Skocz do zawartości

Uszkodzenie mienia....


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 3 miesiące temu byłem busem na Mcdrivie w Mcdonalds, wjechałem na ścieżkę która prowadziła do okienka do zamówienia, przed jednak stał „szlaban” który informuje o maksymalnej wysokości auta które może korzystać z mcdrive. Szlaban został dotknięty moim dachem i postanowiłem zaparkować auto i skorzystać z „restauracji” w środku co tez zrobiłem.... Wczoraj otrzymałem pismo z policji na wezwanie w tej sprawie, zarzuca mi się uszkodzenie mienia i ucieczkę....

 

Dla mnie to jest chore.... czego mogę się spodziewać ? Rozumiem ze szkody pokryje moje OC ale pewnie ubezpieczyciel wyślę mi regres za „ucieczkę” z miejsca zdarzenia.... 

 

Czy można mówić o ucieczce jeśli wysiadłem z auta i korzystałem z ich usług po zdarzeniu ? Myślałem ze ten szlaban od tego jest i ze spełnił tylko swoją podstawowa funkcje.... ktoś przechodził coś podobnego ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec

Interesujace... ciekawe co by sie z nim mialo stac. Zakladam, ze wisi luzno na jakis linkach albo lancuchach. Auto cale?

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, PiotrekPanda napisał:

... czego mogę się spodziewać ?

domyślam się że to wezwanie na przesłuchanie w charakterze podejrzanego ?
Jeśli tak, to tu są poradniki:
https://niezalezniadwokaci.pl/przesluchanie-podejrzanego-co-robic/
https://www.infor.pl/prawo/prawo-karne/oskarzony-podejrzany/704422,Co-musze-wiedziec-jako-podejrzany.html
http://prawokarnebiznesu.pl/jak-wyglada-przesluchanie-podejrzanego-na-policji-i-w-prokuraturze/

Podstawowa porada: nie przyznawać się do winy, i rozważyć odmowę składania wyjaśnień, rozważyć poradę u profesjonalnego adwokata (a nie na forum internetowym), potencjalna kara z art. 288 KK od 3 miesięcy do 5 lat.

Edytowane przez kordirko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.05.2021 o 11:39, PiotrekPanda napisał:

Witam, 3 miesiące temu byłem busem na Mcdrivie w Mcdonalds, wjechałem na ścieżkę która prowadziła do okienka do zamówienia, przed jednak stał „szlaban” który informuje o maksymalnej wysokości auta które może korzystać z mcdrive. Szlaban został dotknięty moim dachem i postanowiłem zaparkować auto i skorzystać z „restauracji” w środku co tez zrobiłem.... Wczoraj otrzymałem pismo z policji na wezwanie w tej sprawie, zarzuca mi się uszkodzenie mienia i ucieczkę....

 

Dla mnie to jest chore.... czego mogę się spodziewać ? Rozumiem ze szkody pokryje moje OC ale pewnie ubezpieczyciel wyślę mi regres za „ucieczkę” z miejsca zdarzenia.... 

 

Czy można mówić o ucieczce jeśli wysiadłem z auta i korzystałem z ich usług po zdarzeniu ? Myślałem ze ten szlaban od tego jest i ze spełnił tylko swoją podstawowa funkcje.... ktoś przechodził coś podobnego ? 

Ale skąd wiesz że chodzi o ten szlaban? Zakładam że chodzi o coś innego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dzisiaj zobaczyć ten szlaban i wygląda jak na zdjęciach...

 

Teraz zastanawiam się jak rozegrać sprawę, prawda jest taka że ciężko będą mieli mi udowodnić że szlaban był w stanie idealnym przed tym jak "skorzystałem" z jego funkcji do jakiej został zamontowany. Mnie to wygląda na to że właściciel tego MC zrobił sobie z tego szlabanu dodatkowe źródło dochodu i kasuje każdego kto tylko dotknie. 

 

Może prosić na przesłuchaniu o dostarczenie dowodu że szlaban był w idealnym stanie.

 

Obawiam się że ubezpieczyciel wypnie się na mnie z powodu "ucieczki" i wyślę mi regres. 

183439228_507653356935422_7423180865987015092_n.jpg

183482841_637194757237890_779259246156526341_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy później...
W dniu 9.05.2021 o 20:50, PiotrekPanda napisał:

Obawiam się że ubezpieczyciel wypnie się na mnie z powodu "ucieczki" i wyślę mi regres. 

