Skocz do zawartości

Modrzew na taras - wybór deski


bergerac

Rekomendowane odpowiedzi

Będę musiał na jednym tarasie wymienić deskę sosnową, która została fatalnie położona na inne deski. Myślałem nad dechą modrzewiową, która jest rozsądna cenowo. Drewno egzotyczne jest dla mnie za drogie, ale taki modrzew jest w zasięgu cenowym. Znalazłem taką deskę:

https://sklep.andrewex.com.pl/deska-tarasowa-ryflowana-25-x-145-x-3000-mm-modrzew-surowa-klasa-ab.html

 

Myślicie, że da radę ? Trochę mnie martwi, że to surowe drewno. 

 

image.png.3f423109d7136d2aaed79c0a1690aa04.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo tarasów z tego klepią i jest ok. Na surowo zrobi się mocno szary. Dobrze przelecieć jakimś olejem UV. Sam mam wersję gładką u siebie 3 rok i w sumie nie wygląda najgorzej. Parę sztuk lekko popękało, albo poszło w lekki banan, ale to kwestia montażu bardziej chyba.
Tylko żeby ten modrzew syberyjski był syberyjski nie tylko z nazwy ;) mocno naciągają w tym asortymencie, sam miałem wątpliwości do mojej partii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, riot napisał:

Dużo tarasów z tego klepią i jest ok. Na surowo zrobi się mocno szary. Dobrze przelecieć jakimś olejem UV. Sam mam wersję gładką u siebie 3 rok i w sumie nie wygląda najgorzej. Parę sztuk lekko popękało, albo poszło w lekki banan, ale to kwestia montażu bardziej chyba.
Tylko żeby ten modrzew syberyjski był syberyjski nie tylko z nazwy ;) mocno naciągają w tym asortymencie, sam miałem wątpliwości do mojej partii

pokażesz fotkę jak to wygląda ?

 

Ten modrzew to europejski jest, nie syberyjski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, volf6 napisał:

W jakim sensie to pytanie czy da radę?

Trwałościowo powinna a wytrzymałość na ścieranie to pewnie gorsza niż gatunki egzotyczne.

Nie jest impregnowany ciśnieniowo. Ja bez problemu to polecę olejem, ale nie wiem na ile ten brak impregnacji przełoży się na trwałość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bergerac napisał:

Nie jest impregnowany ciśnieniowo. Ja bez problemu to polecę olejem, ale nie wiem na ile ten brak impregnacji przełoży się na trwałość.

Mam u siebie taki modrzew syberyjski juz 10 lat. Nie przypominam sobie zeby byl impregnowany przed zakupem. Sam go olejowem przed polozeniem. Co roku odswiezam i jest ok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, zinger napisał:

Mam u siebie taki modrzew syberyjski juz 10 lat. Nie przypominam sobie zeby byl impregnowany przed zakupem. Sam go olejowem przed polozeniem. Co roku odswiezam i jest ok. 

jakbyś też mógł wstawić fotkę tarasu to będę wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 hours ago, bergerac said:

Ten modrzew to europejski jest, nie syberyjski.

Syberyjski to właściwie nie wymaga zabezpieczenia. Europejskiemu to bliżej chyba do sosny niż do syberyjskiego. 

 

Aha - syberyjski pięknie pokrywa się patyną, ale nie każdemu to odpowiada. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, luccass napisał:

Syberyjski to właściwie nie wymaga zabezpieczenia. Europejskiemu to bliżej chyba do sosny niż do syberyjskiego. 

 

Aha - syberyjski pięknie pokrywa się patyną, ale nie każdemu to odpowiada. 

różnica w cenie jest dość znaczna, syberyjski jest o około 50% droższy jak widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, luccass napisał:

Europejskiemu to bliżej chyba do sosny niż do syberyjskiego

Bez przesady-dworki czy kościoły modrzewiowe stoją po kilkaset lat a przecież nikt go wtedy z Syberii nie sprowadzał. Sosna ma dużo bielma a w modrzewiu to prawie sam twardziel-stąd różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bergerac napisał:

z innej beczki - kto ma deskę kompozytową ? Jestem mega fanem drewna, ale zaczyna mnie męczyć konserwacja, zwłaszcza, że teraz mam dwa tarasy. Ostatnio widziałem coś takiego w Castoramie, warte to coś ?

