Skocz do zawartości

Głowica kaloryferowa


tomecki

Rekomendowane odpowiedzi

Heja,

takie oto głowice mam.

 

Niby chyba znam zasadę działania, tj. "jak zimno to i tak przepuszczaj trochę ciepła". Prawda?

 

Mogę je wymienić na coś niedziałającego w ten sposób? W jednym pokoju wyjątkowo przepuszcza nawet teraz, otwarte okno cały czas, chłodne noce.

 

Jest to totalnie bez sensu. Jak podejść do tematu? Co polecacie? Po prostu się to odkręca i przykręca inną? Nigdy nie miałem do czynienia z głowicami :)

 

ps: kojarzę, że przy odbiorze mieszkania były teksty, żeby tego nie wymieniać, a może nawet coś takiego w dokumentach jest napisane? Ale wiadomo..... ;)

 

obraz.png.6fc1b48d59624cecb7538956404be414.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, tomecki napisał:

Mogę je wymienić na coś niedziałającego w ten sposób? W jednym pokoju wyjątkowo przepuszcza nawet teraz, otwarte okno cały czas, chłodne noce.

 

Weź sobie z zerem albo z giwazdką. Ja powymieniałem, bo miałem dwie takie właśnie. Wziąłem Oventrop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pokrętło łatwo wymienia się - po prostu odkręca.

Właściwy zawór z wystającym trzpieniem jest pod spodem - na nim może być jeszcze regulacja - tzw. kryza.

Pokrętła są różne - trzeba patrzeć na gwint i ile mm wystaje trzpień.

Być może masz źle dobrane to pokrętło.

Miałem przypadek, że tylko na 5 kaloryfer trochę grzał ;]

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, rwIcIk napisał:

To pokrętło łatwo wymienia się - po prostu odkręca.

Właściwy zawór z wystającym trzpieniem jest pod spodem - na nim może być jeszcze regulacja - tzw. kryza.

Pokrętła są różne - trzeba patrzeć na gwint i ile mm wystaje trzpień.

Być może masz źle dobrane to pokrętło.

Miałem przypadek, że tylko na 5 kaloryfer trochę grzał ;]

 

 

Dlatego najlepiej jak miał np. Danfosa to niech weźmie Danfosa, ewentualnie sprawdzić typ tego "złącza", RA itd.

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomecki napisał:

ps: kojarzę, że przy odbiorze mieszkania były teksty, żeby tego nie wymieniać, a może nawet coś takiego w dokumentach jest napisane? Ale wiadomo..... ;)

może specjalnie dali taki na 2 żeby nie było korzystania z ciepła sąsiada za dużo

  • Lubię to 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, bielaPL napisał:

może specjalnie dali taki na 2 żeby nie było korzystania z ciepła sąsiada za dużo

 

możliwe ;]

Ale czas najwyższy to zmienić, nie będzie mnie tu kaloryfer w czerwcu chodzić....

 

W sumie pół zimy w sypialni mamy zawsze uchylone okno, a kaloryfer jest za komodą. Nigdy nie wpadłem, żeby sprawdzać jego temperaturę (całą zimę wyłączony ;] ), więc też nie wiem czy nie grzał jak szalony.

 

Godzinę temu, analyzer64 napisał:

 

Dlatego najlepiej jak miał np. Danfosa to niech weźmie Danfosa, ewentualnie sprawdzić typ tego "złącza", RA itd.

 

 

 

co, jak i gdzie sprawdzić? ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, tomecki napisał:

 

możliwe ;]

Ale czas najwyższy to zmienić, nie będzie mnie tu kaloryfer w czerwcu chodzić....

 

W sumie pół zimy w sypialni mamy zawsze uchylone okno, a kaloryfer jest za komodą. Nigdy nie wpadłem, żeby sprawdzać jego temperaturę (całą zimę wyłączony ;] ), więc też nie wiem czy nie grzał jak szalony.

 

 

co, jak i gdzie sprawdzić? ;]

Najlepiej pomierzyć.

Na Allegro są rysunki, co mierzyć 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, tomecki napisał:

co, jak i gdzie sprawdzić? ;]

 

Ściągnij to najpierw ;]

 

https://www.tanie-ogrzewanie.pl/poradniki-abc/jaki-zawor-i-glowica-do-grzejnika.html

 

Możesz wkleić też zdjęcie, ja mam M30x1,5. :ok: 

 

Jak taki zawór masz to mogę polecić tego Oventropa:

 

https://allegro.pl/oferta/glowica-termostatyczna-uni-lh-m30x1-5-oventrop-8905442952

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, tomecki napisał:

co, jak i gdzie sprawdzić? ;]

 

Odkręć głowicę, jedź do sklepu, pokaż pracownikowi i poproś o taką która będzie pasować, z opcją całkowitego zamknięcia. Może być tak, że będzie skala od ❄️ do 5, ale przed płatkiem będzie jeszcze 0 do którego można skręcić po kliknięciu blokady. Na pudełku będzie pewnie oznaczenie, że jest opcja "0".

