Skocz do zawartości

Kupiłem działkę


szpyrek

Rekomendowane odpowiedzi

Hej. 

W końcu po dluuuuuugim szukaniu udało się znaleźć coś w ludzkich pieniądze, sporej powierzchni (1077mkw) i ciekawym kształcie( prostokąt, w najszerszym miejscu 17,7 i długa na 70)

 

Dzisiaj zacząłem od wizyty u dostawy prądu (Tauron), dostałem oświadczenie o możliwości przyłączenia do sieci energetycznej oraz wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci.

 

Aby uniknąć na początku taryfy budowlanej bo jeszcze nie zdecydowaliśmy się kiedy zaczniemy budowę w oświadczeniu zaznaczyłem ,że przyłącze chce do garażu. Doradzano mi też aby wpisać budynek gospodarczy albo domek letniskowy.

 

We wniosku o warunki przyłączenia muszę wpisać moc przyłączenia, przewidywane roczne zużycie i termin rozpoczęcia poboru.

W necie wszędzie piszą o 16kW nie wiem czy tyle samo wpisać czy powinienem więcej np 20kW? Jakie wpisać roczne przewidywanie zapotrzebowania? Oraz termin rozpoczęcia jeśli chciałbym jak najszybciej?

 

W planach na ten tydzień jeszcze chce odwiedzić wodociągi. 

 

Edit. Nie wiem dlaczego wrzuciło obrócone zdjęcia

 

 

 

IMG_20210424_174703.jpg

16207259465922087770637703469734.jpg

IMG_20210424_174616.jpg

Edytowane przez szpyrek
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, szpyrek napisał:

W necie wszędzie piszą o 16kW nie wiem czy tyle samo wpisać czy powinienem więcej np 20kW? Jakie wpisać roczne przewidywanie zapotrzebowania? Oraz termin rozpoczęcia jeśli chciałbym jak najszybciej?

12-16kWh to taki std, im mniej wpiszesz tym mniej zapłacisz a zabezpieczenie przedlicznikowe dają i tak std ;).

Rodzice w domu jednorodzinnym mają 10kW i jest wystarczająco, nawet jak sie dwa elektryki ładują :). Ja mam 12kWh i nigdy przy budowie czy eksploatacji nie było problemu.

Termin jak najszybciej, ale chyba std to 18m wpiszą na realizację.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, szpyrek napisał:

...

We wniosku o warunki przyłączenia muszę wpisać moc przyłączenia, przewidywane roczne zużycie i termin rozpoczęcia poboru.

W necie wszędzie piszą o 16kW nie wiem czy tyle samo wpisać czy powinienem więcej np 20kW? Jakie wpisać roczne przewidywanie zapotrzebowania? Oraz termin rozpoczęcia jeśli chciałbym jak najszybciej?

 

Z mocą przyłączeniową nie ma co szaleć, bo płaci się za każdy kW. Dla mocy 13-16 kW dają zabezpieczenie 25A, dla 11-12 dają 20A, czyli czy dasz 13 czy 16 różnicy nie będzie ;) Ja mam 15 dla domu ogrzewanego pompą ciepła.

 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, krawiec napisał:

Wąskie to... co ty chcesz na tym postawić?

 

Teściowie mają taką działkę (17x50) - stoi kostka 10x10 bez okien z jednej strony

Obok mnie jest kilka tego typu działek i oprócz najbliższego sąsiada, stoją tam w miarę normalne domy (a wjazd jest od wąskiej strony)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 16 kW mocy przyłączeniowej i to starcza nawet na ogrzewanie elektryczne :ok:

Wtedy są zabezpieczenia 3x25A.

W rozdzielni mam bezpieczniki 16 A do gniazdek i 20A do muf muf trójfazowych.

Więcej nie trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, sherif napisał:

12-16kWh to taki std, im mniej wpiszesz tym mniej zapłacisz a zabezpieczenie przedlicznikowe dają i tak std ;).

Przy 11-13kW dostanie zabezpieczenie 20A, Przy 14-16kW 25A, przy 17-20kW 32A.

Edytowane przez ZUBERTO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, rwIcIk napisał:

Mam 16 kW mocy przyłączeniowej i to starcza nawet na ogrzewanie elektryczne :ok:

Wtedy są zabezpieczenia 3x25A.

W rozdzielni mam bezpieczniki 16 A do gniazdek i 20A do muf muf trójfazowych.

Więcej nie trzeba.

Gniazd 3f.

Mufa to zupełnie co innego i specjalnego zabezpieczenia bezpiecznikiem nie potrzebuje, ma wytrzymać tyle co kabel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, szpyrek napisał:

Parterówke do 100mkw. 

Gratuluję.

Na 17m da się zawsze coś wykombinować, ale w tym układzie działki to trochę słabo.

Jaką szerokość ma droga, nie będzie przypadkiem poszerzana?

