Skocz do zawartości

Jaki projekt domu, z garażem czy bez ?


slawekw

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam dylemat.

 

Jest działka (duża i ustawna - 30x40 metrów).

MPZP przewiduje zabudowę siedliskową, o powierzchni użytkowej do 110m2.

 

Zastanawiam się nad domkiem tylko z wiatą garażową (i późniejszą dobudową garażu) versus domek z garażem jednostanowiskowym.

Poproszę o praktyczne wskazówki co Wy byście wybrali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Garaż osobno czy też rozbudowa potem to osobne pozwolenia. Jeśli chcesz garaż to od razu.

Inna sprawa, że na wsi i tak jest potrzebne duże pomieszczenie na przydasie.

Postawiłem budynek gospodarczy ponad 20 M2 i ledwo starcza. Wiatę garażowa dopiero planuje 😁

 

 

 

 

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, slawekw napisał:

Cześć, mam dylemat.

 

Jest działka (duża i ustawna - 30x40 metrów).

MPZP przewiduje zabudowę siedliskową, o powierzchni użytkowej do 110m2.

 

Zastanawiam się nad domkiem tylko z wiatą garażową (i późniejszą dobudową garażu) versus domek z garażem jednostanowiskowym.

Poproszę o praktyczne wskazówki co Wy byście wybrali.

Mam dwustanowiskowy garaż w bryle domu i żałuję że go jeszcze nie powiększyłem. Zimą jest niezastąpiony!

  • Lubię to 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pow użytkową max 110m2 to chyba nie masz za dużego wyboru. U mnie sam garaż z pomieszczeniem gospodarczym to 50m2 a jest ciasno, teraz zrobiłem na min 3 auta. Pamiętaj, że poza formalnościami z budową to póki co garaż poza bryła domu jest inaczej opodatkowany o wygodzie nie wspominając.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję postawić też budynek gospodarczy (szopę) na równe narzędzia i "przydasię". Do 35 m2 tylko na zgłoszenie.

Na każde 500m2 działki mogę mieć 2 takie budynki (więc w sumie 4). Rozważam dwa: szopę i ewentualnie garaż.

 

Z tego co wiem - garaż nie wlicza się do powierzchni użytkowej domu. Więc tu nie widzę problemu.

Zastanawiam się nad garażem jednostanowiskowym, oprócz tego wiata. A dodatkowo postawiłbym osobny garaż na dwa auta (do 35 m2).

 

Głównym problemem jest koszt budowy garażu w bryle domu (dzięki Tomek). Ale zakładam że jedno stanowisko wystarczy, a nie podniesie dramatycznie kosztów (które obecnie poszybowały w kosmos)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, slawekw napisał:

Planuję postawić też budynek gospodarczy (szopę) na równe narzędzia i "przydasię". Do 35 m2 tylko na zgłoszenie.

Na każde 500m2 działki mogę mieć 2 takie budynki (więc w sumie 4). Rozważam dwa: szopę i ewentualnie garaż.

 

Z tego co wiem - garaż nie wlicza się do powierzchni użytkowej domu. Więc tu nie widzę problemu.

Zastanawiam się nad garażem jednostanowiskowym, oprócz tego wiata. A dodatkowo postawiłbym osobny garaż na dwa auta (do 35 m2).

 

Głównym problemem jest koszt budowy garażu w bryle domu (dzięki Tomek). Ale zakładam że jedno stanowisko wystarczy, a nie podniesie dramatycznie kosztów (które obecnie poszybowały w kosmos)

Garaż, kotłownia czy pomieszczenie gospodarcze w bryle budynku mieszkalnego to pow użytkową.

Koszty sam sobie możesz przeliczyć bo to kwestia mocno zmienna i zależna od wielu parametrów.

Czasem też na działce brakuje miejsca na dod garaż.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sherif napisał:

Garaż, kotłownia czy pomieszczenie gospodarcze w bryle budynku mieszkalnego to pow użytkową.

 

Hmmmm... internet mówi co innego:

 

Jak obliczyć powierzchnię użytkową budynku?


Wartość powierzchni użytkowej jest mierzona wewnątrz pomieszczeń budynku, takich jak pokoje, sypialnie, kuchnia łazienka i pomieszczenia gospodarcze. W skład powierzchni użytkowej nie wchodzi garaż, strych, kotłownia, korytarze, czy klatki schodowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, mam dylemat.
 
Jest działka (duża i ustawna - 30x40 metrów).
MPZP przewiduje zabudowę siedliskową, o powierzchni użytkowej do 110m2.
 
