Skocz do zawartości

Akwarium


bielaPL

Rekomendowane odpowiedzi

Młody dostał akwarium 21 litrów z bojownikiem. Jest żwirek, jakaś roślinka (plastikowa) i zatopiony statek. Koniec wyposażenia

 

I teraz jak to się obsługuje wg was?

Dostaliśmy instrukcję, że wieczorem karmić rybkę, raz w tygodniu zmieniać wodę.

Wystarczy?

Czy może podokładać do tego jakieś akcesoria do napowietrzania czy filtracji? Może jakąś prawdziwą roślinkę posadzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słabo to widzę.

 

21 litrów to małe akwarium więc może w nim być trudno z równowagą biologiczną.

 

Filtr musisz oczywiście zakupić - polecam albo kaskadowy FZN-1 (i skręcić go raczej na mały prąd wody) albo po prostu PAT mini i założyć mu większą gąbkę.

 

Roślinki plastikowe należy wyrzucić, a wsadzić rośliny prawdziwe. Później wrzucę tu kilka gatunków, ale od razu mogę polecić "trawę" Valisneria (nurzaniec) oraz proste zwartki (Cryptocoryne).

 

Wrzuć tu możliwie szczegółowe zdjęcie, bo trzeba przyjrzeć się żwirkowi etc. Statek może zostać, ale jest raczej rzadko spotykany w naturze. ;]

 

Jest jeszcze sporo do napisania, ale zacznijmy od zdjęcia.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Oscar_ napisał:

Jak wspomniał wyżej Galaktiko paradoksalnie im mniejszy zbiornik tym trudniej go utrzymać.

 

Potwierdzam, kiedyś miałem małe i co chwilę była zabawa, a od nastu lat mam prawie 200 litrów i nawet jak się zapomni, to nic złego się nie dzieje ;)

Raz mi je załatwili gdy byliśmy na urlopie - zamiast karmić po trochę i niekoniecznie codziennie, to dwie osoby sumiennie i obficie karmiły każdego dnia.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żwirek wygląda na bazaltowy, więc może chyba zostać.

 

Filtry tak jak pisałem - Aquael Pat Mini - do kupienia za 30 zł, powinien wystarczyć na początek.

Grzałkę na zimę bym kupił - ale najpierw poobserwuj, czy daje się utrzymać temp. 24-25 stopni non stop. Bojowniki lubią nawet wyższą, ale w takiej nie powinien chorować, a pożyje pewnie z pół roku dłużej (bojowniki żyją krótko niestety - 3-4 lata).

 

Bojownik oddycha powietrzem znad wody - temp. powietrza w pomieszczeniu nie może być za niska, bo zachoruje (jeśli masz 22 stopnie zimą to pokrywa nie jest potrzebna, jeśli mniej to warto byłoby ją dołożyć - tam jest jakaś szyba na wierzchu?).

 

Akwa chyba akrylowe? To uważaj przy czyszczeniu, żeby nie porysować.

 

Woda - podmieniaj na początku 8-10 l wody (nawet 2x na tydzień, później jak już się uspokoi akwa to 7-8 l raz na tydzień) i używaj wody ODSTANEJ przez noc (żeby nie była chlorowana). Woda dolewana nie może być dużo zimniejsza niż ta w akwa, bo ryba może zachorować (w zimnej wodzie rozpuszcza się więcej gazów niż w ciepłej, po za tym ogólnie ryby nie lubią dużych zmian temperatury). Możesz kupić np. 2 baniaczki 5-litrowe wody dejonizowanej, wodę wykorzystać w aucie/żelazku,a baniaczki nadadzą się do przygotowania wody do akwa).

 

No i rośliny...

 

Edit

Jeszcze światło i termometr. ;] Później dopiszę.

Edytowane przez GalaktycznyMlotChwaly
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, GalaktycznyMlotChwaly napisał:

Grzałkę na zimę bym kupił - ale najpierw poobserwuj

 

...

Jeszcze światło i termometr. ;] Później dopiszę.