Jest MPZP albo WZ, jeżeli tak to gdzie linia zabudowy od strony drogi ma przebiegać?

Jednym słowem ile Ci na dom zostanie?

Garaż oddzielny czy z domem i czy z wjazdem prostopadłym czy równoległym do drogi (przy prostopadłym podjazd trza zmieścić choć na długość do zaparkowania 1 auta).

Ale jak strony świata pasują i dobrze projekt dobierzesz to będzie git.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, ZUBERTO napisał:

Gniazd 3f.

Mufa to zupełnie co innego i specjalnego zabezpieczenia bezpiecznikiem nie potrzebuje, ma wytrzymać tyle co kabel.

Nie wiem 

Mam skrzyneczkę w pomieszczeniu gospodarczym.

3 gniazdka i 2 gniazda dla muf 3 fazowych 

Całość w rozdzielni zabezpieczona 3x20A.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@komorw planach jest 8x15

@ZUBERTO 

Do drogi która przebiega wzdłuż działki mam połowę udziałów i jest służebność przejazdu do ostatniego domu. Ma szerokość 5m aktualnie jest utwardzona.

MPZP nie ma, posiadam wz od poprzedniego właściciela z roku 2011 i nie ma w nim napisanej linii zabudowy oraz odległości od granicy. Dlatego nastawiam się aby te cztery metry były zachowane więc zostanie około 9 metrów. Wjazd zrobię na tym prawym skosie, garaż oddzielny wolnostojący. Wejście do domu na dłuższym boku, od tej strony południe, wjazd od zachodu. 

 

Wpisze 14kW na wniosku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bielaPLR1 miał swoje pole po lewej stronie i dzielił a R2 po drugiej. Była miedza dzisiaj 5m drogi.

 

Wnioski w Tauronie, wodociągach i w starostwie na budynek gospodarczy złożone. Po niedzieli gaz i kanalizacja. 

Jeżdżenia od wuja a to dopiero początek rotfl

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 14.05.2021 o 16:11, szpyrek napisał:

@bielaPLR1 miał swoje pole po lewej stronie i dzielił a R2 po drugiej. Była miedza dzisiaj 5m drogi.

 

Wnioski w Tauronie, wodociągach i w starostwie na budynek gospodarczy złożone. Po niedzieli gaz i kanalizacja. 

Jeżdżenia od wuja a to dopiero początek rotfl

 

 

Podepnę się. Ten prąd to do jakiego gospodarczego będziesz ciągnął? Do blaszaka, czy jakąś prowizorkę będziesz stawiał?

Edytowane przez analyzer64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@analyzer64 postawiłem sobie blaszak, w środku najprostsza RBetka i tyle. Blaszak zgłoszony jako budynek gospodarczy. 

 

 

Jakby kogoś interesowało podłączenie gazu u mnie wyjdzie 2622zl.

Czekam jest na WT wodociągów i Taurona.

 

 

IMG_20210527_103347.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki dostałem takie pismo z wodociągów.

Mam rozumieć czy jest możliwość podłączenia planowanej nieruchomości do wody ale sam wcześniej muszę sobie rozbudować sieć wodociągowo? 

Z reguły robię to fizycznie sam czy wodociągi mają swoją firmę z którą współpracują. Jeśli ta rura jest 50m od działki o średnicy 110 to czy ja do siebie też muszę pociągnąć 110 czy wystarczy 40 ew 32?

IMG_20210531_160828.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio podnosiłem moc do 16,5kW i dostałem bezpiecznik 32A bez członu zwarciowego (na tym mi zależało), a na czas budowy miałem zamówioną 6,5kW (wtedy bezpiecznik 16A w klasie C). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, szpyrek napisał:

Chłopaki dostałem takie pismo z wodociągów.

Mam rozumieć czy jest możliwość podłączenia planowanej nieruchomości do wody ale sam wcześniej muszę sobie rozbudować sieć wodociągowo? 

 

Z tego pisma rozumiem, że można ale nie mają infrastruktury, bo plany są wieloletnie. Kasę Ci zwrócą jak zrobisz to na własną rękę. Musisz się doszukiwać z finansowania metodą dochodową, żeby Cię nie wyru**ali później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki dostałem takie pismo z wodociągów.
Mam rozumieć czy jest możliwość podłączenia planowanej nieruchomości do wody ale sam wcześniej muszę sobie rozbudować sieć wodociągowo? 
Z reguły robię to fizycznie sam czy wodociągi mają swoją firmę z którą współpracują. Jeśli ta rura jest 50m od działki o średnicy 110 to czy ja do siebie też muszę pociągnąć 110 czy wystarczy 40 ew 32?
IMG_20210531_160828.jpg.295a8fc80cbc42ee7726be213b698cf9.jpg
Średnica rury wg planu. Płacisz z własnej kieszeni a po 5 latach możesz starać się o zwrot. W międzyczasie jak ktoś chce się podłączyć do Twojej rury to go kasujesz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, szpyrek napisał:

Czemu akurat po tylu?

