Skocz do zawartości

Odwieczny dylemat czy zmieniać olej tak jak producent przewidział czy jednak nie?


r1sender

Rekomendowane odpowiedzi

1 hour ago, komor said:

 

Wiesz, że wtedy mało co zostaje na rynku?? ;]

Ja kupiłem po 3 zmianach oleju z przebiegiem niecałych 100 kkm. Wziąłem dodatkową gwarancje producenta, jeśli silnik by wybuchł w najbliższym czasie rotfl

Ale z powodu interwałów co 30 kkm szukałem z jak najniższym przebiegiem, bo takie co ma pod 200 kkm nalatane to już wyższe ryzyko awarii jednak.

 

Japonia i Korea chyba nie stosuej jeszcze interwalow 2 lata.

W C3 tez mam 15kkm i rok.

Edytowane przez Maciej__
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, wladmar said:

 

Tak, Suzuki 15 kkm/rok (ale teraz zwiększyli do 20 kkm przy tych samych silnikach), Mitsubishi 20 kkm/rok. 

 

W Mazdzie tez mam 20kkm/rok. Przy czym wg mnie 30kkm w noPB to nie jest az tak duzo jak np w dieslu, gdzie olej po 1 dniu wyglada juz jak smola ;]

Zalezy tez ile tego oleju jest w ukladzie bo te male silniki 3cyl z turbo maja go jednak odpowiednio mniej.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Maciej__ napisał:

 

W Mazdzie tez mam 20kkm/rok. Przy czym wg mnie 30kkm w noPB to nie jest az tak duzo jak np w dieslu, gdzie olej po 1 dniu wyglada juz jak smola ;]

Zalezy tez ile tego oleju jest w ukladzie bo te male silniki 3cyl z turbo maja go jednak odpowiednio mniej.

 

 

Fakt, no i znowuż zrobienie 30 kkm autostradami w pół roku to zupełnie coś innego, niż po mieście przez rok. 

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
W Mazdzie tez mam 20kkm/rok. Przy czym wg mnie 30kkm w noPB to nie jest az tak duzo jak np w dieslu, gdzie olej po 1 dniu wyglada juz jak smola ;]
Zalezy tez ile tego oleju jest w ukladzie bo te male silniki 3cyl z turbo maja go jednak odpowiednio mniej.
 
Z ilością oleju to różnie bywa; 1.4 fiat wolnossak 2,6l , 1.0tsi 3cyl. 4l.
W Fiacie od wymiany do wymiany (13-15kkm) tylko lekko ściemniał, w TSI po 13kkm jak zmieniałem to jednak był dużo ciemniejszy.

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MarcG napisał:

Kia Sorento 2.0crdi 2 lata lub 30kkm.

Diesle i wolnossące benzyny.

Benzyny turbo co 15 kkm, przynajmniej w Hyundai. 

W dieslu zmieniam co 15 kkm a i tak olej czarny jak smoła 

Zmiana w ASO ponad 500 zł :facepalm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, rwIcIk napisał:

Diesle i wolnossące benzyny.

Benzyny turbo co 15 kkm, przynajmniej w Hyundai. 

W dieslu zmieniam co 15 kkm a i tak olej czarny jak smoła 

Zmiana w ASO ponad 500 zł :facepalm:

ASO niedość, że drogie to jeszcze problemy z umówieniem, od ręki nie wymienią.

Kupuję olej w sklepie, filtr oryginalny w ASO i wymieniam u mechanika na mojej ulicy. Cena 1/2 tego co w ASO i operacja trwa 30min.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, MarcG napisał:

ASO niedość, że drogie to jeszcze problemy z umówieniem, od ręki nie wymienią.

Kupuję olej w sklepie, filtr oryginalny w ASO i wymieniam u mechanika na mojej ulicy. Cena 1/2 tego co w ASO i operacja trwa 30min.

