Skocz do zawartości

Kupiłem działkę


szpyrek

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, analyzer64 napisał:

 

To ogarnę dzisiaj wniosek, może rzeczywiście masz rację :ok: na pewno masz, bo i doświadczenie większe :ok:

 

Miesiące miną, zanim załatwisz papiery i wykonają przyłącze.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, rwIcIk napisał:

Miesiące miną, zanim załatwisz papiery i wykonają przyłącze.

 

Właśnie większość rzeczy na budowie, wiąże się z czekaniem na papierki, zgody. Mnie to denerwuje, bo już bym coś robił, ale najpierw musi być zgoda na coś, jak na wycinkę drzew na przykład.

 

Ile tam tej mocy wpisać na wniosku? 12,5-14kW wystarczy?

Edytowane przez analyzer64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, analyzer64 napisał:

 

Właśnie większość rzeczy na budowie, wiąże się z czekaniem na papierki, zgody. Mnie to denerwuje, bo już bym coś robił, ale najpierw musi być zgoda na coś, jak na wycinkę drzew na przykład.

No niestety.

Najczęściej musisz najpierw wystąpić o warunki, potem projekt, zatwierdzenie, wykonanie, odbiory itp. ;]

Żeby wystartować z budową, to pół roku załatwiania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, analyzer64 napisał:

 

Właśnie większość rzeczy na budowie, wiąże się z czekaniem na papierki, zgody. Mnie to denerwuje, bo już bym coś robił, ale najpierw musi być zgoda na coś, jak na wycinkę drzew na przykład.

 

Ile tam tej mocy wpisać na wniosku? 12,5-14kW wystarczy?

Ja wpisywałem chyba 14 kW, by zabezpieczenie było 3x25 A.

Mam 10 kW grzejników elektrycznych :ok:

Musisz u siebie popytać, ile minimalnie wpisać.

IMO w domu te 3x25 A powinno być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, ccLot napisał:

A co ma być docelowo zasilane? 

Tylko eksploatacja domu, czy też może ogrzewanie.

 

Dom jednorodzinny (na razie w planach do 120mkw), zwykłe urządzenia AGD w tych czasach (indukcja, piekarnik, czajnik elektryczny). Ogrzewania elektrycznego nie przewiduję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, analyzer64 napisał:

 

Dom jednorodzinny (na razie w planach do 120mkw), zwykłe urządzenia AGD w tych czasach (indukcja, piekarnik, czajnik elektryczny). Ogrzewania elektrycznego nie przewiduję.

No to tamten zakres, który podałeś powinien wystarczyć.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, analyzer64 napisał:

 

Dom jednorodzinny (na razie w planach do 120mkw), zwykłe urządzenia AGD w tych czasach (indukcja, piekarnik, czajnik elektryczny). Ogrzewania elektrycznego nie przewiduję.

pisz 14kW i nie wnikaj, dostaniesz 25A, starczy Ci docelowo na dom

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, analyzer64 napisał:

Dom jednorodzinny (na razie w planach do 120mkw), zwykłe urządzenia AGD w tych czasach (indukcja, piekarnik, czajnik elektryczny). Ogrzewania elektrycznego nie przewiduję.

Obecnie są śmieszne stawki za przydział mocy jeżeli w 200m przyłacze się mieści (ok 1200zł za 14kW, a już dawno temu było ok 3500).

14kW powinno styknąć ale możesz popuścić fantazji i wpisać więcej. :phi:

Edytowane przez ZUBERTO
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.11.2021 o 09:50, analyzer64 napisał:

 

Dom jednorodzinny (na razie w planach do 120mkw), zwykłe urządzenia AGD w tych czasach (indukcja, piekarnik, czajnik elektryczny). Ogrzewania elektrycznego nie przewiduję.

Ja bym napisał max ile można. W koszcie przyłączenia to różnica kilkuset zł, a wkopią grubszy kabel. Potem jak będziesz chciał podnieść moc to będzie podwójna robota i koszt. U mnie różnica między 14 i 22kW to było chyba ze 300-400zł. Zamówiłem 22kW, kto wie czy za 10 lat jakiegoś auta elektr. nie będę ładował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.11.2021 o 09:05, iwik napisał:

Ja bym napisał max ile można. W koszcie przyłączenia to różnica kilkuset zł, a wkopią grubszy kabel. Potem jak będziesz chciał podnieść moc to będzie podwójna robota i koszt. U mnie różnica między 14 i 22kW to było chyba ze 300-400zł. Zamówiłem 22kW, kto wie czy za 10 lat jakiegoś auta elektr. nie będę ładował.