 

IMG_6297.jpeg.1966ce032cd4ca0e41a128312c4a23bb.jpeg

Znam fanów kompozytu:-) osobiście na pewnym nasłonecznionym balkonie sobie stopy popatrzyłem na takim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.06.2021 o 20:29, bergerac napisał:

jakbyś też mógł wstawić fotkę tarasu to będę wdzięczny.

 

U mnie tak to wygląda. Co do trwałości nie mam obaw, ale gnie go dość mocno. Ale patrzyłem na kilku innych tarasach i chyba to normalne przy modrzewiu.

IMG_20200721_143444578.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drewno najlepiej brać że Skandynawii - tam jeszcze nie oszukują. U nas rżną jak leci - jakbym miał przebierać to może z 15% byłoby od razu do wzięcia. I to drewno tarasowe, konstrukcyjne, suszone czy nie. Najgorszy syf idzie do marketów - jak szukałem deski na półkę dla córek, to w sumie mógłbym wziąć całą tą przegródkę na opał.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, mayster_tcz napisał:

Drewno najlepiej brać że Skandynawii - tam jeszcze nie oszukują. U nas rżną jak leci - jakbym miał przebierać to może z 15% byłoby od razu do wzięcia. I to drewno tarasowe, konstrukcyjne, suszone czy nie. Najgorszy syf idzie do marketów - jak szukałem deski na półkę dla córek, to w sumie mógłbym wziąć całą tą przegródkę na opał.

W LM są półki drewniane, ładnie zafoliowane, ale taka pojedyncza deska sporo kosztuje :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drewno najlepiej brać że Skandynawii - tam jeszcze nie oszukują. U nas rżną jak leci - jakbym miał przebierać to może z 15% byłoby od razu do wzięcia. I to drewno tarasowe, konstrukcyjne, suszone czy nie. Najgorszy syf idzie do marketów - jak szukałem deski na półkę dla córek, to w sumie mógłbym wziąć całą tą przegródkę na opał.
Brałem legary pod taras skandynawskie, sosna ntr impregnowana ciśnieniowo. Miałem wątpliwości co do tej impregnacji, bo wiadomo jak u nas to robią. Ale jak przeciąłem belkę to praktycznie na całym przekroju zaimpregnowana.

Widziałem, że mają też deski tarasowe w tym systemie, dużo ludzi poleca. Nie wiem tylko jak z dalszą obróbka takiej deski.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, riot napisał:

Brałem legary pod taras skandynawskie, sosna ntr impregnowana ciśnieniowo. Miałem wątpliwości co do tej impregnacji, bo wiadomo jak u nas to robią. Ale jak przeciąłem belkę to praktycznie na całym przekroju zaimpregnowana.

Widziałem, że mają też deski tarasowe w tym systemie, dużo ludzi poleca. Nie wiem tylko jak z dalszą obróbka takiej deski.

Większość i tak robi jakiś kolor, a jak nie to są impregnaty bezbarwne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.06.2021 o 21:42, bergerac napisał:

z innej beczki - kto ma deskę kompozytową ? Jestem mega fanem drewna, ale zaczyna mnie męczyć konserwacja, zwłaszcza, że teraz mam dwa tarasy. Ostatnio widziałem coś takiego w Castoramie, warte to coś ?

 

IMG_6297.jpeg.1966ce032cd4ca0e41a128312c4a23bb.jpeg

 

Znajomi mają, bardzo fajne rozwiązanie, które też rozważam na przyszłość po kolejnej impregnacji drewna, której mam dość. Tylko nie napalaj się na cenę deski i tak nie licz kosztów bo te złączki do desek potrafią kosztować więcej niż sam kompozyt. Ale ogólnie jestem na tak, mam domek ogrodowy z plastiku i super sprawa, od dwóch lat nie wiem co to impregnowanie a domek stoi od południowej strony w pełnym słońcu. Co do nagrzewania to prawda, nagrzewa się mocno i bosą nogą nie pochodzisz w słoneczne dni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.