 

 

 

Wydaje mi się, że tę kwestię (jak również średnicę rur) regulować będzie to porozumienie. W piśmie jest mowa o algorytmie dostępnym na stronie RPWiK, tam jest określony współczynnik, na rok, 2-5 i powyżej.

 

My z mamą jesteśmy na podobnym etapie, ale najpierw trzeba pousuwać kilkanaście drzew, dodatkowo 3 drzewa z pasa zieleni, który należy do gminy, na wszystko trzeba wnioski. Woda praktycznie dogadana-mapkę tylko ogarnie geodeta, potem spróbujemy z tym blaszakiem, żeby prąd pociągnąć w normalnej taryfie.

Kształt działki podobny tylko szersza i w trapezie, boki 20 i 30,  długość 50 i 51 około.

Edytowane przez analyzer64
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, szpyrek napisał:

Chłopaki dostałem takie pismo z wodociągów.

Mam rozumieć czy jest możliwość podłączenia planowanej nieruchomości do wody ale sam wcześniej muszę sobie rozbudować sieć wodociągowo? 

Z reguły robię to fizycznie sam czy wodociągi mają swoją firmę z którą współpracują. Jeśli ta rura jest 50m od działki o średnicy 110 to czy ja do siebie też muszę pociągnąć 110 czy wystarczy 40 ew 32?

 

Na pisz pismo, wyraź wolę budowy i złóż wniosek o warunki, to się wszystkiego dowiesz.

Zapewne do działki musi dojść 110, potem 40 na działkę.

Potem projekt, zatwierdzenie i budowa wodociągu oraz przyłącza.

Najlepiej dogadać się u nich, kto w miarę szybko załatwi papiery i która firma jest mile przez nich widziana - powinno wtedy w miarę gładko pójść.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, hefi napisał:

Tak mi ostatnio powiedzieli w wodociągach.
Miałem plan ciągnąć 300 metrów ale leszcze nie chciały się dorzucić to teraz będą sobie sami kopać. A 60kpln nie umocze na tyle czasu.

Drogo teraz 8]

Kilka lat temu płaciłem połowę tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, blue_ napisał:

 Dalej są po 50, a nawet tańsze. Płytki to akurat nie jest wyznacznik cen. Beton, kable, pustaki, stal ... to poszło sporo w górę

 

Nie wiem czy hefi nie miał na myśli robocizny w kwestii płytek. ;)

                                                                       

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślałem, ze mam wąską działkę 30x50 metrów 🤣 Ale tu max 10m dom wstawisz, jeżeli w planie zagospodarowania nie ma jeszcze "info, że mogą zabrać 1,5m pod poszerzenie drogi" - kolega tak ma wpisane :(

 

Edytowane przez Camel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Camel napisał:

1,5m pod poszerzenie drogi

Spokojnie, droga już jest wyznaczona, ma 5m tyle co powinna.

Dom jaki mamy na tą chwilę wybrany się zmieści więc jest ok. Po otrzymaniu wz'tki dowiem się dokładnie co i jak z resztą.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...

@szpyrek u mnie woda dziś podłączona :ok:

 

W tym roku jeszcze równanie terenu, w przyszłym ogrodzenie, blaszak, prąd.

IMG_20211120_133941.jpg

 

Rury mam PE DN 63mm - tutaj 30m, 7m rury 32mm.

 

Za całość wyszło 6kpln. Nie wiem czy to dużo czy mało, na początku miała być mniejsza kwota, a wyszło jak wyszło.

Edytowane przez analyzer64
  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, analyzer64 napisał:

@szpyrek u mnie woda dziś podłączona :ok:

 

W tym roku jeszcze równanie terenu, w przyszłym ogrodzenie, blaszak, prąd.

IMG_20211120_133941.jpg

 

Rury mam PE DN 63mm - tutaj 30m, 7m rury 32mm.

 

Za całość wyszło 6kpln. Nie wiem czy to dużo czy mało, na początku miała być mniejsza kwota, a wyszło jak wyszło.

Prawie tyle dałem za 6m fi63 i studni betonowej, a były wyceny nawet x2,5.

Trochę żałuję tej studni betonowej bo nachodzi woda.:klnie:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ZUBERTO napisał:

Prawie tyle dałem za 6m fi63 i studni betonowej, a były wyceny nawet x2,5.

Trochę żałuję tej studni betonowej bo nachodzi woda.:klnie:

 

To mówisz, że cena dobra? ;]:ok:

 

Edytowane przez analyzer64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, analyzer64 napisał:

@szpyrek u mnie woda dziś podłączona :ok:

 

W tym roku jeszcze równanie terenu, w przyszłym ogrodzenie, blaszak, prąd.