Też tak zamierzam .... Po 4 latach serwisu w ASO 👍

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, rwIcIk napisał:

Też tak zamierzam .... Po 4 latach serwisu w ASO 👍

Ja na gwarancji te wymiany dodatkowe też robię poza aso, jak zadzwoniłem i usłyszałem, że mam samochód zostawić to skutecznie mnie zniechęcili.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Maciej__ napisał:

 

W Mazdzie tez mam 20kkm/rok. Przy czym wg mnie 30kkm w noPB to nie jest az tak duzo jak np w dieslu, gdzie olej po 1 dniu wyglada juz jak smola ;]

Zalezy tez ile tego oleju jest w ukladzie bo te male silniki 3cyl z turbo maja go jednak odpowiednio mniej.

 

przy wtrysku bezpośrednim w benzynie też jest dużo syfu

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minutes ago, r1sender said:

przy wtrysku bezpośrednim w benzynie też jest dużo syfu

 

Sprawdzalem nawet ostatnio poziom przed wyjazdem na dlugi weekend i po 15kkm nie wygladal zle :ok:

Przy czym  praktycznie caly przebieg zrobiony w trasie, bo od wrzesnia  jak mam Mazde nie bylem w biurze i nie stalem w korku ;]

Edytowane przez Maciej__
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Maciej__ napisał:

 

Sprawdzalem nawet ostatnio poziom przed wyjazdem na dlugi weekend i po 15kkm nie wygladal zle :ok:

Przy czym  praktycznie caly przebieg zrobiony w trasie, bo od roku nie bylem w biurze i nie stalem w korku ;]

to warunki optymalne dla silnika i oleju:ok:

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ilością oleju to różnie bywa; 1.4 fiat wolnossak 2,6l , 1.0tsi 3cyl. 4l.
W Fiacie od wymiany do wymiany (13-15kkm) tylko lekko ściemniał, w TSI po 13kkm jak zmieniałem to jednak był dużo ciemniejszy.

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka

Pojemność nie ma nic do ilości oleju. W 5.9 w jeepie było 4.7l

Wysłane z mojego CPH2021 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.06.2021 o 09:58, r1sender napisał:

Czy producenci samochodów robią mają rację w kwestii interwałów olejowych czy może się mylą? Czy skracanie ich przez użytkowników to czysta fanaberia czy jednak zdrowy rozsądek? 

 

Producenci biorą odpowiedzialność za to co piszą w instrukcjach serwisowych. Pomyśl - łatwo jest przekroczyć granicę, gdzie poprzez "planowane zepsucie" można łatwo stracić reputację. Jaki mieliby interes w projektowaniu tego tak, by ludzie nie kupowali ich aut? Jak ktoś nie może się powstrzymać, to przecież może wymieniać częściej, nie jest to zabronione. U mnie o ile dobrze pamiętam są 2 lata lub 30 tys. I zamierzam się tego trzymać. Nadal jest to wybór użytkownika. W okresie gwarancyjnym mam to kompletnie gdzieś, po tymże okresie - ja zwykłem wymieniać olej co roku, niezależnie od przebiegu. I to działa, Stilo jeździ do tej pory. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, twinsen napisał:

 

Producenci biorą odpowiedzialność za to co piszą w instrukcjach serwisowych. Pomyśl - łatwo jest przekroczyć granicę, gdzie poprzez "planowane zepsucie" można łatwo stracić reputację. Jaki mieliby interes w projektowaniu tego tak, by ludzie nie kupowali ich aut? Jak ktoś nie może się powstrzymać, to przecież może wymieniać częściej, nie jest to zabronione. U mnie o ile dobrze pamiętam są 2 lata lub 30 tys. I zamierzam się tego trzymać. Nadal jest to wybór użytkownika. W okresie gwarancyjnym mam to kompletnie gdzieś, po tymże okresie - ja zwykłem wymieniać olej co roku, niezależnie od przebiegu. I to działa, Stilo jeździ do tej pory. 

