Skocz do zawartości

Słup teletechniczny


luccass

Rekomendowane odpowiedzi

Nareszcie w okolicy pojawił się światłowód (liniami napowietrznymi). Pech chce, że do najbliższego słupa mam ze 30m, a dodatkowo nie chcę podczepiać go do elewacji tylko wejść do domu arotem, którego jeden koniec grzecznie czeka przy ogrodzeniu. Najrozsądniej byłoby postawić u mnie słup i po nim zejść do mojego arota. Firma dostarczająca net instaluje słupy kompozytowe Polecomp 7m / 0.3kN. Jako, że nie mam też na mojej wysokości latarni pomyślałem, że można ten słup wykorzystać też do zwieszenie jakiejś lampy LED. 

 

Czy taki słup będzie OK? Może warto zainwestować w nieco bardziej wytrzymały? Ma ktoś doswiadczenie z takimi słupami? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto będzie właścicielem słupa ?

Bo jak właściciel sieci, to będziesz musiał pytać go o zgodę na domontowanie czegokolwiek do słupa.

To, że będzie stał na twojej posesji jeszcze nie będzie oznaczać, że będziesz mógł nim zarządzać.

 

Oczywiście to wszystko wersja oficjalna.

W praktyce po postawieniu słupa nikt się nim nie będzie interesował i możesz z nim robić co chcesz.

 

Moim zdaniem bez żadnego problemu możesz na nim powiesić oprawę ledową - one są leciutkie - to raptem ze 2-3 kg.

Słup będzie stawiany na prefabrykowanym fundamencie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, luccass napisał:

Nareszcie w okolicy pojawił się światłowód (liniami napowietrznymi). Pech chce, że do najbliższego słupa mam ze 30m, a dodatkowo nie chcę podczepiać go do elewacji tylko wejść do domu arotem, którego jeden koniec grzecznie czeka przy ogrodzeniu. Najrozsądniej byłoby postawić u mnie słup i po nim zejść do mojego arota. Firma dostarczająca net instaluje słupy kompozytowe Polecomp 7m / 0.3kN. Jako, że nie mam też na mojej wysokości latarni pomyślałem, że można ten słup wykorzystać też do zwieszenie jakiejś lampy LED. 

 

Czy taki słup będzie OK? Może warto zainwestować w nieco bardziej wytrzymały? Ma ktoś doswiadczenie z takimi słupami? 

Rozumiem że chcesz kupić - dogadac się dostawcą net-u aby CI na posesji postawili słup i z niego zejść do ziemi i dalej do domu , czyli słup będzie twój i możesz na nim wieszać co chcesz czyli latarnie alb nawet narodową biało-czerwoną :) 

potrzebujesz słup krańcowy na kable masz siły ok 0,7 kN jak wieje trochę wiecej ja powiesisz na tym jeszcze lampę to musi być ten mocniejszy niż 0,3 kN oni go u siebie dają w przelocie . 

u ciebie będzie takie zawiesie i zejscie do ziemi ale to i tak jest spore naprężenie , zasadniczo kable Dropowe do abonenta mają 0,8 kN wiec tym mocniejszym ogniwem  gdyby coś się miła zadziać lepiej by bylo gdyby był słup a nie kable 

image.png.f7b6170033f01196cc6af4e2b4ac318a.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minutes ago, eryko said:

Rozumiem że chcesz kupić - dogadac się dostawcą net-u aby CI na posesji postawili słup i z niego zejść do ziemi i dalej do domu , czyli słup będzie twój i możesz na nim wieszać co chcesz czyli latarnie alb nawet narodową biało-czerwoną :) 

Tak dokładnie :ok:

 

44 minutes ago, eryko said:

potrzebujesz słup krańcowy na kable masz siły ok 0,7 kN jak wieje trochę wiecej ja powiesisz na tym jeszcze lampę to musi być ten mocniejszy niż 0,3 kN oni go u siebie dają w przelocie . 

