Skocz do zawartości

Serwis klimatyzacji okresowy.


ghost2255

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, analyzer64 napisał:

 

A z drutem dobrze, że mi podpowiedziałeś, zrobię tak samo :ok:

 

 

Tylko owiń go najlepiej taśmą, żeby był zaizolowany. Wcześniej tego nie zrobiłem i dotknąłem jakiegoś elementu za wentylatorem a on zdemontowany mi się uruchomił na pół sekundy i narobił strachu 🤣

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, stig napisał:

Preparatem spryskujesz bezpośrednio parownik. Tam jest epicentrum zła a nie kanały powietrza.

A potem włączasz nawiew i samo się rozniesie, zresztą przeczytaj instrukcje pierwszej lepszej pianki do klimy i w kanały też zalecają podawać:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, volf6 napisał:

A potem włączasz nawiew i samo się rozniesie, zresztą przeczytaj instrukcje pierwszej lepszej pianki do klimy i w kanały też zalecają podawać:)

Jak pisałem wyżej. Po wyjęciu filtra pp spryskałbym wentylator a nie parownik. Preparat zaaplikowany bezpośrednio na parownik tam się zaczyna pienić, ma odpowiednie stężenie i zaczyna odpływem kapać pod auto.

Edytowane przez stig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, rwIcIk napisał:

Ja po wyjęciu filtra wkładałem wężyk obok wentylatora i aplikowałem w kierunku parownika. Potem włączałem nawiew. Piana wypływała pod samochód 

http://members.chello.pl/r.wicik/PoradyTechniczne.html#Pcruze2

Jak najwiecej środka ma trafić po prostu bezpośrednio na parownik i wszystko zależy od konstrukcji układu. W drugim aucie wyciągam zaślepkę, potem filtr i parownik praktycznie mogę dotknąć palcem wiec w porównaniu do tego pierwszego jest milion razy lepiej.

Edytowane przez stig
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Maciej__ napisał:

 

I to jest najlepsze co mozna zrobic dla klimy :ok:

zdania są podzielone, tam gdzie robiłem busa, w hali niedostępnej dla wszystkich stały 2 auta pewnej marki ( z racji gabarytów musiał tam i bus stać), jeszcze na gwarancji przyprowadzone przez pobliskie ASO...

Może i nie co roku  nowym autem jeździć na serwis klimatyzacji ale raz na jakiś czas chyba warto by do niej zajrzeć, bo o ile wierzyć gościowi co od dziesięcioleci zajmuje się jej serwisowaniem to nie ma aut które "nie gubią" czynnika. Stary klamot po przeglądzie potrafi nie raz lepiej chłodzić, niż kilkulatek do którego serwis ogranicza się tylko do wymiany filtra kabinowego.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.05.2021 o 17:31, analyzer64 napisał:

Przy takim corocznym ubytku to gdzieś nieszczelność musisz mieć, barwnik UV wpuścić.

 

U mnie szukali 10 lat takiego ubytku, z latami coraz szybciej :hehe:

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, r1sender napisał:

Może i nie co roku w nowym aucie jeździć na serwis klimatyzacji ale raz na jakiś czas chyba warto by do niej zajrzeć, bo o ile wierzyć gościowi co od dziesięcioleci zajmuje się jej serwisowaniem to nie ma aut które "nie gubią" czynnika. Stary klamot po przeglądzie potrafi nie raz lepiej chłodzić, niż kilkulatek do którego serwis ogranicza się tylko do wymiany filtra kabinowego.