 

Np. coś takiego, tylko złącze masz u siebie na pewno inne, bo to są jeszcze stare, żeliwne kaloryfery.

 

IMG_4492.jpg.b1fbd6b1c71e9c6e4affdadac2ac92bf.jpg

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz głowicę z gwintem do zaworu /wkładki R-AN jak Danfoss. Interesuje Cię głowica o nr 013g5115, taka wyglądem jak wkleił @camel00, tylko innny gwint. 

Z tym że jak będzie z okna wiało na głowicę, to poniżej 8° i tak się otworzy. 

Lepiej ogarnąć głowicę z czujnikiem wyniesionym ale modelu z głowy nie podam :bzik:

 

Edyta

No dobra 013g5012

Edytowane przez Artur_W_wa
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupić można i taką, są obrazki do których zaworów pasuje, są adaptery w zestawie 

https://allegro.pl/oferta/elektroniczna-glowica-termostatyczna-eq-3-model-l-7361237656

 

Mam też dwie takie tylko model N i je można skręcić do końca, baterie spokojnie 2 lata wytrzymują, bo tyle je mam i nie wymieniałem jeszcze.

 

Zależy co potrzeba, ja z początkiem od cyfry dwa miałem w kuchni i w łazience, więc wymieniłem na analogowe z gwiazdką i z zerem.

 

Podobno niektóre takie mają wewnątrz jakąś blokadę, którą można pokonać i skręcić dalej ale nie próbowałem.

 

Edytowane przez analyzer64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup pasującą z gwiazdką. Nie ma bata, żeby grzała w chłodny dzień, ale w razie byś wyjechał i zostawił otwarte okno zimą, to grzejnik nie zamarznie i nie pęknie.

Poza tym dobrze jak od czasu do czasu puści trochę wody - zawór się nie zastoi, a i woda w grzejniki wymieni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.06.2021 o 22:06, mayster_tcz napisał:

Kup pasującą z gwiazdką. Nie ma bata, żeby grzała w chłodny dzień, ale w razie byś wyjechał i zostawił otwarte okno zimą, to grzejnik nie zamarznie i nie pęknie.

Poza tym dobrze jak od czasu do czasu puści trochę wody - zawór się nie zastoi, a i woda w grzejniki wymieni :)

 

W dniu 2.06.2021 o 12:28, tomecki napisał:

Heja,

takie oto głowice mam.

 

Niby chyba znam zasadę działania, tj. "jak zimno to i tak przepuszczaj trochę ciepła". Prawda?

 

Mogę je wymienić na coś niedziałającego w ten sposób? W jednym pokoju wyjątkowo przepuszcza nawet teraz, otwarte okno cały czas, chłodne noce.

 

Jest to totalnie bez sensu. Jak podejść do tematu? Co polecacie? Po prostu się to odkręca i przykręca inną? Nigdy nie miałem do czynienia z głowicami :)

 

ps: kojarzę, że przy odbiorze mieszkania były teksty, żeby tego nie wymieniać, a może nawet coś takiego w dokumentach jest napisane? Ale wiadomo..... ;)

 

 

No dobra Panowie, ale jaką nastawioną temperaturę na pozycji 2 ma ta głowica @tomecki, że przy obecnych temperaturach na zewnątrz (zakładam, że i wewnątrz oraz to, że @tomecki nie jest zimnolubny i na klimie <20 stopni nie jedzie) cokolwiek przepuszcza?

PS. Właśnie doczytałem o otwartym oknie nocą, to pytanie nieaktualne.

Edytowane przez ZUBERTO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, ZUBERTO napisał:

No dobra Panowie, ale jaką nastawioną temperaturę na pozycji 2 ma ta głowica @tomecki, że przy obecnych temperaturach na zewnątrz (zakładam, że i wewnątrz oraz to, że @tomecki nie jest zimnolubny i na klimie <20 stopni nie jedzie) cokolwiek przepuszcza?

16-18°

 

14 godzin temu, ZUBERTO napisał:

PS. Właśnie doczytałem o otwartym oknie nocą, to pytanie nieaktualne.

Nie ma za co :oki:

Edytowane przez Artur_W_wa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.