Skocz do zawartości

Znak D-18.


MARS

Rekomendowane odpowiedzi

Według Was można zaparkować na parkingu oznaczonym takim znakiem zestaw: auto z przyczepą kempingową, czy nie? Mowa o parkowaniu pojazdów silnikowych, oraz o zestawie, ale z wyjątkiem przyczepy kempingowej. Ja rozumiem to tak, że na parkingu oznaczonym tylko znakiem D-18 nie można parkować samej przyczepy kempingowej i zestawu: auto z przyczepą kempingową, ale można zaparkować zestaw: np. auto z przyczepką (taką zwykłą, towarową). Co sądzicie?  

Edytowane przez MARS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, MARS napisał:

Według Was można zaparkować na parkingu oznaczonym takim znakiem zestaw: auto z przyczepą kempingową, czy nie? Mowa o parkowaniu pojazdów silnikowych, oraz o zestawie, ale z wyjątkiem przyczepy kempingowej. Ja rozumiem to tak, że na parkingu oznaczonym tylko znakiem D-18 nie można parkować samej przyczepy kempingowej i zestawu: auto z przyczepą kempingową, ale można zaparkować zestaw: np. auto z przyczepką (taką zwykłą, towarową). Co sądzicie?  

"Znak drogowy D-18 „parking” stosuje się do oznaczenia miejsca przeznaczonego do postoju dla pojazdów silnikowych lub zespołu pojazdów z wyjątkiem przyczep kempingowych. Jeżeli na parkingu dopuszcza się postój przyczep kempingowych to pod znakiem D-18 „parking” umieszcza się tabliczkę T-23e."

 

Opis dotyczy tylko zakazu z przyczepą kempingową, zestaw dopuszcza się, więc wg mnie samochód z przyczepą towarową można zostawić.

Edytowane przez Adamro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Adamro napisał:

"Znak drogowy D-18 „parking” stosuje się do oznaczenia miejsca przeznaczonego do postoju dla pojazdów silnikowych lub zespołu pojazdów z wyjątkiem przyczep kempingowych. Jeżeli na parkingu dopuszcza się postój przyczep kempingowych to pod znakiem D-18 „parking” umieszcza się tabliczkę T-23e."

 

Opis dotyczy tylko zakazu z przyczepą kempingową, zestaw dopuszcza się, więc wg mnie samochód z przyczepą towarową można zostawić.

 

Ale ja pytam o parkowanie auta z przyczepą kempingową.

Edytowane przez MARS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Adamro napisał:

"...dla pojazdów silnikowych lub zespołu pojazdów z wyjątkiem przyczep kempingowych...". Wg mnie nie wolno.

Ja to też tak interpretuję, bo uważam, że musiałaby być tabliczka T-23e, aby takim zespołem zaparkować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, MARS napisał:

Ja to też tak interpretuję, bo uważam, że musiałaby być tabliczka T-23e, aby takim zespołem zaparkować. 

Przecież tak jest napisane.

"...jeżeli na parkingu dopuszcza się postój przyczep kempingowych to pod znakiem D-18 „parking” umieszcza się tabliczkę T-23e."

 

 

t-23e-tabliczka-wskazujaca-pojazdy-z-przyczepa-kempingowa.png

Edytowane przez Adamro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przytoczony cytat nie jest precyzyjny - aktualna teść Rozporządzenia brzmi tak:

 

Quote

Znak D-18 „parking” (rys. 5.2.18.1) stosuje się w celu oznaczenia miejsca przeznaczonego do postoju pojazdów (zespołów pojazdów), z wyjątkiem przyczep kempingowych. Jeżeli na parkingu dopuszczone jest pozostawienie na postoju przyczep kempingowych, pod znakiem D-18 umieszcza się tabliczkę T-23e.

 

Samochód z przyczepą to nie przyczepa, to zespół pojazdów. Samą przyczepę (przyczepa to też pojazd) można zostawić, ale już nie przyczepę kempingową. Nie ma wykluczenia na jakikolwiek zespół pojazdów.

 

Jakby zakaz miałby obowiązywać, to sformułowanie byłoby takie:

 

Quote

Znak drogowy D-18 „parking” stosuje się do oznaczenia miejsca przeznaczonego do postoju dla pojazdów (zespołu pojazdów), z wyjątkiem przyczep kempingowych i zespołów z przyczepą kempingową.

