Skocz do zawartości

Wszystkie drogi prowadzą do superba (klasa D)?


Polarny

Rekomendowane odpowiedzi

16 godzin temu, prawoimotoryzacja napisał:

@Polarny, będąc w salonie VW, aby ostani raz przypasować się do Arteona i utwierdzić, że go nie chcę,  wszedłem do skody, żeby zapytać o octavię RS. W salonie stal Superb Sportline. Mija już pewnie z 2 lata od czasu jak testowałem ostatniego sportline i przez ten czas to wnętrze koszmarnie się zestarzało. Jest strasznie topone, a do tego bardzi nieprzyjemna w dotyku kierownica. Arteon to klasa premium przy tej skodzie.

Naprawdę obecne trendy mody mało mnie interesują.

Nie dopłacę 50 tys., żeby mieć więcej świecidełek. I nie jestem księżniczką na ziarnku grochu, żeby cierpieć przez niewystarczająco aksamitną kierownicę.

13 godzin temu, sdss napisał:

Skoda to tak dekadę lub dwie za konkurencja jeśli chodzi o projekt. Już Dacia świeżej wygląda. 

Miesiąc temu jeździłem dacią (prawie nowa, 30 tys. przebiegu). Świeżej to może od Poloneza wygląda.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.07.2021 o 20:01, Dark_Knight napisał:

 

A ja na przykład przez analogię uważam, że Toyota Land Cruiser jest do kitu bo jechałem kiedyś Yarisem i mi się nie podobało bo nie miał bezprzewodowego kluczyka.

:ok:

 

 

Ja nie rozumiem, jak ludzie mogą nosić obuwie w rozmiarze innym, niż 43. Próbowałem 44, 42, a nawet 41 i 45 - bez sensu! Ludzie nie widzą jakie inne rozmiary są beznajdziejne? To moda jakaś czy bezguście? Tylko rozmiar 43 ma sens! 

  • Lubię to 2
  • Dzięki 1
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Polarny napisał:

Naprawdę obecne trendy mody mało mnie interesują.

Nie dopłacę 50 tys., żeby mieć więcej świecidełek. I nie jestem księżniczką na ziarnku grochu, żeby cierpieć przez niewystarczająco aksamitną kierownicę.

Miesiąc temu jeździłem dacią (prawie nowa, 30 tys. przebiegu). Świeżej to może od Poloneza wygląda.

 

Ale cóż Ci się w tej nowej Dacii mogło nie podobać? Niemodne wnętrze? Za mało świecidełek? Niewystarczająco aksamitna kierownica?

:hmm:

 

 

Edytowane przez Dark_Knight
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Dark_Knight napisał:

 

Ale cóż Ci się w tej nowej Dacii mogło nie podobać? Niemodne wnętrze? Za mało świecidełek? Niewystarczająco aksamitna kierownica?

:hmm:

 

 

A czy ja twierdzę, że coś mi się nie podobało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Polarny napisał:

A czy ja twierdzę, że coś mi się nie podobało?

 

Ach, nie sądziłem że sformułowanie "świeżej to może od Poloneza wygląda" to w rzeczywistości taki ukryty komplement.

Kup więc Dacię skoro Ci się podoba, będziesz zadowolony.

:ok:

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Polarny napisał:

Naprawdę obecne trendy mody mało mnie interesują.

Nie dopłacę 50 tys., żeby mieć więcej świecidełek. I nie jestem księżniczką na ziarnku grochu, żeby cierpieć przez niewystarczająco aksamitną kierownicę.

 

 

50 tys zł to różnica w cenie pomiędzy Superbem, a jakim samochodem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Dark_Knight napisał:

Ach, nie sądziłem że sformułowanie "świeżej to może od Poloneza wygląda" to w rzeczywistości taki ukryty komplement.

Bo to nie jest komplement. I co teraz - wykryłeś paradoks?

1 godzinę temu, prawoimotoryzacja napisał:

50 tys zł to różnica w cenie pomiędzy Superbem, a jakim samochodem?

Arteonem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Polarny napisał:

Bo to nie jest komplement. I co teraz - wykryłeś paradoks?

 

Od początku podejrzewałem, że nie wiesz czy Ci się podoba czy nie podoba.

:lol:

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, prawoimotoryzacja napisał:

W jakiej konfiguracji wychodzi Ci taka różnica?

