Skocz do zawartości

Naprawa tynku zewnętrznego


Tomo

Rekomendowane odpowiedzi

Idzie remont elewacji.

 

Mam na elewacji mikropęknięcia w formie rys - najczęściej po śladzie spoiny miedzy pustakami gazobetonowymi.

Tym raczej nie będę się przejmował.

Będzie mycie elewacji, gruntowanie i na to farba fasadowa.

 

Natomiast w kilu miejscach mam pęknięcia w formie rys o szerokości 0,3-0,5mm.

Będzie to oczyszczone i naprawione....no i właśnie pytanie - czym ? :hmm:

 

Nie zamierzam wchodzić w żadne szerokie odkuwania i kładzenie taśmy, tylko poszerzenie obecnej rysy na tyle, żeby można było to wygodnie uzupełnić.

 

IMG_3325.JPG

IMG_3326.JPG

IMG_3327.JPG

IMG_3328.JPG

IMG_3329.JPG

Edytowane przez Tomo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Tomo napisał:

Idzie remont elewacji.

 

Mam na elewacji mikropęknięcia w formie rys - najczęściej po śladzie spoiny miedzy pustakami gazobetonowymi.

Tym raczej nie będę się przejmował.

Będzie mycie elewacji, gruntowanie i na to farba fasadowa.

 

Natomiast w kilu miejscach mam pęknięcia w formie rys o szerokości 0,3-0,5mm.

Będzie to oczyszczone i naprawione....no i właśnie pytanie - czym ? :hmm:

 

Nie zamierzam wchodzić w żadne szerokie odkuwania i kładzenie taśmy, tylko poszerzenie obecnej rysy na tyle, żeby można było to wygodnie uzupełnić.

 

a akryl do stosowania na zewnątrz ? Skoro i tak będziesz malował to chyba luz.

 

Masz już środki wybrane, bo chyba też mnie to będzie czekało, więc chętnie skorzystam z wiedzy :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, zinger napisał:

Tez chetnie poczytam o doswiadczeniach.

Zastanawia mnie tylko, po co chcesz myc, skoro potem bedzie to i tak malowane?

 

Kupiłem preparat do mycia elewacji usuwający grzyby i tym podobne świństwa.

Tutaj jest pokazane jak to działa.

Nanosi się go ławkowcem na tynk i dobę później spłukuje.

 

 

2 lata temu myłem elewację samą myjką i fajnie to schodziło, ale mam jeden fragment domu wysunięty najbardziej do sąsiada, gdzie kiedyś rosły tuje/choinki.

I tutaj po 2 latach od tamtego mycia widać, że nie umyło się to samą myjką jednak zbyt dobrze.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, bergerac napisał:

a akryl do stosowania na zewnątrz ? Skoro i tak będziesz malował to chyba luz.

 

Tych pęknięć jest całkiem sporo i po oddłubaniu może pójść tego akrylu dużo.

W markecie proponowali mi tylko w tubie ok. 200-250 ml, a wolałbym jakieś wiaderko z masą naprawczą 2-5 kg.

 

14 minut temu, bergerac napisał:

Masz już środki wybrane, bo chyba też mnie to będzie czekało, więc chętnie skorzystam z wiedzy :) 

 

Najpierw zacząłem o tym czytać i jak to zazwyczaj bywa - jakbym chciał zrobić najlepiej, to powinienem zburzyć dom i postawić od nowa.

 

W związku z tym remont będzie wyglądał tak:

 

- mycie (malowanie ławkowcem) elewacji preparatem czyszczącym https://www.leroymerlin.pl/artykuly-gospodarcze/srodki-czystosci/srodki-na-zewnatrz/srodek-do-czyszczenia-kostki-brukowej-i-elewacji-5-l-dragon,p133413,l2754.html

- mycie elewacji myjką ciśnieniową

- przygotowanie wszelkich pęknięć do naprawy (poszerzenie pęknięć, usunięcie luźnych fragmentów)

- naprawa - do tego etapu poszukuję jeszcze preparatu.

