Skocz do zawartości

Sprzedaż auta w rodzinie


Mr_Hyde

Rekomendowane odpowiedzi

Brat przejmuje ode mnie auto za$$, oczywiście będzie umowa ks. Pytanie czy trzeba wtedy płacić podatek??? Czy sprzedaż na takich samych zasadach jak od obcego 🤔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Mr_Hyde napisał:

Brat przejmuje ode mnie auto za$$, oczywiście będzie umowa ks. Pytanie czy trzeba wtedy płacić podatek??? Czy sprzedaż na takich samych zasadach jak od obcego 🤔

Oczywiście, że tak.

Darowizną to załatwcie, a podatkiem opijcie auto żeby się nie rozeschło albo coś takiego. :old:

 

Taka jest moja koncepcja.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, ZUBERTO said:

Oczywiście, że tak.

Darowizną to załatwcie, a podatkiem opijcie auto żeby się nie rozeschło albo coś takiego. :old:

 

Taka jest moja koncepcja.

I to jest sliszna koncepcja. Zribilem podobnie. Brat mi darowal pieniadze, a ja mu darowalem auto. Oczywiscie, wszystko zgloszone do US.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, exor napisał:

Co to za darowizna jak trzeba dać kasę

?

 

Bo to są dwie darowizny ;]

Jeden daje drugiemu auto, a drugi pierwszemu kasę.

Co tu jeszcze tłumaczyć? ;]

  • Lubię to 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile wart ten samochód,że takie kombinacje alpejskie?

 

PCC to 2% więc przy wartości 40kpln raptem 800zł.

 

Na prawdę nie chciałoby mi się dla 800zł (tyle przyjmuję, bo nie wiem ile) robić z siebie idioty w US.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mihail napisał:

Ile wart ten samochód,że takie kombinacje alpejskie?

PCC to 2% więc przy wartości 40kpln raptem 800zł.

Na prawdę nie chciałoby mi się dla 800zł (tyle przyjmuję, bo nie wiem ile) robić z siebie idioty w US.

To nie rób.

Wiemy, że większości na AK by się nie chciało i woli 800zł na datek dla państwa dorzucić.

800 piechotą nie chodzi, jest legalna furtka to po co drzwi wyważać?

Powiem więcej, większość to 1 darowizną załatwi i nie będzie się zastanawiać, ale na AK zaraz krzyk, że tylko złodziej tak robi.

W życiu jak przyjdzie co do czego to jednak tą furtkę wybiorą.

Edytowane przez ZUBERTO
  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Maciej__ napisał:

No przecież obowiązku nie ma...
A w innym wątku jeczysz że wymiana oleju we Wrocku kosztuje stówę ;]

 

 

Nie jęczałem. Byłem bardziej wqr...., że 300km po wymianie, nie najtanszego oleju się rozciekla miska. Ale do jęczenia, że mnie na 100zl nie stać daleka droga.

 

Tutaj natomiast chciałbym poznać wartość przedmiotu dywagacji, bo coś mnie się zdaje,że jest ona dalece niższa, od przyjetej przeze mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mihail napisał:

Ile wart ten samochód,że takie kombinacje alpejskie?

 

PCC to 2% więc przy wartości 40kpln raptem 800zł.

 

Na prawdę nie chciałoby mi się dla 800zł (tyle przyjmuję, bo nie wiem ile) robić z siebie idioty w US.

To nie HP, a Twoja opinia to mnie średnio interesuje:oki:

Poza tym temat uważam już za zamknięty;]

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mihail napisał:

Na prawdę nie chciałoby mi się dla 800zł (tyle przyjmuję, bo nie wiem ile) robić z siebie idioty w US.

Ale dlaczego idioty?- kiedyś dałem auto w prezencie rodzicom - wartośc wtedy bylo 8 tys zl - miałem napisać  umowe ks i zapłacic 160 zł podatku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Mihail napisał:

Na prawdę nie chciałoby mi się dla 800zł (tyle przyjmuję, bo nie wiem ile) robić z siebie idioty w US.

Ja to bym z dumą poszedł do US złożyć druk SD. Chyba nigdy US nie potraktował Cię jak śmiecia, że w zębach im 800zł przynieść chcesz. 

  • Lubię to 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, hefi napisał:

Hehe 800emoji106.png 20 bym im nie podarowal

 

Znam takich, co na znaczek jak był po 1,30 zł brali fakturę. Jak ktoś musi dochodówki, vatu itp. kilka/naście tysi oddać w zębach do skarbówki to inaczej na to patrzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, analyzer64 napisał:

Jeżeli można tego uniknąć w sposób legalny to czemu 800zł wyrzucać w błoto?

 

Spisanie dwóch darowizn zajmie wg mnie mniej czasu niż umowy KS wraz z wypełnieniem zeznania PCC.

 

No tak, a tam w skarbowym to nie mogą skojarzyć, że facet A darował B samochód, a tydzień potem B darował 40 klocków do A?

Przecież niby trzeba zgłosić obie te darowizny do US.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, exor napisał:

 

No tak, a tam w skarbowym to nie mogą skojarzyć, że facet A darował B samochód, a tydzień potem B darował 40 klocków do A?

