Skocz do zawartości

Zawór kulowy sterowany elektrycznie..


Gość krawiec

Rekomendowane odpowiedzi

Gość krawiec

Jako, że kombinuje jakieś zdalnie uruchamiane podlewanie ogródka szukam zaworu, lub siłownika umożliwiającego elektryczne otwarcie/zamknięcie zaworu głównego wody na ogród. 

Fajnie by było jak by taki zawór był z WiFi i sterowalny przez web albo tasmotę ale nie jest to konieczne. Sterownik można dołożyć - idealnie w tej roli sprawdzi się sterownik do rolet 

Oczywiście zależy mi aby siłownik nie pobierał prądu jeśli nie zachodzi potrzeba otwarcia lub zamknięcia zaworu..

Widział ktoś coś z jakiegoś renomowanego producenta? Bo chiński badziew znalazłem. I pół biedy jak w nim sterowanie padnie... ale jakoś wolałbym nie ufać chińskiej armaturze i wrócić do domu w którym w kotłowni woda się leje bo korpus zaworu strzelił. 

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn potrzebujesz zaworu głównego na wodę czy elektrozaworu do podlewania ?

Te pierwsze są w wersji ZZ (zawsze zamknięte) lub ZO czyli po podaniu napięcia zmieniają swój stan i są dobierane pod średnicę rur/przyłącza. Te drugie są ZZ i o ile pamiętam mają std średnicę przewódów dystrybucji wody do podlewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec

Zaworu glownego, odcinajacego wode w kotlowni do instalacji idacej na ogrod.

Powinien miec dwa stany, otwarty i zamkniety najlepiej beznapieciowe.

Zawory do podlewania to inna bajka i tu wleci hunter albo rainbird.

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, krawiec napisał:

Zaworu glownego, odcinajacego wode w kotlowni do instalacji idacej na ogrod.

Powinien miec dwa stany, otwarty i zamkniety najlepiej beznapieciowe.

Zawory do podlewania to inna bajka i tu wleci hunter albo rainbird.

 

Krawiec

To ja nie spotkałem się z takimi.

Takie które stosuje się do awaryjnego odcinania wody mają cewkę odcinającą lub otwierającą, więc aby zmienić stan trzeba podać napięcie (są na DC i AC 230V).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, krawiec napisał:

Zaworu glownego, odcinajacego wode w kotlowni do instalacji idacej na ogrod.

Powinien miec dwa stany, otwarty i zamkniety najlepiej beznapieciowe.

Zawory do podlewania to inna bajka i tu wleci hunter albo rainbird.

 

Krawiec

A po co jeszcze jeden zawór ?

Nikt tego nie stosuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
2 minuty temu, MarcG napisał:

A po co jeszcze jeden zawór ?

Nikt tego nie stosuje

Bo to zawor glowny. Jak cos pierdyknie (sasiadowi w zeszle lato pierdyknela rurka doprowadzajaca wode do ogrodka i caly urlop sie lalo...) to bedzie klopot. A mam w jednym miejscu weza na zewnatrz wiec cos moze przegryzc albo dziure zrobic.

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, krawiec napisał:

Bo to zawor glowny. Jak cos pierdyknie (sasiadowi w zeszle lato pierdyknela rurka doprowadzajaca wode do ogrodka i caly urlop sie lalo...) to bedzie klopot. A mam w jednym miejscu weza na zewnatrz wiec cos moze przegryzc albo dziure zrobic.

 

Krawiec

Ale po co kulowy ? Jak chcesz zabezpieczenie to wstaw jeszcze jeden elektrozawór. Sterowniki do podlewania nawet mają sterowanie do takiego zaworu głównego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
13 minut temu, MarcG napisał:

Ale po co kulowy ? Jak chcesz zabezpieczenie to wstaw jeszcze jeden elektrozawór. Sterowniki do podlewania nawet mają sterowanie do takiego zaworu głównego.

A są bistabilne? Chodzi o to, ze nawet jak podlewanie nie działa to czasami przydała by się woda w kranie na ogrodzie, albo do umycia samochodu..

