Skocz do zawartości

Kolory przewodów i "styl" instalacji


twinsen

Rekomendowane odpowiedzi

Planuję zakupić kilka kontaktów do światła jedno i dwukanałowych, możliwych do sterowania po WiFi.

Chociaż przeczytałem sporo na ten temat, wciąż nie wiem jakie wybrać. Zależy mi na tym był można było sterować nimi przez Google Home. W TBSie w którym mieszkam, instalacja jest zrealizowana tak, że w żadnym kontakcie nie ma przewodu masowego, tylko wyłączniki są jakby "na przewodzie" i zwierają fazę do żarówki, albo nie. Lub do żyrandola i wentylatora pod nim. Czy w takim przypadku, są odpowiednie kontakty by to działało? Masa jest tylko w kostce do światła, tam gdzie wisi lampa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, twinsen napisał:

Planuję zakupić kilka kontaktów do światła jedno i dwukanałowych, możliwych do sterowania po WiFi.

Chociaż przeczytałem sporo na ten temat, wciąż nie wiem jakie wybrać. Zależy mi na tym był można było sterować nimi przez Google Home. W TBSie w którym mieszkam, instalacja jest zrealizowana tak, że w żadnym kontakcie nie ma przewodu masowego, tylko wyłączniki są jakby "na przewodzie" i zwierają fazę do żarówki, albo nie. Lub do żyrandola i wentylatora pod nim. Czy w takim przypadku, są odpowiednie kontakty by to działało? Masa jest tylko w kostce do światła, tam gdzie wisi lampa. 

 

Nie wiem czynie będziesz musiał iść w żarówki wi-fi w takim wypadku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, tomecki napisał:

 

Nie wiem czynie będziesz musiał iść w żarówki wi-fi w takim wypadku. 

 

Interesuje mnie, dlaczego tak realizuje się instalacje - jak wyjąłem jeden wyłącznik ze ściany, to byłem w szoku bo coś mi nie pasowało.

Czy to dla oszczędności? To jest zgodne z Polską Normą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, twinsen napisał:

 

Interesuje mnie, dlaczego tak realizuje się instalacje - jak wyjąłem jeden wyłącznik ze ściany, to byłem w szoku bo coś mi nie pasowało.

Czy to dla oszczędności? To jest zgodne z Polską Normą?

 

Pokaż foto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, tomecki napisał:

 

Pokaż foto

 

To jak wrócę do Polski, teraz jestem w Szwajcarii. Temat jest po to by rozkminić to.

Wiem że jest jeden Sonoff który można zabudować na przewodzie (tak jest zaprojektowany).

Ale wiem też, że z oryginalnym softem to tylko "przez Chiny" sterujesz całą elektryką, a tego bym  nie chciał.

Stąd prośba o poradę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
To jak wrócę do Polski, teraz jestem w Szwajcarii. Temat jest po to by rozkminić to.
Wiem że jest jeden Sonoff który można zabudować na przewodzie (tak jest zaprojektowany).
Ale wiem też, że z oryginalnym softem to tylko "przez Chiny" sterujesz całą elektryką, a tego bym  nie chciał.
Stąd prośba o poradę...
Ale w sonofffie potrzebujesz przewód ochronny.

Ja mam w zadzie, że to przez Chiny idzie.

Wysłane z mojego HD1903 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, twinsen napisał:

 

Interesuje mnie, dlaczego tak realizuje się instalacje - jak wyjąłem jeden wyłącznik ze ściany, to byłem w szoku bo coś mi nie pasowało.

Czy to dla oszczędności? To jest zgodne z Polską Normą?

 

Do łączników oświetlenia nigdy nie doprowadzano neutralnego ani ochronnego, bo nie były potrzebne. Natomiast w tradycyjnych instalacjach prowadzonych w rurkach, zawsze nad łącznikiem pod sufitem miałeś puszkę odgałęźną, z której do łącznika szła faza i przez którą od niego za nim wracała do lampy, a w tej puszce także przewód neutralny (odgałęziony do lampy) i później też ochronny. I przy takiej instalacji bez problemu sobie z puszki rozgałęźnej dociągasz neutralny do łącznika.

 

A w robionej oszczędnie podtynkowo masz przejegrane ;]

Edytowane przez Lucyfer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Lucyfer napisał:

A w robionej oszczędnie podtynkowo masz przejegrane ;]

 

Mnie wkurza to, że kontakty dolne poprowadzone są szeregowo od puszki przez wszystkie pokoje.