Zastanawiam się nad domkiem tylko z wiatą garażową (i późniejszą dobudową garażu) versus domek z garażem jednostanowiskowym.
Poproszę o praktyczne wskazówki co Wy byście wybrali.
Nie wiem gdzie budujesz dom, ale dopytaj jak wygląda kwestia podatków od nieruchomości. We Wrocławiu za 48 metrów mieszkanie place rocznie ok. 50zl podatku, coś koło tego. Za 28 metrowy garaz około 500 zł podatku. To też warto rozważyć podejmując decyzję.

Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem gdzie budujesz dom, ale dopytaj jak wygląda kwestia podatków od nieruchomości. We Wrocławiu za 48 metrów mieszkanie place rocznie ok. 50zl podatku, coś koło tego. Za 28 metrowy garaz około 500 zł podatku. To też warto rozważyć podejmując decyzję.

Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka

U mnie na wsi pod Warszawą jak się dowiadywalem to najwięcej sie płaci za wolnostojący, a najmniej za garaż w bryle budynku. Za to w urzedzie powiedzieli, że mogę spokojnie stawiać bez garażu i później sobie dobudować i nie będzie potrzebne nowe pozwolenie. Ale pytałem o to kilka miesięcy temu i nie jestem pewien na 100% czy dobrze pamiętam.

Wysłane z mojego H8266 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Sapphire napisał:

U mnie na wsi pod Warszawą jak się dowiadywalem to najwięcej sie płaci za wolnostojący, a najmniej za garaż w bryle budynku. Za to w urzedzie powiedzieli, że mogę spokojnie stawiać bez garażu i później sobie dobudować i nie będzie potrzebne nowe pozwolenie. Ale pytałem o to kilka miesięcy temu i nie jestem pewien na 100% czy dobrze pamiętam.

Wysłane z mojego H8266 przy użyciu Tapatalka
 

Co rozumiesz pod pojęciem "dobudować" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Sapphire napisał:

A fakt, nie wyjaśniłem. Dostawić 3 ściany i dach do bryły domu.

Wysłane z mojego H8266 przy użyciu Tapatalka
 

W moim starostwie taka dostawką wymaga pozwolenia na budowę (na wszystko co jest trwale połączone z budynkiem) taką informację dostałem w zeszłym roku jak pytałem o taras. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim starostwie taka dostawką wymaga pozwolenia na budowę (na wszystko co jest trwale połączone z budynkiem) taką informację dostałem w zeszłym roku jak pytałem o taras. 
Może u mnie do tego podchodzą inaczej :hmm: ale przepisy chyba powinny byc wszedzie takie same, wiec moze coś pokręciłem...

Wysłane z mojego H8266 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Vadero napisał:

Budując garaż w bryle domu płacisz tyle samo za m2 co za dom. Budując obok możesz zrobić taniej. Niemniej garaż w bryle domu jest super, bo w kapciach do auta możesz wsiadac, albo zimą bez kurtki.

Hmm. Taki francuski piesek jesteś?

Ja mam od drzwi domu do samochodu 6 m odległości i nawet w piżamie nie ma problemu, aby przy mrozie -20 pójść do samochodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, slawekw napisał:

 

Hmmmm... internet mówi co innego:

 

Jak obliczyć powierzchnię użytkową budynku?


Wartość powierzchni użytkowej jest mierzona wewnątrz pomieszczeń budynku, takich jak pokoje, sypialnie, kuchnia łazienka i pomieszczenia gospodarcze. W skład powierzchni użytkowej nie wchodzi garaż, strych, kotłownia, korytarze, czy klatki schodowe

Jeżeli niższe niż 1.4m to tak.

Może ostatnio się coś zmieniło ale jak występowałem kilka lat temu o PnB to m.in garaż wliczało sie do PU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy ile masz kasy. Jak masz to garaż w domu jest wygodny.

Jak z tym różnie a i powierzchnia zabudowy ograniczona to pomyśl czy chcesz budować dom dla auta czy dla siebie.

Obserwuję sąsiadów w Niemczech, siostra też tam mieszka i tam, z pobudek jak mniemam pragmatyczno - finansowych, garaży powszechnie nie buduje się a wiaty.

 

Ja mały garaż w bryle budynku mam ale i też w miarę wygodną, przestrzenną powierzchnię do życia. Nie czaję kolegi, który się buduje i stawia podwójny garaż w bryle ok. 50m2 z pom. tech a salon ma jakieś 30. Auto będzie miało więcej miejsca jak rodzina.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Harp napisał:

Zależy ile masz kasy. Jak masz to garaż w domu jest wygodny.