 

Czynnik gubią wszystkie, pytanie tylko ile i w jakim czasie :hehe: W czasie gwarancji to zazwyczaj ASO i to ono "zabezpiecza", ale po gwarancji zasadniczo co roku robię serwis klimy w każdym - z odgrzybieniem. Nie wnikam w szczegóły - może to i ozonowanie, ponieważ samochód z godzinę pracuje z czymś podłączonym do układu. Teraz w jednym robiłem właśnie wszystko, bo akurat był "serwis olejowy" i przy wcześniejszych oględzinach wyszła jakaś nieszczelność (trochę tłusty kawałek rurki od chłodnicy). Ubyło chyba w 2 lata niecałe 200g (całkowita pojemność 700) więc chyba duża nie była, ale przy całkowitym serwisie to ekstra uszczelnienie nie jest zbyt dużym kosztem. W drugim serwis klimy będzie jak zjedzie na "serwis olejowy" - zostało coś ~4kkm, więc niedługo. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, r1sender napisał:

nie ma aut które "nie gubią" czynnika.

 

To prawda. Natomiast podobno (podobno!) auta z nowym czynnikiem (R1234yf) mają dużo "szczelniejsze" elementy gumowe (zrobione z innej mieszanki), bo ulatnia się łatwiej. Czyli efekt jest taki, że gubi czynnik podobnie jak auta z R134a, czyli raz na 5 lat coś się tam dobije. A jak się nabije taki układ R134a zamiast R1234yf (a można to zrobić), to robi się praktycznie bezobsługowy, bo ubytek czynnika jest absulutnie minimalny. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, wladmar napisał:

A jak się nabije taki układ R134a zamiast R1234yf (a można to zrobić), to robi się praktycznie bezobsługowy, bo ubytek czynnika jest absulutnie minimalny. 

 

Nie jestem ekspertem ale oprócz wymiany przyłącz, czy adapterów na nowy czynnik to chyba w grę wchodzi płukanie układu, a to takie tanie nie jest :hmm: tam jest, zdaje się jakiś inny olej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wladmar napisał:

A jak się nabije taki układ R134a zamiast R1234yf (a można to zrobić)

 

Nie, nie można. Technicznie jest to możliwe, ale przepisy nie pozwalają :skromny:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, wladmar napisał:

 

Wiesz, przepisy nie pozwalają na poruszanie się połowy aut na naszych drogach, gdyby przeglądy były uczciwe :hehe:

Tak, jak nie wolno od 2005r stosować ciężarków ołowianych do wyważenia kół, a są w oficjalnej sprzedaży po dziś dzień i połowa aut na drogach z nimi jeździ 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, wladmar napisał:

Wiesz, przepisy nie pozwalają na poruszanie się połowy aut na naszych drogach, gdyby przeglądy były uczciwe :hehe:

 

Cóż, ja tylko zwróciłem uwagę, że "nie można zrobić", ale technicznie jak najbardziej możliwe jest.  Co do badań - skoro zostały przeprowadzone to wynik jest, są ważne póki nikt DR nie zabierze/nie podważy "sprawności" pojazdu. Na temat sensowności przejścia na R1234yf wolałbym się nie wypowiadać. Wszystkie te obostrzenia, przepisy, kontrole, szkolenia itd. doprowadziły do tego, że w obrocie jest ~30% lewego czynnika. Rzeczywistość ;] 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, futrzak napisał:

Nie, nie można. Technicznie jest to możliwe, ale przepisy nie pozwalają

Tak samo jak przepisy nie pozwalają nabijać klimatyzacji LPG. A Janusze biznesu nabijają z butli od kuchenki i działa. Do tego doszło, że przed serwisem A/C co raz częściej fachowcy sprawdzają czym jest nabity układ, żeby sobie nie zepsuć i tak już drogiego gazu w butli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Smigiel napisał:

Tak samo jak przepisy nie pozwalają nabijać klimatyzacji LPG

Jakie przepisy-przeciwpożarowe?

Jeśli chodzi o istotę czyli GWP i F-gazy to LPG jest nawet lepsze od R123-syf, o R134a nawet nie wspominam:)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Smigiel napisał:

Tak samo jak przepisy nie pozwalają nabijać klimatyzacji LPG.

 

Wskażesz które? 