- gruntowanie https://www.leroymerlin.pl/farby/przygotowanie-podloza/gruntowanie-przed-malowaniem/grunt-uniwersalny-10-l-do-scian-suchych-axton,p445713,l3071.html

- dwukrotne malowanie elewacji farbą fasadową https://www.leroymerlin.pl/materialy-wykonczeniowe/elewacje/farby-fasadowe/farba-elewacyjna-akrylowa-10-l-jasny-szary-sniezka,p590420,l465.html

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Tomo napisał:

 

Tych pęknięć jest całkiem sporo i po oddłubaniu może pójść tego akrylu dużo.

W markecie proponowali mi tylko w tubie ok. 200-250 ml, a wolałbym jakieś wiaderko z masą naprawczą 2-5 kg.

 

 

Najpierw zacząłem o tym czytać i jak to zazwyczaj bywa - jakbym chciał zrobić najlepiej, to powinienem zburzyć dom i postawić od nowa.

 

W związku z tym remont będzie wyglądał tak:

 

- mycie (malowanie ławkowcem) elewacji preparatem czyszczącym https://www.leroymerlin.pl/artykuly-gospodarcze/srodki-czystosci/srodki-na-zewnatrz/srodek-do-czyszczenia-kostki-brukowej-i-elewacji-5-l-dragon,p133413,l2754.html

- mycie elewacji myjką ciśnieniową

- przygotowanie wszelkich pęknięć do naprawy (poszerzenie pęknięć, usunięcie luźnych fragmentów)

- naprawa - do tego etapu poszukuję jeszcze preparatu.

- gruntowanie https://www.leroymerlin.pl/farby/przygotowanie-podloza/gruntowanie-przed-malowaniem/grunt-uniwersalny-10-l-do-scian-suchych-axton,p445713,l3071.html

- dwukrotne malowanie elewacji farbą fasadową https://www.leroymerlin.pl/materialy-wykonczeniowe/elewacje/farby-fasadowe/farba-elewacyjna-akrylowa-10-l-jasny-szary-sniezka,p590420,l465.html

 

 

Robisz sam czy ekipa?

Jaki koszt m2 za material?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, zinger napisał:

Robisz sam czy ekipa?

Jaki koszt m2 za material?

 

Robi mi to człowiek, który wcześniej robił mi kompleksowy remont mieszkania 53m2.

Sprawdził się bardzo dobrze, cenowo jest jak najbardziej ok.

 

Kupiłem rusztowanie warszawskie (w Leroy Merlin - 8 elementów za 400 PLN).

Do tego deski 32mm na podesty (150 PLN)

 

Na robotę umówiliśmy się ok. 35 PLN/m2 - wyliczyliśmy ok. 220m2 ścian.

 

Same materiały:

- preparat do mycia elewacji: 10 litrów

- grunt: na razie kupiłem 50 litrów, ile wyjdzie ostatecznie będzie wiadomo po remoncie

- farba elewacyjna: na razie kupiłem 110 litrów, ostatecznie jw.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Tomo napisał:

 

Robi mi to człowiek, który wcześniej robił mi kompleksowy remont mieszkania 53m2.

Sprawdził się bardzo dobrze, cenowo jest jak najbardziej ok.

 

Kupiłem rusztowanie warszawskie (w Leroy Merlin - 8 elementów za 400 PLN).

Do tego deski 32mm na podesty (150 PLN)

 

Na robotę umówiliśmy się ok. 35 PLN/m2 - wyliczyliśmy ok. 220m2 ścian.

 

Same materiały:

- preparat do mycia elewacji: 10 litrów

- grunt: na razie kupiłem 50 litrów, ile wyjdzie ostatecznie będzie wiadomo po remoncie

- farba elewacyjna: na razie kupiłem 110 litrów, ostatecznie jw.

 

Czyli, strzelam, ok 10tys?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, zinger napisał:

Czyli, strzelam, ok 10tys?

 

No wszystkie ceny można policzyć.

 

Robota 7800 PLN

Rusztowanie 400 PLN

Deski na podesty 150 PLN

Farba, grunt, kuweta, wiadro, wałki, pędzle, folia, taśma do oklejania itp. ok. 1600 PLN

Ile jeszcze pójdzie materiałów (a może coś zostanie) - to się okaże po robocie.