Powinno być ok 650zł.

Minimalny kabel w energetyce zawodowej to w tych czasach YAKXS 4x35mm2 o dopuszczalnym obciążeniu długotrwałym 132-135A.

Stosowany raczej na pojedyncze i krótkie przyłącza.

Dodam, że na na linkach 4x AL25mm2 niejedna wiocha do tej pory lata (jest jeszcze coś takiego jak średnie obciążenie i współczynnik jednoczesności).

Podniesienie mocy i konieczność wymiany kabla w tym celu to też, poza pewnymi wyjątkami, nie problem odbiorcy (poza czasem i ewentualnymi zmianami prawa w przyszłosci).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warunki przyłączenia już dostałem, szybko poszło. Wraz z warunkami dostałem projekt umowy, koszt przyłączenia 1100zł, w terminie 14 miesięcy. Tam mam w umowie, że w ciągu 14 dni od podpisania umowy muszę dać projekt zagospodarowania terenu. 

To rozumiem, że jak na początku roku, postawiłbym tam budynek gospodarczy na zgłoszenie z odebraną instalacją, to to wystarczy? Czy jednak trzeba już projekt docelowego domu, wpisany na mapce do celów projektowych :hmm:

warunki ważne lata jakby co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@analyzer64 przypomnij kogo masz za dostawcę prądu?

 

U mnie już na gminnym geoportalu jest naniesiona linia z prundem. Liczę ,że na wiosnę już będzie skrzyneczka stała. Rbetke już zakupiłem jeszcze 10m kabla dokupić i tutaj się zastanawiam czy wziąć 5x10 i zrobić uziemienia przy skrzynce i podpisać się tym kablem czy wziąć 4x10 i osobno kabel pod uziom. Na tą chwilę będę podłączał blaszak zgłoszony jako budynek gospodarczy.

 

W przyszłości robić dodatkowo bednarke przy fundamencie czy ciągnąć już z tej wbitej szpilki przy skrzynce?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, szpyrek napisał:

@analyzer64 przypomnij kogo masz za dostawcę prądu?

 

U mnie już na gminnym geoportalu jest naniesiona linia z prundem. Liczę ,że na wiosnę już będzie skrzyneczka stała. Rbetke już zakupiłem jeszcze 10m kabla dokupić i tutaj się zastanawiam czy wziąć 5x10 i zrobić uziemienia przy skrzynce i podpisać się tym kablem czy wziąć 4x10 i osobno kabel pod uziom. Na tą chwilę będę podłączał blaszak zgłoszony jako budynek gospodarczy.

 

W przyszłości robić dodatkowo bednarke przy fundamencie czy ciągnąć już z tej wbitej szpilki przy skrzynce?

 

W tej dyskusji znajdziesz odpowiedź:

https://laczynasnapiecie.pl/pytanie/rozdzial-pen

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mikomir napisał:

W tej dyskusji znajdziesz odpowiedź:

https://laczynasnapiecie.pl/pytanie/rozdzial-pen

Na co odpowiedź?

Ja zrozumiałem, że @szpyrektak czy siak chce bić swój uziom, a nie zastanawia się czy wykorzystać uziom złącza wykonany przez ZE.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ZUBERTO napisał:

czy wykorzystać uziom złącza wykonany przez ZE.

Nie ma takiej możliwości. Rozmawiałem z chłopakami z taurona i uprzedzali mnie ,że nie mogę tego zrobić. Jeśli któryś z obsługi Tauron zorientowałby się to odłącza mi ten kabel bez mojej wiedzy a wtedy wiadomo co mogłoby się stać jeśli uziomu nie ma.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

#chwalipost

 

W końcu otrzymałem decyzję o warunkach zabudowy z gminy. W skrócie,mogę postawić taka chałupę jak wybraliśmy także po świętach zamawiam projekt a potem umówić się z architektem na zmiany i adaptacje.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

#aktualizacja 

Odrobina cywilizacji nastała, umowa podpisana 4czerwca 21 a dzisiaj dopiero skrzynkę postawili.

Jeszcze wodę doprowadzić i można zacząć budowę.

Kącik ogrodniczy też gotowy.

IMG_20220325_110113.jpg

IMG_20220325_111127.jpg

IMG-20220324-WA0004.jpg

IMG-20220324-WA0005.jpg

IMG-20220324-WA0003.jpg

Edytowane przez szpyrek
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, szpyrek napisał:

umowa podpisana 4czerwca 21 a dzisiaj dopiero skrzynkę postawili.