Jak z tym różnie a i powierzchnia zabudowy ograniczona to pomyśl czy chcesz budować dom dla auta czy dla siebie.

Obserwuję sąsiadów w Niemczech, siostra też tam mieszka i tam, z pobudek jak mniemam pragmatyczno - finansowych, garaży powszechnie nie buduje się a wiaty.

 

Ja mały garaż w bryle budynku mam ale i też w miarę wygodną, przestrzenną powierzchnię do życia. Nie czaję kolegi, który się buduje i stawia podwójny garaż w bryle ok. 50m2 z pom. tech a salon ma jakieś 30. Auto będzie miało więcej miejsca jak rodzina.

Na wsi trzymam samochody na podjeździe. Jakoś nie czuję potrzeby garażu. Ewentualnie wiatę dostawię 👍

Obserwuję też, że garaż często służy u innych  jako pomieszczenie gospodarcze, a auto nie mieści się.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, rwIcIk napisał:

Na wsi trzymam samochody na podjeździe. Jakoś nie czuję potrzeby garażu. Ewentualnie wiatę dostawię 👍

Obserwuję też, że garaż często służy u innych  jako pomieszczenie gospodarcze, a auto nie mieści się.

Wiata jest git bo latem chroni od słońca, ptaków a zimą od śniegu i szronu na szybach. 

Tak to u siostry wygląda. Teraz mają też elektryka więc zagrzać wnętrze mogą przed jazdą. 

IMG-20210620-WA0006.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.07.2021 o 21:29, Vadero napisał:

Budując garaż w bryle domu płacisz tyle samo za m2 co za dom. Budując obok możesz zrobić taniej. Niemniej garaż w bryle domu jest super, bo w kapciach do auta możesz wsiadac, albo zimą bez kurtki. 

Sama prawda, ile by to nie kosztowało (budowa czy podatki rocznie) to garaż w bryle w domu to super sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.07.2021 o 15:03, slawekw napisał:

Cześć, mam dylemat.

 

Jest działka (duża i ustawna - 30x40 metrów).

MPZP przewiduje zabudowę siedliskową, o powierzchni użytkowej do 110m2.

 

Zastanawiam się nad domkiem tylko z wiatą garażową (i późniejszą dobudową garażu) versus domek z garażem jednostanowiskowym.

Poproszę o praktyczne wskazówki co Wy byście wybrali.

 

jak chatę stawiasz na styk z gotówką to jednostanowiskowy w bryle, tak żeby było przejście od razu do przedpokoju czy tam kotłowni (byle nie do środka salonu bo też są takie projekty)

jak masz ciut więcej kasy rób dwustanowiskowy, a najlepiej dwu i pół stanowiskowy ;] możesz przyoszczędzić i zrobić pseudo bramę z desek po budowie bo to są spore koszta garażu które odłożysz na później

 

Ja mam jednostanowiskowy ale spory, 28m2, wchodzi kombiak, motocykl, sporo narzędzi i gratów ogrodniczych. Koniecznie nie zapominaj o dodatkowych drzwiach z wyjściem na ogród.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.07.2021 o 15:19, Harp napisał:

Nie czaję kolegi, który się buduje i stawia podwójny garaż w bryle ok. 50m2 z pom. tech a salon ma jakieś 30. Auto będzie miało więcej miejsca jak rodzina.

auto jest większe niż człowiek ;] ja salon wg projektu też mam w sumie miniaturowy jak na dom bo 20m2... ale jak się do tego doda otwartą kuchnię, korytarz, otwarte schody to przestrzeń robi się większa (odczuwalna to jakieś 40m2), poza tym dla 3 osób jest w porządku, nie czujemy problemów z miejscem w salonie, a w 28m2 jednostanowiskowym garażu już tak ;) 

moje hasło do przestrzeni brzmi: "chcesz przestrzeni wyjdź na dwór" ;] 

no ale mój dom to taki jest mocno kompromisowy, to nie willa tylko trochę lepsze mieszkanie niż w bloku ;] 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.07.2021 o 15:19, Harp napisał:

Nie czaję kolegi, który się buduje i stawia podwójny garaż w bryle ok. 50m2 z pom. tech a salon ma jakieś 30. Auto będzie miało więcej miejsca jak rodzina.

W garażu masz święty spokój, w salonie niekoniecznie. Jak najbardziej rozumiem Twojego kolegę ;]

  • Lubię to 1
  • Dzięki 2
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.