Nie interesuje mnie co Ty robisz ze swoim autem, widziałem swoje silniki i kilka innych dlatego nie trzymam się tak długich okresów. W ogóle w mało co wierzę. 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, r1sender napisał:

Nie interesuje mnie co Ty robisz ze swoim autem, widziałem swoje silniki i kilka innych dlatego nie trzymam się tak długich okresów. W ogóle w mało co wierzę. 

 

Jakbym rozebrał to moje JTD to pewnie byłoby tak jak w Twoich gruzach. Ale odpala, jeździ jako wózek na zakupy i nadal dostanie 1 olej w roku.

VW - zgodnie z instrukcją. Po coś są te instrukcje, prawda? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, twinsen napisał:

 

Jakbym rozebrał to moje JTD to pewnie byłoby tak jak w Twoich gruzach. Ale odpala, jeździ jako wózek na zakupy i nadal dostanie 1 olej w roku.

VW - zgodnie z instrukcją. Po coś są te instrukcje, prawda? 

Owszem są tylko czasem eksploatacja to weryfikuje. Ot głupi przykład z rozrządem skrócenie wymiany paska z 90 na 60 tysięcy jak to w DU było, bo często przed czasem leciały.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, r1sender napisał:

Owszem są tylko czasem eksploatacja to weryfikuje. Ot głupi przykład z rozrządem skrócenie wymiany paska z 90 na 60 tysięcy jak to w DU było, bo często przed czasem leciały.

 

Żeby to określić, potrzeba by statystyk. Bo to co gromadzi się w silniku zależy też od stylu jazdy. Np. auto pałowane non stop pewnie szybciej się zapcha nagarami niż jeżdżone przez kapelusznika. To co opisałeś nie dzieje się pewnie w każdym możliwym silniku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ah z tymi przebiegami i olejami:phi:,silniki PSA 2.0 benzyna norma zuzycia oleju na 1000 kilometrow to 0,5litra, czyli przejeżdajac 10000kilometrow mamy zuzycie oleju 5litrow tyle co wchodzi oleju przy wymianie ,to i sobie mogli pozwolic napisać w serwisówce że wymiana oleju co 30tys.kilometrow

Edytowane przez Waldek40
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, twinsen napisał:

 

To jakoś nie zmieniło mojego podejścia do marki, a oszukiwali wszyscy. VW dał się złapać.

Twojego nie, ale dla mnie prywatnie VW jako marka jest spalona. Oszustwo z premedytacją to raz, a dwa próba rozwiązania problemu przez wstawienie rury od kina jak to pisał @OZI i pogorszenie parametrów pojazdu to jawna kpina z klientów. Jak ktoś lubi jak mu sikają na buzię, to jego sprawa :ok:  Ja nie jestem fanem :) 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mogę przedstawić swoją opinię, bo właśnie kończymy kolejny kontrakt na auta z wydłużonym interwałem serwisowym:

 

- łącznie przerobiliśmy około 400 aut z interwałami serwisowymi 30 kkm

- auta kończyły użytkowanie po 3 lub 4 latach z przebiegami pomiędzy 150 a 210 kkm

- interwał serwisu olejowego wynosił 30 kkm lub 1 rok czasu

- przez te lata nie wystąpiła ani jedna awaria jednostki napędowej, ani żadna inna awaria, którą można by było skojarzyć z układem olejowym

- z poważnych usterek nastąpiła jedna awaria skrzyni biegów, ale nastąpiła głównie przez zlekceważenie zgłaszanej usterki przez serwis.

 

W mojej ocenie jeśli ktoś jeździ dużo i przejeżdża w roku 30 kkm to taki interwał jest OK, ale jeśli nie to ja bym wymieniał olej raz w roku. Niektóre marki mają interwał 2 letni, co w mojej ocenie jest dość długim okresem, zwłaszcza, że zazwyczaj jest to jednoznaczne z użytkowaniem samochodu w mieście, na krótkich trasach.

 

Żony auto tak serwisuję - wymiana oleju raz w roku, bo przejeżdża max 5-6 tysięcy kilometrów. Teraz już po gwarancji więc strasznie nie przestrzegam czasu do miesiąca, ale staram się tak na oko raz w roku wymienić.

