Jump to content

Słup teletechniczny

luccass
 Share

Recommended Posts

Nareszcie w okolicy pojawił się światłowód (liniami napowietrznymi). Pech chce, że do najbliższego słupa mam ze 30m, a dodatkowo nie chcę podczepiać go do elewacji tylko wejść do domu arotem, którego jeden koniec grzecznie czeka przy ogrodzeniu. Najrozsądniej byłoby postawić u mnie słup i po nim zejść do mojego arota. Firma dostarczająca net instaluje słupy kompozytowe Polecomp 7m / 0.3kN. Jako, że nie mam też na mojej wysokości latarni pomyślałem, że można ten słup wykorzystać też do zwieszenie jakiejś lampy LED. 

Czy taki słup będzie OK? Może warto zainwestować w nieco bardziej wytrzymały? Ma ktoś doswiadczenie z takimi słupami? 

A kto będzie właścicielem słupa ?

Bo jak właściciel sieci, to będziesz musiał pytać go o zgodę na domontowanie czegokolwiek do słupa.

To, że będzie stał na twojej posesji jeszcze nie będzie oznaczać, że będziesz mógł nim zarządzać.

Oczywiście to wszystko wersja oficjalna.

W praktyce po postawieniu słupa nikt się nim nie będzie interesował i możesz z nim robić co chcesz.

Moim zdaniem bez żadnego problemu możesz na nim powiesić oprawę ledową - one są leciutkie - to raptem ze 2-3 kg.

Słup będzie stawiany na prefabrykowanym fundamencie ?

Godzinę temu, luccass napisał:

Nareszcie w okolicy pojawił się światłowód (liniami napowietrznymi). Pech chce, że do najbliższego słupa mam ze 30m, a dodatkowo nie chcę podczepiać go do elewacji tylko wejść do domu arotem, którego jeden koniec grzecznie czeka przy ogrodzeniu. Najrozsądniej byłoby postawić u mnie słup i po nim zejść do mojego arota. Firma dostarczająca net instaluje słupy kompozytowe Polecomp 7m / 0.3kN. Jako, że nie mam też na mojej wysokości latarni pomyślałem, że można ten słup wykorzystać też do zwieszenie jakiejś lampy LED. 

Czy taki słup będzie OK? Może warto zainwestować w nieco bardziej wytrzymały? Ma ktoś doswiadczenie z takimi słupami? 

Rozumiem że chcesz kupić - dogadac się dostawcą net-u aby CI na posesji postawili słup i z niego zejść do ziemi i dalej do domu , czyli słup będzie twój i możesz na nim wieszać co chcesz czyli latarnie alb nawet narodową biało-czerwoną :) 

potrzebujesz słup krańcowy na kable masz siły ok 0,7 kN jak wieje trochę wiecej ja powiesisz na tym jeszcze lampę to musi być ten mocniejszy niż 0,3 kN oni go u siebie dają w przelocie . 

u ciebie będzie takie zawiesie i zejscie do ziemi ale to i tak jest spore naprężenie , zasadniczo kable Dropowe do abonenta mają 0,8 kN wiec tym mocniejszym ogniwem  gdyby coś się miła zadziać lepiej by bylo gdyby był słup a nie kable 

image.png.f7b6170033f01196cc6af4e2b4ac318a.png

1 hour ago, Tomo said:

A kto będzie właścicielem słupa ?

Ja :ok:

1 hour ago, Tomo said:

Słup będzie stawiany na prefabrykowanym fundamencie ?

Z tego co widzę osadza się je na zaprawę bezpośrednio w gruncie.

43 minutes ago, eryko said:

Rozumiem że chcesz kupić - dogadac się dostawcą net-u aby CI na posesji postawili słup i z niego zejść do ziemi i dalej do domu , czyli słup będzie twój i możesz na nim wieszać co chcesz czyli latarnie alb nawet narodową biało-czerwoną :) 

Tak dokładnie :ok:

44 minutes ago, eryko said:

potrzebujesz słup krańcowy na kable masz siły ok 0,7 kN jak wieje trochę wiecej ja powiesisz na tym jeszcze lampę to musi być ten mocniejszy niż 0,3 kN oni go u siebie dają w przelocie . 

Przeglądając tabelki widzę, że faktycznie powinno być więcej niż 0.3kN. 

Mogę też sobie taki słup sam postawić, ale nie wiem czy warto? Ta firma oferuje taki słup z pierwszego posta za 500zł. 

51 minut temu, luccass napisał:

Tak dokładnie :ok:

Przeglądając tabelki widzę, że faktycznie powinno być więcej niż 0.3kN. 

Mogę też sobie taki słup sam postawić, ale nie wiem czy warto? Ta firma oferuje taki słup z pierwszego posta za 500zł. 

bardzo dobra cena taniej nie znajdziesz z tym ze weź ten mocniejszy taki kabelek potrafi we wietrze trochę takim słupem poniewierać , mozne od razu się nie złamie ale włókno kabla też nie lubi jak nim się wygina na huśtawce ;)   dopilnuj ich aby kable puścili Ci w środku słupa będziesz miał wtedy estetyczny maszt .

• Like 1

Posted (edited)
8 godzin temu, eryko napisał:

u ciebie będzie takie zawiesie i zejscie do ziemi ale to i tak jest spore naprężenie , zasadniczo kable Dropowe do abonenta mają 0,8 kN wiec tym mocniejszym ogniwem  gdyby coś się miła zadziać lepiej by bylo gdyby był słup a nie kable 

image.png.f7b6170033f01196cc6af4e2b4ac318a.png

Pisał o 30m od słupa ale do domu.

