Skocz do zawartości

Manualna skrzynia vs automat


PawelWaw

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, Seth napisał:

Być może, nie znam się, muszę słuchać innych.

Ale czytając różne historie ludzi mam wrażenie, że teraz wszystko co tylko się da robi się z gównolitu, żeby tylko dożyło do końca gwarancji.

Jak jest kiepska to i wymiana oleju co 10kkm nie pomoże.

Teraz mam zalecenie wymienić olej w skrzyni po 90kkm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, MarcG napisał:

Jak jest kiepska to i wymiana oleju co 10kkm nie pomoże.

Teraz mam zalecenie wymienić olej w skrzyni po 90kkm.

Do automatu podchodzę jak pies do jeża. Szczególnie, że to DCT.

Więc zapewne częstsza zmiana spowoduje lepsze samopoczucie psychiczne ;]

Jeśli koszt nie morduje, to jego poniesienie raz na 3 czy tam 2,5 roku mnie nie zaboli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, MarcG napisał:

Jak jest kiepska to i wymiana oleju co 10kkm nie pomoże.

Teraz mam zalecenie wymienić olej w skrzyni po 90kkm.

Mercedes, w przypadku modelu w203, zaleca wymianę oleju w automacie po.... 30 tysiącach km. A potem już nie ma żadnych zaleceń dotyczących wymiany (sic!)

Wiem, bo sam się dowiadywałem w centrali na ul. Daimlera w Wawie.

Ja w swoim w203 wymieniłem po 175kkm i zamierzam wymieniać co 60kkm. Do tego jeszcze olej w dyfrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, PawelWaw napisał:

Cześć

 

Tak juz od 8 lat mam same automaty.

Dzisiaj dostalem skode octavie z 2018 roku z manualem (z serwisu na zastepcze na tydzien).

 

Po jednym dniu wniosek jest jeden, to jest bez sensu machac lewa noga ciagle i prawa reka :)

A jakie sa wasze odczucia ? Oczywiscie pytam tylko osoby ktore nie mialy stycznosci z automatyczna skrzynia ;]

 

 

 

 

Przesiadam się dość często między manualem a automatem. Tak, uważam że manual jest bez sensu i nie, nie mam problemu z przestawieniem się.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, OPAL napisał:

Teściowie od 10 lat tylko automaty w dieselach sprowadzanych z zagranicy, niewiadomego pochodzenia (Audi A6, Peugeot 407, Renault Laguna). Do tej pory tylko A6 było problematyczne (2.5 TDI).

Ja wiecznie boję się kosztów napraw.

Ostatnio teść namawiał mnie na 3008 w dieselu 2.0 z automatem dla żony, a ja znów spękałem i kupiłem Aveo 1.4 manual.

Tym bardziej, że taki automat z dieselem 2.0 w 407 lub Lagunie pali w mieście 10/100

Automat chyba tylko nowy z długą gwarancją... Tym bardziej jeśli byłby to dwusprzegłowy.

 

Mialem 407 2.0 diesel. To w miescie palilo 7. 

Ludzie starsi sie nie boja a ty jakby automat to byl szatan... 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teściowie od 10 lat tylko automaty w dieselach sprowadzanych z zagranicy, niewiadomego pochodzenia (Audi A6, Peugeot 407, Renault Laguna). Do tej pory tylko A6 było problematyczne (2.5 TDI).
Ja wiecznie boję się kosztów napraw.
Ostatnio teść namawiał mnie na 3008 w dieselu 2.0 z automatem dla żony, a ja znów spękałem i kupiłem Aveo 1.4 manual.
Tym bardziej, że taki automat z dieselem 2.0 w 407 lub Lagunie pali w mieście 10/100
Automat chyba tylko nowy z długą gwarancją... Tym bardziej jeśli byłby to dwusprzegłowy.
Akurat 2.0hdi ma super automat. 6 biegowy hydraulik!

Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Seth said:

Nie rozumiem tego. Olej z czasem swoje właściwości traci. No cudów nie ma.

Może tego czasu jest 20 lat?

 

Sam od 9 lat mam automaty i mimo że wciąż potrafię wsiąść i pojechać autem z patykiem, to jest to bez sensu. Dopiero po przesiadce zauważyłem, jak pochłaniające jest obsługa sprzęgła i lewarka. Mam teraz więcej miejsca w głowie na myślenie o lepszych rzeczach.

Edytowane przez grogi
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, PawelWaw napisał:

Cześć

 

Tak juz od 8 lat mam same automaty.

Dzisiaj dostalem skode octavie z 2018 roku z manualem (z serwisu na zastepcze na tydzien).

