Skocz do zawartości

Usterka sondy lambda


Randar

Rekomendowane odpowiedzi

Taka sytuacja, wczoraj wywaliło check engine. Dziś diagnostyka w ASO wykazała sondę lambda do wymiany. Brak na stanie magazynowym i wymienia za kilka dni. Problem jest taki że w sobotę mam wyjazd urlopowy na drugi koniec Polski. Błąd skasowany i nie świeci check ale wróci prędzej czy później. Auto jeździ normalnie brak niepokojących objawów. 

Auto na gwarancji i jest asisstans. Tylko szkoda stresu urlopowego jak klęknie w drodze. 

Jechać czy nie ?

 

Jeśli to ważne to dotyczy opla z silnikiem 1.6 115 KM, przebieg 33 tys. km.

Edytowane przez Randar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie, jaki wyrzuciło błąd? I czym to ewentualnie grozi?

Trzeba było dopytać.

Bo jeśli np. tylko grzałka sondy, to nic się nie stanie, ot dłużej na zimnym będzie dochodziła do właściwych parametrów pracy.

Jeśli po skasowaniu na razie nie ma błędu to może nic groźnego ;]

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minutes ago, Randar said:

Taka sytuacja, wczoraj wywaliło check engine. Dziś diagnostyka w ASO wykazała sondę lambda do wymiany. Brak na stanie magazynowym i wymienia za kilka dni. Problem jest taki że w sobotę mam wyjazd urlopowy na drugi koniec Polski. Błąd skasowany i nie świeci check ale wróci prędzej czy później. Auto jeździ normalnie brak niepokojących objawów. 

Auto na gwarancji i jest asisstans. Tylko szkoda stresu urlopowego jak klęknie w drodze. 

Jechać czy nie ?

 

Jeśli to ważne to dotyczy opla z silnikiem 1.6 115 KM, przebieg 33 tys. km.

 

Ktora sonda? ;)

Jak druga, czyl diagnostyczna to bym sie nie przejmowal w ogole :ok:

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, rwIcIk napisał:

Pytanie, jaki wyrzuciło błąd? I czym to ewentualnie grozi?

Trzeba było dopytać.

Bo jeśli np. tylko grzałka sondy, to nic się nie stanie, ot dłużej na zimnym będzie dochodziła do właściwych parametrów pracy.

Jeśli po skasowaniu na razie nie ma błędu to może nic groźnego ;]

 

Nie wiem jaki błąd. Dostałem tylko info że sonda do wymiany

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Maciej__ napisał:

 

Ktora sonda? ;)

Jak druga, czyl diagnostyczna to bym sie nie przejmowal w ogole :ok:

Niestety nie wiem która. Na pytanie czy mogę jechać gość wymijająco stwierdził że nie jest w stanie powiedzieć a błąd jednak sugeruje żeby nie jechać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minutes ago, Randar said:

Niestety nie wiem która. Na pytanie czy mogę jechać gość wymijająco stwierdził że nie jest w stanie powiedzieć a błąd jednak sugeruje żeby nie jechać.

 

A masz jakies drugie auto zeby jechac ?

Ewentualnie kupic sonde na wlasna reke i wymienic na szybko przed wyjazdem czy tez sprawdzic z innym ASO w okolicy..

Na 99% pewnie pojedziesz i nic sie nie stanie, ale jak masz miec "zepsuty" urlop to moze lepiej wydac te pare stow na nowa sonde lub jechac innym autem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Maciej__ napisał:

 

A masz jakies drugie auto zeby jechac ?

Ewentualnie kupic sonde na wlasna reke i wymienic na szybko przed wyjazdem czy tez sprawdzic z innym ASO w okolicy..

Na 99% pewnie pojedziesz i nic sie nie stanie, ale jak masz miec "zepsuty" urlop to moze lepiej wydac te pare stow na nowa sonde lub jechac innym autem.

 

 

Mam drugie autko ale małe 🙄, pojadę nim. Nie będę nic kombinował na boku. Inne ASO nie miały w ogóle wolnego terminu na diagnostykę. 

Lekki niesmak mam, bo nowy samochód i już 3 fuckup usterkowy, średnio co roku.

Termostat, uszczelniacz wału i teraz sonda. Ciekawe co następne ? Jeszcze dwa lata gwarancji i chyba trzeba będzie szukać nowego z kolejną 5 letnia gwarancją 🤪

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym sprawdził przez Bluetooth OBD, która to dokładnie sonda i jak druga to pojechał tym autem. A i błąd sobie można skasować jak wyskoczy i denerwuje ;)

Widzę, ze auto jest typowym przykładem, żeby kupować samochody z trwałymi, prostymi silnikami, bo wszystkie wynalazki zaraz się będą psuć, a taki to lata pojeździ.....

Ale widać osprzęt też jest ważny :)

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, rallyrychu napisał:

Ja bym sprawdził przez Bluetooth OBD, która to dokładnie sonda i jak druga to pojechał tym autem. A i błąd sobie można skasować jak wyskoczy i denerwuje ;)

Widzę, ze auto jest typowym przykładem, żeby kupować samochody z trwałymi, prostymi silnikami, bo wszystkie wynalazki zaraz się będą psuć, a taki to lata pojeździ.....

Ale widać osprzęt też jest ważny :)

 

Mam OBD na blutka. Ale jak nie ma teraz błędu to pokaże coś? 

 

Silnik niby starszy od węgla i nie do zabicia ale właśnie osprzęt kulawy 🥺

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, Randar said:

Mam OBD na blutka. Ale jak nie ma teraz błędu to pokaże coś? 