Przecież niby trzeba zgłosić obie te darowizny do US.

 

A wtedy się nie mówi, że ten hajs to bez związku z pojazdem tylko np. na waciki? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
Godzinę temu, Maciej__ napisał(a):

 

Najlepiej notarialne, bo jako kupujacy innego bym nie bral nawet pod uwage.

Dodam, że kosztuje ok 25zl

Ja tak właśnie sprzedalem teraz auto mając pelnomocnictwo od ojca.

Edytowane przez zinger
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, mati_lecha napisał(a):

A czy można sprzedać auto w czyimś imieniu? 

Właściciel przebywa za granicą i stąd ta kombinacja.

 

P.s.

Brat właściciela jest na miejscu.

Sprzedać można i to na wiele sposobów, mniej lub bardziej legalnych. Kwestia jaki kupujący się trafi.

Dla kupującego najlepsza opcja to notarialne pełnomocnictwo właściciela dla sprzedającego w jego imieniu. Potem zwykle pełnomocnictwo pisane na kolanie i umowy podpisywane na odległość, itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.05.2021 o 11:42, Mr_Hyde napisał(a):

Brat przejmuje ode mnie auto za$$, oczywiście będzie umowa ks. Pytanie czy trzeba wtedy płacić podatek??? Czy sprzedaż na takich samych zasadach jak od obcego 🤔

to za ile ta S3 idzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ZUBERTO napisał(a):

Sprzedać można i to na wiele sposobów, mniej lub bardziej legalnych. Kwestia jaki kupujący się trafi.

Dla kupującego najlepsza opcja to notarialne pełnomocnictwo właściciela dla sprzedającego w jego imieniu. Potem zwykle pełnomocnictwo pisane na kolanie i umowy podpisywane na odległość, itd.

Tak myślałem.  Tylko przy aucie za około 20k pln chyba szkoda kaski.  Nie man pojęcia ile za razie coś notariusz weźmie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mati_lecha napisał(a):

Tak myślałem.  Tylko przy aucie za około 20k pln chyba szkoda kaski.  Nie man pojęcia ile za razie coś notariusz weźmie. 

 

Pełnomocnictwo u notariusza to 20zł + 23% vat. Problem w tym, że stawić się u notariusza musi ten, który pełnomocnictwa udziela. A zdaje się - przebywa za granicą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, mati_lecha napisał(a):

A nie ma możliwości spotkania na zoomie u notariusza? 🤔

Wątpię ale może jest tu jakiś prawnik/notariusz:hmm: 

 

Cytat

Nie możemy zdalnie realizować aktów, które bezwzględnie wymagają obecności w kancelarii notarialnej np.: pełnomocnictwo notarialne, sprawy związane z nieruchomościami, czy zrzeczenie się spadku. Możemy je wcześniej przygotować i umówić wizytę u najbliższego Notariusza. Oszczędzisz czas u Notariusza i będziesz mieć czas na przemyślenie umowy.

 

https://legalizacje.com/notariusz/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kenickie napisał(a):

Pełnomocnictwo u notariusza to 20zł + 23% vat. Problem w tym, że stawić się u notariusza musi ten, który pełnomocnictwa udziela. A zdaje się - przebywa za granicą.

Za granicą też są notariusze, tylko pozostają inne sprawy do ogarnięcia i większe koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.05.2021 o 10:33, mie2nio napisał(a):
W dniu 10.05.2021 o 08:51, exor napisał(a):

No tak, a tam w skarbowym to nie mogą skojarzyć, że facet A darował B samochód, a tydzień potem B darował 40 klocków do A?

Przecież niby trzeba zgłosić obie te darowizny do US.

 

Rozwiń  

A wtedy się nie mówi, że ten hajs to bez związku z pojazdem tylko np. na waciki? :P

 

Pomysłów na unikanie opodatkowania jest bez liku, akurat ten nie jest zbyt odkrywczy.

W 99% się uda, a w 1% jakiś nadgorliwy urzędnik sięgnie po art. 119a ordynacji podatkowej (klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania) 🙂

Wiem że to stary temat, ale może jak ktoś nowy tu trafi i uzna że znalazł świętego grala to się jednak zastanowi, zwłaszcza jak wartość przedmiotu będzie wysoka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brat przejmuje ode mnie auto za$$, oczywiście będzie umowa ks. Pytanie czy trzeba wtedy płacić podatek??? Czy sprzedaż na takich samych zasadach jak od obcego

Jest jeszcze inna opcja, transakcja sprzedaży odbędzie się za granicą. Jezeli dwie strony są obywatelami RP, pojazd jest zarejestrowany w kraju a sprzedaż zostanie zrealizowana poza granicami RP to PCC nie obowiązuje. Pokrewieństwo nie ma znaczenia.
  • Haha 2
  • zszokowany 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.12.2023 o 07:54, Raku napisał(a):

A może podpis elektroniczny ?

Wysłane z mojego CPH2145 przy użyciu Tapatalka
 

Niestety, u notariuszy jest to nieznane. Prawo notarialne nie przewiduje stosowania podpisu elektronicznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.