Wiadomo już jak zakończyła się ta sprawa? Pytam, bo mam nieco podobną. Przywaliłem na osiedlu w ramię szlabanu parkingowego i odjechałem pod wpływem emocji. Teraz spółdzielnia ma nagrania i wzywa do zapłacenia za naprawę za HORENDALNĄ kwotę. Wiem, bo pytałem o to, ile kosztuje naprawa szlabanu w tej firmie: xxx. Czy jest jakaś szansa, żeby to poszło z ubezpieczenia czy to raczej z własnej kieszeni muszę zapłacić?

Edytowane przez rwIcIk
link do firmy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.05.2021 o 11:39, PiotrekPanda napisał:

Witam, 3 miesiące temu byłem busem na Mcdrivie w Mcdonalds, wjechałem na ścieżkę która prowadziła do okienka do zamówienia, przed jednak stał „szlaban” który informuje o maksymalnej wysokości auta które może korzystać z mcdrive. Szlaban został dotknięty moim dachem i postanowiłem zaparkować auto i skorzystać z „restauracji” w środku co tez zrobiłem.... Wczoraj otrzymałem pismo z policji na wezwanie w tej sprawie, zarzuca mi się uszkodzenie mienia i ucieczkę....

Sprawa jest bardzo prosta, idziesz na policję i mówisz prawdę jak było. Reszta to będzie kociokwik prawny i wyjdzie co wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest bardzo prosta, idziesz na policję i mówisz prawdę jak było. Reszta to będzie kociokwik prawny i wyjdzie co wyjdzie.
Chyba trzeba wysłać gryps pod cele bo nie słychać szczęśliwego zakończenia.
Kolega chyba poszedł pierdziec w pasiak.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, tatmar40 napisał:

Chyba trzeba wysłać gryps pod cele bo nie słychać szczęśliwego zakończenia.
Kolega chyba poszedł pierdziec w pasiak.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
 

wow nie zauważyłem że to takie wykopalisko ;] 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, jangrzesiak napisał:

Wiadomo już jak zakończyła się ta sprawa? Pytam, bo mam nieco podobną. Przywaliłem na osiedlu w ramię szlabanu parkingowego i odjechałem pod wpływem emocji. Teraz spółdzielnia ma nagrania i wzywa do zapłacenia za naprawę za HORENDALNĄ kwotę. Wiem, bo pytałem o to, ile kosztuje naprawa szlabanu w tej firmie: xxx. Czy jest jakaś szansa, żeby to poszło z ubezpieczenia czy to raczej z własnej kieszeni muszę zapłacić?

Do kwoty z firmy xxx musisz doliczyć koszta:

komisji z spółdzielni która dokonała oględzin oraz ich czas pracy

czasu/pracy jaki był potrzebny aby na monitoringu odszukać sprawcę.

Czasu/pracy na wykonanie zgłoszenia w policji.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, jangrzesiak napisał:

Czy jest jakaś szansa, żeby to poszło z ubezpieczenia czy to raczej z własnej kieszeni muszę zapłacić?

Jeśli taką szkodę można uznać jako szkodę OC to dlaczego ubezpieczenie miałoby tego nie uznać ? Nie raz w programie TV pokazywali, że ktoś komuś uszkodził pojazd i odjechał. Po namierzeniu sprawcy notatka policji i szło z ubezpieczenia. Chyba, że uszkodzenie szlabanu w ogóle nie włącza się w odpowiedzialność OC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, jangrzesiak napisał:

Wiadomo już jak zakończyła się ta sprawa? Pytam, bo mam nieco podobną. Przywaliłem na osiedlu w ramię szlabanu parkingowego i odjechałem pod wpływem emocji. Teraz spółdzielnia ma nagrania i wzywa do zapłacenia za naprawę za HORENDALNĄ kwotę. Wiem, bo pytałem o to, ile kosztuje naprawa szlabanu w tej firmie: xxx. Czy jest jakaś szansa, żeby to poszło z ubezpieczenia czy to raczej z własnej kieszeni muszę zapłacić?

No i fajnie za ucieczkę będzie regres z OC :jem: 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, HanYs napisał:

Dlaczego ? Na zgłoszenie szkody masz przecież jakiś określony termin.

W PL jest to traktowane jako ucieczka z miejsca zdarzenia. Jeśli sam podjedziesz i zgłosisz to OK. Telefon na pewno jest na naklejce więc się dzwoni do właściciela informując o zdarzeniu. Ale jeśli oni Cię znajdą np. na podstawie nagrań to nie ma na odszkodowanie szans. A tu coś takiego nastąpiło. Oczywiście można się bronić że się nie zauważyło itp. Ale tu jest mała szansa na to.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, wujek napisał:

No i fajnie za ucieczkę będzie regres z OC :jem: 

Art 43 p 4 ustawy z dnia 22 maja 2003 r.o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu
Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wraz z późniejszymi zmianami.