 

Statystyki, które znam absolutnie potwierdzają, że dłuższe interwały są OK. Natomiast rozumiem, że są ludzie, którzy czują się lepiej jak wymienią szybciej. Jak interwał był 15 kkm, to tak samo znałem osoby co zmieniały co 7,5 kkm, bo przecież 15 to za dużo :)

  • Lubię to 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bergerac napisał:

Statystyki, które znam absolutnie potwierdzają, że dłuższe interwały są OK. Natomiast rozumiem, że są ludzie, którzy czują się lepiej jak wymienią szybciej.

 


Napisałem dokładnie to samo wcześniej, jedyna różnica że ja to na Stilo przerobiłem, żaden to przykład, ale może jednak? 😆

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, bergerac napisał:

- łącznie przerobiliśmy około 400 aut z interwałami serwisowymi 30 kkm

- auta kończyły użytkowanie po 3 lub 4 latach z przebiegami pomiędzy 150 a 210 kkm

- interwał serwisu olejowego wynosił 30 kkm lub 1 rok czasu

- przez te lata nie wystąpiła ani jedna awaria jednostki napędowej, ani żadna inna awaria, którą można by było skojarzyć z układem olejowym

 

To tylko potwierdza że interwały są dobre i pomyślane z myślą o flotach. 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, KYRTAP napisał:

 

To tylko potwierdza że interwały są dobre i pomyślane z myślą o flotach. 

POwiem Ci tak: niekoniecznie.

Ja mam 2 prywatne na L i utrzymuje przeglądy 8-10.

Powiedzmy pracodawca ma ich z 7-8 nie  zliczę. Oleje 15 hmmmmmmmmmmm optymistycznie. normalnie koło 20.

Samochody mają średnio 150-300 000 i jeszcze w żadnym nic z silnikiem się nie działo.

Także tym co padają - to mają "korekty sprzedażowe" 😇

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, bergerac napisał:

ja mogę przedstawić swoją opinię, bo właśnie kończymy kolejny kontrakt na auta z wydłużonym interwałem serwisowym

Tak jak sam napisałeś taki interwał wymiany jest dóbr na 3, 4 lata użytkowania pojazdu i potem puszczenie do Żyda... 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, aviator napisał:

Do końca gwarancji... 

A na hak trzymać dłużej nowe ?

Opony zużyte, trzeba rozrząd zrobić, płyn hamulcowy wymienić i chłodzący.

Cena takiego "dużego serwisu" to koło 10% wartości auta. Lepiej sprzedać i dołożyć do nowego.

Bynajmniej ja tak robię i mam to w "pupie". 

Ten co kupuje 5 latka za 50% się cieszy i ja się cieszę że gruza do dużego przeglądu sprzedałem.

Obopólne zadowolenie - i to szanuje 👍

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stary silnik benzynowy Toyoty 1.8 vvt-i w Europie wymiana oleju bodajże co 15 tys. km. Jego żywotność jest szacowana na 250-300 tys km. W USA gdzie wymiana oleju była zalecana co 8 tys. km, silniki te robią po 300 tys. mil. Niestety trzeba wtedy wymienić licznik przebiegu, bo przestaje dalej naliczać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, angrius napisał:

Co tak dużo? W Kia wymiana 177zl plus mój olej za 180 zł (motul). A Te 500zl to pewnie jeszcze na Orlenie... 

A ile z ich olejem i filtrem?

W Hyundai leją Shell.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, rwIcIk napisał:

A ile z ich olejem i filtrem?

W Hyundai leją Shell.

Z ich olejem nie wiem, bo nie chciałem lać Orlenu. Ale podejrzewam, że w tych samych granicach, bo doliczają 50zl jeszcze utylizacji przy własnym oleju no i za olej ja zapłaciłem sporo - tylko to nie orlen

  • Lubię to 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Maciej__ napisał:
11 godzin temu, aviator napisał:
Tak jak sam napisałeś taki interwał wymiany jest dóbr na 3, 4 lata użytkowania pojazdu i potem puszczenie do Żyda... 

