Skocz do zawartości

Arthur "Dwie Szopy" Jackson - tanie pokrycie dachowe na szopę


KOZODOJ

Rekomendowane odpowiedzi

Mam w Beskidach starą szopę (80-90% zużycia, więc poważny remont nie wchodzi w grę, ale budowla stoi bezproblemowo). Szopa w połowie pokryta jest płytami eternitowymi, w połowie dachówką. Co prawda nikt tego za bardzo nie ogląda, ale chciałbym ten eternit zlikwidować i zutylizować (to raczej gmina sfinansuje), a przy okazji zmniejszyć obciążenie likwidując dachówki. Dach ma w sumie z 50-60 m kwadratowych.

Co sądzicie o tych tanich falistych płytach bitumicznych z marketów?

Przykładowo:

https://www.castorama.pl/plyta-bitumiczna-onduline-base-zielona-200-x-86-cm-id-93385.html

Oglądając filmik na YT mam mieszane uczucia, a z drugiej strony zrobiłbym to pewnie sam w 1-2 weekendy. Moje wątpliwości budzi wygląd, który wydaje się być kontrowersyjny nawet na filmikach producenta. Mocowałbym do łat, tak jak na filmie, ewentualnie musiałbym dołożyć łaty gdzieniegdzie, żeby uzyskać te 25 cm między łatami. Pełne odeskowanie raczej nie wchodzi w rachubę, bo chcę to zrobić minimalnym kosztem. Huraganu to pewnie nie wytrzyma, ale z drugiej strony to strata będzie niewielka, bo budynek stoi pusty.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam mieszkanie w kamienicy, w której kilka lat temu zmieniono dach na taki jak w filmie.

Tak to wygląda od spodu.

IMG_1499.jpg.a735a5ea2bf19d2ca716b8d1e9fd2ad1.jpg

 

Technologia znana co najmniej od 30-40 lat.

Ja bym nie miał żadnych obaw - tym bardziej, że u ciebie chodzi o pomieszczenie gospodarcze.

Bez tytułu.jpg

Edytowane przez Tomo
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minutes ago, zzzz said:

Czy będą dobre zależy od m.in tego:

- jakie jest pochylenie dachu

- jak gęsto są łaty.

Śnieg lub słońce może powodować "zapadanie, odkształcanie" się płyt.

Spady dość znaczne, ale w procentach z pamięci nie podam.

36 minutes ago, volf6 said:

Ondulina to szajs, po kilkunastu latach samo się rozłazi.

Jak ma być tanio , prosto i szybko to blacha trapezowa.

Szopa pewnie nie dożyje więcej niż 20 lat, ale blachę też rozważam. :ok: Tyle że na ceny blachy jeszcze nie patrzyłem. Z blachą boję się o tyle, że przyjdą złomiarze i zdejmą. ;] Miałem zgromadzone takie stare słupki żelazne plus kilka dużych łomów (~1 m, 3 cm średnicy) - wszystko ukradli...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, ArcybiskupCanterbury napisał:

Szopa w połowie pokryta jest płytami eternitowymi, w połowie dachówką. Co prawda nikt tego za bardzo nie ogląda, ale chciałbym ten eternit zlikwidować i zutylizować (to raczej gmina sfinansuje), a przy okazji zmniejszyć obciążenie likwidując dachówki. Dach ma w sumie z 50-60 m kwadratowych.

BTW. To co Ci ten eternit przeszkadza :) ?

To dobre pokrycie było.

 

5 godzin temu, volf6 napisał:

Ondulina to szajs, po kilkunastu latach samo się rozłazi.

eee bez przesady, potrafi leżeć kilkadziesiąt.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, sherif napisał:

 

 

eee bez przesady, potrafi leżeć kilkadziesiąt.

Może taka sprzed 30lat (robiona według innej receptury?) i jeszcze na fest stromym dachu:hmm:

Widuję to na dachach i nie znam nikogo kto by to chwalił, zresztą widok tego na dachu po kilkunastu latach jest żałosny (jeśli ktoś tego nie zdążył jeszcze wymienić):skromny:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, volf6 napisał:

Może taka sprzed 30lat (robiona według innej receptury?) i jeszcze na fest stromym dachu:hmm:

Widuję to na dachach i nie znam nikogo kto by to chwalił, zresztą widok tego na dachu po kilkunastu latach jest żałosny (jeśli ktoś tego nie zdążył jeszcze wymienić):skromny:

Podobnie jak z każdym, starszym, nie czyszczonym dachem ;).

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minutes ago, sherif said:

BTW. To co Ci ten eternit przeszkadza :) ?

Popękał przy okazji trąby powietrznej ostatniej jesieni - miejscowi mówili, że w sąsiednich wioskach zdjęło kilka dachów. Moja szopa się ostała, ale na szczycie były takie jakby rynny położone do góry nogami. ;] No i to się pogięło strasznie. Połatałem doraźnie, ale dach obecnie cieknie i widzę, że zaczyna grzyb wyłazić na belkach w miejscach, gdzie się lało zimą. Płyty eternitowe w miejscu pęknięć zaczynają się osuwać w dół - musiałbym raz w miesiącu jeździć i poprawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, ArcybiskupCanterbury napisał:

Mam w Beskidach starą szopę (80-90% zużycia, więc poważny remont nie wchodzi w grę, ale budowla stoi bezproblemowo). Szopa w połowie pokryta jest płytami eternitowymi, w połowie dachówką. Co prawda nikt tego za bardzo nie ogląda, ale chciałbym ten eternit zlikwidować i zutylizować (to raczej gmina sfinansuje), a przy okazji zmniejszyć obciążenie likwidując dachówki. Dach ma w sumie z 50-60 m kwadratowych.

