Skocz do zawartości

obudowy, maskownice na stemple budowlane


Hagi84

Rekomendowane odpowiedzi

Musiałem podeprzeć balkon, bo poprzednia barierka była związana ze ścianą i po odcięciu balkon opadł parę cm.

Najszybciej wsadziłem belkę drewnianą wzdłuż i podparłem dwoma stemplami.

teraz mam stemple do obudowania. Zastanawiałem się jak to zrobić szybko i niedrogo.

Barierka metalowa z profili kwadratowych  kolor 70 16. 

1. myślałem o spuście rynnowym 90 z aluminium ral 7016. 

Należy ją rozciąć wzdłuż nałożyć i zanitować.

 

2. dwa ceowniki aluminiowe  pomalowane złożyć i znitować

 

3 wygiąć blachę na giętarce i znitować

 

Może coś innego? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, bielaPL napisał:

pokażesz zdjęcie tej konstrukcji?

w tym momencie nie.

Na razie użyj wyobraźni. Podparty balkon dwoma stemplami z obciętymi uszami.

Belki drewnianej nie widać, bo jest obudowana ociepleniem. Wystają tylko dwa filary ze stempli

Edytowane przez Hagi84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Hagi84 napisał:

w tym momencie nie.

Na razie użyj wyobraźni. Podparty balkon dwoma stemplami z obciętymi uszami.

Belki drewnianej nie widać, bo jest obudowana ociepleniem. Wystają tylko dwa filary ze stempli

mniej więcej tak to widze

image.png.e7d9499b3b8e9c5bb982348869383e86.png

 

chcialem foto bo łatwiej doradzic rozwiazanie widząc całość problemu i co sie dzieje do okoła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, bielaPL napisał:

mniej więcej tak to widze

image.png.e7d9499b3b8e9c5bb982348869383e86.png

 

chcialem foto bo łatwiej doradzic rozwiazanie widząc całość problemu i co sie dzieje do okoła

jak wrócę do domu to wrzucę zdjęcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Hagi84 napisał:

Musiałem podeprzeć balkon, bo poprzednia barierka była związana ze ścianą i po odcięciu balkon opadł parę cm.

Najszybciej wsadziłem belkę drewnianą wzdłuż i podparłem dwoma stemplami.

teraz mam stemple do obudowania. Zastanawiałem się jak to zrobić szybko i niedrogo.

Barierka metalowa z profili kwadratowych  kolor 70 16. 

1. myślałem o spuście rynnowym 90 z aluminium ral 7016. 

Należy ją rozciąć wzdłuż nałożyć i zanitować.

 

2. dwa ceowniki aluminiowe  pomalowane złożyć i znitować

 

3 wygiąć blachę na giętarce i znitować

 

Może coś innego? 

Jeżeli płyta obsunęła się a nie była niczym podparta to zacząłbym od naprawienie konstrukcji a nie podpierania, bo komuś to może na głowę spaść.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, sherif napisał:

Jeżeli płyta obsunęła się a nie była niczym podparta to zacząłbym od naprawienie konstrukcji a nie podpierania, bo komuś to może na głowę spaść.

 

Po odcięciu barierki od ściany w miejscu cięcia zrobiła się szpara około 1cm.  Płyta się ugięła?

Bałem się o stabilność balkonu.

Po podparciu stemplami na końcu jest stabilna.

Właśnie mi wsadzili nowe barierki na balkon waga około 80kG i 4 chłopa na balkonie stało razem z nimi i wszystko jest ok. 

Edytowane przez Hagi84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Hagi84 napisał:

Po odcięciu barierki od ściany w miejscu cięcia zrobiła się szpara około 1cm.  Płyta się ugięła?

Bałem się o stabilność balkonu.

Po podparciu stemplami na końcu jest stabilna.

Właśnie mi wsadzili nowe barierki na balkon waga około 80kG i 4 chłopa na balkonie stało razem z nimi i wszystko jest ok. 