 

W zimę w pokoju jest jakieś 21-22.5 stopnia, szyba jest od góry

Wody chlorowanej nie mam (własna studnia)

Dzięki za info i czekam na resztę ;] 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minutes ago, bielaPL said:

Dzięki za info i czekam na resztę ;] 

https://www.superakwarium.pl/zwartka-wendta-id497.html

https://www.superakwarium.pl/zwartka-becketta-id491.html

https://www.superakwarium.pl/nurzaniec-id463.html

 

Od tych możesz zacząć - spokojnie można kupić na Allegro za kilka pln/szt. Kup np. po 3 zwartki i 5 nurzańców (koszt 20-30 zł). W zoologicznym będzie drożej, ale rośliny będą wielkie i piękne (tyle że zmarnieją w akwa, ale może nie padną).

Dorzuciłbym jeszcze np. rzęsę wodną (możesz sam zdobyć ze stawu, tylko ABSOLUTNIE nie wrzucaj tego od razu, lecz potrzymaj w garnku lub słoiku przez kilkanaście dni - żeby ewentualne pasożyty/jajka różnych żyjątek się rozwinęły i przeszły do toni wodnej - co 2 dni zmieniaj wodę w takim słoju/garnku).

Roślin ze stawu nie przynoś bo po pierwsze pasożyty, a po drugie padną jesienią.

 

Co do lampki to nie umiem doradzić - musi być bardzo słaba (dałbym przelicznik 0.2-0.3 W na litr wody, czyli nie więcej niż 5-6W), może ktoś wynajdzie jakieś LED-owe maleństwo nadające się do użycia w tak małym baniaczku. Przykładowo to

 

 

Nawozy dla roślin - może nie będą w ogóle potrzebne - zostawmy to na później.

 

Termometr - najwygodniejszy jest szklany na szybę, np. https://akwamarkt.pl/glowna/1916-termometr-szklany-na-szybe-6mm.html

 

Edit

No i wychodzi, że będziesz potrzebował też grzałki, bo jednak do tych 24-25 wypada bojownikowi zagrzać. Moc jak najmniejsza - 5-10W powinno wystarczyć, można kupić z termostatem, ale te termostaty są zawodne niestety, więc nie za dużo, żeby biedaka nie ugotowało przy awarii. ;]

 

Edytowane przez GalaktycznyMlotChwaly
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@bielaPL Wyjmij te koszyki, bo włóknina nasączona jest ogromną ilością nawozów. Przejdzie Ci to do wody i "glonarium" gotowe. Potencjał na fajne akwa jest. :ok: Rośliny zasadź w dnie i spodziewaj się niestety, że stracą liście. Ta po lewej może niestety nie przeżyć. Wszystkie lubią żyzne dno więc nowe liście będą drobne.

Nurzaniec koniecznie skołuj, bo to na początku będzie jedyna intensywnie rosnąca roślina w takim baniaczku. A musisz mieć coś co zużywa zasoby z wody, bo w przeciwnym razie zajmą się tym glony.

 

Edit

Z tym nurzańcem chodzi mi o to, że on spokojnie pobiera sobie wszystko czego potrzebuje z wody, a zwartki preferują pobieranie substancji odżywczych z dna (to rośliny bagienne, które w naturze często zalane są częściowo, albo okresowo).

Edytowane przez GalaktycznyMlotChwaly
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ciąg dalszy, nurzaniec jest w drodze, ale pojawiły się już glony. Z szyby akwarium to wiadomo jak je zdjąć. Gorzej że to siedzi też na roślinach. Jak tym teraz się zająć?

Wyczytałem że światło powinno być włączone do 10h i że dobrze mieć jakiegoś glonojada czy krewetkę?

@GalaktycznyMlotChwaly co radzisz :) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wklej zdjęcie glonów i wygląd całego baniaka. Glony na początku są raczej nieuniknione, niestety.

 

Jak rozwiązujecie problem "żarełka" dla roślin? Ile jest światła? Generalnie można przyjąć, że glony mają przewagę wtedy gdy roślinom jest ciężko, ale start akwarium to ciężki okres dla roślin, więc prawie zawsze glony się pojawiają w ilościach masowych (bo w minimalnych są w każdym akwarium i powinny być).

 

Bez zdjęć zasugerowałbym tylko czyszczenie akwarium z obumierających części roślin. Wodę lejesz twardą, miękką? Podejrzewam, że nadszedł czas, by delikatnie zacząć ten baniaczek nawozić - ale to po zdjęciach. Są jakieś przyrosty posadzonych roślin? Nowe liście nie są przezroczyste, albo jakieś dziwne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roślin nie karmię.. wyjąłem je z koszyka i wsadziłem w ten żwirek i tyle. Woda raczej miękka. Jest po odwróconej osmozie i mineralizowana.

