Skocz do zawartości

Rejestracja auta po wykupie z leasingu - na kogo ?


TWENTIS

Rekomendowane odpowiedzi

Skończył się nam własnie leasing auta w 1-os działaności gospodarczej żony. Nie mamy rozdzielności majątkowej.

Zapłaciliśmy wykup i czekamy na f-rę z leasingu.

Auto zostaje u nas.

 

1. Czy auto musimy zarejestrować na żonę?

2. Jeżeli nie to co ze zniżkami - przechodzą te z leasingu, czy z racji małżeństwa są moje - czy wtedy muszę być współwłascicielem ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, TWENTIS napisał:

Skończył się nam własnie leasing auta w 1-os działaności gospodarczej żony. Nie mamy rozdzielności majątkowej.

Zapłaciliśmy wykup i czekamy na f-rę z leasingu.

Auto zostaje u nas.

 

1. Czy auto musimy zarejestrować na żonę?

2. Jeżeli nie to co ze zniżkami - przechodzą te z leasingu, czy z racji małżeństwa są moje - czy wtedy muszę być współwłascicielem ?

 

 

A faktura na jdg czy jakas osobe fizyczna ?

 

Btw przerabiam wlasnie ten sam temat ale ja wykupilem na osobe fizyczna, 6m i mozna sprzedac bez podatku :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
36 minut temu, TWENTIS napisał:

To znaczy chcemy jak napisales wyzej

To trzeba leasingowi powiedziec ze ma byc na osobe fiz?
Czy oni wystawia na 1-os dz gosp = osob fizyczna?

Niech wystawia na was oboje, chyba ze chcesz aby bylo tylko na zone.

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
1 minutę temu, Maciej__ napisał:

 

Ale jakim cudem leasing ma wystawic na niego, skoro on nie byl ich klientem? ;]

 

A to ma znaczenie komu leasing sprzedaje auto?

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minutes ago, krawiec said:

A to ma znaczenie komu leasing sprzedaje auto?

 

 

Gdyby sprzedawal po wartosci rynkowej to pewnie nie ma... Ale wykup na koniec za X% to raczej wynika bezporednio z umowy leasingowej, ktora zawarla jego zona. Mysle, ze zaden leasing na nic takiego nie pojdzie... Dla nich to zadna korzysc, a pewnie spore ryzyko problemow w razie kontroli skarbowej.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zniżek - to każde towarzystwo ubezp. ma swoją indywidualną politykę bonus-malus i co tam bierze pod uwagę w zniżkach/zwyżkach to już ich wewnętrzna sprawa.

Jedna weźmie pod uwagę historię szkodowości z leasingów na JDG inna może nie wziąć

 

Ponieważ jednak nie jest to jakaś "łaska" TU ani też nie jest to żaden algorytm "ustawowy" należy przypuszczać, że TU kierują się tu własnym interesem a co za tym idzie raczej zdrowym rozsądkiem i powinni brać pod uwagę stan rzeczywisty a nie formalny

JDG jest jak sama nazwa wskazuje osobowa - i będąc TU nie rozróżniałbym, czy Kowalski posiadał auto osobowe bezszkodowo prywatnie czy na firmę, bo co to za różnica, skoro gros JDG to osoby wykonujące de facto pracę, tylko nie na umowie o pracę (ze względów ZUS-wosko - fiskalnych) i te ich auta to po prostu auta do celów prywatnych w dużej mierze

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Gdyby sprzedawal po wartosci rynkowej to pewnie nie ma... Ale wykup na koniec za X% to raczej wynika bezporednio z umowy leasingowej, ktora zawarla jego zona. Mysle, ze zaden leasing na nic takiego nie pojdzie... Dla nich to zadna korzysc, a pewnie spore ryzyko problemow w razie kontroli skarbowej.
Dokładnie. Coraz trudniej znaleźć firmę, która ostatnią fakturę wykupową wystawi na dane inne niż z umowy leasingowej.

tapatalked

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech wystawia na was oboje, chyba ze chcesz aby bylo tylko na zone.
 
Krawiec

Mnie to jest obojetne bo auto zostaje w domu i nie mamy rozdzielnosci.

Chodzilo mi tylko o to czy to jest automat ktory i tak wsytawi na nia - i na to nie mamy wpływu?

I wtedy przy rejestracji auta na nia ona ma moje znizki bo pol auta i tak jest moje z racji wspolnoty majatkowej i braki rozdzilelnosci i wtedy ja ubezpieczajac mam wieksze znizki niz ona.

Czy musze byc jednak wpisany w dowod i majac w reku f-re na nia ona rejesyrujac dopisuje mnie do dowodu (w sensie czy musi?)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Coraz trudniej znaleźć firmę, która ostatnią fakturę wykupową wystawi na dane inne niż z umowy leasingowej.

tapatalked


Ale czy to ma jakies znaczenie dla nas skoro auto zostaje u nas?

Czy ma znaczenie dla wykorzystania moich znizek?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 hours ago, luccass said:

Dokładnie. Coraz trudniej znaleźć firmę, która ostatnią fakturę wykupową wystawi na dane inne niż z umowy leasingowej.

