Skocz do zawartości

Rodzaj sieci, uziom, zmiana instalacji itp.


Krisker

Rekomendowane odpowiedzi

Jest sobie dom jednorodzinny. Podłączony jest do sieci energetycznej w następujący sposób:

 

Linia napowietrzna 3xL+N --> skrzynka licznikowa przy słupie z zabezpieczeniem nadprądowym i RCD --> ok. 80m kabla 4x4 --> Rozdzielnia w domu (brak PE, gniazda i przewody dwużyłowe).

 

Taki układ wynika prawdopodobnie z bezpośredniej zmiany przyłącza budowlanego na docelowe (w sumie tylko na papierze). Załóżmy na potrzeby dalszych rozważań, że układ sieci to TN-C. Kabel zostanie wymieniony na YAKY o większym przekroju i przy okazji chciałbym zmienić instalację w samym domu.

 

1. Czy mogę przejść w tym przypadku na TN-C-S i rozdzielając PEN na PE i N połączyć PEN przy budynku (nie przy słupie) z uziomem i zmienić instalację wewnętrzną na trzyżyłową? 

2. Co w przypadku, gdy uziom i połączenie z PEN wykonane są przy liczniku? Czy wtedy należy poprowadzić kabel 5 żyłowy, czy też można zrobić, jak w punkcie pierwszym? 

 

Zastanawia mnie trochę ta odległość od licznika do budynku.

 

Na razie żadne prace nie zostały wykonane - można poteoretyzować.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając zamontowanie różnicówki (na pewno?) w układzie TNC.... Najważniejsze że to zmieniasz.

Punkt rozdziału PEN jest określany przez Twojego dostawcę - warto odnaleźć  warunki jakie dostałeś na to przyłącze. Lepiej aby punkt rozdziału był uziemiony (choć nie jest to wprost unormowane). Jeśli rozdziału dokonasz przy słupie to uziemiasz go i od tego miejsca ciągnesz kabel 5x10 (sugestia), jeśli rozdziału dokonasz przy domu to od przyłącza do tego miejsca ciągniesz kabel 4x10 (znowu sugestia).

Wariant z kablem x4 jest nieco tańszy niż x5, ale z punktu widzenia pracy instalacji lepiej ułożyć pięciożyłowy. 

PGE (u mnie) nie zgadza się na rozdział przy przyłączu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.04.2021 o 14:11, Krisker napisał:

Jest sobie dom jednorodzinny. Podłączony jest do sieci energetycznej w następujący sposób:

 

Linia napowietrzna 3xL+N --> skrzynka licznikowa przy słupie z zabezpieczeniem nadprądowym i RCD --> ok. 80m kabla 4x4 --> Rozdzielnia w domu (brak PE, gniazda i przewody dwużyłowe).

 

Taki układ wynika prawdopodobnie z bezpośredniej zmiany przyłącza budowlanego na docelowe (w sumie tylko na papierze). Załóżmy na potrzeby dalszych rozważań, że układ sieci to TN-C. Kabel zostanie wymieniony na YAKY o większym przekroju i przy okazji chciałbym zmienić instalację w samym domu.

 

1. Czy mogę przejść w tym przypadku na TN-C-S i rozdzielając PEN na PE i N połączyć PEN przy budynku (nie przy słupie) z uziomem i zmienić instalację wewnętrzną na trzyżyłową? 

2. Co w przypadku, gdy uziom i połączenie z PEN wykonane są przy liczniku? Czy wtedy należy poprowadzić kabel 5 żyłowy, czy też można zrobić, jak w punkcie pierwszym? 

 

Zastanawia mnie trochę ta odległość od licznika do budynku.

 

Na razie żadne prace nie zostały wykonane - można poteoretyzować.

 

Docelowo w tablicy licznikowej złącza kablowego (bo rozumiem, że masz złącze kablowe) nie powinno być RCD. Podział majątku masz wtedy na zaciskach za rozłącznikiem instalacyjnym i uzim powinien być na Twoim majątku, przy czym nie możesz swojego uziomu łączyć z uziomem spółki dystrybucyjnej. Wówczas z tablicy wychodzisz przewodem 4-żyłowym czyli w układzie TN-C i podział na TN-C-S wykonujesz w swojej rozdzielni głównej przed RCD. Uziom również jest wówczas na Twoim majątku. Tak bynajmniej wygląda to w PGE, takie wymagania stawiają warunki przyłączeniowe i tak też mówi Instrukcja Ruchu i Eksploatacji Sieci Energetycznej PGE. Nie czytałem aż tak wnikliwie instrukcji Energii i nie znam zapisów warunków przyłączeniowych Energii ale pamiętam, że gdy je porównywałem były bardzo, prawie bliźniaczo, wyglądające.

Edytowane przez mPh
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. To jest PGE. Przyłącze budowane w ubiegłym wieku, więc dokumentacja uboga lub brak. Spróbuję jeszcze znaleźć info w papierach, co to za układ. Zerknę jeszcze, czy aby na pewno przy skrzynce licznikowej przy słupie N jest połączony z uziomem. Jak kilkanaście lat temu robili niedaleko inne przyłącze budowlane, to też musiał być przy skrzynce wbity uziom, ale nie wiem, czy łączony z N. Nie bardzo pasuje mi to do TN-C, ale może przy tymczasowych przyłączach tak robią. Chyba że uziom przy liczniku ma pełnić inną funkcję :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest normalne przyłącze, a nie, że kradniesz prąd, to zadzwoń albo napisz mail z zapytaniem jaki masz układ sieci itp., odpowiedzą.

Może to nie być wbrew pozorom TN-C, a np. IT, a ta "różnicówka" to UKSI.

Obecnie WLZ z reguły musi mieć nie mniej niż 10mm2 Cu albo 16 Al.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Napisałem, ale pewnie sobie poczekam na odpowiedź.

Bednarka przy liczniku łączy się ze skrzynką (obudową) i nie wchodzi do środka. Może jednak nie być tam połączenia z PEN. Niestety wnętrze jest zaplombowane i zasłonięte tak, że nie widać szczegółów połączeń.

 

EDIT: Mam odpowiedź z PGE: TN-C.

Edytowane przez Krisker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.