Co sądzicie o tych tanich falistych płytach bitumicznych z marketów?

Przykładowo:

https://www.castorama.pl/plyta-bitumiczna-onduline-base-zielona-200-x-86-cm-id-93385.html

Oglądając filmik na YT mam mieszane uczucia, a z drugiej strony zrobiłbym to pewnie sam w 1-2 weekendy. Moje wątpliwości budzi wygląd, który wydaje się być kontrowersyjny nawet na filmikach producenta. Mocowałbym do łat, tak jak na filmie, ewentualnie musiałbym dołożyć łaty gdzieniegdzie, żeby uzyskać te 25 cm między łatami. Pełne odeskowanie raczej nie wchodzi w rachubę, bo chcę to zrobić minimalnym kosztem. Huraganu to pewnie nie wytrzyma, ale z drugiej strony to strata będzie niewielka, bo budynek stoi pusty.

 

 

te płyty to dziadostwo IMO 

miałem takie w kilku miejscach i po kilkunastu latach są odkształcone a najgorsze że niczym tego nie podratujesz

blachę przynajmniej można pomalować za kilka lat nawet jak rdza złapie 

jeśli kłaść to blachę trapezową

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, sherif napisał:

Podobnie jak z każdym, starszym, nie czyszczonym dachem ;).

 

 

nie

po pierwsze się odkształca co pięknie widać na fotce wcześniej

po drugie większość pokryć możesz odświeżyć, tego niczym nie uratujesz jak zaczyna się łuszczyć, a zaczyna po kilkunastu latach

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minutes ago, bergerac said:

a nie lepiej cienka OSB i na to gont bitumiczny ? To całkiem zgrabnie wygląda właśnie na takich budynkach gospodarczych. Też sam wszystko zrobisz.

To bym dał najchętniej, ale kosztowo wychodzi pewnie ze 4 razy drożej. Muszę na spokojnie policzyć.

 

Edit

Napaliłem się na najbliższy długi weekend, ale przypomniało mi się, że w piątek mam II dawkę szczepionki. Więc mam parę dni do namysłu. ;]

Edytowane przez ArcybiskupCanterbury
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bym dał najchętniej, ale kosztowo wychodzi pewnie ze 4 razy drożej. Muszę na spokojnie policzyć.
 
Edit
Napaliłem się na najbliższy długi weekend, ale przypomniało mi się, że w piątek mam II dawkę szczepionki. Więc mam parę dni do namysłu. ;]
Płytę OSB 22m chyba...placilem ostatnio 120 zł ( 2,5x1,25m^2) gont coś koło 15 z/m^2
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Koonrad napisał:

 

nie

po pierwsze się odkształca co pięknie widać na fotce wcześniej

po drugie większość pokryć możesz odświeżyć, tego niczym nie uratujesz jak zaczyna się łuszczyć, a zaczyna po kilkunastu latach

 

U dziadka leży na dachu od wczesnych lat 90 i ma się dobrze. Jest mocno brudna i tyle, nie łamie się, nie odkształca specjalnie, byle wiatr ją nie zwiewa. Może różnie było z jej jakością ale przynajmniej nie rdzewieje jak na okolicznych dachach kładzionych później.

 

6 godzin temu, ArcybiskupCanterbury napisał:

Popękał przy okazji trąby powietrznej ostatniej jesieni - miejscowi mówili, że w sąsiednich wioskach zdjęło kilka dachów. Moja szopa się ostała, ale na szczycie były takie jakby rynny położone do góry nogami. ;] No i to się pogięło strasznie. Połatałem doraźnie, ale dach obecnie cieknie i widzę, że zaczyna grzyb wyłazić na belkach w miejscach, gdzie się lało zimą. Płyty eternitowe w miejscu pęknięć zaczynają się osuwać w dół - musiałbym raz w miesiącu jeździć i poprawiać.

OK, myślałem że chcesz zmieniać tylko dla tego, że jest obecnie be :). Ja mam cały garaż/wiatę z eternitu, nawet ściany boczne :bzik:, też muszę kiedyś coś z tym zrobić ale na razie ma się dobrze, dzieciaki jedynie piłka trochę ukruszyły bok.  Eternit jest dobry póki nie jest połamany/popękany potem to już pozostaje całość zmienić, bo nigdzie się nawet kawałka pewnie nie dostanie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sherif napisał:

  Eternit jest dobry póki nie jest połamany/popękany potem to już pozostaje całość zmienić, bo nigdzie się nawet kawałka pewnie nie dostanie.

Kupisz bezazbestowy choć chyba tą mniejszą falę, bo eternitów to były co najmniej 2 rodzaje )niska i wysoka fala) przykładowa oferta 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz kasę, to kładź trapez, niska fala, i ogień. W dwa dni zrobiłem u siebie na domu z dekarzem, wygląda spoko, nie cieknie. Wyjdzie zapewne trochę drożej od płyt.

Te płyty to chciałem dać na budynek gospodarczy, ale nie przekonały mnie.

 

Jak chcesz zrobić dobrze, to daj też jakieś obróbki i kawałek rynny, szkoda budynku :)

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Fili_P napisał:
8 godzin temu, ArcybiskupCanterbury napisał:
To bym dał najchętniej, ale kosztowo wychodzi pewnie ze 4 razy drożej. Muszę na spokojnie policzyć.
 
Edit
Napaliłem się na najbliższy długi weekend, ale przypomniało mi się, że w piątek mam II dawkę szczepionki. Więc mam parę dni do namysłu. ;]

Płytę OSB 22m chyba...placilem ostatnio 120 zł ( 2,5x1,25m^2) gont coś koło 15 z/m^2

myślę, że może spokojnie dać 18 mm, chyba, że rozstaw krokwi jest bardzo duży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.