Skocz do zawartości

Złodziej prądu


Majkiel

Rekomendowane odpowiedzi

 

Wczoraj odczytałem licznik i ... za dwa miesiące (III i IV)  było mniej więcej tyle, co za wcześniejsze cztery (2300 za III i IV vs. 2500 za IX-II)

1000 kWh więcej przez dwa miesiące, to c.a 16 kWh na dobę, czyli tak jakbym miał podłączone non stop dodatkowe ok. 700W - tego jakaś zostawiona ładowarka czy inne tego typu urządzenie nie przejadło.

Pompa ciepła, według sterownika pobrała prawie 900, w styczniu i lutym było zimniej i poszło ok. 1000kWh.

Styl życia praktycznie bez zmian, nowych urządzeń brak. Macie jakieś sugestie?

 

Od jakiegoś czasu tak sobie myślałem o jakimś dodatkowym liczniku do monitorowania zużycia całości, albo np. ogrzewania. Np. taki Zamel MEW-01 - używa ktoś? Albo jakaś alternatywa.

Póki co, będę sprawdzał licznik co kilka godzin ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak duży pobór prądu, to także duże ciepło.

Oprócz pomiarów (co jest oczywiście konieczne), to sprawdź co jest ciepłe.

Ale raczej to ta pompa tyle ciągnie.

 

Poza tym z tego co pamiętam, to pompa ciepła miała być sporo tańsza od ogrzewania gazem :hmm:

U mnie gaz kosztuje rocznie 3903 PLN za 2020, 3950 PLN za 2019, 3874 PLN za 2018, 3698 PLN za 2017)

Prąd niecałe 2000 PLN/rok, więc w sumie to jest niecałe 6000 PLN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Tomo napisał:

Tak duży pobór prądu, to także duże ciepło.

Oprócz pomiarów (co jest oczywiście konieczne), to sprawdź co jest ciepłe.

Ale raczej to ta pompa tyle ciągnie.

 

Poza tym z tego co pamiętam, to pompa ciepła miała być sporo tańsza od ogrzewania gazem :hmm:

U mnie gaz kosztuje rocznie 3903 PLN za 2020, 3950 PLN za 2019, 3874 PLN za 2018, 3698 PLN za 2017)

Prąd niecałe 2000 PLN/rok, więc w sumie to jest niecałe 6000 PLN.

 

Dotychczas za prąd płaciłem około 4000/rok, od nowego roku mam nowy cennik i tak 4500-4800 by wychodziło.

Przez styczeń-luty (było zimno) PC zużyła około 1000kWh (łącznie było wg licznika c.a 1400, wg panelu sterowania urządzeniem ponad 500 za każdy z tych miesięcy)

Gdyby nagle zaczęła brać dwa razy więcej, to poczułbym ciepło czy to w domu, czy też odkręcając kurek CWU. Chyba że coś się zdu..ło....

 

Stąd też pomysł z (i tak zamierzonym) zakupem jakiegoś licznika/monitora energii - widziałbym np. przekłamanie względem licznika (i ewentualną jego awarię) albo godziny  największego poboru prądu, które możnaby skorelować z pracującymi w tym czasie urządzeniami.

 

16kWh dziennie, to tak jak pisałem 700W non stop albo np. grzałka 3kW przez 5 godzin dziennie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam Orno 3-fazowego na wejściu do domu. Zlicza i podaje oddzielnie dla każdej fazy, ja zna się poziom pobieranej mocy to można wyłapać anomalie :).

Można tez pobawić się w mierniki energii wtykane gniazdko czy nawet gniazdka smart zliczające energie, ale wtedy trzeba sprawdzać per gniazdko/urządzenie. Ja takie wykorzystuje do zliczania dodatkowo E pobieranej przy ładowaniu EV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, zet napisał:

Jjeśli masz rekuperację, to można się jej przyjrzeć (zatkane filtry?) Tak samo jak lodówce jak pracuje agregat.  

 

Rekuperator sprawdzony, 20W nie bierze. Nawet jak go puszczę na przewietrzanie to ciągnie bodaj 150W.

Lodówki jeszcze nie sprawdzałem, ale nawet gdyby chodziła non stop, to tyle prądu nie zeżre. Nie włącza się jednak za często, więc raczej odpada.

 

1 godzinę temu, sherif napisał:

Ja używam Orno 3-fazowego na wejściu do domu. Zlicza i podaje oddzielnie dla każdej fazy, ja zna się poziom pobieranej mocy to można wyłapać anomalie :).

