Skocz do zawartości

Kierowca dostał mandat, choć nie złamał przepisów


Roman XXL

Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, zzzz napisał:

Co napisał dziennikarzyna już wiemy, teraz napisz swoją interpretację dla porównania.

Tu jest coś do interpretowania?

 kierujący pojazdem marki Skoda skręcając w prawo w ulicę Kruczkowskiego nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu rowerzyście, który poruszał się pasem ruchu dla rowerów i przez skrzyżowanie jechał na wprost.

 

http://wrd.policja.waw.pl/wrd/aktualnosci/102869,SAMOCHOD-VS-ROWERZYSTA.html?fbclid=IwAR09-vodASz0zZ_8ytOpa3mCDZcP_xxFXgSof6xtX4CXeAV5h5qdqS3ZzSE

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to relacja policjantów

dalej w artykule jest napisane:

Czy jednak interpretacja policjantów była słuszna? Do 2011 roku rowerzystom w takiej sytuacji w ogóle nie wolno było wyprzedzać samochodów. Wówczas znowelizowano kodeks drogowy, tyle tylko, że w takiej sytuacji rowerzystom... nadal nie wolno wyprzedzać samochodów!
Rozwijając wątek - do 2011 roku wyprzedzanie wolno jadących samochodów przez jadącego z prawej strony rowerzystę było całkowicie zakazane. Dopiero nowelizacja zalegalizowała takie manewr. Do art. 24 wprowadzono pkt 12 o brzmieniu: "Kierujący rowerem może wyprzedzać inne niż rower powoli jadące pojazdy z ich prawej strony."

Tyle tylko, że bez zmian pozostawiono pkt 1 tego samego artykułu 24, który mówi, że "kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy (...) kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.

le tylko, że bez zmian pozostawiono pkt 1 tego samego artykułu 24, który mówi, że "kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy (...) kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruch ...

 

// skasowałem pionowy tekst///rwicik

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Toost napisał:

"kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy (...) kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.

Podobnie jak dziennikarzyna nie potrafisz dostrzec, że ten przepis nie dotyczy tej sytuacji. Rower nie znajdował się na tym samym pasie ruchu tylko na drodze dla rowerów.  Kierujący pojazdem, przecinając drogę dla rowerów ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa rowerzyście który po niej jedzie.

  • Lubię to 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, KvM napisał:

Podobnie jak dziennikarzyna nie potrafisz dostrzec, że ten przepis nie dotyczy tej sytuacji. Rower nie znajdował się na tym samym pasie ruchu tylko na drodze dla rowerów.  Kierujący pojazdem, przecinając drogę dla rowerów ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa rowerzyście który po niej jedzie.

zdecyduj się czy mówisz o artykule czy o filmie? Artykuł opisuje zdarzenie na Tamce, film jakiegoś idiotę na Sobieskiego.

Edytowane przez Toost
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, KvM napisał:

w artykule jest film z sytuacji którą opisuje. Widać, że rowerzysta jechał drogą dla rowerów.

tak, masz rację, film w artykule mi sie nie wyświetlił

jedynie nie drogą dla rowerów tylko pasem ruchu dla rowerów

 

Edytowane przez Toost
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, KvM napisał:

i polecam filmik.

 

 

Typowe zachowanie kamerkowca - jechać tak żeby coś nagrać 😂 Nie piszę, że nie ma problemu bo człowiek na rowerze jest ignorowany, ale też często po prostu nie zauważany. Żeby nie było sam jestem rowerzystą z tych ambitniejszych, trenujących na szosie. Dodatkowo zainstalowałem dedykowane oświetlenie do jazdy w dzień, aby nie ginąć w tłumie oświetlonych aut  a i tak często zdarzają się sytuacje w których po prostu muszę reagować z wyprzedzeniem i myśleć za innych. Jednak robię to przecież jadąc także autem 😁 W każdym razie takie nagrania jak w tych stopchamach czy innych polskich drogach to czysty debilizm.  

