Skocz do zawartości

Budowa domku narzędziowego


Doom

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

 

Szukam informacji nt budowy domku na narzędzia na działce. Potrzebuję budynku w konstrukcji drewnianej 5x5m. Macie może jakiegoś zaprzyjaźnionego projektanta? Potrzebuję informacji jakie przekroje belek drewnianych dać, co ile kotwy metalowe wbetonowane, ile belek na podłogę etc. Chciałem wstępnie dać belki 7x14 co 1 metr ale nie wiem czy to nie za mało. Na to deska tarasowa, ściany, dach albo OSB 18mm ściany i dach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, analyzer64 napisał:

Popatrz na YouTube na kanał Mario Budowlaniec, budował sobie coś takiego, możliwe że lizniesz trochę teorii okraszonej praktyką wideo.

5x5 to kawał szopy. Konstrukcja Mariusza przy tym to jakaś popierdułka typu budka lęgowa dla ptaków. Najbardziej bym się obawiał o belki na dach, tu już trzeba konkretnie policzyć ugięcia pod obciążeniem dla rozpiętości między ścianami tych 5m. To oczywiście zależy też od samej konstrukcji dachu - jedno czy dwuspadowy.

 

Jeśli miałbym coś doradzić, to ściany i podłoga z legarami w drewnie. Rozstaw legarów pod płytę osb #18 to ztcp 40 cm. Można dać też grubsze osb np. #25 i wtedy rozstaw legarów około 60 cm - tu nawet zrobiłbym dokładnie 62,5 cm w osiach, żeby ładnie wejść z podziałką w moduł płyt osb . Legary pod OSB wystarczą 10x4 cm kotwione co metr do podłoża. Do kotwienia możesz przygotować takie okrągłe tekturowe szalunki zalewane betonem jak pod typowy taras albo rypnąć 6 ław z gruchy w rozstawie 1m w osiach. Na słupy i wieniec dałbym klejonkę bsh 12x12 w rozstawie 1,25m w osiach. To jest fajny moduł pod osb, bo tyle ma płyta szerokości. Dach jednospadowy na lekkiej stalowej konstrukcji kratownicowej. Dzięki temu nie trzeba będzie dawać bardzo masywnych belek drewnianych, które i tak na rozpiętości 5m będą z czasem i zmianami wilgotności mocno pracowały i się wypaczały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 4.07.2021 o 17:03, Doom napisał:

Witam, 

 

Szukam informacji nt budowy domku na narzędzia na działce. Potrzebuję budynku w konstrukcji drewnianej 5x5m. Macie może jakiegoś zaprzyjaźnionego projektanta? Potrzebuję informacji jakie przekroje belek drewnianych dać, co ile kotwy metalowe wbetonowane, ile belek na podłogę etc. Chciałem wstępnie dać belki 7x14 co 1 metr ale nie wiem czy to nie za mało. Na to deska tarasowa, ściany, dach albo OSB 18mm ściany i dach. 

 

Za miesiąc-dwa będę budował domek narzędziowy ok. 2,5 x 2,5

Musisz się zastanowić, czy chcesz dać dać z płyty OSB, czy może po prostu zrobić pokrycie z blachy (trapezowej lub profil) na łatach - będzie sporo lżejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dach chce zrobić tak jak mam na domku obok, gont bitumiczny falisty. Ma 12 lat i jeszcze nieźle wygląda 😉

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.07.2021 o 17:03, Doom napisał:

Witam, 

 

Szukam informacji nt budowy domku na narzędzia na działce. Potrzebuję budynku w konstrukcji drewnianej 5x5m. Macie może jakiegoś zaprzyjaźnionego projektanta? Potrzebuję informacji jakie przekroje belek drewnianych dać, co ile kotwy metalowe wbetonowane, ile belek na podłogę etc. Chciałem wstępnie dać belki 7x14 co 1 metr ale nie wiem czy to nie za mało. Na to deska tarasowa, ściany, dach albo OSB 18mm ściany i dach. 

Jeszcze nie wiem, bo majster za miesiąc ma robić od A do Z, ale kotew kazał zalać po obwodzie w beton 12 szt. (garaż ma mieć 7x5m).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie różnica taka że to nie garaż, podłoga powinna też wisieć ale powoli zaczynam się zastanawiać czy nie zrobić z tego garażu, będzie bardziej funkcjonalne, tylko wtedy minimum 7x5 żeby samochód się zmieścił i było trochę miejsca po bokach, 5m długości ma samochód, więc metr z przodu i z tyłu to takie minimum. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.