Skocz do zawartości

Robot koszacy


ppmarian

Rekomendowane odpowiedzi

Chwalcie co tam macie:

 

Jaki model,

Ile m2 zielonego do ograniecia,

Wjakim harmonogramie jeździ robot,

Kto wam układ przewód-ogrodzenie (sami czy firma),

Jak robot sobie radzi z przeszkodami - drzewa, huśtawki, drabinki itp

Czy teraz chcielibyście taki sam model czy może inny

 

 

Tapatalk

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ppmarian napisał:

 

Chwalcie co tam macie:

 

Jaki model,

Ile m2 zielonego do ograniecia,

Wjakim harmonogramie jeździ robot,

Kto wam układ przewód-ogrodzenie (sami czy firma),

Jak robot sobie radzi z przeszkodami - drzewa, huśtawki, drabinki itp

Czy teraz chcielibyście taki sam model czy może inny

 

 

Tapatalk

 

 

 

 

Od miesiąca użytkuję. Mam firmy MacAlister z Castoramy. Zdecydowałem się na niego bo trafiła mi się promka za 998 zł, więc szkoda było nie brać. Ten mój konkretny robot jest do 500 m2, u mnie kosi 100m2. Na pewno trzeba kupić przewymiarowany, ale bez przesady, u mnie jest mocno, ale ze względu na cenę. W ustawieniach ma, że ma kosić 150 m2 bo przy 100m2 były nieskoszone miejsca. To jest bardzo prosty i głupi robot, sam w harmonogramie automatycznie jeździ tylko w poniedziałki i piątki. W pozostałe dni muszę uruchamiać go poprzez naciśnięcie dwóch przycisków na obudowie i resztę już robi samemu. Kabel kładłem sam, po dwóch tygodniach całkowicie zarasta, nic nie widać. Co do przeszkód to można je wyłączyć kablem, albo zostawić jak jest, wtedy robot odbija się i leci dalej. W zasadzie mam trzy drzewa na terenie pracy robota i w sumie najlepiej jest przy tym, gdzie nie mam kabla i się odbija, wtedy kosi zaraz przy nim. Tam gdzie kabel muszę potem podkaszarką podcinać. 

Ten mój tak jak pisałem kupiony z racji dobrej ceny. Gdybym jednak miał wydać katalogowe 1998 zł to bym nie kupił ze względu na ubogi harmonogram do ustawienia. Wolałbym, żeby każdego dnia mógł się automatycznie uruchamiać bez mojej ingerencji. Zobacz też na roboty z opcją podcinania trawy przy obrzeżach jeżeli nie masz idealnie równej granicy pomiędzy trawą a terenem poza trawą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Od miesiąca użytkuję. Mam firmy MacAlister z Castoramy. Zdecydowałem się na niego bo trafiła mi się promka za 998 zł, więc szkoda było nie brać. Ten mój konkretny robot jest do 500 m2, u mnie kosi 100m2. Na pewno trzeba kupić przewymiarowany, ale bez przesady, u mnie jest mocno, ale ze względu na cenę. W ustawieniach ma, że ma kosić 150 m2 bo przy 100m2 były nieskoszone miejsca. To jest bardzo prosty i głupi robot, sam w harmonogramie automatycznie jeździ tylko w poniedziałki i piątki. W pozostałe dni muszę uruchamiać go poprzez naciśnięcie dwóch przycisków na obudowie i resztę już robi samemu. Kabel kładłem sam, po dwóch tygodniach całkowicie zarasta, nic nie widać. Co do przeszkód to można je wyłączyć kablem, albo zostawić jak jest, wtedy robot odbija się i leci dalej. W zasadzie mam trzy drzewa na terenie pracy robota i w sumie najlepiej jest przy tym, gdzie nie mam kabla i się odbija, wtedy kosi zaraz przy nim. Tam gdzie kabel muszę potem podkaszarką podcinać. 
Ten mój tak jak pisałem kupiony z racji dobrej ceny. Gdybym jednak miał wydać katalogowe 1998 zł to bym nie kupił ze względu na ubogi harmonogram do ustawienia. Wolałbym, żeby każdego dnia mógł się automatycznie uruchamiać bez mojej ingerencji. Zobacz też na roboty z opcją podcinania trawy przy obrzeżach jeżeli nie masz idealnie równej granicy pomiędzy trawą a terenem poza trawą. 
Świetna cena.