 

No, za świecidełka i aksamitną kierownicę trzeba tyle dopłacić, nie wiedziałeś?

Bo to, że między tymi autami są jednak inne, dramatyczne różnice to koledze umknęło w ferworze udowadniania jak to mu jednocześnie na czymś zależy i nie zależy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.07.2021 o 17:56, prawoimotoryzacja napisał:

W jakiej konfiguracji wychodzi Ci taka różnica?

Style vs R-Line

W dniu 30.07.2021 o 22:56, Dark_Knight napisał:

 

Od początku podejrzewałem, że nie wiesz czy Ci się podoba czy nie podoba.

:lol:

 

Od początku podejrzewałem, że gadasz sam ze sobą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, prawoimotoryzacja napisał:

Jakie wersje silnikowe, bo nie mogę uwierzyć w taka różnice w cenie, w szczególności mając na uwadze rabaty na vw?

Oba 2.0 TSi 190 KM - porównanie z otomoto, nie z cennika. Rabat na Arteona jakiś kosmiczny, na superba - 11 tys.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Polarny napisał:

Oba 2.0 TSi 190 KM - porównanie z otomoto, nie z cennika. Rabat na Arteona jakiś kosmiczny, na superba - 11 tys.

 

 

Jak rozumiem na podstawienie dokładniej weryfikacji wyposażenia obu samochodów wyszła Ci różnica na poziomie 50 tys zł tak samo wyposażanych pojazdów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, prawoimotoryzacja napisał:

Jak rozumiem na podstawienie dokładniej weryfikacji wyposażenia obu samochodów wyszła Ci różnica na poziomie 50 tys zł tak samo wyposażanych pojazdów?

Jak się przyjrzę, to wychodzi ok. 40 kPLN, nie 50.  Ale też i rabat jest na VW 21 tys., a na skodę - 11.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, prawoimotoryzacja napisał:

Podaj kody konfiguracji. Na vw można więcej wyrwać niż 21 tys zl.

V23JUAX9 VW 218 cennikowo

C7CJ5NYQ  Skoda  175 cennikowo

Edytowane przez sdss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, prawoimotoryzacja napisał:

Podaj kody konfiguracji. Na vw można więcej wyrwać niż 21 tys zl.

Nie znam żadnych kodów. Wybrałem ogłoszenie na otomoto i porównałem.

2 godziny temu, Dark_Knight napisał:

 

Wątek udowadnia, że i tak lepsze to niż gadanie z Tobą.

:hehe:

 

Żeby to stwierdzić, musiałbyś spróbować ze mną gadać.

Swoją drogą - ze świecą szukać kogoś, kto ma takie dziwne problemy, jak ty. Inni jakoś na temat piszą, nawet jak mają inne zdanie. No i starasz się być zabawny, co jest mocno żenujące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sdss napisał:

V23JUAX9 VW 218 cennikowo

C7CJ5NYQ  Skoda  175 cennikowo

Zaraz sobie z ciekawości zerknę.

 

8 minut temu, Polarny napisał:

Nie znam żadnych kodów. Wybrałem ogłoszenie na otomoto i porównałem.

 

 

Czyli mówiąc wprost, takie gadanie dla samego gadania, bez konkretów :)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Polarny napisał:

Swoją drogą - ze świecą szukać kogoś, kto ma takie dziwne problemy, jak ty. Inni jakoś na temat piszą, nawet jak mają inne zdanie. No i starasz się być zabawny, co jest mocno żenujące.

 

Ale problemy to właśnie Ty masz przecież i się tu nimi dzielisz. Reszta też się właściwie zgadza.

:hehe:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, prawoimotoryzacja napisał:

Czyli mówiąc wprost, takie gadanie dla samego gadania, bez konkretów :)

 

Nie jest łatwo obnosić się z pogardą dla trendów, dyskredytując wszystkie istotne cechy samochodów i jednocześnie wybierać auto pod kątem właśnie tych cech.

;l

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, prawoimotoryzacja napisał:

Czyli mówiąc wprost, takie gadanie dla samego gadania, bez konkretów

Jak nie ma kodów, tylko porównanie wyposażenia, to już nie ma konkretów?

To muszę wytłumaczyć ludziom porównującym wyposażenia, że mają posługiwać się kodami, a nie porównywać, co jest na jednej i na drugie liście wyposażenia.