Powoduje to sytuację, że gdy zrąbie się coś za puszką, cały dom nie ma prądu w gniazdkach :( 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, twinsen napisał:

 

Mnie wkurza to, że kontakty dolne poprowadzone są szeregowo od puszki przez wszystkie pokoje.

Powoduje to sytuację, że gdy zrąbie się coś za puszką, cały dom nie ma prądu w gniazdkach :( 

 

Anglicy też tak prowadzą, tylko z jedną różnicą - od ostatniego gniazda obwód wraca do rozdzielnicy. W ten sposób "zrąbanie za puszką" nie powoduje utraty zasilania dalszego łańcucha. A dodatkowo to zapewnia mniejsze obciążenie przewodów, bo niejako "dubluje przekrój".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Lucyfer napisał:

 

Anglicy też tak prowadzą, tylko z jedną różnicą - od ostatniego gniazda obwód wraca do rozdzielnicy. W ten sposób "zrąbanie za puszką" nie powoduje utraty zasilania dalszego łańcucha. A dodatkowo to zapewnia mniejsze obciążenie przewodów, bo niejako "dubluje przekrój".

 

Ja jestem tak zły na elektryków którzy to zaprojektowali... Nie wiem czy to ma sens, ale jakbym ja to robił, to bym zrobił po pierwsze tak jak napisałeś, a najlepiej to każde gniazdko miałoby osobny obwód do rozdzielnicy. Bo... dlaczego nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, twinsen napisał:

... a najlepiej to każde gniazdko miałoby osobny obwód do rozdzielnicy. Bo... dlaczego nie?

Jak zaczniesz się budować i będziesz musiał kupić tyle przewodu i go położyć oraz osprzętu to zrozumiesz.

  • Lubię to 4
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, twinsen napisał:

Planuję zakupić kilka kontaktów do światła jedno i dwukanałowych, możliwych do sterowania po WiFi.

Chociaż przeczytałem sporo na ten temat, wciąż nie wiem jakie wybrać. Zależy mi na tym był można było sterować nimi przez Google Home. W TBSie w którym mieszkam, instalacja jest zrealizowana tak, że w żadnym kontakcie nie ma przewodu masowego, tylko wyłączniki są jakby "na przewodzie" i zwierają fazę do żarówki, albo nie. Lub do żyrandola i wentylatora pod nim. Czy w takim przypadku, są odpowiednie kontakty by to działało? Masa jest tylko w kostce do światła, tam gdzie wisi lampa. 

Szukaj wyłączników które nie potrzebują "N" w puszcze. Jest tego już trochę.

Przykład

Edytowane przez tomkowski
Błędny link
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, twinsen napisał:

Ale wiem też, że z oryginalnym softem to tylko "przez Chiny" sterujesz całą elektryką, a tego bym  nie chciał.

W niektóre można wrzucić Suplę. Musisz sprawdzić nas jakim układzie zrobiony jest wyłącznik który chcesz kupić. Wgranie to pikuś. Mogę Ci z tym pomóc jakbyś nie ogarniał:-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, twinsen napisał:

 

Interesuje mnie, dlaczego tak realizuje się instalacje - jak wyjąłem jeden wyłącznik ze ściany, to byłem w szoku bo coś mi nie pasowało.

Czy to dla oszczędności? To jest zgodne z Polską Normą?

A po co Ci PE w łączniku? Dobrze, że go tam nie ma niestety chciałbyś go wykorzystać niezgodnie z jego rolą. Niektórzy poprzez przewód PE podają fazę z drugiego klawisza łącznika do żyrandola czy też innej lampy z możliwością zapalania w różnych konfiguracjach żarówek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, HerrMajki napisał:

A po co Ci PE w łączniku? Dobrze, że go tam nie ma niestety chciałbyś go wykorzystać niezgodnie z jego rolą. Niektórzy poprzez przewód PE podają fazę z drugiego klawisza łącznika do żyrandola czy też innej lampy z możliwością zapalania w różnych konfiguracjach żarówek.

 

To nie ja pytam po co, tylko to producenci tych kontaktów wifi robią je tak by potrzebowały tego przewodu.

