Skocz do zawartości

Co rok - moje PV - kronikarsko


Fili_P

Rekomendowane odpowiedzi


No dobra. Minął dokładnie rok od montażu PV.
6,8 kWp wsch-zach
Soleredge z optymalizatora mi 22 sztuki. Do tego jebitny komin.
Nie jest idealnie Wsch zach przesunięcie chyba 10 czy 20 stopni. Strona Wsch bardziej twarzą na południe,(16 sztuk) Zach bardziej na północ ( 6szt).
Wiocha pod Gdańskiem. Osiedle domków. Bardzo wczesny wschód i bardzo późny zachód przesłonięty..
Przed montażem ( i pandemia) mieliśmy powtarzalny pobór wynoszący 6000kWh/rok +/-200-400
 
Licznik:
Pobrana=4816kWh
Oddana do sieci=3664kWh
 
Falownik:
Produkcja=5470kWh 
 
Kasowo-Finansowo: w 2019 roku rachunki za prąd w wysokości: 3700zł

2020 (PV czynne od 26 maja): 2300zł

2021: 990 i latem i już widzę, że maj już mam z nadwyżką do magazynu więc w zasadzie do listopada/grudnia spodziewam się opłat stałych w wysokości 25-35 (nie pamiętam czy uwzgledniłem już w obliczeniach opłate mocową nową - ok 10zł) moze w grudniu wpadnie z kilka stówek - zobaczymy ile sie uda do magazynu więcej w tym roku wsadzić  ( w zeszłym roku za listopad grudzień miałem "dopłatę w wysokości 470zł- teraz pewnie będzie mniej)

Upraszczając z chodząca PV i na zdalnym 1000-1200zł rok vs około 4000 bez (cena za kWh widzę idzie w górę ;-)))  :-(((

Powiedzmy , że 2500 rocznie zaoszczędzone - czas zwrotu wyjdzie po uwględnieniu dopłaty, zwrotu z podatku na poziomie 8 lat realnie przy aktualnym trybie rozliczeń i cenach prądu... jak zniknie zdalne może się okazać, że ciut szybciej
 
Ciekawe ile więcej przez zdalne... :-//

Na obrazku ile który panel zrobil panele chyba sharpa jakieś 310 albo 320kWp mam

 

aaaaa i jeszcze ciekawostka - apka niby wylicza że redukcja CO2 w wysokości 5 ton  lub równowartość prawie 70 posadzonych drzew 😉



6c3af16fd491881c5ac6b87a8f26d003.jpg
 

Edytowane przez Fili_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, DarekB napisał:

A mógłbyś napisać też co Ty z tym prądem robisz? 6MWh na rok to o ponad połowę więcej niż u mnie 4 osoby i duży dom.

 

U mnie 4 os w domu, przed pandemia bylo ok 5000kWh/rok. W pandemii, kiedy wszyscy pracuja/ucza sie z domu, odpalone non stop 4 kompy, grzanie, codziennie gotowanie itp zuzycie wzroslo o ok 25%. Nie wliczam w to auta ev, ktore doszlo w listopadzie i jest w 100% ladowane w domu.

Panele mam dopiero od marca, ale mala instalacja bo raptem 3.1 (taka udalo mi sie wyrwac na dofinansowanie z gminy), wiec dopiero startuje z tematem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to też dużo.

U mnie 4 osoby, normalne zużycie ok. 3,6MWh/rok, w pandemii wyszło 4,1MWh/rok. Sporo urządzeń pracujących non-stop ( serwery, rutery, piec z pompami, osprzęt akwariowy córki, 2 lodówki, alarm ), ale fakt że prądem nie gotuję i nie dogrzewam, tylko gaz + kominek z DGP.

Aktualnie czekam na montaż, ma być 5,3kWp. Trochę więcej niż trzeba, ale nie na tyle żeby nie zagospodarować nadwyżki ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kluczowa będzie stopa zwrotu po przyjęciu zysku z tego roku przy założeniu ze tak będzie co roku. za rok kolejna weryfikacja i ponowne wyliczenie stopy zwrotu.

Ciekawe było by też notowanie nasłonecznienia i obserwacja spadku wydajności paneli w czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mógłbyś napisać też co Ty z tym prądem robisz? 6MWh na rok to o ponad połowę więcej niż u mnie 4 osoby i duży dom.
 
6 osób, praktycznie 4 pietra (praktycznie "użytkowe"- pełne podpiwniczenie i w pełni wykorzystywane poddasze) w obrysie 12x12, 3,5 łazienki
Samych wyświetlaczy 9 jeśli dobrze liczę, kompów: 6,  2 garaże, 3 auta, moto, hooverboardy el., hulajnogi el., oświetlenie wokół z ogrodem, pompa do podlewania w studni latem codziennie, tak samo zima podłogówka elektryczna w łazienkach.
Zasadniczo ogrzewam dom i CWU i gotuję na gazie. Piekarniki elektyczne.

 

Edytowane przez Fili_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Toost napisał:

Kluczowa będzie stopa zwrotu po przyjęciu zysku z tego roku przy założeniu ze tak będzie co roku. za rok kolejna weryfikacja i ponowne wyliczenie stopy zwrotu.

Ciekawe było by też notowanie nasłonecznienia i obserwacja spadku wydajności paneli w czasie.

Taki mam plan 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.