Skocz do zawartości

Nawadnianie, elektrozawory na prąd stały i Sonoff do sterowania


spad

Rekomendowane odpowiedzi


Montuje w ogrodzie nawadnianie sterowane elektrozaworami. Całość będzie sterowana Sonoffem 4CH (4-kanalowym). I teraz tak, elektrozawory są na 24V, Sonoff też obsługuje 24V, ale co postawić pomiedzy zasilaniem 230V a Sonoffem? Czego szukać jako gotowe rozwiązanie, ze tylko wkręcam przewody i działa?
 
A przy okazji jak mogę na krótko sprawdzić czy elektrozawor działa?
 
Edit: jak znajdę w domu niepotrzebny zasilacz na 24V taki do gniazdka to moge go zastosować do zasilania Sonoffa i elektrozaworów?


Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka
 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem tak jak zobaczyłem gotowy sterownik za kilka stówek. Po pierwsze kazałem go dla firmy oddać do sklepu :). Zczytałem parametry moich elektrozaworów i pojechałem na wolumen kupić transformator (AFAIR mój chodził na AC), dobrałem go tak aby obsłużył kilka zaworów na raz a nie jak sklepowy tylko jeden. Kupiłem też obudowę i trochę kabelków. W domu miałem dekoder 1wire, jeden wieczór i sterownik był gotowy, wpiąłem go do swojego systemu sterowania.

Elektrozawór oczywiście po podaniu napięcia powinien zadziałać, tylko sprawdź dokładnie napięcie i czy AC czy DC.

Sonoff też się nada, tylko pomyśl jak rozwiążesz kwestie podlewania jak jest deszcz :).

Aha i jak co roku wygadania się wodę z układu na zimę czy ustawia/sprawdza dysze na wiosnę do zdalne sterowanie np telefonem jest mega wygodne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem tak jak zobaczyłem gotowy sterownik za kilka stówek. Po pierwsze kazałem go dla firmy oddać do sklepu . Zczytałem parametry moich elektrozaworów i pojechałem na wolumen kupić transformator (AFAIR mój chodził na AC), dobrałem go tak aby obsłużył kilka zaworów na raz a nie jak sklepowy tylko jeden. Kupiłem też obudowę i trochę kabelków. W domu miałem dekoder 1wire, jeden wieczór i sterownik był gotowy, wpiąłem go do swojego systemu sterowania.
Elektrozawór oczywiście po podaniu napięcia powinien zadziałać, tylko sprawdź dokładnie napięcie i czy AC czy DC.
Sonoff też się nada, tylko pomyśl jak rozwiążesz kwestie podlewania jak jest deszcz .
Aha i jak co roku wygadania się wodę z układu na zimę czy ustawia/sprawdza dysze na wiosnę do zdalne sterowanie np telefonem jest mega wygodne
Okazało się, że może elektrozawory tez są na AC. Obsługę w deszczu moge zrobić czujnikiem, to nie problem, choć na razie nie będę go montował. Ja nie mam takiej wiedzy, żeby samemu robić transformator, muszę kupić coś gotowego.

Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
6 godzin temu, spad napisał:

Okazało się, że może elektrozawory tez są na AC. Obsługę w deszczu moge zrobić czujnikiem, to nie problem, choć na razie nie będę go montował. Ja nie mam takiej wiedzy, żeby samemu robić transformator, muszę kupić coś gotowego.

Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka
 

No to kupujesz transformator z 230 na 24. Tylko moc dobierz tak aby dal rade z zaworami. Ktory sonoff ma zasilanie na 24V?

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, spad napisał:

Okazało się, że może elektrozawory tez są na AC. Obsługę w deszczu moge zrobić czujnikiem, to nie problem, choć na razie nie będę go montował. Ja nie mam takiej wiedzy, żeby samemu robić transformator, muszę kupić coś gotowego.

Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka
 

Wiedza jest nikła potrzeba do tego, wystarczy dobrze dobrać parametry. Przypomniałem sobie, że na moich amerykańskich elektrozaworach były podane tylko jakieś numery, dzwoniłem do producenta i dopiero trzecia linia supportu była w stanie odpowiedzieć na pytanie jakie napięcie zasila cewkę :hehe:.

Moc dobierasz do mocy cewek x tyle ile chcesz sterować na raz + mały zapas. No i samo wyzwalanie Sonoffem czy jakimś przekaźnikiem.

Ja dane o deszczu biorę z pobliskiej stacji meteorologicznej - taniej i dokładniej :).

Gotowce to te całe sterowniki do podlewania, ale też tam musisz się upewnić że wysterują twoim elektrozaworem. Kosztują sporo i te co widziałem sterują tylko jedną cewką w danej chwili (takie trafo co tam siedzi kosztuje 20zł :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to kupujesz transformator z 230 na 24. Tylko moc dobierz tak aby dal rade z zaworami. Ktory sonoff ma zasilanie na 24V?
 
Krawiec
Wersją pro obsługuje 24V. Pytanie tylko czy moge dac prąd stały jak elektrozawory są na zmienny? Czyli tranformator na 24V na stały, potem Sonoff i na końcu elektrozawor.