Może odległość między słupami jest na tyle mała, że da się wykonać "luźne zawieszenie" tak aby nie przekroczyć wytrzymałości słupa?

Co prawda nie mam doświadczenia w napowietrznych liniach telekomunikacyjnych i może z pewnych względów tak się nie da, ale w energetyce nie takie rzeczy widziałem i robiłem.

Edited by ZUBERTO

3 godziny temu, krawiec napisał:

A zakopać tego światłowodu się nie da?

Krawiec

Pewnie dostawca idzie po najmniejszej linii oporu, dowiesza na zgłoszenie (jeżeli wogole robi to legalnie) przewód na istniejącej linii energetycznej i martwo się tylko o przyłącza.

Może być też tak, że mają projekt zrobiony jako sieć napowietrzna i nie chce im się bawić w papierkologię do przyłączy kablowych.

• Like 1

Posted (edited)
8 godzin temu, luccass napisał:

Z tego co widzę osadza się je na zaprawę bezpośrednio w gruncie.

Jesteś tego pewien?

Najbadziewniejsze słupy, nawet te małe do podświetlenia przejść dla pieszych mają przewidziane prefabrykowane fundamenty lub ustoje w postaci belek i obejm (ale ja o kompozytach praktycznie nic nie wiem, więc głowy nie dam).

Edited by ZUBERTO

1 godzinę temu, ZUBERTO napisał:

Pisał o 30m od słupa ale do domu.

Może odległość między słupami jest na tyle mała, że da się wykonać "luźne zawieszenie" tak aby nie przekroczyć wytrzymałości słupa?

Co prawda nie mam doświadczenia w napowietrznych liniach telekomunikacyjnych i może z pewnych względów tak się nie da, ale w energetyce nie takie rzeczy widziałem i robiłem.

ale nie ma sensu sobie wieszac kabla do do mu , zejsc słupem do ziemi , co prawda te kable dropowe napowietrzne wiesza sie bez zadnych linek , elementem nośny stanowi aramid w srodku kabla , wspołczesne kable adss nawet dosyłowe nie maja linki stalowej . 

nie wiem jakie kable ten operator stosuje ale sa tez takie które mozna powiesić , nastepnie wejsc do ziemni ale w rurce do domu , a juz w samym domu sciaga sie czarną powłokę zewnętrzną i mamy kabel "instalacyjny" który prowadzi sie po mieszkaniu są to kable dualdrop .

9 godzin temu, eryko napisał:

ale nie ma sensu sobie wieszac kabla do do mu , zejsc słupem do ziemi , co prawda te kable dropowe napowietrzne wiesza sie bez zadnych linek , elementem nośny stanowi aramid w srodku kabla , wspołczesne kable adss nawet dosyłowe nie maja linki stalowej . 

nie wiem jakie kable ten operator stosuje ale sa tez takie które mozna powiesić , nastepnie wejsc do ziemni ale w rurce do domu , a juz w samym domu sciaga sie czarną powłokę zewnętrzną i mamy kabel "instalacyjny" który prowadzi sie po mieszkaniu są to kable dualdrop .

Rozumiem, że do ziemi, ale skoro dostawca nie chce zejść do ziemi ze słupa zlokalizowanego w drodze to robimy "przerzutkę" napowietrznie na słup na działce kolegi i z niego do ziemi.

Tak zrozumiałem założyciela wątku.

Dlatego w odpowiedzi na Twój wpis o naciągu i wytrzymałości słupa pisałem o zmniejszeniu naprężenia (w przypadku krótkiego przęsła między słupami) tak aby słabszy słup można było zastosować jako krańcowy (niż wynikałoby to z podstawowego naciągu).

W dniu 14.05.2021 o 20:19, ZUBERTO napisał:

Jesteś tego pewien?

Najbadziewniejsze słupy, nawet te małe do podświetlenia przejść dla pieszych mają przewidziane prefabrykowane fundamenty lub ustoje w postaci belek i obejm (ale ja o kompozytach praktycznie nic nie wiem, więc głowy nie dam).

Wiesz, przewidziane a wykonane, to bywają dwie różne sprawy. U mnie przy drodze na wsi są klasyczne żerdzie z lampami, do których nie dano ustojów ani nawet polnych kamieni i po kilkunastu latach każdy stoi pod innym kątem, jeden to ze 20 stopni od pionu.

On 5/14/2021 at 4:23 PM, krawiec said:

A zakopać tego światłowodu się nie da?

Krawiec

Wydaje mi się, że projekt i pozwolenia mają na napowietrzne wykorzystanie słupów energetycznych. 

On 5/14/2021 at 8:19 PM, ZUBERTO said:

Jesteś tego pewien?

Nie wiem jak to robi dostawca netu, ale tak przeczytałem w instrukcjach producenta.

Teletechniczny_słup_kompozytowy_PoleComp_0.3kN_7-10m.pdf (xbest.pl)

20 minut temu, luccass napisał:

Nie wiem jak to robi dostawca netu, ale tak przeczytałem w instrukcjach producenta.

Teletechniczny_słup_kompozytowy_PoleComp_0.3kN_7-10m.pdf (xbest.pl)

Znalazłem opis, że nawet mocniejsze słupy to wiercony otwór fi 30cm i zasypanie gruntem rodzimym, ewentualnie otwór fi 50 i jakieś maty bitumiczne.

Dla mnie trochę to dziwne, że mają posadowienie jak "niskopienna" lampka solarna z marketu.