Ja go nie potrzebuję, a jak na razie znalazłem tylko jeden Sonoff który potrafi pracować bez niego :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
1 godzinę temu, twinsen napisał:

 

To nie ja pytam po co, tylko to producenci tych kontaktów wifi robią je tak by potrzebowały tego przewodu.

Ja go nie potrzebuję, a jak na razie znalazłem tylko jeden Sonoff który potrafi pracować bez niego :(

Ale bez czego? Bez PE? Kazdy bedzie dzialal. Bez N żaden.

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec

Wyglada na to, ze to w trybie off ciagnie N przez żarówke, a ten dynks dba aby nie swiecila albo mrugała.

Ale w trybie ON to juz musi z jakiegos wewnetrznego źródła zasilania.

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, twinsen napisał:

Dokładnie to mam coś takiego i tylko ten jeden model jest przystosowany do takiego podłączenia.

Czyli jak pewnie 99% społeczeństwa. Nie ma powodu by żyła N była w puszce włącznika światła w normalnej instalacji w mieszkaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, twinsen napisał:

Dokładnie to mam coś takiego i tylko ten jeden model jest przystosowany do takiego podłączenia.

Jest jeszcze Livolo zigbee/wifi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, twinsen napisał:

 

No kontakt do światła, tak na to mówię od lat, zdaję sobie sprawę że pewnie błędnie.

Włącznik jak już ;)

 

Os jakichś 15 lat realizuje się instalacje tak, że do włącznika wchodzi normalnie 230V i stamtąd idzie na punkty świetlne. I w takiej instalacji @twinsen podlaczyłby swój gadżet bez problemu.

 

No, ale że w PL króluje patodeweloperka, to robi się po staremu, tj. puszeczka nad włącznikiem, albo gdziekolwiek Pan Wiesio położy. Idzie ze 2 metry kabla mniej, razy ilość mieszkań, cyk mamy oszczędności.

 

Jeśli do Twojej puszki wchodzi przewód trójżyłowy, i jesteś w stanie zlokalizować puszkę, to możesz do PE podpiąć N i w ten sposób zasilisz przekaźnik wifi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.05.2021 o 22:51, mayster_tcz napisał:

Włącznik jak już ;)

 

Os jakichś 15 lat realizuje się instalacje tak, że do włącznika wchodzi normalnie 230V i stamtąd idzie na punkty świetlne. I w takiej instalacji @twinsen podlaczyłby swój gadżet bez problemu.

 

No, ale że w PL króluje patodeweloperka, to robi się po staremu, tj. puszeczka nad włącznikiem, albo gdziekolwiek Pan Wiesio położy. Idzie ze 2 metry kabla mniej, razy ilość mieszkań, cyk mamy oszczędności.

 

Jeśli do Twojej puszki wchodzi przewód trójżyłowy, i jesteś w stanie zlokalizować puszkę, to możesz do PE podpiąć N i w ten sposób zasilisz przekaźnik wifi.

ja mam w mieszkaniu pełną instalację trzyżyłową za każdym włącznikiem. W puszcze pod wyłącznikiem PE i N są zazwyczaj skręcone z tyłu. Już bardzo nie spotkałem się z rozwiązaniem o którym pisał Lucyfer, że są puszki nad włącznikami. Zresztą już dawno nie spotkałem się z puszkami połączeniowymi, tylko pod gniazdkami/włącznikami.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, bergerac napisał:

Zresztą już dawno nie spotkałem się z puszkami połączeniowymi, tylko pod gniazdkami/włącznikami.

Tak się kiedyś robiło i może jak kolega wyżej pisze u niektórych developerów. Obecnie każdy w swoim woli mieć głębsze puszki niż dodatkowe puszki łącznikowe.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się kiedyś robiło i może jak kolega wyżej pisze u niektórych developerów. Obecnie każdy w swoim woli mieć głębsze puszki niż dodatkowe puszki łącznikowe.
W tych TBSach są puszki łącznikowe nad każdym włącznikiem, w każdym pomieszczeniu. Niestety.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, twinsen napisał:
W dniu 27.05.2021 o 18:45, sherif napisał:
Tak się kiedyś robiło i może jak kolega wyżej pisze u niektórych developerów. Obecnie każdy w swoim woli mieć głębsze puszki niż dodatkowe puszki łącznikowe.

Rozwiń  

W tych TBSach są puszki łącznikowe nad każdym włącznikiem, w każdym pomieszczeniu. Niestety.