Można tez pobawić się w mierniki energii wtykane gniazdko czy nawet gniazdka smart zliczające energie, ale wtedy trzeba sprawdzać per gniazdko/urządzenie. Ja takie wykorzystuje do zliczania dodatkowo E pobieranej przy ładowaniu EV.

 

Mam taki gniazdkowy, ale nim to można sprawdzić telewizor czy komputer.

Ten Orno, nie ma jakiejś możliwości spięcia z Domoticzem?

 

Póki co, obstawiam pompę ciepła. Zwłaszcza że w marcu był przegląd i kto wie czy czegoś nie sknocili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Majkiel napisał:

 

Mam taki gniazdkowy, ale nim to można sprawdzić telewizor czy komputer.

Ten Orno, nie ma jakiejś możliwości spięcia z Domoticzem?

Nie znam Domoticza. Używam Openhaba i mam zintegrowany licznik z tym system po Modbusie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Majkiel napisał:

Póki co, obstawiam pompę ciepła. Zwłaszcza że w marcu był przegląd i kto wie czy czegoś nie sknocili.

Liczyłeś/sprawdzałeś COP dla tej pompy?

Dawno masz ją zainstalowaną?

 

W temacie sprawdzania licznika-trzeba wszystko wyłączyć oprócz jakiegoś znanego obciążenia np. grzałki 1000 czy tam ile W i liczyć impulsy na liczniku a  potem porównać czy się zgadza:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Majkiel napisał:

 

Rekuperator sprawdzony, 20W nie bierze. Nawet jak go puszczę na przewietrzanie to ciągnie bodaj 150W.

Lodówki jeszcze nie sprawdzałem, ale nawet gdyby chodziła non stop, to tyle prądu nie zeżre. Nie włącza się jednak za często, więc raczej odpada.

 

 

Mam taki gniazdkowy, ale nim to można sprawdzić telewizor czy komputer.

Ten Orno, nie ma jakiejś możliwości spięcia z Domoticzem?

 

Póki co, obstawiam pompę ciepła. Zwłaszcza że w marcu był przegląd i kto wie czy czegoś nie sknocili.

Sprawdź zatem ustawienia grzałki czy przegrzew zasobnika.

Tu musi być coś...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomkowski napisał:

Używam. Działa.

 

Korzystasz z oprogramowania Supla czy masz to pożenione z czymś innym? Nie wiesz czy da się dane pobierać w jakimś xmlu albo jsonie?

 

3 godziny temu, Artur_W_wa napisał:

U koleżanki kilkuletnia lodówka dosłownie "spawała" sobie, pracując przy tym normalnie, wyszło jak był odczyt licznika i z rachunku ok 300 za 2 miesiące wyliczyli 800 

 

Podłączyłem lodówkę do miernika. Póki co w trakcie pracy zużywała najpierw 90W, potem 70W, a jak "stoi" to zero. Zobaczę ile nabije to jutra.

 

2 godziny temu, technix napisał:

Sprawdź zatem ustawienia grzałki czy przegrzew zasobnika.

Tu musi być coś...

 

Już patrzyłem i od strony ustawień wygląda wszystko OK. Grzeje grzałką, a w kontrolerze pisze że chodzi sprężarka?

Po raz pierwszy cieszę się na brzydki weekend - sprawdzę zużycie podczas grzania ;)

 

4 godziny temu, volf6 napisał:

Liczyłeś/sprawdzałeś COP dla tej pompy?

Dawno masz ją zainstalowaną?

 

W temacie sprawdzania licznika-trzeba wszystko wyłączyć oprócz jakiegoś znanego obciążenia np. grzałki 1000 czy tam ile W i liczyć impulsy na liczniku a  potem porównać czy się zgadza:)

 

Pompa jest od listopada 2016.

COP w kwietniu wyszedł 3,14 (ogrzewanie 3,49, zbiornik 2,25), a w marcu 2,96 (ogrzewanie 3,27, zbiornik 2,19), więc chyba nie najgorzej. Grzałki według kontrolera pracowały w kwietniu 10 godzin, a w marcu 15. W kwietniu pompa zużyła 365 kWh, a w marcu 493 i są to wyniki realne.