W Lerloy jest teraz do 900m za 1600zl

Ale opinie mało

Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.07.2021 o 13:28, spad napisał:

To jest bardzo prosty i głupi robot, sam w harmonogramie automatycznie jeździ tylko w poniedziałki i piątki.

 

W dniu 20.07.2021 o 13:28, spad napisał:

Wolałbym, żeby każdego dnia mógł się automatycznie uruchamiać bez mojej ingerencji.

 

Koszę u mojej mamy w sumie trzy niewielkie trawniki, absolutnie się to na robota nie nadaje.

Ale skoro to się wszystko samo dzieje to co za różnica w jakie dni? Przecież i tak chyba nie kosi w każdy poniedziałek i każdy piątek? ;] Czy właśnie taki jest zamysł robota? Że 2 x w tygodniu jeździ, żeby zawsze było idealnie?
 

Nie czepiam się, pytam z ciekawości. Jakie są założenia ;]

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, tomecki napisał:

 

 

Koszę u mojej mamy w sumie trzy niewielkie trawniki, absolutnie się to na robota nie nadaje.

Ale skoro to się wszystko samo dzieje to co za różnica w jakie dni? Przecież i tak chyba nie kosi w każdy poniedziałek i każdy piątek? ;] Czy właśnie taki jest zamysł robota? Że 2 x w tygodniu jeździ, żeby zawsze było idealnie?
 

Nie czepiam się, pytam z ciekawości. Jakie są założenia ;]

 

niektore jezdza nawet codziennie

problem stanowia ostrza, to sa najczesciej takie 3 zyletki, 

z dluzszym sie mecza

poza tym ukos im krotszy tym szybciej "znika"

 

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Koszę u mojej mamy w sumie trzy niewielkie trawniki, absolutnie się to na robota nie nadaje.
Ale skoro to się wszystko samo dzieje to co za różnica w jakie dni? Przecież i tak chyba nie kosi w każdy poniedziałek i każdy piątek? ;] Czy właśnie taki jest zamysł robota? Że 2 x w tygodniu jeździ, żeby zawsze było idealnie?
 
Nie czepiam się, pytam z ciekawości. Jakie są założenia ;]
 
Tak jak pisałem, ten mój robocik ma bardzo prosty mechanizm sterujący, ustawiasz w nim tylko datę a ta franca ma wbite, że kosi sama tylko w poniedziałki i piatki. Jak chce częściej muszę sam go uruchamiać naciskając dwa guziki. A, ze kosze codziennie, to 5 razy w tygodniu klikam samemu start. Kiedys zrobię eksperyment i zostawię na koszenie tylko dwa razy w tygodniu. Ale obawiam się, że ta skoszona trawa będzie za długa i rozmulczowana na trawniku zacznie brzydko gnić. A jak kosisz codziennie to koszone są milimetry trawy, niewidoczne po skoszeniu.

Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Worx Landroid M. Kupiony 2 lata temu, zima na Amazonie za 50% ceny.
Duzo akcesoriów dostępnych. Soft rozwijają co miesiąc, ale to jak z Windowsem za starych czasów. Jeden Dobry, drugi tragedia. Następny znowu Dobry, itp.

Kosi 250m, jezdzi dwa razy na dzien. Trawa jakoś to znosi.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Worx Landroid M. Kupiony 2 lata temu, zima na Amazonie za 50% ceny.
Duzo akcesoriów dostępnych. Soft rozwijają co miesiąc, ale to jak z Windowsem za starych czasów. Jeden Dobry, drugi tragedia. Następny znowu Dobry, itp.

Kosi 250m, jezdzi dwa razy na dzien. Trawa jakoś to znosi.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka


Jak z baterią? Nie zauważasz degradacji?

Zwykłej kosiarki/p podkaszarki " Nie dotykasz"?

Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Bateria ma 4A i starczy to na jakieś 3h jazdy.
Baterie się wymienia bo należą do grupy narzędzi worx plug share czy jakoś tak.

Czy mam 100% skoszone automatem, nie. Wiele zależy jaki jest próg trawa/inne. Przy płaskich połączeniach do osiągnięcia, przy pionowych nie.