Wiem, że to jakoś dużo prądu nie ciągnie no ale.. 

Sterowanie nie ma znaczenia bo i tak to chce wydłubać na czymś co się da zintegrować z resztą systemu aby sterować jedną aplikacją. Wiec do sterowania jakiś Sonoff wjedzie z wgraną tasmotą pewnie. 

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, krawiec napisał:

Bo to zawor glowny. Jak cos pierdyknie (sasiadowi w zeszle lato pierdyknela rurka doprowadzajaca wode do ogrodka i caly urlop sie lalo...) to bedzie klopot. A mam w jednym miejscu weza na zewnatrz wiec cos moze przegryzc albo dziure zrobic.

 

Krawiec

 

A nie możesz do tego użyć takiego samego elektrozaworu jak do sekcji zraszającej? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
2 godziny temu, spad napisał:

 

A nie możesz do tego użyć takiego samego elektrozaworu jak do sekcji zraszającej? 

W teorii... ale to plastikowe jest....trochę się boje...

Ale może to się sprawdzi

 

https://allegro.pl/oferta/zawor-kulowy-2-drogowy-z-silownikiem-bev-afriso-1-10624599670

 

Zastanawiam się tylko co się z tym dzieje po zaniku zasilania.

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od około 10 lat bezproblemowo pracuje u mnie w domu zawór AE-Q25, wersja 7 przewodowa z wyłącznikami krańcowymi.

Pobiera prąd tylko w czasie otwierania i zamykania (3 przewody), pozostałe 4 druty to wyprowadzone styki sygnalizujące położenie zaworu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, krawiec napisał:

Jako, że kombinuje jakieś zdalnie uruchamiane podlewanie ogródka szukam zaworu, lub siłownika umożliwiającego elektryczne otwarcie/zamknięcie zaworu głównego wody na ogród. 

Fajnie by było jak by taki zawór był z WiFi i sterowalny przez web albo tasmotę ale nie jest to konieczne. Sterownik można dołożyć - idealnie w tej roli sprawdzi się sterownik do rolet 

Oczywiście zależy mi aby siłownik nie pobierał prądu jeśli nie zachodzi potrzeba otwarcia lub zamknięcia zaworu..

Widział ktoś coś z jakiegoś renomowanego producenta? Bo chiński badziew znalazłem. I pół biedy jak w nim sterowanie padnie... ale jakoś wolałbym nie ufać chińskiej armaturze i wrócić do domu w którym w kotłowni woda się leje bo korpus zaworu strzelił. 

 

Krawiec

https://youtu.be/PWtk-jMQGQc

Coś takiego?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, krawiec napisał:

Ta to znalazlem... Tylko chyba nie ma wersji dzialajacej z eWeLink, bo chcialem zrobic podlewanie na sonoffie...

 

Krawiec

Wrzuć suplę do sonoffa 😄 No chyba, że masz już inne szpeje "u chińczyka", to rozumiem. Który Sonoff?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
38 minut temu, tomkowski napisał:

Wrzuć suplę do sonoffa 😄 No chyba, że masz już inne szpeje "u chińczyka", to rozumiem. Który Sonoff?

Mam homematica ip do ogrzewania i rolet. Nawet podpialem sonoffa jednego do tego po wgraniu tasmoty.

Ale podlewaczke chce zrobic osobno na czyms sterowanym z clouda.

Myslalem aby zrobic to na 4chpro,ale jeszcze musze rozkminic jak wprowadzic do systemu 3 sygnaly zewnetrzne najlepiej zwierne bezpotencjalowe ale 230v tez przezyje. Oczywiscie supla tez jest ok.

 

Krawiec

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, krawiec napisał:

Myslalem aby zrobic to na 4chpro

 

Godzinę temu, krawiec napisał:

Oczywiscie supla tez jest ok

To połączenie w odniesieniu do podlewania zostało już rozbite na atomy na SUPLowym forum. Nie będę linkował bo nie pamiętam co regulamin AK na to :P

w 4CH/PRO wrzucisz też tasmotę. Nie wiem czy chcesz sterować osobnymi elektrozaworami/zraszaczami czy tylko otwierać/zamykać główny zawór. Czy też jedno i drugie.