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogóle ''turdefransi'' w dużych miastach to temat na osobną historię. Ostatnio w Warszawie miałem taki przypadek: skręcałem na dużym skrzyżowaniu w prawo i grupka ludzi przechodziła na czerwonym świetle przez pasy, oczywiście zatrzymałem się i ich przepuściłem. Tym samym część auta była na ścieżce rowerowej. Gdyby piesi nie przechodzili na czerwonym to bym szybko opuścił skrzyżowanie. Za chwilkę zmieniło się światło dla pieszych na zielone, a ja zostałem na skrzyżowaniu bo teraz piesi mogą już legalnie przejść. W tym samym czasie nadjechał turdefrans z kamerką i zaczął robić sceny. Uderzył w moje auto oponą, zaczął wymachiwać łapami że niby blokuje mu ścieżkę rowerową.

  • Skonfundowany 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.05.2021 o 07:49, pejus1982 napisał:

skręcałem na dużym skrzyżowaniu w prawo i grupka ludzi przechodziła na czerwonym świetle przez pasy, oczywiście zatrzymałem się i ich przepuściłem.

Sam widzisz, że to tylko problemy powoduje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 5/14/2021 at 6:49 AM, pejus1982 said:

W ogóle ''turdefransi'' w dużych miastach to temat na osobną historię. /.../

 

Gdyby zajechanie czy blokowanie drogi przez samochód zdarzało się rzadko, nikt by z tego problemu nie robił. Niestety nie jest, a rowerzyści mają po prostu dość naginania się do panów świata w swoich metalowych puszkach. 

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, grogi napisał:

 

Gdyby zajechanie czy blokowanie drogi przez samochód zdarzało się rzadko, nikt by z tego problemu nie robił. Niestety nie jest, a rowerzyści mają po prostu dość naginania się do panów świata w swoich metalowych puszkach. 


Pełna zgoda, ale niech rowerzyści też mają jakąś odpowiedzialność poruszając się po drogach publicznych, choćby obowiązkowe OC. Bo jak wjedzie mi rowerem a auto to jak mam odzyskać kasę...

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, pejus1982 said:

Pełna zgoda, ale niech rowerzyści też mają jakąś odpowiedzialność poruszając się po drogach publicznych

 

Konsekwencje swojej pomyłki ponoszą zdecydowanie bardziej. 

 

1 hour ago, pejus1982 said:

choćby obowiązkowe OC. Bo jak wjedzie mi rowerem a auto to jak mam odzyskać kasę...

 

Najnormalniej w świecie prosisz o pokrycie kosztów naprawy. A jak nie to wnosisz sprawę do e-sądu. 

 

Obowiązkowe OC dla kierujących pojazdami mechanicznymi wynika z tego, że szkoda wyrządzona z użyciem takiego pojazdu może być całkiem spora. Rowerem najwyżej najwyżej porysujesz kawałek blachy. Identyczną szkodę może Ci zrobić przedszkolak z kamieniem w ręku. Koszty obsługi administracyjnej takich ubezpieczeń byłyby większe niż odszkodowania z nich wypłacane - skóra nie warta wyprawki. 

 

 

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, grogi napisał:

Obowiązkowe OC dla kierujących pojazdami mechanicznymi wynika z tego, że szkoda wyrządzona z użyciem takiego pojazdu może być całkiem spora. Rowerem najwyżej najwyżej porysujesz kawałek blachy. Identyczną szkodę może Ci zrobić przedszkolak z kamieniem w ręku. Koszty obsługi administracyjnej takich ubezpieczeń byłyby większe niż odszkodowania z nich wypłacane - skóra nie warta wyprawki. 

 

 

Widziałem kosztorys naprawy w ASO 2-letniego Passata naprawdę po niewielkiej stłuczce. Wydawało mi się że w 3-4kzł ASO spokojnie się wymieść po czym kosztorys był na 16kzł. Lampy LED, jakieś czujniki i mamy sporą sumę. Rowerzyści poruszający się pi drogach publicznych powinni mieć OC.

Edytowane przez pejus1982
  • Lubię to 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 hours ago, zzzz said:

Z tym rozmiarem szkody to nie zawsze tak prosto. Jak ci wyjedzie pedalarz i ratując się (a raczej jego) walniesz w słup to szkoda może być znaczna...