 

Godzinę temu, Smigiel napisał:

A Janusze biznesu nabijają z butli od kuchenki i działa.

 

Nie wiem czy z kuchenki, ale mnóstwo sprzętu od lat jest napełnianego podobnymi mieszankami i wszystko dobrze działa. R-600a jest dość powszechnie w użyciu - izobutan. Jest tego znacznie więcej. Tak, klimatyzacje itd. To jest lepsze, tańsze i bezpieczniejsze niż R1234yf. 

 

Godzinę temu, Smigiel napisał:

Do tego doszło, że przed serwisem A/C co raz częściej fachowcy sprawdzają czym jest nabity układ, żeby sobie nie zepsuć i tak już drogiego gazu w butli.

 

A co ja mam z tym wspólnego? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No dobra to teraz podsumowanie ze Skody teścia.

Okta 10-11 lat klima nieruszana od nowości - kiedyś chyba dobita lub sprawdzone ciśnienie przez serwis.

Kompresor stoi po zimie jak zespawany :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Camel napisał:

No dobra to teraz podsumowanie ze Skody teścia.

Okta 10-11 lat klima nieruszana od nowości - kiedyś chyba dobita lub sprawdzone ciśnienie przez serwis.

Kompresor stoi po zimie jak zespawany :(

do regeneracji dajesz czy nówka/używka? W meganie po 5 latach ubyło 200 gram czynnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, r1sender napisał:

do regeneracji dajesz czy nówka/używka? W meganie po 5 latach ubyło 200 gram czynnika.

 

U mnie w Lagunie ubytek 300g, niestety nie wiem kiedy ostatni serwis klimy był, choć auto serwisowane do końca w ASO, ale nie pokładam w ASO nadziei, skoro klapka od filtr PP miała ułamany zatrzask.

 

Klimę nabiłem, parownik odgrzybiłem preparatem KENT, dałem nową (używaną) klapkę i nowe filtry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, r1sender napisał:

do regeneracji dajesz czy nówka/używka? W meganie po 5 latach ubyło 200 gram czynnika.

Na używkach 2.5 na nowych 5. 

 

PS

Ja mam podejście takie, że do 1 grubej awarii i do żyda.

Jest do sprzedania :) 2009 rok 100 000 TDI 105km 1 właściciel (malowany dach - korozja na gwarancji, szyba przednia chyba 4, jakaś rdza na przednich błotnikach przy progach.  Zakonserwowana w tym roku od spodu. Coś tam jeszcze malowane przez rysy "kluczami"  i rdzę. Generalnie od ch.. wymienione mimo małego przebiegu ciągle jakieś duperele: to łożysko to czujnik ABS, w zeszłym roku sprzęgło się rozpadło (ale 2masa została). Ja się śmieję że wrzucone więcej niż obecnie warta.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, analyzer64 napisał:

 

U mnie w Lagunie ubytek 300g, niestety nie wiem kiedy ostatni serwis klimy był, choć auto serwisowane do końca w ASO, ale nie pokładam w ASO nadziei, skoro klapka od filtr PP miała ułamany zatrzask.

 

Klimę nabiłem, parownik odgrzybiłem preparatem KENT, dałem nową (używaną) klapkę i nowe filtry.

We francuzach taki jest serwis.

U mnie w mégane - wyrzucili 2 śrubki od klapki od filtra.

Obecnie Duster - jedna śrubka - już po przeglądzie jej brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Camel napisał:

We francuzach taki jest serwis.

U mnie w mégane - wyrzucili 2 śrubki od klapki od filtra.

Obecnie Duster - jedna śrubka - już po przeglądzie jej brak.

 

To kiepski serwis ogólnie ;]

Dlatego ile jestem w stanie zrobić to robię to sam, bo mam pewność że będzie zrobione przynajmniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, analyzer64 napisał:

 

U mnie w Lagunie ubytek 300g, niestety nie wiem kiedy ostatni serwis klimy był, choć auto serwisowane do końca w ASO, ale nie pokładam w ASO nadziei, skoro klapka od filtr PP miała ułamany zatrzask.