Nie chcę forsować konkretnego rozwiązania - to po prostu jest mi znane 😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie boicie się tym sterować przez sonoff ? Nie mieliście przez lata jakiś problemów, że się nie chciało włączyć czy wyłączyć ?

Osobiście chyba bym nie ryzykował zostawić taki system samemu sobie i jechać na 2tyg wakacje :). Jeden z Sonoffów który mam potrafi co jakiś czas wywalić mi róźnicówkę.

U siebie mam swój własny system oparty na Openhab i raz miałem taką sytuację, że grzebałem w sofcie i zmieniałem coś w oprogramowaniu podlewania. Na szczęście byłem w domu i po ok 30min kapnąłem się, że cały czas jedna sekcja leje :). Był problem softwarowy, bo taki ze mnie informatyk. Od tej pory zrobiłem zabezpieczenie, że jak za długo jest otwarty przekaźnik to go zamyka i wysyła powiadomienie + poprawiłem kod. Poza tą jedną akcją system działa od 5 lat a podlewanie od 3 bezproblemowo.

W planach miałem jeszcze dołożenie czujnika zużycia wody, który informował by mnie jak jest zbyt duża konsumpcja ale jakoś nie namierzyłem odpowiednich gratów. Idealny byłby wodomierz z impulsatorem, ale sporo kosztuje. Kombinowałem też z fotodiodą i odczytem ze zwykłego wodomierza ale za duża rzeźba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
1 godzinę temu, tomkowski napisał:

 

To połączenie w odniesieniu do podlewania zostało już rozbite na atomy na SUPLowym forum. Nie będę linkował bo nie pamiętam co regulamin AK na to :P

w 4CH/PRO wrzucisz też tasmotę. Nie wiem czy chcesz sterować osobnymi elektrozaworami/zraszaczami czy tylko otwierać/zamykać główny zawór. Czy też jedno i drugie.

Nie chcę forsować konkretnego rozwiązania - to po prostu jest mi znane 😄

A linkuj ( może być na priv) chętnie poczytam. Do sterowania jest:

Zawór główny od wodociągu

Elektrozawory do podlewania - 8 sekcji 

Zawór przełączający zasilanie z wodociągu/zbiornika na deszczówkę,

Dwa zawory na rurach czerpalnych ze zbiorników (aby jak się zbiornik opróżni to zamknąć pobór z niego)

Pompa

 

Potrzebuje też dowiedzieć się czy:

- jest woda w zbiornikach - zwykły wyłącznik pływakowy bezpotencjałowy - ale trzeba jakoś przyjąć tą informacje w systemie.

- czy jest wystarczające ciśnienie w wodociągu - zraszacze są policzone na określone ciśnienie i jak jest za duże to leją w hektary (tu ogranicznik ciśnienia załatwia sprawę), ale jak jest za małe to podlewają zbyt mało i wtedy jak wody w zbiornikach nie ma to trudno nie podlewamy albo podlewamy jak się pojawi odpowiednie ciśnienie. Ciśnienie odczytam sobie jakimś presostatem wiec pewnie wystawi 230V no i też jakoś w systemie by się przydała ta informacja.

 

Nie chce tego zbytnio automatyzować ze względów bezpieczeństwa... wystarczy na początek możliwość zdalnego manualnego uruchamiania, albo ustawienia, że od teraz lej sekcje 1 przez 1h.

 

 

Krawiec

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napędy takie ma chociażby firma Belimo, ale nie sa to zawory/siłowniki w allegrowych cenach. To urządzenia przemysłowe.

O taki siłownik Ci chodzi?

https://www.belimo-sklep.pl/silownik-do-zaworow/regulacyjne/silowniki-o-malych-wymiarach/tr230-3,p995552627

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
32 minuty temu, Elephant napisał:

Napędy takie ma chociażby firma Belimo, ale nie sa to zawory/siłowniki w allegrowych cenach. To urządzenia przemysłowe.