;l

Gratuluję. Napisz też kiedy licznik w niej zawiśnie.

Zostało coś miejsca na budowę, czy kącik ogrodniczy ma przyjąć ziemię z wykopu?

Edytowane przez ZUBERTO
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ZUBERTO napisał:

Zostało coś miejsca na budowę

Powinno rotfl 

Ziemia do rozplantowania w koło budynku a piasek z wykopu ktoś pewnie zabierze. 

Dam znać jak powieszą licznik, może za 2 tygodnie i powiem ci jeszcze @ZUBERTO,że szybko się uwinęli bo w umowie czas mieli do 15 sierpnia 22 xD

z02.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 25.03.2022 o 22:36, szpyrek napisał:

umowa podpisana 4czerwca 21 a dzisiaj dopiero skrzynkę postawili.

To błyskawicznie bym powiedział :hehe:

Ja mam umowę luty 2021 i nadal czekam. Ostatnio jak pytałem to wynikało z rozmowy, że raczej przed wakacjami nie będzie. Termin umowny wrzesień 2022 i pewnie tak podłączą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, bielaPL napisał:

gdzie taka fajna okolica??

 

Nowe Miasto k. Płońska.

 

Około 100 metrów dalej mam jeszcze prawie 40Ar działki leśnej, no i swoją drogę, której część też wyczyściłem, bo biegnie na tyłach tej działki ze zdjęć, żebym miał dwa wjazdy :ok:  Droga uczęszczana jedynie przez okolicznych i raczej pieszo miejscami, bo zarosła, część przyległą do działki wyczyściłem ze wszystkich krzaków, wyrwali mi karpy i wyrównali. Jakiś tłuczeń pewnie się z czasem wysypie.

 

 

 

 

 

Edytowane przez analyzer64
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, szpyrek napisał:

Dzisiaj, właśnie chłopek z Tauron dzwonił,że wiesza skrzynkę i pytał czy klucze do niej mam.

Jak to wiesza skrzynkę, przecież złącze z miejscem na licznik w ziemi osadzone? ;]

Szybko działają. :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

UP 

Po równym roku i jednym dniu udało się uzyskać pozwolenie na budowę. 

Najdłużej trwało uzyskanie warunków zabudowy bo 7miesiecy, samo pozwolenie to 57dni w moim powiecie.

 

Aktualnie rozbudowuje sieć wodociągowa, od poniedziałku, dzisiaj przedsiębiorstwo będzie robić wpinke do sieci.

 

IMG_20220509_200118.jpg.4149934fcdadea31308857a64da54f18.jpg

 

 

IMG_20220512_071446.jpg

IMG_20220512_071420.jpg

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w tę środę zaczynają montować ogrodzenie, zdecydowałem na panelowe, 1,5m wysokości, dwie bramy, bo mam dwa wjazdy, jedna 5m przesuwna, druga z tyłu dwuskrzydłowa 4m :ok:

Edytowane przez analyzer64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 4/8/2022 at 2:54 PM, analyzer64 said:

 

Nowe Miasto k. Płońska.

 

Około 100 metrów dalej mam jeszcze prawie 40Ar działki leśnej, no i swoją drogę, której część też wyczyściłem, bo biegnie na tyłach tej działki ze zdjęć, żebym miał dwa wjazdy :ok:  Droga uczęszczana jedynie przez okolicznych i raczej pieszo miejscami, bo zarosła, część przyległą do działki wyczyściłem ze wszystkich krzaków, wyrwali mi karpy i wyrównali. Jakiś tłuczeń pewnie się z czasem wysypie.

 

 

Planujesz dzien w dzien dojezdzac do Wawy?

Kawalek jednak jest :ok:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Maciej__ napisał:

 

Planujesz dzien w dzien dojezdzac do Wawy?

Kawalek jednak jest :ok:

 

 

Nie planuje dzień w dzień-nie wyrobiłbym finansowo i czasowo, jednak praca zdalna jest, od czasu do czasu w biurze, więc pewnie da się to wszystko pogodzić :ok:

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, analyzer64 napisał:

U mnie w tę środę zaczynają montować ogrodzenie, zdecydowałem na panelowe, 1,5m wysokości, dwie bramy, bo mam dwa wjazdy, jedna 5m przesuwna, druga z tyłu dwuskrzydłowa 4m :ok:

 

Można wiedzieć ile teraz kosztuje metr takiego ogrodzenia z robocizną? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, KYRTAP napisał:

Można wiedzieć ile teraz kosztuje metr takiego ogrodzenia z robocizną? 