 

Po jednym dniu wniosek jest jeden, to jest bez sensu machac lewa noga ciagle i prawa reka :)

A jakie sa wasze odczucia ?

 

Od lat powtarzam, że skrzynia biegów to urządzenie typu proteza, mające za zadanie zniwelować niedogodności związane z charakterystyką pracy silnika spalinowego. Skoro już musimy zmieniać biegi aby dało się jechać to niech te biegi zmieniają się same aby redukować niepotrzebne rozpraszanie kierowcy. Patrząc po odpowiedziach tutaj to na szczęście mało już jest szaleńców gotowych bronić manuala argumentując to pełną kontrolą, duchem motoryzacji i niezawodnością.

Na ciężarowych, gdzie biegów jest "naście" proces normalnienia zaczął się jeszcze wcześniej bo nikt przy zdrowych zmysłach nie chce mieszać kijem w podłodze cały dzień.

 

6 godzin temu, PawelWaw napisał:

Oczywiscie pytam tylko osoby ktore nie mialy stycznosci z automatyczna skrzynia ;]

 

 

 

Mam w obu samochodach skrzynie manualne ale zrobotyzowane, zatem to chyba o mnie chodzi? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem chryslera w automacie i też w skrzyni nie przewidywano wymiany oleju, ale sam wymieniałem w nim olej i filtr zaraz po zakupie auta a następnie chyba po 60tyś,

metodą statyczną, i powiem wam że zlewany olej był takiej samej czystości i klarowności jak zaraz co wlewałem nowy , no ale ja nie byłem katorżnikiem skrzyni nie spalałem tarczek

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Igorek napisał:

 

Od lat powtarzam, że skrzynia biegów to urządzenie typu proteza, mające za zadanie zniwelować niedogodności związane z charakterystyką pracy silnika spalinowego. Skoro już musimy zmieniać biegi aby dało się jechać to niech te biegi zmieniają się same aby redukować niepotrzebne rozpraszanie kierowcy. Patrząc po odpowiedziach tutaj to na szczęście mało już jest szaleńców gotowych bronić manuala argumentując to pełną kontrolą, duchem motoryzacji i niezawodnością.

Na ciężarowych, gdzie biegów jest "naście" proces normalnienia zaczął się jeszcze wcześniej bo nikt przy zdrowych zmysłach nie chce mieszać kijem w podłodze cały dzień.

 

Mam w obu samochodach skrzynie manualne ale zrobotyzowane, zatem to chyba o mnie chodzi? ;)

 

Automat jest automat nawet jakby to zona obok zmieniala biegi. Automat = nie wachluje sam galka zmiany biegow i sprzeglem. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Seth napisał:

Sprawdzę jak to wyjdzie w praktyce, bo zamierzam wymieniać co 30k.

 

Klasyczny AT czy dwusprzęgłowa ?

 

Jak klasyczny i nie targasz przyczepy to przerost formy nad treścią, dopiero bym myślał o wymianie od 60k w górę, no chyba że te 30k robisz w 5-6 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Waldek40 napisał:

miałem chryslera w automacie i też w skrzyni nie przewidywano wymiany oleju, ale sam wymieniałem w nim olej i filtr zaraz po zakupie auta a następnie chyba po 60tyś,

metodą statyczną, i powiem wam że zlewany olej był takiej samej czystości i klarowności jak zaraz co wlewałem nowy , no ale ja nie byłem katorżnikiem skrzyni nie spalałem tarczek

 

Wymieniałem niedawno po zakupie olej w Jeepie i było dokładnie tak samo - po przebiegu w okolicach 80kkm/10 latach ATF i sama miska czyściutka.

Po wymianie nastąpiła poprawa zmiany biegów, ale powodem jest raczej uzupełnienie stanu oleju do idealnego poziomu zgodnie z serwisówką, wcześniej było z 0,5-0,7l mniej, choć ciągle w zakresie min-max na bagnecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, PawelWaw napisał:

Cześć

 

Tak juz od 8 lat mam same automaty.

Dzisiaj dostalem skode octavie z 2018 roku z manualem (z serwisu na zastepcze na tydzien).

 

Po jednym dniu wniosek jest jeden, to jest bez sensu machac lewa noga ciagle i prawa reka :)

A jakie sa wasze odczucia ? Oczywiscie pytam tylko osoby ktore nie mialy stycznosci z automatyczna skrzynia ;]

 

 

 

Ja do takich wnioskow doszedlem nascie lat temu i od tego czasu tylko automaty. Manuale biore z wypozyczalni na wakacjach i mige stwierdzic, ze tego sie nie zapomina, podobnie jak jazdy na rowerze.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, zinger napisał:

Ja do takich wnioskow doszedlem nascie lat temu i od tego czasu tylko automaty. Manuale biore z wypozyczalni na wakacjach i mige stwierdzic, ze tego sie nie zapomina, podobnie jak jazdy na rowerze.