Tutaj dyskusja w tym temacie: https://www.smartnydom.pl/forum/wszystko-o-sprzecie/jaki-wybrac-elektrozawor-do-nawadniania-napiecie-model-czy-w-ogole-warto-z-centralnej-automatyki/

Poniżej Sonoff.

https://allegro.pl/oferta/sonoff-4ch-pro-r3-wifi-rf433-mhz-4-kanaly-ewelink-9808421293

Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedza jest nikła potrzeba do tego, wystarczy dobrze dobrać parametry. Przypomniałem sobie, że na moich amerykańskich elektrozaworach były podane tylko jakieś numery, dzwoniłem do producenta i dopiero trzecia linia supportu była w stanie odpowiedzieć na pytanie jakie napięcie zasila cewkę :hehe:.
Moc dobierasz do mocy cewek x tyle ile chcesz sterować na raz + mały zapas. No i samo wyzwalanie Sonoffem czy jakimś przekaźnikiem.
Ja dane o deszczu biorę z pobliskiej stacji meteorologicznej - taniej i dokładniej .
Gotowce to te całe sterowniki do podlewania, ale też tam musisz się upewnić że wysterują twoim elektrozaworem. Kosztują sporo i te co widziałem sterują tylko jedną cewką w danej chwili (takie trafo co tam siedzi kosztuje 20zł )
Na razie będę uruchamiał harmonogramem, później dodam czujnik deszczu albo zgram z pogodynka. Ale to po kolei

Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec

Wersja pro to ma przekaźniki bez-napięciowe z tego co widzę i zasilanie DC 9-23V wg specyfikacji (rev 3). Sam w niego celuje do tego samego celu - tylko czekam na klepnięcie wniosku o dotacje z programu moja woda... 

Tylko ja potrzebuje wgrać do tego tasmote aby zintegrować sobie z HomeMatic IP. 

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja pro to ma przekaźniki bez-napięciowe z tego co widzę i zasilanie DC 9-23V wg specyfikacji (rev 3). Sam w niego celuje do tego samego celu - tylko czekam na klepnięcie wniosku o dotacje z programu moja woda... 
Tylko ja potrzebuje wgrać do tego tasmote aby zintegrować sobie z HomeMatic IP. 
 
Krawiec
A co to znaczy, że ma przekaźniki beznapieciowe? To istotne dla mnie jak chce podłączyć elektrozawor?

Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
11 godzin temu, spad napisał:

A co to znaczy, że ma przekaźniki beznapieciowe? To istotne dla mnie jak chce podłączyć elektrozawor?

Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka
 

To znaczy ze samo urzadzenie nie podaje zasilania po wlaczeniu przekaznika na jego wyjscie. Kazdy kanal ma wejscie i dwa wyjscia: jedno NC i drugie NO. Kazdy kanal moze obslugiwac inne urzadzenia na rozne napiecia zasilania zgodne ze specyfikacja.

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.05.2021 o 10:27, krawiec napisał:

To znaczy ze samo urzadzenie nie podaje zasilania po wlaczeniu przekaznika na jego wyjscie. Kazdy kanal ma wejscie i dwa wyjscia: jedno NC i drugie NO. Kazdy kanal moze obslugiwac inne urzadzenia na rozne napiecia zasilania zgodne ze specyfikacja.

 

Krawiec

 

Widzę, że kolega obeznany w prądzie. :) Taki transformator pod cztery elektrozawory będzie okej? Może być za mocny transformator w stosunku do pobieranej mocy przez urządzenia? Parametry elektrozaworu: maksymalny prąd rozruchu: 0,250 A przy 60 Hz Prąd pracy: 0,143 A przy 60 Hz

 

Transformator modułowy 230/24V AC TRM-24 ZAMEL 7770262807 - Allegro.pl

Edytowane przez spad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
9 minut temu, spad napisał:

 

Widzę, że kolega obeznany w prądzie. :) Taki transformator pod cztery elektrozawory będzie okej? Może być za mocny transformator w stosunku do pobieranej mocy przez urządzenia? Parametry elektrozaworu: maksymalny prąd rozruchu: 0,250 A przy 60 Hz Prąd pracy: 0,143 A przy 60 Hz

 

Transformator modułowy 230/24V AC TRM-24 ZAMEL 7770262807 - Allegro.pl

Jak planujesz startować wszystkie 4 zawory w tym samym czasie to będzie za mało. Nawet włączając po kolei istnieje ryzyko, że czwarty nie zaskoczy bo jest tak na styk... 

Co to za zawór, że ma cewkę na 60Hz?

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, krawiec napisał:

Jak planujesz startować wszystkie 4 zawory w tym samym czasie to będzie za mało. Nawet włączając po kolei istnieje ryzyko, że czwarty nie zaskoczy bo jest tak na styk... 

Co to za zawór, że ma cewkę na 60Hz?

 

Krawiec

 

Rainbird: Elektrozawór RainBird HV HV-100 1'' GW-GW 24V 9209716080 - Allegro.pl

Ogólnie nigdy nie uruchomię czterech zaworów na raz, nawet dwóch bo nie mam takiego ciśnienia wody żeby obsłużyć wszystkie cztery sekcje. Ma to działać na zasadzie każda sekcja pracuje osobno, nigdy razem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec

HV-100 dość popularny zawór. Cewka standardowo jest 50/60Hz wiec ok. 

Jak chcesz to odpalać pojedynczo to trafo jest ok.

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.