Zrozumiałem, że płyta balkonu opadła o kilka cm a to sporo. Barierka (taka zwykła) to nie element konstrukcyjny i nie powinien przenosić obciążeń i naprężeń. Zobacz czy nie ma spękań oraz jak z poziomami.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, sherif napisał:

Zrozumiałem, że płyta balkonu opadła o kilka cm a to sporo. Barierka (taka zwykła) to nie element konstrukcyjny i nie powinien przenosić obciążeń i naprężeń. Zobacz czy nie ma spękań oraz jak z poziomami.

dom z lat 60. 

Barierka z grubej rury chyba 3/4 była zamontowana do ściany i słupki do płyty balkonowej. 

Zakotwiona była głęboko w betonie i ścianie. Rury, które tworzyły barierkę były połączone z prętami z płyty balkonowej, więc raczej były częścią konstrukcji nośnej. 

Jak barierki były w całości to płyta była stabilna. Po ich wycięciu zrobiła się taka jakby trochę "pływająca". Zaraz po odcięciu zamontowałem podpory. 

Spękań nie było.  Spad na balkonie na 1m to 4cm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Hagi84 napisał:

dom z lat 60. 

Barierka z grubej rury chyba 3/4 była zamontowana do ściany i słupki do płyty balkonowej. 

Zakotwiona była głęboko w betonie i ścianie. Rury, które tworzyły barierkę były połączone z prętami z płyty balkonowej, więc raczej były częścią konstrukcji nośnej. 

Jak barierki były w całości to płyta była stabilna. Po ich wycięciu zrobiła się taka jakby trochę "pływająca". Zaraz po odcięciu zamontowałem podpory. 

Spękań nie było.  Spad na balkonie na 1m to 4cm. 

W takim razie trzeba barierkę odbudować i zamocować tj była i nie bawić się w podpory. Dodatkowo sprawdziłbym dokładnie ugięcia, spękania a po czasie łączenie płyta-barierka.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sherif napisał:

Jeżeli płyta obsunęła się a nie była niczym podparta to zacząłbym od naprawienie konstrukcji a nie podpierania, bo komuś to może na głowę spaść.

 

Płyty balkonowej (jeżeli była wykonana zgodnie ze sztuką) nie naprawisz.

 

Niepodpierana płyta balkonowa jest zbrojona górą, bo pracuje na rozciąganie górną częścią płyty.

Podpierana płyta balkonowa jest zbrojona dołem, bo pracuje na rozciąganie dolną częścią płyty.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sherif napisał:

Naprawa w sensie ocena stanu uszkodzeń i ewentualna odbudowa.

 

Jak w ścianie zostały elementy tej barierki, to ja bym odkuł trochę i pospawał, żeby było jak poprzednio.

No chyba, że się godzisz na te słupy na trwało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma szans na odbudowę. Taki przeciwatomowy balkon wykonał dziadek żony. 

Podpory stoją od pół roku. 2 tygodnie temu zamontowali nowe barierki. Na balkonie stało 5 chłopa w kulminacyjnym momencie wraz z nową barierką i nie było problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz obudować jak chcesz, możesz nawet cegłami obłożyć. Ja obawiałbym się jednak późniejszą korozję słupów.

 

Jedyne dobre "rozwiązanie" to zrobić słupy żelbetowe i belkę i podeprzeć tak konstrukcję balkonu, ja bym tak zrobił. Niemniej chyba dla własnego spokoju zaprosiłbym jakiegoś inspektora albo kogoś obeznanego w temacie, co by spać spokojnie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, mayster_tcz napisał:

Możesz obudować jak chcesz, możesz nawet cegłami obłożyć. Ja obawiałbym się jednak późniejszą korozję słupów.

 

Jedyne dobre "rozwiązanie" to zrobić słupy żelbetowe i belkę i podeprzeć tak konstrukcję balkonu, ja bym tak zrobił. Niemniej chyba dla własnego spokoju zaprosiłbym jakiegoś inspektora albo kogoś obeznanego w temacie, co by spać spokojnie.

jest belka drewniana na szerokość balkonu. Podpory przerdzewieją za jakieś może 20 lat. 