IMG_20211120_133941.jpg

 

Rury mam PE DN 63mm - tutaj 30m, 7m rury 32mm.

 

Za całość wyszło 6kpln. Nie wiem czy to dużo czy mało, na początku miała być mniejsza kwota, a wyszło jak wyszło.

Płytko ten wodomierz.

Nie zamarznie zimą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, rwIcIk napisał:

Płytko ten wodomierz.

Nie zamarznie zimą?

 

Studzienka ocieplona, od góry na włazie jeszcze jest z 15cm styropianu.

 

Woda aktualnie jest zakręcona przed wodomierzem, jakieś pół metra przed studzienką zamontowano mi zasuwę, żeby na samej działce móc odcinać wodę.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, analyzer64 napisał:

 

Studzienka ocieplona, od góry na włazie jeszcze jest z 15cm styropianu.

 

Woda aktualnie jest zakręcona przed wodomierzem, jakieś pół metra przed studzienką zamontowano mi zasuwę, żeby na samej działce móc odcinać wodę.

Wydaje się płycej :)

ja jeszcze na zimę całość przysypuje taczka ziemi 💪

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, rwIcIk napisał:

Wydaje się płycej :)

ja jeszcze na zimę całość przysypuje taczka ziemi 💪

 

Dla mnie to nowość ogólnie, bo w domu jak mieszkaliśmy to wodomierz był w budynku w pomieszczeniu z węglem - tak wypadło akurat, nie było studzienek. Kiedyś nawet woda nam zamarzła na wejściu do budynku, to nie było jej z miesiąc chyba. Kilka lat później zamarzła znowu ale z kuzynem wzięliśmy nagrzewnice gazowe i puściło bardzo szybko. Na wsiach jak ludziom woda zamarzała to niektórzy nawet odkopywali przyłącze i podłączali spawarkę, żeby na dłuższym odcinku podgrzać rurę, ale to już ryzyko uwalenia instalacji elektrycznej ;]

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, analyzer64 napisał:

 

Dla mnie to nowość ogólnie, bo w domu jak mieszkaliśmy to wodomierz był w budynku w pomieszczeniu z węglem - tak wypadło akurat, nie było studzienek. Kiedyś nawet woda nam zamarzła na wejściu do budynku, to nie było jej z miesiąc chyba. Kilka lat później zamarzła znowu ale z kuzynem wzięliśmy nagrzewnice gazowe i puściło bardzo szybko. Na wsiach jak ludziom woda zamarzała to niektórzy nawet odkopywali przyłącze i podłączali spawarkę, żeby na dłuższym odcinku podgrzać rurę, ale to już ryzyko uwalenia instalacji elektrycznej ;]

 

Rury powinny być głęboko, poniżej poziomu zamarzania. U mnie to chyba 1,8 m kopali.

Ale studzienka i wodomierz jest wyżej. Nie powinno być problemu, gdy woda płynie.

Ale mnie na wsi często nie ma, więc wolę taczkę ziemi na studzienkę wysypać i kopczyk zrobić ;]

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@analyzer64 super,że już masz. Ja z wodą nic nie działałem jeszcze. Czekam dalej na Wz'tke, urząd ma czas do końca listopada ale już dzisiaj wiem ,że się nie wyrobią z nią bo sąsiadowi który miał do końca października przedłużyli do końca stycznia 🙄

Jeśli wztka nie będzie to będę szukał chyba innej działki 😕

Z Pozytywnych wiadomości to Tauron skrzynkę postawi w lutym chyba że zima się wydłuży to marzec/kwiecień. Od razu jak grunt odmarznie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, analyzer64 napisał:

@szpyrek u mnie woda dziś podłączona :ok:

 

W tym roku jeszcze równanie terenu, w przyszłym ogrodzenie, blaszak, prąd.

IMG_20211120_133941.jpg

 

Rury mam PE DN 63mm - tutaj 30m, 7m rury 32mm.

 

Za całość wyszło 6kpln. Nie wiem czy to dużo czy mało, na początku miała być mniejsza kwota, a wyszło jak wyszło.

Nie widzę zaworu spustowego, żeby na zimę spuscic wodę z układu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.05.2021 o 13:20, krawiec napisał:

Wąskie to... co ty chcesz na tym postawić?

 

Krawiec

Spoko działka. Najwyżej jedną ścianę zrobi ślepą.

Poza tym w miejscu, gdzie ma mniej, niż 16 m są inne warunki zabudowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Vadero napisał:

Nie widzę zaworu spustowego, żeby na zimę spuscic wodę z układu. 

 

Jest zawór, tu jak masz rurkę tę metalową, co wystaje z ziemi, za wodomierzem jest zawór a pod nim kolejny zawór, słabo widać ale jest :ok:

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.