 

Co to za ratowanie się, jak z tego tylko szkody większe?! /s

Edytowane przez grogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, pejus1982 napisał:


Pełna zgoda, ale niech rowerzyści też mają jakąś odpowiedzialność poruszając się po drogach publicznych, choćby obowiązkowe OC. Bo jak wjedzie mi rowerem a auto to jak mam odzyskać kasę...

 

To wymagajmy także OC od pieszych, łosi i saren ;).

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.05.2021 o 17:59, pejus1982 napisał:

Widziałem kosztorys naprawy w ASO 2-letniego Passata naprawdę po niewielkiej stłuczce. Wydawało mi się że w 3-4kzł ASO spokojnie się wymieść po czym kosztorys był na 16kzł. Lampy LED, jakieś czujniki i mamy sporą sumę. Rowerzyści poruszający się pi drogach publicznych powinni mieć OC.

i jaki problem by rowerzysta poniósł koszt takiej naprawy? Auta powodują czasem szkody na znacznie większe kwoty i częściej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, KvM napisał:

i jaki problem by rowerzysta poniósł koszt takiej naprawy? Auta powodują czasem szkody na znacznie większe kwoty i częściej.

 

Problem jest taki jak taki rowerzysta jest przysłowiowym biednym studentem, który nie ma nic to ściągnięcie kasy może trwać latami. Przy OC sprawa jest dużo szybsza.

Edytowane przez pejus1982
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.05.2021 o 06:53, stig napisał:

Typowe zachowanie kamerkowca - jechać tak żeby coś nagrać 😂

 

Tak? Typowe zachowanie kierowców, które nie powinno mieć miejsca, a oczywiście to kamerkowiec winien :facepalm:

 

W dniu 14.05.2021 o 06:53, stig napisał:

Nie piszę, że nie ma problemu bo człowiek na rowerze jest ignorowany, ale też często po prostu nie zauważany. Żeby nie było sam jestem rowerzystą z tych ambitniejszych, trenujących na szosie. Dodatkowo zainstalowałem dedykowane oświetlenie do jazdy w dzień, aby nie ginąć w tłumie oświetlonych aut  a i tak często zdarzają się sytuacje w których po prostu muszę reagować z wyprzedzeniem i myśleć za innych. Jednak robię to przecież jadąc także autem 😁 W każdym razie takie nagrania jak w tych stopchamach czy innych polskich drogach to czysty debilizm.  

 

Dalej akceptuj patologię, a będzie coraz gorzej. Sam zastanawiam się nad założeniem kamery/rejestratora do roweru po kilku numerach w ostatnich latach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.05.2021 o 17:59, pejus1982 napisał:

Widziałem kosztorys naprawy w ASO 2-letniego Passata naprawdę po niewielkiej stłuczce. Wydawało mi się że w 3-4kzł ASO spokojnie się wymieść po czym kosztorys był na 16kzł. Lampy LED, jakieś czujniki i mamy sporą sumę. Rowerzyści poruszający się pi drogach publicznych powinni mieć OC.

Jak mi droge tarasuja to im czasem pedalem przejade po zderzaku wiesz jaka bym mial skladke? Trzeba w koncu przyjac ze miasta sa dla pieszych, rowerow i ZTM a nie dla samochodow.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, futrzak napisał:

 

Tak? Typowe zachowanie kierowców, które nie powinno mieć miejsca, a oczywiście to kamerkowiec winien :facepalm:

 

 

Dalej akceptuj patologię, a będzie coraz gorzej. Sam zastanawiam się nad założeniem kamery/rejestratora do roweru po kilku numerach w ostatnich latach.

Żebyś wiedział, że duża ilość nagrań to kpina. Rozumiem, że jesteś z tych co zamiast na hamulec to na klakson? Nagranie wtedy wygląda na bardziej dramatyczne 🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, stig napisał:

Żebyś wiedział, że duża ilość nagrań to kpina.

 

Przecież rejestrator działa cały czas. 

 

Godzinę temu, stig napisał:

Rozumiem, że jesteś z tych co zamiast na hamulec to na klakson?

 

Błądzisz. 