Przeglądając tabelki widzę, że faktycznie powinno być więcej niż 0.3kN. 

 

Mogę też sobie taki słup sam postawić, ale nie wiem czy warto? Ta firma oferuje taki słup z pierwszego posta za 500zł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, luccass napisał:

Tak dokładnie :ok:

 

Przeglądając tabelki widzę, że faktycznie powinno być więcej niż 0.3kN. 

 

Mogę też sobie taki słup sam postawić, ale nie wiem czy warto? Ta firma oferuje taki słup z pierwszego posta za 500zł. 

bardzo dobra cena taniej nie znajdziesz z tym ze weź ten mocniejszy taki kabelek potrafi we wietrze trochę takim słupem poniewierać , mozne od razu się nie złamie ale włókno kabla też nie lubi jak nim się wygina na huśtawce ;)   dopilnuj ich aby kable puścili Ci w środku słupa będziesz miał wtedy estetyczny maszt .

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, eryko napisał:

Rozumiem że chcesz kupić - dogadac się dostawcą net-u aby CI na posesji postawili słup i z niego zejść do ziemi i dalej do domu , czyli słup będzie twój i możesz na nim wieszać co chcesz czyli latarnie alb nawet narodową biało-czerwoną :) 

potrzebujesz słup krańcowy na kable masz siły ok 0,7 kN jak wieje trochę wiecej ja powiesisz na tym jeszcze lampę to musi być ten mocniejszy niż 0,3 kN oni go u siebie dają w przelocie . 

u ciebie będzie takie zawiesie i zejscie do ziemi ale to i tak jest spore naprężenie , zasadniczo kable Dropowe do abonenta mają 0,8 kN wiec tym mocniejszym ogniwem  gdyby coś się miła zadziać lepiej by bylo gdyby był słup a nie kable 

image.png.f7b6170033f01196cc6af4e2b4ac318a.png

Pisał o 30m od słupa ale do domu.

Może odległość między słupami jest na tyle mała, że da się wykonać "luźne zawieszenie" tak aby nie przekroczyć wytrzymałości słupa?

Co prawda nie mam doświadczenia w napowietrznych liniach telekomunikacyjnych i może z pewnych względów tak się nie da, ale w energetyce nie takie rzeczy widziałem i robiłem.

Edytowane przez ZUBERTO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, krawiec napisał:

A zakopać tego światłowodu się nie da?

 

Krawiec

Pewnie dostawca idzie po najmniejszej linii oporu, dowiesza na zgłoszenie (jeżeli wogole robi to legalnie) przewód na istniejącej linii energetycznej i martwo się tylko o przyłącza.

Może być też tak, że mają projekt zrobiony jako sieć napowietrzna i nie chce im się bawić w papierkologię do przyłączy kablowych.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, luccass napisał:

 

Z tego co widzę osadza się je na zaprawę bezpośrednio w gruncie.

Jesteś tego pewien?

Najbadziewniejsze słupy, nawet te małe do podświetlenia przejść dla pieszych mają przewidziane prefabrykowane fundamenty lub ustoje w postaci belek i obejm (ale ja o kompozytach praktycznie nic nie wiem, więc głowy nie dam).

 

Edytowane przez ZUBERTO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ZUBERTO napisał:

Pisał o 30m od słupa ale do domu.

Może odległość między słupami jest na tyle mała, że da się wykonać "luźne zawieszenie" tak aby nie przekroczyć wytrzymałości słupa?