Przeciętnemu użytkownikowi zrobienie 150-200kkm zajmie z 8-10 lat...

raczej znacznie dłużej. Kiedyś gadałem z dużym dealerem o przebiegach i mówi, że większość użytkowników nie przekracza 12 kim rocznie.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, angrius napisał:

Z ich olejem nie wiem, bo nie chciałem lać Orlenu. Ale podejrzewam, że w tych samych granicach, bo doliczają 50zl jeszcze utylizacji przy własnym oleju no i za olej ja zapłaciłem sporo - tylko to nie orlen

Ten Shell, który leją w ASO, w autoryzowanym sklepie kosztuje niewiele ponad 150 zł. Oni sprzedają za ponad 300 😁

  • zszokowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.06.2021 o 09:58, r1sender napisał:

Pytanie pozostawiam bez odpowiedzi, ile właścicieli tyle podejść do tematu, niech każdy czyni ze swoim samochodem podług własnego uznania.

 

Wiele jest zmiennych, które ten temat mogą opisać. Praktycznie w każdej wypowiedzi jest trochę prawdy.

 

Przebieg jest w kilometrach, a nie w motogodzinach.

Motogodzina przy 1 tyś obrotach/min jest inna, niż przy 5 tyś obrotach/min.

Ilość rozruchów na zimno - to jest dość ważne.

Sposób jazdy- katowanie auta/ katowanie na zimno

Oleje są różne

Silniki są różne - mniej i bardziej podatne na brak smarowania

System Start/Stop

Stan silnika też jest ważny. Jak auto "pali" olej, to on szybciej traci właściwości smarne i lepkość.

 

I to wszystko łapie się w jakieś ramy, które z reguły dają zalecany - uśredniony bezpieczny przebieg rzędu 10-25 tyś km pomiędzy zmianami oleju. I to jest ok.

 

Nie mogę natomiast zrozumieć zmiany, które akurat dotknęła mnie.

 

Citroen Berlingo 1.6HDI - 90KM (2014 rok)- zmiana oleju co 25 tyś km/rok. Przeglądy co 1 rok.

Citroen Berlingo 1.5HDI - 130KM (2019 rok) - zmiana oleju co 40 tyś/2 lata. Przeglądy co 2 lata.

 

Z tym drugim podejściem nie jestem w stanie się zgodzić. Po roku wymieniłem olej poza ASO.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maxit, większość nowych fur nie pozwala na katowanie na zimno.

W Alfie nie sprawdzałem, ale pamiętam, że w Insigni nie dało się na zimnym silniku przekroczyć iluś obrotów.

Uruchamianie na zimno to AFAIK jeden z parametrów algorytmu obliczającego interwał wymiany oleju.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maxit, większość nowych fur nie pozwala na katowanie na zimno.

W Alfie nie sprawdzałem, ale pamiętam, że w Insigni nie dało się na zimnym silniku przekroczyć iluś obrotów.

Uruchamianie na zimno to AFAIK jeden z parametrów algorytmu obliczającego interwał wymiany oleju.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Na zimnym silniku czy na luzie?
Sporo aut ma takie ograniczenie, ze jak pracuje na jalowym to go nie wkrecisz zbyt wysoko.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.06.2021 o 08:24, bergerac napisał:

raczej znacznie dłużej. Kiedyś gadałem z dużym dealerem o przebiegach i mówi, że większość użytkowników nie przekracza 12 kim rocznie.

 

Mnie namawiali na 30 tys. w leasingu rocznie, myślę - przecież nie jeżdżę tyle. A tu pyk, 17 tys. już ;] Po niecałym roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, twinsen napisał:

 

Mnie namawiali na 30 tys. w leasingu rocznie, myślę - przecież nie jeżdżę tyle. A tu pyk, 17 tys. już ;] Po niecałym roku.

no ja też 2tys w miesiąc zrobione...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.