 

Godzinę temu, stig napisał:

Nagranie wtedy wygląda na bardziej dramatyczne 🤣

 

Nie wiem, nie śledzę ich z wypiekami na twarzy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, futrzak napisał:

 

Przecież rejestrator działa cały czas. 

 

 

Błądzisz. 

 

 

Nie wiem, nie śledzę ich z wypiekami na twarzy. 

Dziwne te twoje odpowiedzi. W każdym razie kiedyś oglądałem wspomniane wcześniej kanały, ale ilość głupich sytuacji po drugiej stronie kamery które wzrosły dramatycznie skutecznie mnie zniechęciły. Normalnie jakby do kamery dołączona była odznaka szeryfa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, stig napisał:

Dziwne te twoje odpowiedzi.

 

To stwierdzenie faktów. 

 

16 minut temu, stig napisał:

W każdym razie kiedyś oglądałem wspomniane wcześniej kanały, ale ilość głupich sytuacji po drugiej stronie kamery które wzrosły dramatycznie skutecznie mnie zniechęciły. Normalnie jakby do kamery dołączona była odznaka szeryfa.

 

No to nie oglądaj głupich filmików. Bez rejestratorów wiele rzeczy było nie było napiętnowanych i służby by nie reagowały. Kierowcy permanentnie wymuszają pierwszeństwo na rowerzystach, zastawiają ścieżki rowerowe itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale o czym mowa?
Ja, gdybym się wpieprzył w taką linę holowniczą, to pierwsze co, bym przeprosił za incydent, a następnie udał się do najbliższego okulisty na badania.

Ale ja nie żartuję! 😉

Dla własnego bezpieczeństwa bym się wybrał 👍

Edytowane przez kmwtw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.05.2021 o 13:34, pejus1982 napisał:


Pełna zgoda, ale niech rowerzyści też mają jakąś odpowiedzialność poruszając się po drogach publicznych, choćby obowiązkowe OC. Bo jak wjedzie mi rowerem a auto to jak mam odzyskać kasę...

 

Należy przed oddaleniem się z miejsca zdarzenia dokonać zabezpieczenia majtku rowerzysty na poczet roszczeń, np. zabrać rower, wyciąć nerkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, futrzak napisał:

 

To stwierdzenie faktów. 

 

 

No to nie oglądaj głupich filmików. Bez rejestratorów wiele rzeczy było nie było napiętnowanych i służby by nie reagowały. Kierowcy permanentnie wymuszają pierwszeństwo na rowerzystach, zastawiają ścieżki rowerowe itd.

Rowerzyści też mają dużo za uszami. To widzą kierowcy i się nie raz wk…Jak pisałem wcześniej też nim jestem. O przepraszam - nie rowerzystą tylko tourdefrancem 😂.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, pejus1982 napisał:

 

Problem jest taki jak taki rowerzysta jest przysłowiowym biednym studentem, który nie ma nic to ściągnięcie kasy może trwać latami. Przy OC sprawa jest dużo szybsza.

jest to taki sam problem jak przy braku OC auta. Kasę mógłby wypłacić UFG i samemu ściągnąć od biednego studenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, stig napisał:

Rowerzyści też mają dużo za uszami.

 

Trochę mają, podobnie jak piesi.

 

1 minutę temu, stig napisał:

To widzą kierowcy i się nie raz wk…

 

Jak ktoś się wk... za kółkiem to meliskę przed proponuję. Dziwnym trafem to kierowcy dominują wśród zachować głupich, wkurzających czy też urągających podstawowym zasadom bezpieczeństwa czy współżycia społecznego.  To tym dziwniejsze, że mają prawa jazdy, przechodzili badania lekarskie itd.

 

1 minutę temu, stig napisał:

Jak pisałem wcześniej też nim jestem. O przepraszam - nie rowerzystą tylko tourdefrancem 😂.

 

Przez grzeczność nie wspomnę ile lat jestem kierowcą, rowerzystą czy pieszym.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, futrzak napisał:

 

Trochę mają, podobnie jak piesi.