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, luccass napisał:

Ale...może napisz co to za tynk jest? 

 

Zwykły tynk cementowo-wapienny.

Po ok. 2 latach od położenia został pomalowany wałkiem za pomocą Ceresitu CT17 (grunt kwarcowy) zabarwionego na kolor.

 

https://www.ceresit.pl/pl/produkty/produkty-do-tynkowania--malowania-i-ocieplania-budynkow/farby-gruntuj_ce-/ct-16.html

 

Dlaczego taki pomysł na malowanie ? :totalszok:

Nie mam pojęcia - 20 lat temu wykonawca powiedział, że tak będzie dobrze.

I w zasadzie nie mam zastrzeżeń, za wyjątkiem północnej ściany, gdzie weszły przebarwienia od roślin.

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tomo napisał:

I w zasadzie nie mam zastrzeżeń, za wyjątkiem północnej ściany, gdzie weszły przebarwienia od roślin.

 

Te wzorki pustaków na tej ścianie z luksferami to też od roślin? Na moje, ale ja tam się nie znam, ściana domaga się docieplenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, shapyr napisał:

Te wzorki pustaków na tej ścianie z luksferami to też od roślin? Na moje, ale ja tam się nie znam, ściana domaga się docieplenia.

 

To ściana trójwarstwowa - 24 cm gazobeton, 2 x 3 cm styropian, 12 cm gazobeton.

Taka sama konstrukcja na całym domu.

 

To klatka schodowa, która wystaje o 1 m od linii domu (ściana bez okien, 3 m od ogrodzenia).

Najpierw po mojej stronie były tuje, wyciąłem je jakieś 8 lat temu, potem sąsiad miał tuje i choinki - też już wycięte.

Dodatkowo to północna strona.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna ściana to tył garażu sąsiadów - był mocno spękany.

Na wprost ściana mojego garażu - ok. 30-letni.

Sporo szkód narobił pnący bluszcz, wyrwany kilka lat temu - obie ściany trzeba było szlifować.

W końcu wyszło, że naprawa jest robiona klejem do styropianu - fachowiec, który u sąsiada robi elewację doradził.

Gruntowanie, szpachlowanie, szlifowanie, zacieranie.

Potem gruntowanie i dwukrotne malowanie.

 

IMG_3346.JPG.fc87fed848ee4ceb046563433635b293.JPGntowanie i

 

 

Po jednokrotnym malowaniu.

 

IMG_3401.JPG.33134c91a263ee5bb8b2365c7f5eb702.JPG

 

 

Po dwukrotnym malowaniu.

 

IMG_3412.JPG.8813aa0390a8d60a5a8f44c2866eb7e5.JPG

 

 

I już na gotowo.

 

IMG_3416.JPG.abcaec61e82ffd632cceb0c02f93230f.JPG

 

 

 

 

  • Lubię to 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Chciałem domknąć temat.

 

Od strony kosztowej wyglądało to tak:

 

robocizna: 7800 PLN

zakup 8 elementów rusztowania warszawskiego: 400 PLN

deski na podesty: 150 PLN

wynajem 16 elementów rusztowania na 1 dobę (malowanie wysokiej klatki schodowej): 80 PLN

farba: poszło 8 (10-litrowych) opakowań szarej i 2 opakowania (także 10-litrowe) ciemnoszarej - Śnieżka elewacyjna (seria tylko dla Leroya) - około 100 litrów za 1200 PLN

3 worki kleju styropianu Bolix (łatanie pęknięć), 2 worku zaprawy tynkarskiej (równanie ściany po skuciu płytek), wiadro, kuweta, pędzle, folia, taśmy do oklejania, tarcze ścierne do szlifowania - ok. 500 PLN

 

Robota trwała jakieś 5 tygodni.

 

 

01.jpg

02.jpg

11.jpg

12.jpg

21.jpg

22.JPG

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10k za elewację całego domu? To chyba niedużo :ok:

 

Nie kusiło Cię, aby przy tej robocie dołożyć trochę styropianu na zewnątrz? Bo rozumiem, że te 6 cm co masz to siedzi między ścianami.... Pytam, bo za jakiś czas też czeka mnie podobna operacja - tynk się zaczyna sypać, a ściany mam z "pustką powietrzną" (albo i resztkami styropianu w środku).