To jeszcze mój sposób może Cię uratować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, mayster_tcz napisał:

To jeszcze mój sposób może Cię uratować.

 

Od skrzynki bezpieczników, do puszki, idzie przewód trójżyłowy. Jest brązowy, niebieski i żółto-zielony. Z kolei do wyłącznika światła idzie niebieski, oraz brązowy i czarny. Wyłącznik zwiera niebieski<>brązowy a na drugim obwodzie niebieski<>czarny. Jedno to światło, drugie to wentylator. Przewody brązowy i czarny są połączone kostką z odpowiednimi kolorami do lampy/wentylatora. Czyli przewód ochronny "kończy" się w puszce i nie jest wykorzystany w obwodach. Jest wykorzystany tylko w gniazdach wtykowych. Jak zwarłem ten żółto/zielony z niebieskim, wyskakują korki :( 

 

Coś takiego:

 

image.png.34ef1ea6e78b89b6865eedd43addac3c.png

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, twinsen napisał:

 

Od skrzynki bezpieczników, do puszki, idzie przewód trójżyłowy. Jest brązowy, niebieski i żółto-zielony. Z kolei do wyłącznika światła idzie niebieski, oraz brązowy i czarny. Wyłącznik zwiera niebieski<>brązowy a na drugim obwodzie niebieski<>czarny. Jedno to światło, drugie to wentylator. Przewody brązowy i czarny są połączone kostką z odpowiednimi kolorami do lampy/wentylatora. Czyli przewód ochronny "kończy" się w puszce i nie jest wykorzystany w obwodach. Jest wykorzystany tylko w gniazdach wtykowych. Jak zwarłem ten żółto/zielony z niebieskim, wyskakują korki :( 

 

Coś takiego:

 

image.png.34ef1ea6e78b89b6865eedd43addac3c.png

 

 

 

 

Zawsze możesz wentylator łączyć razem ze światłem ;)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.05.2021 o 21:48, twinsen napisał:

 

Interesuje mnie, dlaczego tak realizuje się instalacje - jak wyjąłem jeden wyłącznik ze ściany, to byłem w szoku bo coś mi nie pasowało.

Czy to dla oszczędności? To jest zgodne z Polską Normą?

prawidlowo, N i PE powinny być niecięte a łącznik powinien przerywać sam przewód L

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.05.2021 o 23:20, twinsen napisał:

 

Ja jestem tak zły na elektryków którzy to zaprojektowali... Nie wiem czy to ma sens, ale jakbym ja to robił, to bym zrobił po pierwsze tak jak napisałeś, a najlepiej to każde gniazdko miałoby osobny obwód do rozdzielnicy. Bo... dlaczego nie?

kolega tak zrobił, każdy punkt zasilany jest z oddzielnego obwodu i wszystko sterowane aplikacją ... ale oświetlenie zrobił wtedy na 0,5mm, który miał z darmowego źródła ;) rozdzielnica zajmuje mu za to jedną ścianę w serwerowni w domu xD

  • Lubię to 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, mPh napisał:

kolega tak zrobił, każdy punkt zasilany jest z oddzielnego obwodu i wszystko sterowane aplikacją ... ale oświetlenie zrobił wtedy na 0,5mm, który miał z darmowego źródła ;) rozdzielnica zajmuje mu za to jedną ścianę w serwerowni w domu xD

Ja mam klasycznie zrobioną instalację, ale obwodów sporo, bo ogrzewanie elektryczne.

Domek mały, a w rozdzielni 3 rzędy bezpieczników :)

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, rwIcIk napisał:

Ja mam klasycznie zrobioną instalację, ale obwodów sporo, bo ogrzewanie elektryczne.

Domek mały, a w rozdzielni 3 rzędy bezpieczników :)

 

ja mam stary dom i 72 moduły w rozdzielnicy zapchane ;) standard to już 144 moduły ;) 

natomiast jakbym teraz robił to pewnie też bym miał całą ścianę bezpieczników ❤️ taka choroba zawodowa

Edytowane przez mPh
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, mPh napisał:

ja mam stary dom i 72 moduły w rozdzielnicy zapchane ;) standard to już 144 moduły ;) 

natomiast jakbym teraz robił to pewnie też bym miał całą ścianę bezpieczników ❤️ taka choroba zawodowa

Ja jestem amator 

Sam kładłem instalację, ale już w rozdzielni połączył wszystko kolega - syn elektryka 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.