 

 

Jak ktoś się wk... za kółkiem to meliskę przed proponuję. Dziwnym trafem to kierowcy dominują wśród zachować głupich, wkurzających czy też urągających podstawowym zasadom bezpieczeństwa czy współżycia społecznego.  To tym dziwniejsze, że mają prawa jazdy, przechodzili badania lekarskie itd.

 

 

Przez grzeczność nie wspomnę ile lat jestem kierowcą, rowerzystą czy pieszym.  

Zgubiłem się już w tej dyskusji no i proponujesz licytację na staż wiec z grzeczności ją zakończę 👍

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, stig napisał:

Zgubiłem się już w tej dyskusji

 

Tak, zauważyłem, ponieważ piętnujesz kamerkowców, a nie kierowców.  

 

9 minut temu, stig napisał:

no i proponujesz licytację na staż

 

Znowu błądzisz. Wskazuję tylko, że długo się poruszam w różnych rolach i wiem jak wyglądają różne zachowania. 

 

9 minut temu, stig napisał:

wiec z grzeczności ją zakończę 👍

 

Dla mnie bez problemu, ale w ten sposób raczej patologii z dróg nie wyeliminujesz, a kamerkowcom podziękuj, że jednak niektórym się chce w słusznym celu. 

Głupie filmiki w stylu " stopchamach" to głupie filmiki i tyle. Pokazują najczęściej głupotę wrzucających, ale niekoniecznie. Inne materiały pokazują patologię i choć dla niektórych mogą być uważane za głupie, to jednak robią dobrą robotę, ponieważ służby nie reagują. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, futrzak napisał:

To tym dziwniejsze, że mają prawa jazdy, przechodzili badania lekarskie itd.

Jego posiadanie o niczym nie świadczy, dzisiaj jak zwracałem uwagę kierowcy 2oo to miał argument że on jest świeżym kierowcą i nie wiedział że wyprzedzanie stojącego przed przejściem jest zabronione :totalszok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Artur_W_wa napisał:

Jego posiadanie o niczym nie świadczy,

 

Z mojej strony to ironia.

 

1 minutę temu, Artur_W_wa napisał:

dzisiaj jak zwracałem uwagę kierowcy 2oo to miał argument że on jest świeżym kierowcą i nie wiedział że wyprzedzanie stojącego przed przejściem jest zabronione :totalszok:

 

 Argument równie dobry jak wczoraj niesmak po wieczornym piwie. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.05.2021 o 22:17, GoldFinger napisał:

To wymagajmy także OC od pieszych, łosi i saren ;).

Łoś i sarna nie mają majątku nikt ich nie zlicytuje i niczego im nie zabierze. Do pieszego lub spadkobierców z regresem wystąpi Towarzystwo Ubezpieczeniowe jeśli poszkodowany zlikwiduje szkodę z AC lub sam poszkodowany będzie chciał odzyskać pieniądze za naprawę uszkodzonego samochodu i poniesione koszty na drodze cywilnej więc takie OC to wcale nie jest taki głupi pomysł jak się wydaje. :) Gorzej jak taki sprawca w postaci pieszego dodatkowo dokona szkód na osobie i trzeba będzie płacić np rentę to już może być bardzo niewesołe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.05.2021 o 11:06, Rudobrody napisał:

Łoś i sarna nie mają majątku nikt ich nie zlicytuje i niczego im nie zabierze. Do pieszego lub spadkobierców z regresem wystąpi Towarzystwo Ubezpieczeniowe jeśli poszkodowany zlikwiduje szkodę z AC lub sam poszkodowany będzie chciał odzyskać pieniądze za naprawę uszkodzonego samochodu i poniesione koszty na drodze cywilnej więc takie OC to wcale nie jest taki głupi pomysł jak się wydaje. :) Gorzej jak taki sprawca w postaci pieszego dodatkowo dokona szkód na osobie i trzeba będzie płacić np rentę to już może być bardzo niewesołe.

 

Inna rzecz, że czasem piesi mają własne OC np jako część ubezpieczenia domu...

Inni wykupują świadomie sami...

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, KotLarry napisał:

 

Inna rzecz, że czasem piesi mają własne OC np jako część ubezpieczenia domu...

Inni wykupują świadomie sami...

OC w życiu prywatnym 👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.