Jump to content

Recommended Posts

W dniu 10.06.2021 o 14:13, Dark_Knight napisał:

Ci którzy mówili, że automatyczna skrzynia biegów jest powolna, psuje osiągi, robi co chce a niekoniecznie to co chce kierowca i zżera dużo paliwa odnosili się do popularnych w tychże latach 90-tych cztero- a nawet trzybiegowych skrzyń.

To było tylko tłumaczenie ludzi, których zasadniczo na auto z automatem stać nie było ;)

I sam pewnie byłem jednym z nich.

Obecnie mam mega powolnego Lancera z CVT, a i tak to auto jedzie po mieście żwawiej niż mocniejsze manuale.

Jako przykład dam motocyklistów. Jak stoję jako pierwszy pod światłami, to wiem że motocyklista który przejechał pomiędzy samochodami na "pole position" będzie mi przeszkadzał. I w 90% przypadków przeszkadza.

Jak jadę Golfem z manualem, to moto odjeżdża, zanim ja nacisnę gaz.

W Lancerze ledwo gaz naciskam, zasadniczo dotaczam się do 50km/h i dopiero wtedy mnie inni spod świateł doganiają, bo zostali szukając sprzęgieł.

Nie ma tutaj znaczenia, czy tamte skrzynie miały po 3 biegi, bo akurat w mieście i tak to było szybsze. 

Nie, nie w wyścigach drag race, ale w normalnym użytkowaniu.

• Like 1
11 godzin temu, kravitz napisał:

To było tylko tłumaczenie ludzi, których zasadniczo na auto z automatem stać nie było ;)

I sam pewnie byłem jednym z nich.

Obecnie mam mega powolnego Lancera z CVT, a i tak to auto jedzie po mieście żwawiej niż mocniejsze manuale.

Jako przykład dam motocyklistów. Jak stoję jako pierwszy pod światłami, to wiem że motocyklista który przejechał pomiędzy samochodami na "pole position" będzie mi przeszkadzał. I w 90% przypadków przeszkadza.

Jak jadę Golfem z manualem, to moto odjeżdża, zanim ja nacisnę gaz.

W Lancerze ledwo gaz naciskam, zasadniczo dotaczam się do 50km/h i dopiero wtedy mnie inni spod świateł doganiają, bo zostali szukając sprzęgieł.

Nie ma tutaj znaczenia, czy tamte skrzynie miały po 3 biegi, bo akurat w mieście i tak to było szybsze. 

Nie, nie w wyścigach drag race, ale w normalnym użytkowaniu.

Zaletą automatu. Ja mam w papierach 11 s do setki, a i tak startuję przeważnie najszybciej że świateł.

W dniu 7.06.2021 o 17:58, sherif napisał:

" (...)

Zużycie EN:

jesień 11kWh

zima 15.6kWh

wiosna 11.8kWh

..."

Pytanie w jakim trybie jazda ... D1, D2, D3 czy B?

Edited by wyrozumialy1
2 godziny temu, wyrozumialy1 napisał:

Ja najczęściej D, czasem D1, jedynie przy długich zjazdach włączam B. Generalnie tym większa rekuperacja tym większy prąd, tym większy prąd, tym większe straty.

14 godzin temu, wyrozumialy1 napisał:

D1-D3. Czasem przy odrdzewianiu tarcz umyślnie nie załączam rekuperacji.

A ja glownie na B. Duzo bardziej odpowiada mi korzystanie z 1 pedalu niz uzywanie hamulca, ktorego dotykam bardzo sporadycznie.

• Haha 1
19 godzin temu, format napisał:

(...) tym większy prąd, tym większe straty.

Kolega ma namyśli o utracie pojemności baterii?

Nie ukrywam, że 99% jeżdżę na B.

7 godzin temu, sherif napisał:

D1-D3. Czasem przy odrdzewianiu tarcz umyślnie nie załączam rekuperacji.

Zgadza się co jakiś czas ostre hamowanie aby pozbyć się korozji z tarcz 😄 

5 godzin temu, zinger napisał:

A ja glownie na B. Duzo bardziej odpowiada mi korzystanie z 1 pedalu niz uzywanie hamulca, ktorego dotykam bardzo sporadycznie.

To jest nas już dwóch. 👍

3 godziny temu, wyrozumialy1 napisał:

Kolega ma namyśli o utracie pojemności baterii?

Ależ skąd, po prostu intensywnie przyspieszając, jak i intensywnie hamując więcej energii idzie w ciepło niż gdy robisz to lajcie :skromny:

• shocked 1
W dniu 7.06.2021 o 17:58, sherif napisał:

Hej a powiedz jak jest z ciepłem?

Przy wjeżdżaniu do garażu jest dużo lepiej niż w spalinowym benzyniaku przy pełnej temperaturze roboczej latem???

55 minut temu, komor napisał:

Hej a powiedz jak jest z ciepłem?

Przy wjeżdżaniu do garażu jest dużo lepiej niż w spalinowym benzyniaku przy pełnej temperaturze roboczej latem???

Chodzi Ci czy nie nagrzewa garażu tak jak spalinowy ?

Jeżeli tak to różnica jest spora, jedynie uchylenie drzwi przy wysokiej temp na zewn ogrzewa powietrze, same auto (EV) nie wiele. Jak wjadę spalinówką to kilku minutach jest zaduch 8-). Mam czujnik temp w garażu, muszę sprawdzić na wykresie jak reaguje per konkretne auto :).

26 minut temu, sherif napisał:

Chodzi Ci czy nie nagrzewa garażu tak jak spalinowy ?

Jeżeli tak to różnica jest spora

Właśnie o to moi chodzi, irytuje mnie to strasznie. Pierw chłodzenie silników na dworze i wieczorem wjazd do garażu bo inaczej w garażu i pomieszczeniu za nim mam 30 stopni. Czyli mam kolejny "za" na następne auto;]

Tylko muszę jeszcze przez połączyć dobre osiągi, niską cenę zakupu i odpowiednią wielkość co może się nie udać.

2 godziny temu, komor napisał:

Właśnie o to moi chodzi, irytuje mnie to strasznie. Pierw chłodzenie silników na dworze i wieczorem wjazd do garażu bo inaczej w garażu i pomieszczeniu za nim mam 30 stopni. Czyli mam kolejny "za" na następne auto;]

Tylko muszę jeszcze przez połączyć dobre osiągi, niską cenę zakupu i odpowiednią wielkość co może się nie udać.

U mnie tak (prawie) było jak były dwie spalinówki i różnych porach jeszcze wstawiane. Teraz sobie patrzę, że miałem w garażu 18.5C dzisiaj, ale jak 2x wjechałem/wyjechałem Volvo to podskoczyła do 25C (na zewn30C). Auto spalinowe działa jak piekarnik, jak się koło niego przejdzie to ciepło bucha i grzeje taki garaż. Jutro jak nie zapomnę nie będe ruszał Volvo a podjadę Skodą, zobaczymy co to zmieni :).

U mnie to był strzał w 10tkę. Kosztowało tyle co akceptowalne małe auto z automatem, im mniejsze tym lepiej (preferowana był kl A) o osiągach miejskich było już wyżej. Niestety chyba obecnie nie kupienia jako nówka.

25 minut temu, akisel napisał:

Dokładnie, szkoda ze nie ma 

eUP tez zniknął znowu z oferty

ale UP był droższy.

Najpierw (niby) był problem z dostępnością baterii, potem słyszałem, że auto zwyczajnie im się nie opłaca (za tanie było).