Skocz do zawartości

Elewacja altany działkowej


tomeq77

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, tomeq77 napisał:

Jest sobie altanaIMG_20210503_151302.jpg.469e5f08dd92925e14ca6d344575fee2.jpg

 

Jak małym kosztem zrobić elewację, żeby jakoś wyglądała?

Panele pcv na latach?

Cienki styropian + tynk?

Coś innego?

Jakie macie pomysły?IMG_20210503_175037.jpg.7f93eca41ff0c52a7aeb4e127cdf8dcc.jpg

 

IMG_20210503_175028.jpg

 

Deska elewacyjna, taka z pióro-wpust. Do ściany mocujesz dwie kantówki takie 2-cendtymetrowe i do kantówek deskę. W środek zawsze można coś włożyć jak zależy ci na izolacji. W jeden dzień domek opędzlujesz deską. 

Deska elewacyjna Max 17 x 130 x 3000 mm - Deski elewacyjne - Castorama

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, spad napisał:

 

Deska elewacyjna, taka z pióro-wpust. Do ściany mocujesz dwie kantówki takie 2-cendtymetrowe i do kantówek deskę. W środek zawsze można coś włożyć jak zależy ci na izolacji. W jeden dzień domek opędzlujesz deską. 

Deska elewacyjna Max 17 x 130 x 3000 mm - Deski elewacyjne - Castorama

Fajne, ale deskę trzeba pilnować, odnawiać malowanie co jakiś czas.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Tomo napisał:

Wszystko zależy od tego jakie masz otoczenie i co będzie pasować.

Ja bym do takich ogrodowych tematów użył deski elewacyjnej i potem malujesz na kolor jaki ci pasuje.

Deska fajna i łatwa do położenia.

Ale teren jest bardzo nasłoneczniony i pielęgnacja tego będzie kłopotliwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, tomeq77 napisał:

Deska fajna i łatwa do położenia.

Ale teren jest bardzo nasłoneczniony i pielęgnacja tego będzie kłopotliwa

Bardziej obawiałbym się wilgoci, deszczu itp.

PO zimie trzeba sprawdzać, czy gdzieś nie ma ubytków w zabezpieczeniu desek i malować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drewno jest fajne, jak jest swiezo malowane. Po kilku latach, szczegolnie jesli bedzie narazone na wode i slonce bedzie trzeba odnawiac i jest z tym sporo roboty. Wiem, bo mam u siebie od cholery drewna i na sama mysl mnie trafia. Wlasnie skonczylem odnawiac ogrodzenie jakies 300 sztachet. Zeszlo tydzien, najpierw prawie 3 dni szlifowania we 2 osoby, potem dwukrotne malowanie i montaz powrotny. Szlifowalismy z ojcem, malowali synowie i troche zona, montowalem z synami. Synom zaproponowalem stawke 20zl/h i podliczyli mnie na 60 rbh ale uczciwie zapracowali. Oczywiscie pomagaliby za darmo, ale uznalem, ze bedzie fair jesli zaproponuje im kase za poswiecenie ich wolnego czasu w sporej ilosci.

Edytowane przez zinger
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, zinger napisał:

Drewno jest fajne, jak jest swiezo malowane. Po kilku latach, szczegolnie jesli bedzie narazone na wode i slonce bedzie trzeba odnawiac i jest z tym sporo roboty. Wiem, bo mam u siebie od cholery drewna i na sama mysl mnie trafia. Wlasnie skonczylem odnawiac ogrodzenie jakies 300 sztachet. Zeszlo tydzien, najpierw prawie 3 dni szlifowania we 2 osoby, potem dwukrotne malowanie i montaz powrotny. Szlifowalismy z ojcem, malowali synowie i troche zona, montowalem z synami. Synom zaproponowalem stawke 20zl/h i podliczyli mnie na 60 rbh ale uczciwie zapracowali. Oczywiscie pomagaliby za darmo, ale uznalem, ze bedzie fair jesli zaproponuje im kase za poswiecenie ich wolnego czasu w sporej ilosci.

Ja budynek gospodarczy odmalowuję co 2 lata.

