Skocz do zawartości

Działka zagrodowa


asche

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

jest sobie gdzieś w Wolsce naszej działka, powierzchnia <3000m2, jest MPZP i działka ma oznaczenie RM - zabudowa zagrodowa, klasa ziemi - R VI. W MPZP wpisane jest:


 

Cytat

 

RM – tereny zabudowy zagrodowej   w gospodarstwach rolnych, hodowlanych   i ogrodniczych oraz zabudowy agroturystycznej

 

1. przeznaczeniu podstawowym   – należy   przez to rozumieć ustalony   w planie przeważający   sposób użytkowania terenów w obrębie obszaru wyznaczonego liniami rozgraniczającymi, przy czym w przypadku terenów przeznaczonych do zabudowy przeważający  sposób zagospodarowania i zabudowy  powierzchni działki budowlanej

2. przeznaczeniu dopuszczalnym – należy przez to rozumieć  inny niż  podstawowy, uzupełniający sposób użytkowania terenów dopuszczany w obrębie obszaru wyznaczonego liniami rozgraniczającymi,przy czym w przypadku terenów przeznaczonych  do zabudowy  dopuszczany sposób zagospodarowania i zabudowy powierzchni działki budowlanej.

 

Dla zbiorów terenów o symbolach RM ustala się:

przeznaczenie podstawowe:

a) zabudowa zagrodowa, b) zabudowa agroturystyczna,

przeznaczenia dopuszczalne:

a) wolnostojące budynki mieszkalne jednorodzinne w  ramach działek siedliskowych,

b) obiekty i urządzenia rekreacyjne związane z funkcją agroturystyczną gospodarstwa rolnego.

 

 

Działka ma bardzo atrakcyjne położenie w obrębie parku krajobrazowego, jest bardzo dobrze usytuowana, na tą chwilę za normalną cenę i chciałbym ją kupić.

Plusy dodatnie - woda i prąd pociągnięte w granicy drugiej działki przylegającej do działki właściwej, czyli drogi; obok druga działka na której jest postawiony domek letniskowy (na zgłoszenie).

Plusy ujemne - RM czyli zabudowa zagrodowa.

 

Działka ma <1ha, nie jestem rolnikiem, więc domyślam się, że postawienie czegoś trwale związanego z gruntem nie wchodzi w grę. Myślę może chociaż domek 35m2 na zgłoszenie? Jakie są szanse, że w starostwie powiedzą stanowcze nein nein nein? (obok został postawiony domek na zgłoszenie, teren pod domkiem na mapach jest określony jako "Bi" o powierzchni ~500m2 - w jaki sposób to się odbyło jak cała ziemia jest terenem rolnym?

 

Ktoś coś może przerabiał podobny temat i może rozwiać moje wątpliwości?

 

Edytowane przez asche
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ten ktoś kto postawił ten domek ma status rolnika?

Jest jakiś przepis o nieodpłatnym odrolnieniu do 500m2.

Jak plan dopuszczą jakąś zabudowę to po jej wybudowaniu przekształca się na Bi.

"Rolnikiem do celów budowy zagrodowej/siedliskowej" można też zostać dzierżawiąc ziemię, nie koniecznie kupując.

Musisz się dobrze we wszystkich mykach zorientować, bo bez nich utkniesz z tą działką.

Edytowane przez ZUBERTO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi :ok: jakąkolwiek zabudowa jest dopuszczalna (mpzp - zabudowa zagrodowa). "Sąsiad" wybudował domek na zgłoszenie jak już było uchwalone mpzp i nie miał, nie ma statusu rolnika. 

Dzisiaj spróbuję się czegoś dowiedzieć w starostwie, ale z tego co wiem to dużo zależy od podejścia gminy i jest szansa, że mogą nie pytać o papiery rolnika :)

Chciałbym postawić domek na zgłoszenie (raczej przejdzie) a jeśli da się postawić coś na PnB to byłby duży plus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, już wiem. W starostwie zdecydowanie powiedzieli, że po zgłoszeniu poproszą o uzupełnienie o papiery rolnika. Także ten tego, nie jestem rolnikiem więc legalnie nie postawię tam nic. Z rozmowy odnoszę wrażenie, że jeszcze parę lat temu domek na zgłoszenie by przeszedł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, asche napisał:

Dobra, już wiem. W starostwie zdecydowanie powiedzieli, że po zgłoszeniu poproszą o uzupełnienie o papiery rolnika. Także ten tego, nie jestem rolnikiem więc legalnie nie postawię tam nic. Z rozmowy odnoszę wrażenie, że jeszcze parę lat temu domek na zgłoszenie by przeszedł.

Jakie papiery konkretnie, że masz ponad 1ha przeliczeniowy, bo chyba nie pochodzenie czy wykształcenie?

Wydzierżaw od kogoś ziemię i jazda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, asche napisał:

@ZUBERTO Odpuściłem tą działkę, trochę szkoda, bo okolica rewelacyjna.

 

Znajomy buduje domki z płyt OSB, takie do 35m2 stawiane na kilku betonowych klockach. Domki są całoroczne. Czegoś takiego nie postawisz na takiej działce? No chyba, że chciałeś coś większego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@spad żeby wybudować taki domek trzeba zgłosić budowę i poczekać 21 dni. Ze względu na ustawę covidową trzeba się pofatygować do urzędu o wydanie zaświadczenia o nie wyrażeniu sprzeciwu do zgłoszenia. Rozmawiałem z ludźmi z wydziału budownictwa w starostwie (decyzyjnymi) i każda mi powiedziała, że będą wzywać o uzupełnienie wniosku o przedstawienie papierów rolnika. Nie jestem rolnikiem, więc urząd zgłosi sprzeciw. Można zrobić samowolę budowlaną, jak się będzie miało szczęście to nie zostanie się podpierd... do nadzoru budowlanego. Tylko potem tego domku nie zalegalizuję. Może być tak, że urząd się zagapi i w ustawowym terminie nie wniesie sprzeciwu = wygranie losu na loterii. Słowo klucz - loteria, gdzie los kosztuje kilkadziesiąt tysięcy. Niektóre gminy pozwalają na takie myki, zwłaszcza tym, którzy mieszkają na tym terenie xx lat. 

Za duże ryzyko wtopy kasy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.