Skocz do zawartości

Podlaczenie pradu i wody


PawelWaw

Rekomendowane odpowiedzi

@ZUBERTO

Z tego co zrozumiałem w umowie skrzynkę chcą postawić w miejscu które zaznaczyłem? Co w przypadku jak postawią teraz w linii ogrodzenia jak przechodzi granicą na mapie a w przyszłości będę chciał ogrodzenie cofnąć w głąb działki o metr/półtora? Garaż z tego miejsca stoi około 5m (narożnik garażu). Dom będzie 15m na lewo od tego punktu plus około 8m budynku gdzie chciałbym puścić peszel do kotłowni i tam zrobić skrzynkę.

 

Jaki czterożyłowy przewód mam użyć, jakiego przekroju? Uziemienie wykonać przy budynku, znajomy elektryk podpowiedział aby uziemienie zrobić przy tej skrzynce wbijając szpilki na odpowiednią głębokość. Gdybym uziom zrobił jak mi podpowiedziano to wtedy od skrzynki do garażu zakopuje przewód pieciozylowy ponieważ PEN byłby już rozdzielony?

Ale nie zrobię tego wcześniej za nim Tauron nie postawi pierwszy skrzyneczki.

IMG_20210818_094423.jpg

IMG_20210818_094718.jpg

Edytowane przez szpyrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem zdjęcie jak to wygląda. Ogrodzenie teraz idzie jak granicą działki na mapie. Czy dobrze bym zrobił gdyby ostatnie przęsła już teraz przesuną o te półtora metra tak aby skrzynka była równolegle do ogrodzenia sąsiada (dz 1778/7)?

IMG-20210704-WA0002.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajne warunki (z rozpisanymi elementami składowymi sieci po drodze), chciałbym takie dostawać, a tak muszę se sam to ogarnąć.

W warunkach masz podaną lokalizację złącza tam gdzie pomarańczowe kreski narysowałeś.

Nie wiem którą ścieżką Tauron wykonuje przyłącza, ale gdyby ten projekt trafił do mnie to i tak jeszcze raz ustalam lokalizację z właścicielem.

W przypadku gdy sygnalizuje cofnięcie ogrodzenia, złącze projektuję tak by wyszło w przyszłości przed tym ogrodzeniem, a nie stało "środku drogi" i zawadzało ludziom oraz TV. :phi: Oczywiście w grę wtedy wchodzi, w zależności od wymagań ZE, umowa cywilnoprawna na udostępnienie działki lub notarialna służebność przesyłu (z zapisami o udostępnieniu terenu celem, budowy, eksploatacji, napraw, itd.).

Dodatkowo Twoje warunki są powiązane z innymi na wymianę kawałka linii napowietrznej gdzieś po drodze między Tobą, a stacją transformatorową na AsXSn 4x120.

Posługują się numerami słupów więc nie wiem dokładnie o który kawałek chodzi, ale równie dobrze może obejmować same linki AL35 i AL70, jak i AsXSn 4x50.

 

Co do przekroju kabla to zależy o jaką moc wystąpiłeś bo obciąłeś na focie ten fragment warunków.

Zakładam, że o 14-15kW lub mniej, więc YKY lub YKXY 4x10 wystarczy na takie odległości.

Tak, uziemienie robisz przy rozdzielnicy w budynku, a do garażu ciągniesz już kabel 5x.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ZUBERTO napisał:

jaką moc

14kw

2 godziny temu, ZUBERTO napisał:

uziemienie robisz przy rozdzielnicy w budynku, a do garażu ciągniesz już kabel 5x.

Póki co mój budynek do garaż blaszany a kiedy dom się pojawi, to jeszcze nie wiem dlatego się zastanawiam czy jest możliwość zrobić uziemienia przy samej skrzynce w granicy działki czy przy garażu. 

Składając wniosek o gotowość instalacji do podłączenia do sieci wystarczy zakopać ten przewód od miejsca gdzie będzie stała skrzynka do garażu czy muszę już mieć wykonany uziom i założona w garażu erbetke?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, szpyrek napisał:

14kw

Póki co mój budynek do garaż blaszany a kiedy dom się pojawi, to jeszcze nie wiem dlatego się zastanawiam czy jest możliwość zrobić uziemienia przy samej skrzynce w granicy działki czy przy garażu. 