Był u mnie zaprzyjaźniony kierownik budowy, który stwierdził, że dobrze podparłem i wytrzyma lata. 

Dla pewności pomaluję jeszcze podpory podkładem antykorozyjnym.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Hagi84 napisał:

jest belka drewniana na szerokość balkonu. Podpory przerdzewieją za jakieś może 20 lat. 

Był u mnie zaprzyjaźniony kierownik budowy, który stwierdził, że dobrze podparłem i wytrzyma lata. 

Dla pewności pomaluję jeszcze podpory podkładem antykorozyjnym.  

Twoje bezpieczeństwo, Twoja sprawa :) Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.07.2021 o 13:14, Hagi84 napisał:

Musiałem podeprzeć balkon, bo poprzednia barierka była związana ze ścianą i po odcięciu balkon opadł parę cm.

Najszybciej wsadziłem belkę drewnianą wzdłuż i podparłem dwoma stemplami.

teraz mam stemple do obudowania. Zastanawiałem się jak to zrobić szybko i niedrogo.

Barierka metalowa z profili kwadratowych  kolor 70 16. 

1. myślałem o spuście rynnowym 90 z aluminium ral 7016. 

Należy ją rozciąć wzdłuż nałożyć i zanitować.

 

2. dwa ceowniki aluminiowe  pomalowane złożyć i znitować

 

3 wygiąć blachę na giętarce i znitować

 

Może coś innego? 

Ja zasadniczo się nie znam ale jak siadł ci balkon o kilka centymetrów to podpytaj sie kogoś kto ma pojęcie i uprawnienia zanim zrobisz coś głupiego i na własną ręke będziesz się bawił a potem płakał jak się to komuś na łeb sprdoli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.07.2021 o 13:14, Hagi84 napisał:

Musiałem podeprzeć balkon, bo poprzednia barierka była związana ze ścianą i po odcięciu balkon opadł parę cm.

Najszybciej wsadziłem belkę drewnianą wzdłuż i podparłem dwoma stemplami.

teraz mam stemple do obudowania. Zastanawiałem się jak to zrobić szybko i niedrogo.

Barierka metalowa z profili kwadratowych  kolor 70 16. 

1. myślałem o spuście rynnowym 90 z aluminium ral 7016. 

Należy ją rozciąć wzdłuż nałożyć i zanitować.

 

2. dwa ceowniki aluminiowe  pomalowane złożyć i znitować

 

3 wygiąć blachę na giętarce i znitować

 

Może coś innego? 

Może da się uniknąć cięcia? Pomóż sobie jednym lub dwoma dodatkowymi stemplami i przed użyciem docelowego stempla nasuń na niego odpowiednią rurę.  Oceń wcześniej w wyobraźni wizualną stronę.  Niejednokrotnie widuje się balkony podparte czymś w rodzaju kolumienek i użyte cienkie rury wyglądają nieproporcjonalnie do stosunkowo grubych płyt balkonowych. Z możliwych do użycia ,,atrap" przychodzą mi do głowy rury kanalizacyjne 160mm albo 200mm. Tylko pewnie trzeba by to z z sensem pomalować.

Edytowane przez gondoljerzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, gondoljerzy napisał:

Może da się uniknąć cięcia? Pomóż sobie jednym lub dwoma dodatkowymi stemplami i przed użyciem docelowego stempla nasuń na niego odpowiednią rurę.  Oceń wcześniej w wyobraźni wizualną stronę.  Niejednokrotnie widuje się balkony podparte czymś w rodzaju kolumienek i użyte cienkie rury wyglądają nieproporcjonalnie do stosunkowo grubych płyt balkonowych. Z możliwych do użycia ,,atrap" przychodzą mi do głowy rury kanalizacyjne 160mm albo 200mm. Tylko pewnie trzeba by to z z sensem pomalować.

Docelowe stemple są już zamontowane i elewacja jest zrobiona. Nie ma szans ruszyć stempli. Muszę wybrać materiał do zamaskowania wrednych stempli. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.