Jeżdżę manualem jak muszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwielbiam automaty ;]

 

Po długim jeżdżeniu e39 wsiadłem do manuala i ... odpalałem go z nogą na hamulcu. A był na biegu :] Myślałem, że zepsuty jakiś ;]

 

Kiedyś znowu będę jeździł automatem, ale kupując auta za 20-30k nie zawsze jest w czym wybierać :(

 

  • Lubię to 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, PawelWaw napisał:

Cześć

 

Tak juz od 8 lat mam same automaty.

Dzisiaj dostalem skode octavie z 2018 roku z manualem (z serwisu na zastepcze na tydzien).

 

Po jednym dniu wniosek jest jeden, to jest bez sensu machac lewa noga ciagle i prawa reka :)

A jakie sa wasze odczucia ? Oczywiscie pytam tylko osoby ktore nie mialy stycznosci z automatyczna skrzynia ;]

 

 

 

 

Manual to dramat ;]

Nawet najgorszy automat jest lepszy.

 

Co do manuala, to ja mam takie powiedzmy "Prawo Murphy'ego" które na mnie prawie zawsze działa.

Jak stoję z wbita jedynką i wcisnietym sprzęgłem, to czerwone światło będzie palic się wiecznie.

Jak wrzuce na luz, to światło żółte zapali się za ułamek sekundy ;]

 

  • Lubię to 1
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi osobiście przez wiele lat automaty nie pasowały. Testowałem auta VW, Opel - słabo się z tym czułem. Żonie kupiłem automata Puga, jeździ poprawnie, ale dla mnie OK tylko do kręcenia się po mieście. Później wsiadłem do GLC i po raz pierwszy spodobał mi się automat. Bardzo dobrze mi się jeździło :ok: Alfę potestowałem w automacie, przypadł mi bardzo do gustu, więc teraz też już śmigam automatem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, kravitz napisał:

Manual to dramat ;]

Nawet najgorszy automat jest lepszy.

W sumie sie zgadzam, ale nie do konca;)

W Scenicu z 2007 mielismy AT. Niby ok, ale bylo niemilosiernie wolne, czasami potrafil ciagnac na jakims biegu, choc spokojnie mozna bylo wyzszy wbic. Tam dosyc czesto wyreczalem automat recznie zmieniajac bieg wajcha (nie bylo lopatek). Ogolnie auto bylo badzo ok, ale ten automat potrafil byc czasem irytujacy.

19 minut temu, kravitz napisał:

Co do manuala, to ja mam takie powiedzmy "Prawo Murphy'ego" które na mnie prawie zawsze działa.

Jak stoję z wbita jedynką i wcisnietym sprzęgłem, to czerwone światło będzie palic się wiecznie.

Jak wrzuce na luz, to światło żółte zapali się za ułamek sekundy ;]

To tak jak za czasow studenckihc czekalo sie na tramwaj/autobus, ktory byl juz spozniony 20 min i czlowiek wkurw... w koncu fajke zapalal i pyk, nagle spod ziemi sie wylanial pojazd mpk :palacz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, tomecki napisał:

 

to chyba Scenic'kiem z 4ro biegowym automatem nie jeździłeś ;]

 

Nie wiem jak złe to było, ale jeździłem kamperem ze zrobotyzowana skrzynią ręczną ;]

I to też było lepsze od manuala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, camel00 said:

 

Czyli w takim 3008 (ogłoszenie pierwsze z brzegu, wiem, że Radom ;]) nie będzie tego zrobotyzowanego wynalazku? :hmm:

 

1.6 HDi od roku modelowego 2016 też mają skrzynie ok. Łatwo poznać, jak lewarek ma oznaczenia PRND albo PRNDM, to jest to dobry automat. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, OPAL napisał:

Teściowie od 10 lat tylko automaty w dieselach sprowadzanych z zagranicy, niewiadomego pochodzenia (Audi A6, Peugeot 407, Renault Laguna). Do tej pory tylko A6 było problematyczne (2.5 TDI).

Ja wiecznie boję się kosztów napraw.

Ostatnio teść namawiał mnie na 3008 w dieselu 2.0 z automatem dla żony, a ja znów spękałem i kupiłem Aveo 1.4 manual.