Co prawda nie mam doświadczenia w napowietrznych liniach telekomunikacyjnych i może z pewnych względów tak się nie da, ale w energetyce nie takie rzeczy widziałem i robiłem.

ale nie ma sensu sobie wieszac kabla do do mu , zejsc słupem do ziemi , co prawda te kable dropowe napowietrzne wiesza sie bez zadnych linek , elementem nośny stanowi aramid w srodku kabla , wspołczesne kable adss nawet dosyłowe nie maja linki stalowej . 

nie wiem jakie kable ten operator stosuje ale sa tez takie które mozna powiesić , nastepnie wejsc do ziemni ale w rurce do domu , a juz w samym domu sciaga sie czarną powłokę zewnętrzną i mamy kabel "instalacyjny" który prowadzi sie po mieszkaniu są to kable dualdrop .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, eryko napisał:

ale nie ma sensu sobie wieszac kabla do do mu , zejsc słupem do ziemi , co prawda te kable dropowe napowietrzne wiesza sie bez zadnych linek , elementem nośny stanowi aramid w srodku kabla , wspołczesne kable adss nawet dosyłowe nie maja linki stalowej . 

nie wiem jakie kable ten operator stosuje ale sa tez takie które mozna powiesić , nastepnie wejsc do ziemni ale w rurce do domu , a juz w samym domu sciaga sie czarną powłokę zewnętrzną i mamy kabel "instalacyjny" który prowadzi sie po mieszkaniu są to kable dualdrop .

Rozumiem, że do ziemi, ale skoro dostawca nie chce zejść do ziemi ze słupa zlokalizowanego w drodze to robimy "przerzutkę" napowietrznie na słup na działce kolegi i z niego do ziemi.

Tak zrozumiałem założyciela wątku.

Dlatego w odpowiedzi na Twój wpis o naciągu i wytrzymałości słupa pisałem o zmniejszeniu naprężenia (w przypadku krótkiego przęsła między słupami) tak aby słabszy słup można było zastosować jako krańcowy (niż wynikałoby to z podstawowego naciągu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.05.2021 o 20:19, ZUBERTO napisał:

Jesteś tego pewien?

Najbadziewniejsze słupy, nawet te małe do podświetlenia przejść dla pieszych mają przewidziane prefabrykowane fundamenty lub ustoje w postaci belek i obejm (ale ja o kompozytach praktycznie nic nie wiem, więc głowy nie dam).

 

 

Wiesz, przewidziane a wykonane, to bywają dwie różne sprawy. U mnie przy drodze na wsi są klasyczne żerdzie z lampami, do których nie dano ustojów ani nawet polnych kamieni i po kilkunastu latach każdy stoi pod innym kątem, jeden to ze 20 stopni od pionu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 5/14/2021 at 4:23 PM, krawiec said:

A zakopać tego światłowodu się nie da?

 

Krawiec

Wydaje mi się, że projekt i pozwolenia mają na napowietrzne wykorzystanie słupów energetycznych. 

On 5/14/2021 at 8:19 PM, ZUBERTO said:

Jesteś tego pewien?

Nie wiem jak to robi dostawca netu, ale tak przeczytałem w instrukcjach producenta.

Teletechniczny_słup_kompozytowy_PoleComp_0.3kN_7-10m.pdf (xbest.pl)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, luccass napisał:

 

Nie wiem jak to robi dostawca netu, ale tak przeczytałem w instrukcjach producenta.

Teletechniczny_słup_kompozytowy_PoleComp_0.3kN_7-10m.pdf (xbest.pl)

Znalazłem opis, że nawet mocniejsze słupy to wiercony otwór fi 30cm i zasypanie gruntem rodzimym, ewentualnie otwór fi 50 i jakieś maty bitumiczne.