28 minut temu, Dark_Knight napisał:

Ale problemy to właśnie Ty masz przecież i się tu nimi dzielisz.

To są pytania i zasięgnięcie opinii, a nie problemy.

Problemy są wtedy, gdy próbujesz wmawiać komuś coś, czego ten ktoś nie twierdził. Wynika to zapewne z próby wnioskowania, ale skoro widzisz, że nie bardzo udaje ci się wnioskować, to po co próbujesz kolejny raz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Polarny napisał:

Problemy są wtedy, gdy próbujesz wmawiać komuś coś, czego ten ktoś nie twierdził. Wynika to zapewne z próby wnioskowania, ale skoro widzisz, że nie bardzo udaje ci się wnioskować, to po co próbujesz kolejny raz?

 

Kup Superba, będziesz zadowolony. Odpowiedź miałeś już w temacie wątku, niepotrzebne te 7 stron dyskusji o niczym.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, prawoimotoryzacja napisał:

Czyli mówiąc wprost, takie gadanie dla samego gadania, bez konkretów :)

 

Pozwolę się nie zgodzić, chociaż nie oznacza to że popieram @Polarny;]

 

Ja też wybierałem auta z otomoto, placowe.

Nie da się tak porównać dwóch aut z takim samym wyposażeniem.

To jest kwestia tego jakie wyposażenie jest dla Ciebie wystarczające.

I tak w przypadku Skody to może być powiedzmy jedna poduszka powietrzna i alufelgi (żartuję oczywiście), a Arteona musisz kupić dodatkowo z milionem klamotów, bo taki jest dostępny najtańszy z takim silnikiem.

 

I tak dla Skody na otomoto z tym minimalnym konfigiem może wyskoczyła cena na otomoto 150k, a dla Arteona jakby nie szukał, to z tym silnikiem wyjdzie 200k.

 

Ja preferuję wybieranie aut z takich gotowców, bo klikając po konfigu można wybrać całą masę gratów, które wydają się niezbędne, a wcale o nich nie myślałeś jak szukałeś samochodu.

I cena rośnie plus 30k.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kravitz napisał:

Ja preferuję wybieranie aut z takich gotowców, bo klikając po konfigu można wybrać całą masę gratów, które wydają się niezbędne, a wcale o nich nie myślałeś jak szukałeś samochodu.

I cena rośnie plus 30k.

Tez tak robie szkoda zycia na czekanie albo klikanie i podniecanie sie :phi: Wiekszosc nowych aut i tak ma wszystko co potrzeba. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kravitz, zerknij sobie zatem na otomoto i zobaczysz, że jest sporo Arteonow za 140 tys zł z silnikiem 2.0 tsi, w tym w wersji R line są w cenie ok 150 tys zł, więc nie wiem jakim cudem może być różnica w cenie 50 tys zł, czy też nawet 40 na niekorzyść Arteona?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, wujek napisał:

Tez tak robie szkoda zycia na czekanie albo klikanie i podniecanie sie :phi: Wiekszosc nowych aut i tak ma wszystko co potrzeba. 

Skoro mam za coś płacić tak duże pieniądze, to wike mieć już w pełni interesujący mnie konfig. Taka kierdola jak czarna podsufitka lub brak chromów na zewnątrz. Niby drobiazg, ale robi wielka robotę w odbierze danego modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, prawoimotoryzacja napisał:

Skoro mam za coś płacić tak duże pieniądze, to wike mieć już w pełni interesujący mnie konfig. Taka kierdola jak czarna podsufitka lub brak chromów na zewnątrz. Niby drobiazg, ale robi wielka robotę w odbierze danego modelu.

Ty chyba uparles sie na konkretny model i wtedy to rozumiem. Chociaz ja bym poszedl np do Merca po klase C co akurat by miala to trzeba. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, wujek napisał:

Wiekszosc nowych aut i tak ma wszystko co potrzeba. 

Czasami są klienci ze "specjalnymi wymaganiami". Ja np. - jeżeli wydawałbym tyle kasy - muszę mieć podgrzewaną kierownicę oraz nie za duże felgi (17" max.). W wielu modelach kierownica podgrzewana jest w wysokiej wersji wyposażenia, gdzie duże felgi są "obowiązkowe".