 

Nigdy nie wystawiali na inne dane, przeciez wykup prywatny roznil sie jedynie tym, ze nie bylo NIP a sam PESEL...

 

Edytowane przez Maciej__
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, luccass napisał:

Dokładnie. Coraz trudniej znaleźć firmę, która ostatnią fakturę wykupową wystawi na dane inne niż z umowy leasingowej.

tapatalked
 

 

Santander wlasnie mi wystawil ale u mnie umowa na jdg a fv zmienil8 na osobe prywatna tez na mnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
W dniu 29.06.2021 o 17:01, TWENTIS napisał:

Skończył się nam własnie leasing auta w 1-os działaności gospodarczej żony. Nie mamy rozdzielności majątkowej.

Zapłaciliśmy wykup i czekamy na f-rę z leasingu.

Auto zostaje u nas.

 

1. Czy auto musimy zarejestrować na żonę?

2. Jeżeli nie to co ze zniżkami - przechodzą te z leasingu, czy z racji małżeństwa są moje - czy wtedy muszę być współwłascicielem ?

 

 

Żona może Ci ten samochód podarować w części, lub całości - i wtedy będzie w DR wpisana osoba, która jest faktycznym właścicielem. Zniżki naturalnie nie przechodzą z leasingu, tylko są prywatne - właściciela pojazdu, w przypadku współwłasności i tak są przeliczane przez TU i niekoniecznie będą to najwyższe spośród współwłaścicieli. W każdym razie polisa jest zawsze rekalkulowana (np ja dostałem kilkadziesiąt złotych zwrotu po rekalkulacji polisy - najwyraźniej mam lepszą historię indywidualnie, niż razem z leasingiem ;) ).

 

Wykup najprawdopodobniej będzie na podstawie FV na JDG żony - oczywiście w przypadku niewprowadzenia do ŚT, przy takim rodzaju DG, samochód pozostaje prywatną własnością Twojej żony - do momentu przeniesienia tej własności na inną osobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 7/31/2021 at 2:43 PM, volcan said:

Żona może Ci ten samochód podarować w części, lub całości

 

Nie, nie może. Wspólnota majątkowa tak nie działa.

 

Każdy przedmiot jest niepodzielny, ale wspólny. Więc jeśli kupujecie auto, to nie macie każde po 50% auta, tylko jedno wspólne, o którym możecie decydować oboje. Żona nie może po prostu podarować komuś swojej połowy, bo czegoś takiego nie ma. Możecie wspólnie podarować lub sprzedać całość.

 

Tylko ze względów praktycznych praktykuje się, że tylko jeden z małżonków dokonuje sprzedaży bądź zakupu mienia wspólnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, grogi napisał:

 

Nie, nie może. Wspólnota majątkowa tak nie działa.

 

Każdy przedmiot jest niepodzielny, ale wspólny. Więc jeśli kupujecie auto, to nie macie każde po 50% auta, tylko jedno wspólne, o którym możecie decydować oboje. Żona nie może po prostu podarować komuś swojej połowy, bo czegoś takiego nie ma. Możecie wspólnie podarować lub sprzedać całość.

 

Tylko ze względów praktycznych praktykuje się, że tylko jeden z małżonków dokonuje sprzedaży bądź zakupu mienia wspólnego.

Można było tak zrobić przynajmniej jakieś 5-6 lat temu, ale chyba nic się nie zmieniło w zakresie darowizn w grupie 0. Moi rodzice mieli wspólne auto. Jak kupili nowe to ojciec podarował mi swoje 50% auta a mama dalej była wtedy już ze mną właścicielem auta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, goden napisał:

Można było tak zrobić przynajmniej jakieś 5-6 lat temu, ale chyba nic się nie zmieniło w zakresie darowizn w grupie 0. Moi rodzice mieli wspólne auto. Jak kupili nowe to ojciec podarował mi swoje 50% auta a mama dalej była wtedy już ze mną właścicielem auta.

Interpretacji tego pewnie jest/było tyle ile WK w PL (trochę przesadziłem, ale wiadomo o co chodzi).

Wspólnota majątkowa to taki pies, że gdy akurat coś chcesz zrobić to zawsze trafiasz na urzędnika, który interpretuje jej temat zupełnie odwrotnie niż Ty. :hehe:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 hours ago, goden said:

Można było tak zrobić przynajmniej jakieś 5-6 lat temu, ale chyba nic się nie zmieniło w zakresie darowizn w grupie 0. Moi rodzice mieli wspólne auto. Jak kupili nowe to ojciec podarował mi swoje 50% auta a mama dalej była wtedy już ze mną właścicielem auta.

 

Dostałeś 50% auta, a druga połowa jest dalej w majątku wspólnym rodziców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, grogi napisał:

 

Dostałeś 50% auta, a druga połowa jest dalej w majątku wspólnym rodziców.

Oczywiście - jednak w papierach byłem ja i mama, ale oczywiście przy wspólnocie majątkowej ta mamy połowa była wspólna z ojcem - jak by doszło do podziału majątku - tutaj mówimy o porządku w papierach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.