Jest tyle zmiennych, że głowa mała.

Zacząwszy od profili paneli i ich wykończenia, poprzez profile słupków i sposób osadzenia, występowanie podmurówki i jakiej lub jej brak.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.05.2022 o 22:37, Fryzuryn napisał:

Jaka grubość drutu ? Panel malowany proszkowo, powlekany czy czysty ocynk ? 

 

4mm, ocynk (elementy cynkowane galwanicznie), dwukrotnie malowany proszkowo.

 

Na tę chwilę wygląda to tak:

image.png.e459e8f1a75316befa56b1586e364319.png

 

image.png.9b707d831dcd0763c5c5673d017a5554.png

 

Za 2 tygodnie montaż bram.

Edytowane przez analyzer64
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No u mnie brama będzie przesuwna z furtką, brama 5m i 1m furtki, całość też w panelu w środku.

Z tyłu dwuskrzydłowa brama jako awaryjny wjazd, tu wyjdzie 3.87m szeroko, ale osobowym sobie wjadę bez problemu :ok:

Miała być 4m ale nie chciałem motać ze słupkami i przęsłami, bo by wyszło więcej docinek.

 

Niebawem będę działał z wylewką pod garaż blaszany, tu albo wezmę 3x5 albo 4x6, jeszcze się zastanawiam.

 

Przy ogrodzeniu, na tym boku z drugiego zdjęcia obawiałem się, że więcej drzew będzie do wycięcia, ale skończyło się na jednym tylko i jest w linii prostej od słupka do słupka, działka trochę jest w trapezie, przód ma 30m a tył już 20m :)

Ogólnie zgrana ekipa robiła i jestem zadowolony, na 6 firm z którymi się kontaktowałem, to jedyni słowni, reszta albo ceny od czapy, albo terminy długie, albo jak doszło do dokładniejszego wyliczenia kosztu to brak kontaktu ;] jednak z budowlańcami to trzeba mieć szczęście żeby dobrze trafić.

 

Edytowane przez analyzer64
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, analyzer64 napisał:

Niebawem będę działał z wylewką pod garaż blaszany, tu albo wezmę 3x5 albo 4x6, jeszcze się zastanawiam.

 

bierz największe co możesz ;] 

  • Lubię to 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi jak pozbyć się tej całej roślinności drobnej, bo czeremcha to z tygodnia na tydzień potrafi wyrosnąć z ziemi na około 10-15cm. Trafi się czas, że nie będzie mnie miesiąc to potem tego nie opanuję ;]

 

Myślałem, żeby przelecieć glebogryzarką całą działkę, albo przynajmniej jej boki na szerokości 2-3m :hmm: 

 

Mam kilka karp po czeremchach - małe karpy i to ciągle żyje, bo pędy puszcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, analyzer64 napisał:

No u mnie brama będzie przesuwna z furtką, brama 5m i 1m furtki, całość też w panelu w środku.

Z tyłu dwuskrzydłowa brama jako awaryjny wjazd, tu wyjdzie 3.87m szeroko, ale osobowym sobie wjadę bez problemu :ok:

Miała być 4m ale nie chciałem motać ze słupkami i przęsłami, bo by wyszło więcej docinek.

 

Niebawem będę działał z wylewką pod garaż blaszany, tu albo wezmę 3x5 albo 4x6, jeszcze się zastanawiam.

 

Przy ogrodzeniu, na tym boku z drugiego zdjęcia obawiałem się, że więcej drzew będzie do wycięcia, ale skończyło się na jednym tylko i jest w linii prostej od słupka do słupka, działka trochę jest w trapezie, przód ma 30m a tył już 20m :)

Ogólnie zgrana ekipa robiła i jestem zadowolony, na 6 firm z którymi się kontaktowałem, to jedyni słowni, reszta albo ceny od czapy, albo terminy długie, albo jak doszło do dokładniejszego wyliczenia kosztu to brak kontaktu ;] jednak z budowlańcami to trzeba mieć szczęście żeby dobrze trafić.

 

Płot to raczej będę własnymi siłami stawiał, obawiam się kosztów bramy przesuwnej z napędem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Fryzuryn napisał:

Płot to raczej będę własnymi siłami stawiał, obawiam się kosztów bramy przesuwnej z napędem.

 

Ja nie stawiałem ale widziałem, że nie jest trudne (ogrodzenie), kwestia złapania poziomu, przydał się u mnie niwelator terenu, bo wyszło że na odcinku 50m jest różnica poziomu prawie pół metra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.