Składając wniosek o gotowość instalacji do podłączenia do sieci wystarczy zakopać ten przewód od miejsca gdzie będzie stała skrzynka do garażu czy muszę już mieć wykonany uziom i założona w garażu erbetke?

Warunki docelowe masz na budynek mieszkalny czy garaż, czy na to i na to, występowałeś o warunki na czas budowy?

Jak tylko docelowe i na mieszkalny to licznik zainstalują Ci jak oddasz go do użytku, wcześniej tylko tzw. "budowlanka".

W takim przypadku jak zechcesz wcześniej garaż zasilić to pewnie będziesz musiał zmienić warunki albo wystąpić o nowe.

Gotowość to jest oświadczenie kogoś z uprawnieniami budowlanymi, że zasilany obiekt posiada instalację wykonaną zgodnie z przepisami i można podłączyć go do sieci.

Nie wiem czy znajdziesz kogoś kto podpisze nieprawdę jeżeli żadnej instalacji nie będzie (instalacja to też RB-tka z 1 gniazdem lub punktem świetlnym).

 

Rozdział możesz zrobić gdzie chcesz, tyle że dalej ciągniesz kabel 5x.

Jak tak kombinujesz to nie wiem czy nie postawiłbym gdzieś na działce swojego złącza, uziemił go i dokonał podziału, a przy okazji zainstalował w nim gniazda zasilające.

 

PS. Ze względu na to, że ja działam dla innego dystrybutora, niekoniecznie wszystko musi być dokładnie tak samo, nawet każdy rejon w obrębie jednej spółki ma typowe dla siebie rozwiązania.

Edytowane przez ZUBERTO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, ZUBERTO napisał:

Warunki docelowe masz na

Na garaż, od początku składałem docelowo najpierw na garaż.

37 minut temu, ZUBERTO napisał:

Rozdział możesz zrobić gdzie chcesz

Chciałbym przy skrzynce z licznikiem w granicy działki ale czy mogę go wykonać, czy mogą mi szpilki do uziomu już od jutra wystawać mniej więcej w miejscu gdzie Tauron określił postawienie licznika?

37 minut temu, ZUBERTO napisał:

czy znajdziesz kogoś kto podpisze

We wniosku ZI z tauronu niekoniecznie musi być uprawniony elektroinstalator.

 

16292939990646568153491716068984.jpg

Edytowane przez szpyrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, szpyrek napisał:

Chciałbym przy skrzynce z licznikiem w granicy działki ale czy mogę go wykonać, czy mogą mi szpilki do uziomu już od jutra wystawać mniej więcej w miejscu gdzie Tauron określił postawienie licznika?

Oni swoje złącze uziemią.

Wystawać mogą, jak przyjdzie bystry wykonawca to się pod nie podepnie. ;]

Nie wiem jak będą się w Tauronie zapatrywać na to, że praktycznie w tym samym miejscu (powiedzmy nawet 1m po 2 stronie płotu) wbijasz swoje uziemienie.

Niby nie mają nic do gadania, ale w takim układzie to równie dobrze mógłbyś skorzystać z uziemienie złącza ZE, nie bawić się w swoje.

Co ciekawe to w praktyce z tym rozdziałem sieci to są jaja jak berety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też chciałem z początku wziąć uziom że słupa ale w warunkach inaczej napisali. Dogadam się z znajomym elektrykiem i zdecyduje czy szpilki wbijać przy płocie czy przy garażu

 

Na zdjęciu jest ten róg działek co wcześniej na mapie pomarańczowymi kreskami zaznaczyłem

 

16292996164893878425940627267181.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
19 minut temu, PawelWaw napisał:

Podział działki zrobiony jeszcze z miesiąc i będę właścicielem działki ;]

Dobrze Ci idzie. :ok:

Ja się właśnie zdziwiłem kosztem transportu i dowiedziałem, że szalówka spod Warszawy przyjedzie, bo na miejscu nie ma.:totalszok:

  • zszokowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.