Dla mnie trochę to dziwne, że mają posadowienie jak "niskopienna" lampka solarna z marketu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy później...
Godzinę temu, Tulio napisał:

Zapraszam do obejrzenia filmu z montażu teletechników z kompozytu

 

Nie znam się na tym totalnie ale nie wygląda to na zbyt solidne - ile oni to wkopali, metr w głąb?
I jak patrzę na ochronę BHP tych panów to też nie wygląda zbyt profi... :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile się wkopuje? to zależy m.in. od jakości gruntu, tu chyba było ok. 1,3m, a na swojej posesji każdy robi jak chce, poza tym całe linie tak stoją, to żadna nowość, żywotność słupa ok. 50 lat, gwarancja 10 lat, Skandynawowie już dawno o tym wiedzą, dzielę się pomysłem na łatwy i tani montaż, pokazuję jak łatwo pracuje się z tym słupem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Tulio napisał:

ile się wkopuje? to zależy m.in. od jakości gruntu, tu chyba było ok. 1,3m, a na swojej posesji każdy robi jak chce, poza tym całe linie tak stoją, to żadna nowość, żywotność słupa ok. 50 lat, gwarancja 10 lat, Skandynawowie już dawno o tym wiedzą, dzielę się pomysłem na łatwy i tani montaż, pokazuję jak łatwo pracuje się z tym słupem

Ten słup ma pełnić rolę przelotowego czy coś mocniejszego?

Jakie naprężenia wytrzymuje taki słup z płytkim i delikatnym ustojem (bo rozumiem, że to coś sypane z worka to suchy beton jest)?

Jak ktoś wpadnie na pomysł powieszenia na nim flagi na święta państwowe, to bylejaki wiatr tego nie wyłoży?

 

Z drugiej strony, żelbety bez ustojów też stoją, ale kopane na 2-2,2m, choć opór wiatrowi większy stawiają.

Edytowane przez ZUBERTO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w ofercie producent ma słupy o różnej wytrzymałości, także nie trzeba przepłacać, bierzesz słup jaki potrzebujesz, przelotowy, narożny...

a to w tym worku, to szybkowiążąca masa montażowa, nie suchy beton,

dzięki niej po 5 min. słup jest ustabilizowany w gruncie,

a za słup betonowy dziękuję, to już nie te czasy,

koszt i czas montażu,  jego transport - nieporównywalne z kompozytowym słupem,

ale kto jak woli :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Tulio napisał:

w ofercie producent ma słupy o różnej wytrzymałości, także nie trzeba przepłacać, bierzesz słup jaki potrzebujesz, przelotowy, narożny...

a to w tym worku, to szybkowiążąca masa montażowa, nie suchy beton,

dzięki niej po 5 min. słup jest ustabilizowany w gruncie,

a za słup betonowy dziękuję, to już nie te czasy,

koszt i czas montażu,  jego transport - nieporównywalne z kompozytowym słupem,

ale kto jak woli :) 

Wszystko ma swoje wady i zalety zależnie od zastosowania.

Pokaż cenę kompozyta 10kN :phi:

Kumam, że mówimy tu o zastosowaniu w teletechnice i jako słup oświetleniowy na prywatnej działce gdzie liczy się też wygląd.

Koszt i czas montażu jest zaletą tylko tam gdzie takie maleństwo jest wystarczające.

Jaka wytrzymałość taka cena, a do moich potrzeb 0,3-1,6kN to tak słabo.

Natomiast fajnie, że coś takiego jest, że można wyprodukować prawie dowolny kształt (tu pomijamy cenę tego dowolnego kształtu), że można se go przy piwku ze szwagrem postawić.

Może kiedyś i wyprą żelbety, kto wie.

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.02.2022 o 08:19, ZUBERTO napisał:

Może kiedyś i wyprą żelbety, kto wie.

Wątpię. Dużo droższe i póki co ciężko dostępne - 3 miesiące czekaliśmy na słupy i kolejne 6 miesięcy na osprzęt do nich. 4 kompozytowe słupy na 15kV na wiosnę stawialiśmy w lesie w bagnie i to dlatego, że są elastyczne, a konstrukcja izolatora umożliwia wypięcie PASa pod wpływem gwałtownego naprężenia przewodu. Teoretycznie spadające drzewa na linię mają powodować wypięcie PASa z izolatora bez zniszczeń słupów. Jak to będzie zobaczymy...

Edytowane przez mPh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.