 

Bardzo majster się namęczył wiercąc w nadprożu okna otwór do klimatyzatora? U mnie trafił idealnie w 2 pręty... :hehe:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, open napisał:

10k za elewację całego domu? To chyba niedużo :ok:

 

Bardzo dobra cena :ok:

Ale nie szedłem w farby z kosmosu, no i przede wszystkim wykonawca się trafił tanio.

 

Godzinę temu, open napisał:

Nie kusiło Cię, aby przy tej robocie dołożyć trochę styropianu na zewnątrz? Bo rozumiem, że te 6 cm co masz to siedzi między ścianami.... Pytam, bo za jakiś czas też czeka mnie podobna operacja - tynk się zaczyna sypać, a ściany mam z "pustką powietrzną" (albo i resztkami styropianu w środku).

 

Absolutnie nieopłacalne.

Docieplenie kosztowałoby dodatkowo ok. 20 kPLN

Przy rocznym koszcie gazu na poziomie ok. 4 kPLN (co + cwu + gotowanie) ew. oszczędność to max. 1 kPLN

Więc czas ew. zwrotu inwestycji zbyt długi.

 

Poza kwestią ekonomiczną podwójne ocieplanie nie jest właściwe ze względów technologicznych - ściana powinna być jedno, dwu lub trzywarstwowa.

Przy 4 warstwach punkt rosy mógłby się przesunąć na wewnętrzny mur i wilgoć by zostawała w ścianie.

 

Godzinę temu, open napisał:

Bardzo majster się namęczył wiercąc w nadprożu okna otwór do klimatyzatora? U mnie trafił idealnie w 2 pręty... :hehe:

 

Klimatyzator (skraplacz) stoi na balkonie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Tomo napisał:

Klimatyzator (skraplacz) stoi na balkonie.

To widzę, ale otwór masz nad oknem i tam pewnie wisi jednostka wewnętrzna. Ja już wiem, że nie powinno się wiercić nad drzwiami, czy oknami :hehe:

Co do docieplenia to masz rację i cenne spostrzeżenia, a i  myślę że 20k to byłoby mało. Jedynie komfort byłby zdecydowanie lepszy :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Tomo napisał:

punkt rosy mógłby się przesunąć na wewnętrzny mur i wilgoć by zostawała w ścianie.

Wydaje mi się iż na jednym ze zdjęć widać przemarznięte pustaki 

Coś z tą ścianą jest nie tak. Nie jest przypadkiem wilgotno przy niej? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, 4thelement napisał:Wydaje mi się iż na jednym ze zdjęć widać przemarznięte pustaki 

Coś z tą ścianą jest nie tak. Nie jest przypadkiem wilgotno przy niej? 

 

Cały dom ma tą samą konstrukcję: 24 cm gazobeton, 2x3 mm styropian w ścianie, 12 cm gazobeton.

 

Te ślady na ścianie (jest to klatka schodowa), to skutek tuj, które najpierw rosły po mojej stronie (wycięte z 12 lat temu), a później u sąsiada za płotem. Klatka schodowa jest w odległości 3m od ogrodzenia, reszta ściany 4m.

 

Ściana jest sucha, na poziomie ok. 70 cm od dolnych luksferów jest strop, a pod nim nieogrzewana spiżarnia (wentylowana - widać nawiewnik).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Tomo napisał:

 

Cały dom ma tą samą konstrukcję: 24 cm gazobeton, 2x3 mm styropian w ścianie, 12 cm gazobeton.

 

Te ślady na ścianie (jest to klatka schodowa), to skutek tuj, które najpierw rosły po mojej stronie (wycięte z 12 lat temu), a później u sąsiada za płotem. Klatka schodowa jest w odległości 3m od ogrodzenia, reszta ściany 4m.

 

Ściana jest sucha, na poziomie ok. 70 cm od dolnych luksferów jest strop, a pod nim nieogrzewana spiżarnia (wentylowana - widać nawiewnik).

Zatem skąd te ślady gazobetonów? 

One bardzo lubią ciągnąć wilgoć 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.