np. 3 grzałki po 1kW, układ monitoruje że nadwyżka produkcji ponad pobór przekracza 1kW to włącza kolejną grzałkę. Gdy pojawia się niedobór to wyłącza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
12 godzin temu, DarekB napisał:

Stan aktualny:

https://mojprad.gov.pl/informacje-szczegółowe-o-programie-mój-prąd/

 

tl;dr;

obniżenie dotacji z 5k na 3k na instalację

I tablica/informacja na dom/płot, że dofinansowanie się dostało. ;l

Posrało ich z tymi tablicami do reszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, ZUBERTO napisał:

I tablica/informacja na dom/płot, że dofinansowanie się dostało. ;l

Posrało ich z tymi tablicami do reszty.

 

CHodzi o to, żeby wszędzie było widać, jak to wspaniale jest za obecnego rządu, jak pomagają itd. Dotacje coraz mniejsze, a tablice coraz większe.

Są szczegółowe wymogi co do lokalizacji tej tablicy? Zawiesić gdzieś z boku czy z tyłu i już.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Majkiel napisał:

 

CHodzi o to, żeby wszędzie było widać, jak to wspaniale jest za obecnego rządu, jak pomagają itd. Dotacje coraz mniejsze, a tablice coraz większe.

Są szczegółowe wymogi co do lokalizacji tej tablicy? Zawiesić gdzieś z boku czy z tyłu i już.

Tablicę zrobię, ale dodam małym drukiem ( choćby naklejką ) : "Inwestycja prywatna, dofinansowana z UE, inspirowana działaniami rządu PIS skutkującymi wzrostem cen energii" ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, DarekB napisał:

Tablicę zrobię, ale dodam małym drukiem ( choćby naklejką ) : "Inwestycja prywatna, dofinansowana z UE, inspirowana działaniami rządu PIS skutkującymi wzrostem cen energii" ;]

Dopisz, że dofinansowana w wysokości 99,99% poniesionych kosztów.;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, ZUBERTO napisał:

Dopisz, że dofinansowana w wysokości 99,99% poniesionych kosztów.;]

Na razie tak tylko gdybam, bo chyba nawet nie warto składać wniosku, szanse na wypłatę są małe. A odpisując od podatku w progu 32% mam z tych 3kPLN prawie 1kPLN pewny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, DarekB napisał:

Stan aktualny:

https://mojprad.gov.pl/informacje-szczegółowe-o-programie-mój-prąd/

 

tl;dr;

obniżenie dotacji z 5k na 3k na instalację

 

No i właśnie się przekonałem, że sensowniej jest oszczędzać prąd niż brać łaskawie 3k PLN i zakładać tablicę reklamującą rząd :facepalm: Jeszcze trochę i prąd z agregatu będzie się bardziej opłacał rotfl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, komor napisał:

 

No i właśnie się przekonałem, że sensowniej jest oszczędzać prąd niż brać łaskawie 3k PLN i zakładać tablicę reklamującą rząd :facepalm: Jeszcze trochę i prąd z agregatu będzie się bardziej opłacał rotfl

Bo aby brać w tym kraju to trzeba szybko się decydować jak tylko zaczynają się programy, tj były programy gminne kilka lat temu i dofinansowanie 80%. U tych ludzi PV dawno się zwróciło. Ci co się zastanawiają dostają coraz mniej i coraz trudniej jest uzyskać dopłatę a jeszcze dodatkowo dobije ich potencjalna zmiana rozliczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.