Tym bardziej, że taki automat z dieselem 2.0 w 407 lub Lagunie pali w mieście 10/100

Automat chyba tylko nowy z długą gwarancją... Tym bardziej jeśli byłby to dwusprzegłowy.

 

Zrobiłem z 200 tyś km łącznie starymi (powyżej 15 lat) automatami - to jest ostatnia rzecz jaka może nawalić, chyba że kupisz jeden z historycznie awayjnych (jak Twój teść A6). Teraz mam nowe z manualną i za cholerę nie mogę go polubić. Następny tylko automat, jakikolwiek, nawet CVT przyjmę. Manualna zmiana biegów to dla mnie bezsens w rodzaju biegania do telewizora żeby kanał przełączyć zamiast użyć pilota.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kravitz napisał:

 

Nie wiem jak złe to było, ale jeździłem kamperem ze zrobotyzowana skrzynią ręczną ;]

I to też było lepsze od manuala.

co to za wynalazek był?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, bizz napisał:

Manualna zmiana biegów to dla mnie bezsens w rodzaju biegania do telewizora żeby kanał przełączyć zamiast użyć pilota.

Mnie to jeszcze denerwuje, że z manualem nie mogę spokojnie zjeść loda czy sączyć napoju w czasie jazdy po mieście. Jeszcze w nosie z tym napojem, bo jego idzie odstawić, ale loda w wafelku już nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, bizz napisał:

 

uszami wyobraźni słyszę te obroty silnika podczas zmian biegów - lubię takie dziwolągi, na wyjazd urlopowy w sam raz


Z tego co pamietam to tam był 3.0 V6 diesel chyba 165KM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwielbiam automaty ;]
 
Po długim jeżdżeniu e39 wsiadłem do manuala i ... odpalałem go z nogą na hamulcu. A był na biegu :] Myślałem, że zepsuty jakiś ;]
 
Kiedyś znowu będę jeździł automatem, ale kupując auta za 20-30k nie zawsze jest w czym wybierać
 
Kilka dni temu wziąłem se Reno na testa i dłuższą chwilę mi zajęło zrozumienie czemu mimo nogi na hamulcu nie chce odpalić ;l

Wysłane z mojego Redmi 5 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, grogi napisał:

 

1.6 HDi od roku modelowego 2016 też mają skrzynie ok. Łatwo poznać, jak lewarek ma oznaczenia PRND albo PRNDM, to jest to dobry automat. 

 

Akurat w tym - z tego co widzę - jest RNAM.

Z opisu na jakiejś stronie z google: "Zrobotyzowany manual niestety nie może pochwalić się ani kulturą pracy, ani szybkością"

 

peugeot-3008-hybrid4-tes-239c324.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, mokrii napisał:

Kilka dni temu wziąłem se Reno na testa i dłuższą chwilę mi zajęło zrozumienie czemu mimo nogi na hamulcu nie chce odpalić ;l

Wysłane z mojego Redmi 5 przy użyciu Tapatalka
 

 

;]

 

z kolei nawet gdyby był na luzie to bez nogi na hamulcu i tak by nie odpalił ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, bergerac napisał:

mi osobiście przez wiele lat automaty nie pasowały. Testowałem auta VW, Opel - słabo się z tym czułem. Żonie kupiłem automata Puga, jeździ poprawnie, ale dla mnie OK tylko do kręcenia się po mieście. Później wsiadłem do GLC i po raz pierwszy spodobał mi się automat. Bardzo dobrze mi się jeździło :ok: Alfę potestowałem w automacie, przypadł mi bardzo do gustu, więc teraz też już śmigam automatem.

 

Bo w GLC i w Alfie masz automaty ZF. Zupełnie inna liga niż tamte.

:ok:

 

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, tu nie ma o czym w ogóle dyskutować. Automat. Koniec dyskusji. Miałem dwie 330-tki, pierwszą w automacie, drugą w manualu. Buda ta sama, moce zbliżone (325hp vs 318hp). Nowoczesny automat jest szybszy w zmianie biegów, oszczędniejszy (bo ma przeważnie więcej przełożeń i trzyma optymalne obroty), o wygodzie nie wspomnę. Jednego nie da się zrobić w automacie: "rozbujać" auta do przodu-do tyłu jak się w śniegu zakopie. Natomiast uważam, że warto również posiadać umiejętność jazdy manualem nawet jeśli się użytkuje automat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, prawoimotoryzacja napisał:

Chyba cześć osób dostała prawko awansem, skoro nagle nie potrafią zmieniać biegów? 🤔

Nie lubią, mają problemy zdrowotne, lubią wygodę :old:

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.