 

Klimę nabiłem, parownik odgrzybiłem preparatem KENT, dałem nową (używaną) klapkę i nowe filtry.

ja ma też ułamaną klapkę, gdzie ogarnąłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, analyzer64 napisał:

 

Klapkę kupiłem na allegro, drogie to jest bo dałem 80zł, nowa 158zł...za kawałek plastiku.

 

to masz fart nie ma allegro, kiedys miałem gdzieś stronkę z numerami części do renat ale za cholerę nie mogę znaleźć 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, r1sender napisał:

to masz fart nie ma allegro, kiedys miałem gdzieś stronkę z numerami części do renat ale za cholerę nie mogę znaleźć 

 

Oo, no to czemu na PW nie pisałeś, służę:

http://catcar.info/renault/?lang=en&l=

 

Wszystkie numery biorę stąd. 

 

Edytowane przez analyzer64
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, analyzer64 napisał:

 

Klapkę kupiłem na allegro, drogie to jest bo dałem 80zł, nowa 158zł...za kawałek plastiku.

 

dlatego drogie, bo pęka. i nie tylko w serwisie. taka przypadłość tego elementu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, analyzer64 napisał:

U mnie w Lagunie ubytek 300g

 

to już jest duży ubytek. mam znajomego, który zajmuje się serwisem klimy. twierdzi, że do 100g się dobija i jezdzi, ale powyżej to już szuka się nieszczelności i naprawia. zresztą przepisy w Pl dopuszczają ileś tam gram ubytku z możliwością dobicia, a powyżej tego już nie wolno dobijać, tylko usunięcie usterki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, blue_ napisał:

 

to już jest duży ubytek. mam znajomego, który zajmuje się serwisem klimy. twierdzi, że do 100g się dobija i jezdzi, ale powyżej to już szuka się nieszczelności i naprawia. zresztą przepisy w Pl dopuszczają ileś tam gram ubytku z możliwością dobicia, a powyżej tego już nie wolno dobijać, tylko usunięcie usterki

 

Dlatego gość, u którego nabijalem dał naklejkę ile nabił i zaprosił we wrześniu, sprawdzi ponownie jaki ubytek jest i w razie czego będzie szukał nieszczelności. Skraplacz wygląda dobrze, ale jak się zderzaka nie zrzuci to nie widać dokładnie.

Klima przed nabiciem działała całkiem dobrze, więc mam nadzieję, że serwis był dobre kilka lat temu.

 

Edytowane przez analyzer64
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, blue_ napisał:

 

to już jest duży ubytek. mam znajomego, który zajmuje się serwisem klimy. twierdzi, że do 100g się dobija i jezdzi, ale powyżej to już szuka się nieszczelności i naprawia. zresztą przepisy w Pl dopuszczają ileś tam gram ubytku z możliwością dobicia, a powyżej tego już nie wolno dobijać, tylko usunięcie usterki

no dobrze ale istotne jest jeszcze w jakim okresie czasu. Układ w samochodzie nigdy nie jest szczelny jak ten znany z lodówek z racji chociażby wstrząsów jakie funduje mu nawierzchnia, czy wibracje od silnika. Ubytek 10% czynnika rocznie nie jest czymś niezwykłym. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, r1sender napisał:

 Ubytek 10% czynnika rocznie nie jest czymś niezwykłym. 

 

Ten znajomy twierdzi, że to układ zamknięty i musi być szczelny. A skoro jest ubytek, to znaczy, że się rozszczelnił.