O taki siłownik Ci chodzi?

https://www.belimo-sklep.pl/silownik-do-zaworow/regulacyjne/silowniki-o-malych-wymiarach/tr230-3,p995552627

 

No wlasnie cos takiego.  Swoja droga strasznie dlugi czas przestawienia o te 90 stopni...

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 11.06.2021 o 22:00, krawiec napisał:

No wlasnie cos takiego.  Swoja droga strasznie dlugi czas przestawienia o te 90 stopni...

 

Krawiec

Większość siłowników elektrycznych ma podobne czasy. Nieraz wada a nieraz zaletą w postaci braku uderzenia hydraulicznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.06.2021 o 16:11, krawiec napisał:

Widziałem to. Czytałem też opinie... wytrzymuje kilka tygodni, po czym mechanizm się podobno rozpada.

 

Krawiec

Wątpię, to pewnie ta sama fabryka co firmowe robi... Za tą cenę ja bym zaryzykował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.06.2021 o 22:00, krawiec napisał:

No wlasnie cos takiego.  Swoja droga strasznie dlugi czas przestawienia o te 90 stopni...

 

Krawiec

Otwiera się długo, bo to siłownik regulacyjny, a nie otwórz/zamknij.

Przez 5 lat miałem w kotłowni zawory bardzo podobne do poniższego. Cena też podobna. Za wiele nie popracowały, bo używane były dwa razy dziennie w sezonie grzewczym. Jeden z czterech się rozszczelnił, ale to akurat niekoniecznie jego wina.  W opisie było, że do 80 stopni, a dostał 120, gdy pozwoliłem swojemu ojcu obsługiwać kocioł. Dwa lata temu sprzedałem dom i nie wiem jak tam dalej się zawory sprawują.

https://allegro.pl/oferta/zawor-12vdc-1-cal-kulowy-elektrozawor-dn25-naped-6688899889

Edytowane przez gondoljerzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, gondoljerzy napisał:

Otwiera się długo, bo to siłownik regulacyjny, a nie otwórz/zamknij.

 

 

To w moim linku to zamknij otwórz. Regulacyjny siłownik to cena X5 zresztą jakiejkolwiek regulacja w zaworach kulowych to raczej nieporozuminie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Elephant napisał:

 

To w moim linku to zamknij otwórz. Regulacyjny siłownik to cena X5 zresztą jakiejkolwiek regulacja w zaworach kulowych to raczej nieporozuminie.

Podlinkowany siłownik jest na podstronie: Siłownik do zaworów/ Regulacyjne/ Siłowniki o małych wymiarach

W opisie zaworu jest też mowa o sterowaniu impulsami dłuższymi niż 0,5s. Więc...

Elektrozawory, które miałem w swojej kotłowni otwierały się i zamykały w czasie mniejszym niż 10s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, gondoljerzy napisał:

Podlinkowany siłownik jest na podstronie: Siłownik do zaworów/ Regulacyjne/ Siłowniki o małych wymiarach

W opisie zaworu jest też mowa o sterowaniu impulsami dłuższymi niż 0,5s. Więc...

Elektrozawory, które miałem w swojej kotłowni otwierały się i zamykały w czasie mniejszym niż 10s.

Elektrozawor a zawór z silownikiem elektrycznym to dwie zupełnie inne bajki.

Ten siłownik jest 3 punktowy chyba czyli otwarcie, zamknięcie i jakiś punkt posredni. Taka pseudoregulacja.

Zawór regulacyjny to raczej który ma stala charakterystykę, zazwyczaj pozycjoner z sygnalem sterującym najczęściej 4...20mA lub 0...10V.

Czas zamknięcia elektrozaworu w zależności od ciśnienie i jego rodzaju to dobrze ponizej 1 sekundy. Raczej liczone w jej dziesiątych lub setnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.