Impuls na liczniku - jak często mruga ta dioda np. przy obciążeniu 1kW ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Pompa jest od listopada 2016.
COP w kwietniu wyszedł 3,14 (ogrzewanie 3,49, zbiornik 2,25), a w marcu 2,96 (ogrzewanie 3,27, zbiornik 2,19), więc chyba nie najgorzej. Grzałki według kontrolera pracowały w kwietniu 10 godzin, a w marcu 15. W kwietniu pompa zużyła 365 kWh, a w marcu 493 i są to wyniki realne.
Impuls na liczniku - jak często mruga ta dioda np. przy obciążeniu 1kW ?
 
 
Na liczniku jest informacja "imp"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Majkiel napisał:

 

Wczoraj odczytałem licznik i ... za dwa miesiące (III i IV)  było mniej więcej tyle, co za wcześniejsze cztery (2300 za III i IV vs. 2500 za IX-II)

1000 kWh więcej przez dwa miesiące, to c.a 16 kWh na dobę, czyli tak jakbym miał podłączone non stop dodatkowe ok. 700W - tego jakaś zostawiona ładowarka czy inne tego typu urządzenie nie przejadło.

Pompa ciepła, według sterownika pobrała prawie 900, w styczniu i lutym było zimniej i poszło ok. 1000kWh.

Styl życia praktycznie bez zmian, nowych urządzeń brak. Macie jakieś sugestie?

 

Od jakiegoś czasu tak sobie myślałem o jakimś dodatkowym liczniku do monitorowania zużycia całości, albo np. ogrzewania. Np. taki Zamel MEW-01 - używa ktoś? Albo jakaś alternatywa.

Póki co, będę sprawdzał licznik co kilka godzin ;)

A nie wymieniali Ci licznika? Tauron zaliczył wpadkę z licznikami. Poczytaj w internecie ;) ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Majkiel napisał:

Korzystasz z oprogramowania Supla czy masz to pożenione z czymś innym? Nie wiesz czy da się dane pobierać w jakimś xmlu albo jsonie?

Korzystam z Supli. Dane możesz pobierać w csv zdaje się z clouda. Można też zrobić integrację z Home Assistant. Nie interesowałem się bardziej. To co mam jest dla mnie wystarczające.

 

Screenshot_2021-04-29-00-10-20-374_tk.supla.android.jpg

Screenshot_2021-04-29-00-10-42-399_tk.supla.android.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, mPh napisał:

A nie wymieniali Ci licznika? Tauron zaliczył wpadkę z licznikami. Poczytaj w internecie ;) ...

 

Tego nie, przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo

Za to w skrzynce na listy przy mieszkaniu znalazłem ostatnio kartkę informującą o wymianie licznika. Podany jest też stan starego 9693 i nowego 8322 (daliby nowy ;) )

Musze zgłębić temat....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Majkiel napisał:

 

Tego nie, przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo

Za to w skrzynce na listy przy mieszkaniu znalazłem ostatnio kartkę informującą o wymianie licznika. Podany jest też stan starego 9693 i nowego 8322 (daliby nowy ;) )

Musze zgłębić temat....

dali stary po legalizacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem anomalię w okresie styczen, luty. 250kWh więcej niż normalnie i za nic nie wiem co ją spowodowało... 

W tym okresie ilość odbiorników prądu w moim domu był mniejsza niż aktualnie.

Mam jednostkowo pomontowane mierniki zużycia i dalej nie jestem w stanie wytypować przyczyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, mazi napisał:

Ja miałem anomalię w okresie styczen, luty. 250kWh więcej niż normalnie i za nic nie wiem co ją spowodowało... 

W tym okresie ilość odbiorników prądu w moim domu był mniejsza niż aktualnie.

Mam jednostkowo pomontowane mierniki zużycia i dalej nie jestem w stanie wytypować przyczyny.

 

Coś mi się obiło o uszy, że jest jakaś afera z zawyżonymi wskazaniami liczników czy rachunkami dla klientów.

 

21 godzin temu, mPh napisał:

dali stary po legalizacji

 

Pewnie tak.

Jest jakiś przepis określający jak często należy wymieniać licznik albo do kiedy ma legalizację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



 
Jest jakiś przepis określający jak często należy wymieniać licznik albo do kiedy ma legalizację?


Elektroniczne co 8 lat.

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.04.2021 o 08:47, Majkiel napisał:

 

Coś mi się obiło o uszy, że jest jakaś afera z zawyżonymi wskazaniami liczników czy rachunkami dla klientow.

 

Ciekawe, osobiście nic nie słyszałem. Złożona reklamacje oddalili, co było oczywiste już w momencie jej rejestrowania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.