Skocz do zawartości

Piec indukcyjny czy pompa ciepła ?


Ecotec

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

czy są tu ludzie mający na dachu fotowoltaikę i do tego ogrzewający dom piecem indukcyjnym ?

Muszę zdecydować czy montować piec indukcyjny czy pompę ciepła, może ktoś z praktyką po ludzku podpowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec (kocioł) inwestycyjnie najtańszy - to tylko grzałka plus prosty sterownik, za to najdroższy w eksploatacji - tak jak każde urządzenie z COP równym 1.

PC inwestycyjnie najdroższa, ale najtańsza w eksploatacji, jest szansa że produkcja z PV w znacznej części pokryje jej zapotrzebowanie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Ecotec napisał:

Witam,

czy są tu ludzie mający na dachu fotowoltaikę i do tego ogrzewający dom piecem indukcyjnym ?

Muszę zdecydować czy montować piec indukcyjny czy pompę ciepła, może ktoś z praktyką po ludzku podpowie.

Musisz policzyć ile energii zużywa dom plus do tego ogrzewanie. 

Raczej wątpliwe, by kocioł indukcyjny (bądź z grzałką, bo sprawność podobna) opędził się prądem z paneli, chyba, ze dom nieduży/dobrze docieplony a paneli sporo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, volf6 napisał:

Raczej wątpliwe, by kocioł indukcyjny (bądź z grzałką, bo sprawność podobna) opędził się prądem z paneli, chyba, ze dom nieduży/dobrze docieplony a paneli sporo...

 

Kwestia bilansu co się bardziej opłaci: więcej PV na potrzeby kotła vs mnie paneli + pompa np z COP 1:4. Imho to drugie jakby przyjąć że 1kWp paneli kosztuje ok 5kzł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu opierać się na wskazaniach wyprodukowanego ciepła - pompy liczą je na zasadzie algorytmu. Ba - niektóre nawet nie zliczają poprawnie zużytego prądu. Zwłaszcza że urządzenie na filmie nawet nie stało obok porządnej pompy ciepła...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, volf6 napisał:

To w ogóle realne, bo tutaj wychodzi COP 1:2;]

Kiedyś czytałem opinię z użytkowania o 1:3, więc pewnie obecnie 1:4 da się zrobić. Tutaj pewnie trzeba by się wgłębić w dane rozwiązanie i zrobić pewne założenia, podobnie zresztą jak z PV. Generalnie o ludziach co mają PV i pompy słyszałem / mam takich wśród znajomych, za to rozwiązania zwykłego grzania z PV jakoś nie spotkałem jeszcze ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, volf6 napisał:

To w ogóle realne, bo tutaj wychodzi COP 1:2;]

 

U mnie wychodzi 1:2,5 - 1:3

Dla wydajności pompy ciepła najgorsze są zarówno niskie temperatury jak i te w okolicy zera przydużej wilgotności - wówczas wymiennik często się rozmraża.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.04.2021 o 19:43, Ecotec napisał:

piecem indukcyjnym

Ale wiesz, że to zwykła grzałka (w przybliżeniu) w wypasionym opakowaniu marketingowym. To już lepiej kupić zwykły kocioł elektryczny niż to ustrojstwo.

W dniu 22.04.2021 o 19:43, Ecotec napisał:

Muszę zdecydować czy montować piec indukcyjny czy pompę ciepła

Musisz to po prostu policzyć. Piec indukcyjny czy tam kocioł elektryczny ma sprawność COP=1, pompa średnio w okolicach 3 (chyba?). Czyli pompa zużyje 3 razy mniej energii na ogrzanie budynku.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.04.2021 o 19:43, Ecotec napisał:

ogrzewający dom piecem indukcyjnym

Zawsze mnie dziwi, jako inżyniera z dwoma specjalizacjami, jak na rynku mogą istnieć firmy sprzedające za worek złota skomplikowane układy o sprawności zapewne niższej niż grzałki za 200 zł.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.