Skoda ma o tyle elastyczny konfigurator, że można wybrać najmocniejszy silnik, najsłabszą wersję wyposażenia i np. 2 istotne dodatki. Nie trzeba kupować reszty zbędnego balastu. I już wychodzi taniej wyłącznie ze względów proceduralno-organizacyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Dark_Knight napisał:

 

Kup Superba, będziesz zadowolony. Odpowiedź miałeś już w temacie wątku, niepotrzebne te 7 stron dyskusji o niczym.

 

no właśnie chciałem spytać czy już zostało uzgodnione, że Superb jest najlepszym autem i zasadniczo nie ma na świecie dla niego konkurencji ? Bo chyba mi się nie chce tyle czytać, skoro konkluzja była znana już po przeczytaniu tematu, nawet nie treści :hehe:

 

Teraz byłem na wypadzie weekendowym i był jeden ze starych znajomych nowym Superbem kombi. 90% rozmowy z nim to było słuchanie jakim Superb jest samochodem wyśmienitym. Co prawda kolega miał najbrzydszą i najgrubszą żonę, ale wytłumaczyłem innym kolegom, że to tylko inaczej powyginane blachy, więc nie ma sensu na to zwracać uwagi :hehe: 

 

  • Lubię to 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, bergerac napisał:

no właśnie chciałem spytać czy już zostało uzgodnione, że Superb jest najlepszym autem i zasadniczo nie ma na świecie dla niego konkurencji ? Bo chyba mi się nie chce tyle czytać, skoro konkluzja była znana już po przeczytaniu tematu, nawet nie treści

Tak, zostało ustalone - ale nie przeze mnie. Nie sądzę jednak, by to komukolwiek w czymkolwiek przeszkadzało.

 

46 minut temu, Dark_Knight napisał:

Co prawda kolega miał najbrzydszą i najgrubszą żonę, ale wytłumaczyłem innym kolegom, że to tylko inaczej powyginane blachy, więc nie ma sensu na to zwracać uwagi

Nie ma ustawowego obowiązku odróżniania samochodu od kobiety. Niektórzy jednak posiadają tę umiejętność - i osobiście nie widzę w tym niczego złego.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Polarny napisał:

Czasami są klienci ze "specjalnymi wymaganiami". Ja np. - jeżeli wydawałbym tyle kasy - muszę mieć podgrzewaną kierownicę oraz nie za duże felgi (17" max.). W wielu modelach kierownica podgrzewana jest w wysokiej wersji wyposażenia, gdzie duże felgi są "obowiązkowe".

Skoda ma o tyle elastyczny konfigurator, że można wybrać najmocniejszy silnik, najsłabszą wersję wyposażenia i np. 2 istotne dodatki. Nie trzeba kupować reszty zbędnego balastu. I już wychodzi taniej wyłącznie ze względów proceduralno-organizacyjnych.

Taka konfiguracja to pewnie bedzie niezła wydumka... Będziesz czekał na to pol roku a tak to można jezdzic nowym autem z 18kami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wujek napisał:

Taka konfiguracja to pewnie bedzie niezła wydumka... Będziesz czekał na to pol roku a tak to można jezdzic nowym autem z 18kami.

 

Może się też okazać że pod tak małe felgi nie wejdą hamulce mocniejszej wersji silnikowej.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Dark_Knight napisał:

 

Może się też okazać że pod tak małe felgi nie wejdą hamulce mocniejszej wersji silnikowej.

 

Bez przesady, cywilne auto pod 17 wchodzą 340, nie sadze co by były większe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wujek napisał:

Taka konfiguracja to pewnie bedzie niezła wydumka... Będziesz czekał na to pol roku a tak to można jezdzic nowym autem z 18kami.

Jeżeli ktoś ma taki kaprys i mowa o popularnym aucie to chwila moment idzie na jakimś forum wymienić felgi/koła na mniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, ZUBERTO napisał:

Jeżeli ktoś ma taki kaprys i mowa o popularnym aucie to chwila moment idzie na jakimś forum wymienić felgi/koła na mniejsze.

Przy sprzedaży orginalow można nawet być do przodu na takiej wymianie. Zauważyłem jednak że coraz mniej ludzi chce coś zrobić samemu albo im się nie chce albo mają za duzo kasy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 18.07.2021 o 13:11, Polarny napisał:

Nie ma miejsca na montaż łapek do belek dachowych? Trochę niedobrze.