Pokryty deską elewacyjną.

A i tak w niektórych miejscach woda zaatakowała drewno, które zaczyna siwieć, szarzeć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deska fajna i łatwa do położenia.
Ale teren jest bardzo nasłoneczniony i pielęgnacja tego będzie kłopotliwa

Ja mam altankę, którą co roku po zimie myję Karcherem i maluję impregnatem.
Impregnat jakiś najtańszy - kupiłem z 5 lat temu baniak 10 litrowy za ok. 50 PLN to jeszcze mam z 1/3.
Malowanie zajmuje mi ok. 2 godzin - maluję tylko dolną część.

cf287d0d35b2d766ee3d80508d97348f.jpg
d27253b000d3cca275158d19c5e7f47e.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomeq77 napisał:

Deska fajna i łatwa do położenia.

Ale teren jest bardzo nasłoneczniony i pielęgnacja tego będzie kłopotliwa

 

Fakt, że co kilka lat trzeba to pomalować. Dlatego najlepiej zacznij pokrywać to jakimś olejem o jasnej barwie. Co trzy lata ciemniejszy kolor, po 15 latach dojdziesz do palisandru a potem przeszlifujesz i na nowo. :) W przypadku Altaxa mają jakiś impregnat antygrzybiczny pod olej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja budynek gospodarczy odmalowuję co 2 lata.
Pokryty deską elewacyjną.
A i tak w niektórych miejscach woda zaatakowała drewno, które zaczyna siwieć, szarzeć.
 
A ja położyłem modrzew syberyjski, zabezpieczyłem impregnatem i bezbarwnym olejem i...tylko czekam aż będzie naturalnie szare
Nie mam zamiaru się do tego dotykać chyba, że w celu zmycia syfu.

tapatalked

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deska (drewniana) elewacyjna chyba odpada, bo drogo i trzeba co jakiś czas odnawiać.

Znalazłem jeszcze takie coś. Też jest fajne, ale drogie.

 

Zacząłem jeszcze myśleć o zwykłym klasycznym tynku. Kielnię i pacę kiedyś w ręku trzymałem, betoniarka na działkach jest. I teraz kolejne pytanie:

Ile cementu lub gotowej zaprawy mi pójdzie na ok. 10 m2 niezbyt równej ściany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Hej, Jeśli chodzi o tynk i styropian, to z pewnością jest to opcja, która może dać niezły efekt izolacji termicznej i wyglądu. Panele PCV mogą być ekonomicznym wyborem, ale zgadzam się z opiniami niektórych, że mogą one nie wyglądać zbyt atrakcyjnie. Propozycja z deską elewacyjną typu pióro-wpust brzmi naprawdę interesująco. Wykorzystanie drewna może nadać altanie ciepły, naturalny wygląd i można to zrobić w sposób dość prosty i szybki. Jeśli zależy Ci na dobrej jakości materiałach, to warto rzucić okiem na produkty z https://shera.com.pl/. Mają różne opcje i style, więc myślę, że coś się spodoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taką budę gospodarczą, pokryta deską pióro wpust. Od 2014 roku malowałem raz drewnochronem, przed tym czyszcząc myjka ciśnieniową. Dlatego lubię drewnochron, bo nie robi jakiejś powłoki którą trzeba szlifować, tylko powoli 'przemija z wiatrem' i deszczem. Przed malowaniem wystarczy przelecieć myjka i pomalować pistoletem. Ta buda ma ok 10 m2 ścian, odnowienie to 2-3 godziny. Altana od 2015 nie wyma malowania, ganek zbudowany w 2014 malowałem też dopiero 1 raz.

Nie ma co bać się drewna.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że altanka nie do mieszkania, więc kwestia izolacji termicznej jest drugorzędna.

Przyłożyłbym się natomiast do zrobienia obróbek na tym daszku, założył rynnę I odprowadził wodę od budynku.

Przydałby się też jakiś mały okap pod oknem na zewnątrz.

Co do pokrycia - ja uzupełniłbym luki tynku i pomalował farbą elewacyjną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.