 

Silnik niby starszy od węgla i nie do zabicia ale właśnie osprzęt kulawy 🥺

 

A byly jakies objawy jak check sie palil? Jak masz czas to mozesz zrobic dzis lub jutro ze 100km po autostradzie i zobaczysz czy sie zapali :ok:

Wyjazd do PL, wiec w razie W najwyzej dostaniesz zastpeczaka i auto pojedzie na lawecie do ASO.

Chyba, ze jedziesz z przyczepa, rowerami czy malym dzieckiem to pewnie szkoda zachodu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Randar napisał:

Niestety nie wiem która. Na pytanie czy mogę jechać gość wymijająco stwierdził że nie jest w stanie powiedzieć a błąd jednak sugeruje żeby nie jechać.

 

Jak dobrze pamiętam Opel dawał gwarancję mobilności na auto. Więc może wstaw już auto na gwarancji do ASO i poproś o zastępczaka. Ale powołuj się na tę gwarancję mobilności a nie przysługę ASO, że ci da auto zastepcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, rallyrychu napisał:

Widzę, ze auto jest typowym przykładem, żeby kupować samochody z trwałymi, prostymi silnikami, bo wszystkie wynalazki zaraz się będą psuć, a taki to lata pojeździ.....

Ale widać osprzęt też jest ważny :)

 

Tą drogą poszedłem kupując 2.0 Hondy 👍 Aczkolwiek to drugie auto i bardziej na zasadzie zabawki.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Maciej__ napisał:

 

Type-R kupiles? :)

Fajne auto, gdyby nie ten betonowy zawias ;]

 

👍

Wiesz co - kwestia preferencji i tego czym się jeździło. Jest tylko trochę sztywniej od MiTo które miałem na 17” a tu 18” jeszcze na niższym profilu. Nie jest źle, ale jak jadę 159 to się czuje bardzo komfortowo a tam przecież też nie jest jakoś miękko. W każdym razie myślałem, że będzie gorzej 🤣

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Maciej__ napisał:

 

A byly jakies objawy jak check sie palil? Jak masz czas to mozesz zrobic dzis lub jutro ze 100km po autostradzie i zobaczysz czy sie zapali :ok:

Wyjazd do PL, wiec w razie W najwyzej dostaniesz zastpeczaka i auto pojedzie na lawecie do ASO.

Chyba, ze jedziesz z przyczepa, rowerami czy malym dzieckiem to pewnie szkoda zachodu...

Żadnych objawów. Wracałem wczoraj z fabryki, tempomat na 80 i rzut oka na deskę a tam żółta ikona świeci. Od startu minęło może 10 minut. Zachowanie takie samo, praca silnika bez uwag, spalanie chwilowe w normie.

Co do zastępczego to z tego co kojarzę w flexcar jest zastępczy jak do serwisu na lawecie auto przyjedzie. Jak o własnych siłach to nie przysługuje.

Jadę tylko z żoną z jedną walizka i torbą. 

Drugie auto to ford ka 2, trochę mały ale z przodu jest sporo miejsca, ze dwie trasy po ponad 200 km zrobiłem i niema dramatu, walizka na tylną kanapę, torbą do bagażnika i jazda. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, hefi napisał:

To tylko lambda, mocy nie obetnie bo i tak w tym silniku jej nie ma. Najwyżej przejdzie w tryb "na bogato" i więcej spali. Ja bym się zbytnio nie przejmował i nie męczył się w ciasnym aucie na urlopie.

Urlop jest stacjonarny, dojechać i wypoczywać. 80% trasy to droga klasy S. W ok. 5 godzin powinienem zajechać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minutes ago, Randar said:

Drugie auto to ford ka 2, trochę mały ale z przodu jest sporo miejsca, ze dwie trasy po ponad 200 km zrobiłem i niema dramatu, walizka na tylną kanapę, torbą do bagażnika i jazda. 

 

Spokojnie dacie rade w 2 osoby :) To jest wilelkosci Fiata 500.

Spokojnie te 130km/h mozna trzymac, bo czasem jezdzilismy z zona 500ka na jakies weekendowe wypady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Maciej__ napisał:

 

Spokojnie dacie rade w 2 osoby :) To jest wilelkosci Fiata 500.

Spokojnie te 130km/h mozna trzymac, bo czasem jezdzilismy z zona 500ka na jakies weekendowe wypady.

150 nawet jechałem chwilę i byłem zdziwiony jak dobrze się prowadzi to małe pudełko. Ma opony 195 na profilu 55. Jeździ jak przyklejony 😎

Tylko tempomatu mu brakuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Randar napisał:

Mam OBD na blutka. Ale jak nie ma teraz błędu to pokaże coś? 

 

Silnik niby starszy od węgla i nie do zabicia ale właśnie osprzęt kulawy 🥺

Kiedyś ojcu w Almerze w silniku benzynowym 1,5 mechanik powiedział, że do wymiany są obie sondy lambda. Ta, obie zaraz i co jeszcze pomyślałem 😄

Z objawów - auto dużo paliło.

Podłączyłem tester i wg mojej diagnozy zepsuta była tylko pierwsza sonda i tą też wymieniliśmy i działa do teraz :)

Z tego co pamiętam, to sondy diagnozowało się na podstawie napięć jakie odczytywał tester. Ta niedziałająca miała cały czas napięcie w złym zakresie. I nie zależało to od tego, czy akurat check się świecił, czy go skasowałem i chwilowo nie świecił ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.