 

Teoretyzowanie swoje, ale sam bym nie zostawił 😄

Edytowane przez grogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, piter19731 napisał:

wg mnie można zaparkować z każdą przyczepą ale nie wolno zostawić samej przyczepy kampingowej

 

"stosuje się do oznaczenia miejsca przeznaczonego do postoju pojazdów silnikowych lub zespołu pojazdów"

Wskaż czym jest sama przyczepa: pojazdem silnikowym czy zespołem pojazdów? Ani tym, ani tym zatem nie można zostawić żadnej przyczepy samej, a dodatkowo jest nałożone ograniczenie na zespół pojazdów z przyczepą kempingową. I tylko tak należy czytać zapis dotyczący zakresu obejmowanego przez znak.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 hours ago, shapyr said:

 

"stosuje się do oznaczenia miejsca przeznaczonego do postoju pojazdów silnikowych lub zespołu pojazdów"

Wskaż czym jest sama przyczepa: pojazdem silnikowym czy zespołem pojazdów? Ani tym, ani tym zatem nie można zostawić żadnej przyczepy samej, a dodatkowo jest nałożone ograniczenie na zespół pojazdów z przyczepą kempingową. I tylko tak należy czytać zapis dotyczący zakresu obejmowanego przez znak.

 

Przytoczony cytat nie jest dokładny. Aktualna treść rozporządzenia to:

 

Quote

Znak D-18 „parking” (rys. 5.2.18.1) stosuje się w celu oznaczenia miejsca przeznaczonego do postoju pojazdów (zespołów pojazdów), z wyjątkiem przyczep kempingowych. Jeżeli na parkingu dopuszczone jest pozostawienie na postoju przyczep kempingowych, pod znakiem D-18 umieszcza się tabliczkę T-23e.

 

Przyczepa jest pojazdem. Więc przyczepę możesz zostawić samą, pod warunkiem że to nie przyczepa kempingowa. Zespół możesz zostawić każdy.

Edytowane przez grogi
  • Lubię to 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I stąd mój dylemat, bo raz czytam "do pojazdów", a raz "do pojazdów silnikowych". Przyczepa kempingowa jest "pojazdem" , ale "pojazdem silnikowym" już nie jest. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, MARS said:

I stąd mój dylemat, bo raz czytam "do pojazdów", a raz "do pojazdów silnikowych". Przyczepa kempingowa jest "pojazdem" , ale "pojazdem silnikowym" już nie jest. 

 

Dlatego popatrzeć trzeba u źródła, i aktualną treść Rozporządzenia (po zmianach z 2019 roku) masz przytoczona tutaj.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, MARS napisał:

I stąd mój dylemat, bo raz czytam "do pojazdów", a raz "do pojazdów silnikowych". Przyczepa kempingowa jest "pojazdem" , ale "pojazdem silnikowym" już nie jest. 

Dlatego, wg mnie trzeba posiłkować się rozporządzeniem. Jeśli wolno to pod warunkiem umieszczenia poniżej znaku T-23e, który wkleiłem wyżej. Fakt, że nie jest to jednoznaczne, dlatego ja bym nie postawił, jeśli by nie było tego dodatkowego znaku.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie ten przepis napisany jest niejednoznacznie i dlatego podchodzę do niego zbyt rygorystycznie. Z drugiej strony, jest to dla mnie lepiej, że takim zestawem mogę stanąć na parkingu z samym znakiem "P". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, MARS napisał:

Dla mnie ten przepis napisany jest niejednoznacznie i dlatego podchodzę do niego zbyt rygorystycznie. Z drugiej strony, jest to dla mnie lepiej, że takim zestawem mogę stanąć na parkingu z samym znakiem "P". 

W miarę jasno określa że samej przyczepy kempingowej nie należy na nim zostawiać, zestawem z nią możesz parkować. Zapewne chodzi o rotację pojazdów bo samą przyczepę jak postawisz pod koniec sierpnia, to pewnie do początku lipca będzie tam stała, a zestaw raczej parkuje okazjonalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.