O camry zapomniałem zupełnie - tymczasem faktycznie ciekawa propozycja. Opinie ma bardzo dobre, na minus jest:

- klasyczny sedan

- brak możliwości montażu belek

- silnik aż 2.5 (kwestia OC, bo podobno pali mało dzięki hybrydowości)

- jak tu wyżej ktoś wspominał - słabe finansowanie i drogie przeglądy (w skodzie za 1100 przez 3 lata serwis z częściami i olejami gratis)

To, że wnętrze z poprzedniej epoki, to mi nie przeszkadza.

Umówię się na jazdę - może mnie mimo wszystko urzeknie komfortem i "limuzynowatością".

Miałem kiedyś przez weekend Camry. Auto przestronne, takie trochę amerykańskie. Osiagi odczuwalne ok (limit vmax na 180).

Samochod relaksujący, nie chcesz się nim spieszyć. 

Dzisiaj jakbym miał wybór miedzy Camry, a Passatem to wziąłbym Camry. Nie dlatego, że jest lepsze. Jest w fajny sposób inne. 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, bnow napisał:

Dzisiaj jakbym miał wybór miedzy Camry, a Passatem to wziąłbym Camry. Nie dlatego, że jest lepsze. Jest w fajny sposób inne.

Czuję, że by mi się spodobało. Niestety, schrzanili z brakiem montażu belek, a nawet haka.

Jeszcze z najnowszych niusów, skoro temat odgrzebany:

- jechałem nowym 508, wrażenia średnie - przede wszystkim ciasno (z tyłu gorzej niż w klasie B) i dziwnie ospała reakcja na gaz, skrzynia często szarpie - a podobno to DSG jest słabe

- poszukując używki ok. 10 lat wiele "perełek" bez VIN-u, a jak już z, to po sprawdzeniu wychodzą "czerwone lampki"; warto też wpisać nr telefonu do gugla, często można poczytać ciekawe opowieści

- z drugiej strony - bywają ogłoszenia co wiszą 1 dzień i sprzedany

- ostatecznie umówiłem się na kupno wcześniej oglądanej używki, która - po prześwietleniu na wszelkie sposoby - wymaga lekkiego doinwestowania, ale to są rzeczy, które normalnie wychodzą - poza tym wszystko OK. Cena lekko powyżej średniej.

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 27.08.2021 o 08:42, marcindzieg napisał:

Co kupiłeś?

Corsa 1.3 cdti (dodałem do opisu), 2011 rok, ok. 140 tys. przebiegu.

Sprawdzana przed zakupem przez mechanika ok. 40 minut, po zakupie u drugiego który robił pewne poprawki - ten drugi potwierdził, że do zrobienia tylko to, co wykrył pierwszy.

Najpozytywniej zaskakuje spalanie - w dużym ruchu w mieście ok. 5.5, w małym ruchu - 4.7

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 hours ago, Polarny said:

Corsa 1.3 cdti (dodałem do opisu), 2011 rok, ok. 140 tys. przebiegu.

Sprawdzana przed zakupem przez mechanika ok. 40 minut, po zakupie u drugiego który robił pewne poprawki - ten drugi potwierdził, że do zrobienia tylko to, co wykrył pierwszy.

Najpozytywniej zaskakuje spalanie - w dużym ruchu w mieście ok. 5.5, w małym ruchu - 4.7

 

 

Ciekawe, mnie ten diesel na tle innych raczej odrzucał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 hours ago, AstraC said:

Ciekawe, mnie ten diesel na tle innych raczej odrzucał.

 

przecie to fiatowski dieselek. dupy nie urywa. ale jezdzi sie tym przyjemnie i do 110-120 malo pali i w miare cicho, jak na auto klasy B. trzydrzwiowka ma strasznie dlugie drzwi wiec do miasta lepiej pieciodrzwiowe.

problemy z turbina gdzie sie tam woda zbierala i w zimie zamarzala rozwalajac lopatki turbiny. podobno cos tam niby pozniej poprawili.

EGR tez podobno fajne przeprawy. caly wymontowac przerabane, w pozniejszych rocznikach kosztowo zaczynali cos tam w EGRze teflonem pokrywac. kumpel mial i sie bawil ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.