Brat miesiąc temu kupił 7 letnią astrę, od pierwszego właściciela, który nigdy klimy nie sprawdzał, jedynie filtr kabinowy wymieniał. Więc z ciekawości wczoraj podjechał na sprawdzenie i okazuje się, że jest tyle, ile ma być. Nie wiem czy to wyjątek? Raczej nie, bo w mojej byłej octavii przez 4 lata też nic nie ubyło

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, blue_ napisał:

 

Ten znajomy twierdzi, że to układ zamknięty i musi być szczelny. A skoro jest ubytek, to znaczy, że się rozszczelnił.

Brat miesiąc temu kupił 7 letnią astrę, od pierwszego właściciela, który nigdy klimy nie sprawdzał, jedynie filtr kabinowy wymieniał. Więc z ciekawości wczoraj podjechał na sprawdzenie i okazuje się, że jest tyle, ile ma być. Nie wiem czy to wyjątek? Raczej nie, bo w mojej byłej octavii przez 4 lata też nic nie ubyło

gdyby się rozszczelnił to byłby pusty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, marcindzieg napisał:

Niby tak. Ale w starym Forku po 10 latach tyle ubyło. Jak sprawdziłem z ciekawości bo cały czas działała bez zarzutu. Więc da się to zrobić.

Nie przeczę, że tak może być. Sceptycznie natomiast podchodzę do rewelacji, że do klimy jak chłodzi to się nie zagląda tylko filtr wymienia. Dopiero jak stanie to jest płacz. Moja przy takim ubytku też bez zarzutu działała jednak po serwisie czuć róznicę. Jak na co dzień się korzysta to się zmian na minus nie zauważa. Jak nie mam auta od nowości to też nie jestem w stanie jednoznacznie stwierdzić, że ktoś szpona tam wsadzał lub nie. Opieram się na dostepnej historii serwisowej i podejściu ASO, skoro dmucha zimnym to znaczy, że działa i nie wymaga żadnej akcji. Słuzbówki mam z reguły świeżynki i po kilku latach już z tą sprawnością klimatyzacji róznie bywa. Jedne auta lepiej inne gorzej znoszą eksploatację w temacie klimatyzacji, nawet roznie bywa to w obrębie tego samego modelu.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, r1sender napisał:

gdyby się rozszczelnił to byłby pusty.

Oj, to musiała by być wielka dziura.

U brata w poprzednim aucie była dziurka jak od szpilki i uciekało ok 100g na rok. Kawałeczek gumy ścisnął opaską w tym miejscu i przestało ubywać. Zawsze musi być jakaś przyczyna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Zaczęły się upały i okazało się, że klimatyzacja nie chłodzi jak powinna, więc serwis jednak zrobiłem. Okazało się, że maszyna odessała 300g czynnika, a norma jest 470g.

Po cyklu serwisowym i załadowaniu odpowiedniej ilości czynnika z olejem chłodzenie działa bardzo dobrze.

 

Tak więc co kilka lat trzeba podłączyć do maszyny, a na pewno jak odczuwa się spadek wydajności.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.05.2021 o 22:40, ZUBERTO napisał:

Gdyby to takie proste było.

4x był wpuszczany, przy czym 1x wymieniane "zawory/końcówki do tankowania", 1x chłodnica, 2x nie wykryto miejsca wycieku.

Moj ojciec tak sie meczyl z klima kilka lat, zaden UV nic nie pokazywał, wymieniono oringi i parownik, i nadal po miesiącu -dwoch pusta. W tym roku wlali jakiegos gluta uszczelniajacego do ukladu wiosną i pomoglo. Klima chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, bochumil napisał:

A u mnie aktualnie po załączeniu klimatyzacji słychać terkotanie. Przy załączonym nadmuchu (bez klimy) terkotania nie ma. Łożysko sprężarki? Ile cebulionów szykować?

A nie sprzeglo przypadkiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, bochumil napisał:


Nie mam pojęcia. Terkotanie raz jest, raz nie ma, ale ewidentnie związane jest z klimatyzacją.

U mnie [w VW} wlasnie taki objaw dawalo padniete sprzeglo kompresora.Wymiana trwala jakies 30 minut.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.