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20031241152/U/D20031152Lj.pdf

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Rudobrody napisał:

Art 43 p 4 ustawy z dnia 22 maja 2003 r.o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu
Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wraz z późniejszymi zmianami.

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20031241152/U/D20031152Lj.pdf

To jest 93 strony. Co tam ciekawego napisali?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W UK te szlabany są dla ochrony obu stron, nie ma sprawy, chyba że go na prawdę zwalę. Tj. śmieszne jak McDonalds postąpił w Polsce, taka sytuacja jest nie realna w UK, czy oprócz szlabanu był przed nim znak zakazu powyżej 2.8m? Wtedy chyba nie masz wyjścia, ale jeśli tego znaku nie ma to dlaczego Ty ich nie pozwiesz za uszkodzenie Twojego mienia tym znakiem? Nie wiem jak jest prawo w Polsce dokładnie skonstruowane, ale w UK jeśli dostałbym takie zawiadomienie - to ja bym dodatkowo pozwał + nagłośnił w gazetach i social media, bo tutaj głos gazet ma wielką moc. Po pierwsze do takiej sytuacji by nie doszło ponieważ "tutaj" dotykanie takich szlabanów jest rzeczą normalną/codzienną, to tak jakby ktoś mnie pozwał o złamanie źdźbła trawy kołem która wyrosła w dziurce na drodze - czyli absurd.

Mam wielką nadzieję że z tego wyjdziesz pozytywnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, marcindzieg napisał:

Ale jeśli oni Cię znajdą np. na podstawie nagrań to nie ma na odszkodowanie szans.

 

Miałem taką sprawę w sądzie, zahaczyłem osobówkę przyczepą i odjechałem. Skończyło się wizytą na policji i zaocznym wyrokiem, oddalenie się z miejsca kolizji co nie jest jednoznaczne z ucieczką. Przez jakiś czas ubezpieczyciel upominał się o kasę ale nic nie mogą zrobić, wyrok to wyrok. Nie wiedziałem że uderzyłem więc nawet nie wychodziłem zobaczyć co się stało, gdybym wyszedł to sąd zakwalifikowałby to jako ucieczkę = regres.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, swienty napisał:

 

Miałem taką sprawę w sądzie, zahaczyłem osobówkę przyczepą i odjechałem. Skończyło się wizytą na policji i zaocznym wyrokiem, oddalenie się z miejsca kolizji co nie jest jednoznaczne z ucieczką. Przez jakiś czas ubezpieczyciel upominał się o kasę ale nic nie mogą zrobić, wyrok to wyrok. Nie wiedziałem że uderzyłem więc nawet nie wychodziłem zobaczyć co się stało, gdybym wyszedł to sąd zakwalifikowałby to jako ucieczkę = regres.

No właśnie nie wiedziałeś. To można powalczyć. Ale kolega z tematu chyba jednak dobrze wiedział. Więc trudno mu się będzie wybronić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.05.2021 o 20:50, PiotrekPanda napisał:

Może prosić na przesłuchaniu o dostarczenie dowodu że szlaban był w idealnym stanie.

Oraz o przedstawienie dowodu ze faktycznie znajdował sie na takiej wysokości jak miał się znajdowac a nie np 3 cm niżej ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.04.2022 o 08:55, jangrzesiak napisał:

Przywaliłem na osiedlu w ramię szlabanu parkingowego i odjechałem pod wpływem emocji. Teraz spółdzielnia ma nagrania i wzywa do zapłacenia za naprawę za HORENDALNĄ kwotę.

Dla porównania, jakieś dwa lata temu w Supraślu kierowca białoruskiej ciężarówki miał trudności z zawracaniem na niewielkim skrzyżowaniu i uszkodził ogrodzenie jednemu z mieszkańców, po czym przyjechał na budowę, na którą wiózł towar. Właściciel posesji go tam dorwał, a ten się jeszcze wypierał. Ten powiedział "dawaj pan dwie stówy, albo policję wzywam". To się nazywa mieć miękkie serce... Za sam przyjazd policji ten kierowca więcej by wtedy zabulił, bo z automatu dostałby co najmniej 300 zł za ucieczkę z miejsca zdarzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.