Środkowa i prawa roślina mają małe listki, raczej wyglądają normalnie. Lewa roślina listków małych brak, ale te co były urosły.

Światło dawało tak od 8 rano do 21.

 

 

image.png.f633d1291f30d1c8031202853ce7a524.png

 

image.png.1100ead19394182f8c5fdbb61417080c.png

 

image.png.efd864a2be2ef136058d2938ff8e0a90.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bielaPL Jakie tam masz światło? To KLUCZOWA informacja.

 

Glony generalnie zwalcza się poprawiając warunki życia roślin, więc chyba trzeba będzie zainwestować w jakiś nawóz. 2 bojowniki zdecydowanie za mało produkują. ;)

Więc zacznijmy od chemii:

nawóz makroelementowy   https://allegro.pl/oferta/aqua-art-planta-gainer-macro-green-500ml-nawoz-4968293998?fromVariant=4968293998

starczy Ci to na jakieś 2-3 lata, lekki problem będzie z dozowaniem ze względu na mały zbiornik (na 100 l daje się 2 psiknięcia dziennie, będziesz musiał pokombinować)

 

alternatywnie

jakieś kulki gliniane pod korzenie - pod te wszystkie liściaste żabienice zdecydowanie lepsze rozwiązanie, ale boję się, żeby się ten gliniany pył nie dostał do wody, bo możesz sobie nie poradzić :hmm:

 

Gdyby glony za diabła nie chciały ustąpić to rozwiązaniem wyjątkowo awaryjnym jest to:

https://allegro.pl/oferta/femanga-algen-stoppgeneral-500-ml-op-oryginalne-9194674930

domniemany skład tego antyglona to kwas salicylowy (i ja sobie to kiedyś podrobiłem z użyciem tanich odczynników, podobnie zresztą nawóz, ale przy takich cenach chyba szkoda marnować czasu). Ta substancja pełni też funkcje fizjologiczne u roślin, ale to sobie doczytaj jeśli masz chęć.

 

Nie dodawaj żadnego żelaza etc., "węgli w płynie" itp. Jedynie minimalna dawka makroelementów. Ewentualnie możesz napisać czym tam remineralizujesz tę swoją wodę.

Z tą chemią bardzo spokojnie i niepełne dawki na początku - generalnie musisz obrać jakąś strategię walki z glonami. To co jest na szybach najlepiej zetrzeć jakąś starą kartą bankomatową i odessać wężem. Przy ścieraniu uważaj na ścianki, bo porysujesz (to akryl?).

 

Edit

te ofetry to oczywiście skopiowane z jakichś moich starych zakupów, a nie polecenie konkretnych sprzedawców. :ok:

Edytowane przez GalaktycznyMlotChwaly
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest niestety problem w drugą stronę, czyli klęska urodzaju. Muszę nawozić, bo rośliny padną, bo w tym baniaku zastosowałem prawie jałowe dno (głównie zwykły piasek/żwir), a ta drobnolistna roślinka nie ma teoretycznie prawa u mnie rosnąć. Niestety stała się chwastem nie do wytrzebienie i zagłusza wszytko inne.

 

IMG_20210723_095216624.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, GalaktycznyMlotChwaly napisał:

@bielaPL Jakie tam masz światło? To KLUCZOWA informacja.

 

Glony generalnie zwalcza się poprawiając warunki życia roślin, więc chyba trzeba będzie zainwestować w jakiś nawóz. 2 bojowniki zdecydowanie za mało produkują. ;)

Taką mam lampkę

https://allegro.pl/oferta/zolux-aquaya-led-light-kolor-bialy-oswietleni-akwa-9746584507 niestety nie ma na niej info ile mocy ma

 

Z ryb są już 3 bojowniki, 1 samiec, 2 samice i jakaś krewetka wpadła razem z nurzańcem przez przypadek ;) 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to z tym światłem trzeba tak zupełnie na wyczucie, bo nawet strumienia świetlnego nie podają, ani wykresu widma

Cokolwiek będziesz robił to nieprzesadnie szybko oczekuj efektów - jeśli zacznie coś być widać po roślinach to nie wcześniej niż po tygodniu. Kluczowe, żeby nie pojawiły się sinice, bo one po zabiciu (albo w dużym stężeniu) mogą zatruć ryby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.