Wez pod uwagę że filozofia cięcia takim automatem vs tradycyjna kosiarka jest inna. W tradycyjnej kosisz raz czy dwa na tydzień i zbierasz ścinki do kosza.
Przy automacie musisz kości minimum raz dziennie żeby przyrost nie był większy niż możliwości cięcia takiej maszyny.


Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Bateria ma 4A i starczy to na jakieś 3h jazdy.
Baterie się wymienia bo należą do grupy narzędzi worx plug share czy jakoś tak.

Czy mam 100% skoszone automatem, nie. Wiele zależy jaki jest próg trawa/inne. Przy płaskich połączeniach do osiągnięcia, przy pionowych nie.

Wez pod uwagę że filozofia cięcia takim automatem vs tradycyjna kosiarka jest inna. W tradycyjnej kosisz raz czy dwa na tydzień i zbierasz ścinki do kosza.
Przy automacie musisz kości minimum raz dziennie żeby przyrost nie był większy niż możliwości cięcia takiej maszyny.


Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka


Ja kosze raz w tygodniu bez kosza Ale też kosiarka jest inna niż tradycyjna "z koszem".

Mieli trawę w pył.

Czekam na recenzje kogoś co ma robotą na trawnik 1000m2

B

Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, ppmarian napisał:

Ja kosze raz w tygodniu bez kosza Ale też kosiarka jest inna niż tradycyjna "z koszem".

Mieli trawę w pył.

Czekam na recenzje kogoś co ma robotą na trawnik 1000m2

B

Tapatalk
 

 

Też działa. Jest na FB grupa roboty koszące. Ludzie po 2000 m2 koszą robotami. Tylko przy takim areale jak twój to już robot wyjeżdża kilka razy dziennie, musi się doładować, etc. W zasadzie koszenia na pół dnia lub całą noc. Z tego co pamiętam dla takich areałów to przeważnie ludzie kupują Husqvarnę albo Ambrogio. Dla przykładu w Siechnicach boisko piłkarskie pełnowymiarowe koszą dwa roboty Husqvarna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kosze raz w tygodniu bez kosza Ale też kosiarka jest inna niż tradycyjna "z koszem".

Mieli trawę w pył.

Czekam na recenzje kogoś co ma robotą na trawnik 1000m2

B

Tapatalk

Niczym się różnić nie będzie. Przy 1000m dzieli się trawnik na zony, i robot jedzie skosić jedną, podładuje się pojedzie do drugiej, itp. 1000m.to dobre 6-7h koszenia.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niczym się różnić nie będzie. Przy 1000m dzieli się trawnik na zony, i robot jedzie skosić jedną, podładuje się pojedzie do drugiej, itp. 1000m.to dobre 6-7h koszenia.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Różni się cena i to mocno.

Poczekam jeszcze rok bo przewiduje zebranie się to co z odkurzacza i robotami. Były po 3 a teraz przwoity jedt za 1kPLN

Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, spad napisał:

 

Też działa. Jest na FB grupa roboty koszące. Ludzie po 2000 m2 koszą robotami. Tylko przy takim areale jak twój to już robot wyjeżdża kilka razy dziennie, musi się doładować, etc. W zasadzie koszenia na pół dnia lub całą noc. Z tego co pamiętam dla takich areałów to przeważnie ludzie kupują Husqvarnę albo Ambrogio. Dla przykładu w Siechnicach boisko piłkarskie pełnowymiarowe koszą dwa roboty Husqvarna. 

 

Tak, tam gdzie syn trenował piłę, jeździły Husqvarny.

Tylko to zniechęcająco drogie rozwiązanie :(

 

Ja mam jakieś 700m2 trawnika do koszenia i boję się, że te marketowe wynalazki zajadę albo będa jeździły codziennie od rana do wieczora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, kravitz napisał:

 

Tak, tam gdzie syn trenował piłę, jeździły Husqvarny.

Tylko to zniechęcająco drogie rozwiązanie :(

 

Ja mam jakieś 700m2 trawnika do koszenia i boję się, że te marketowe wynalazki zajadę albo będa jeździły codziennie od rana do wieczora.

 

One wszystkie nie należą do najszybszych, więc niezależnie które kupisz przy takim areale to jakieś 5-6 godzin. Ogólnie z tańszych firm ludzie polecają Worx, albo Alko. Z tego co pamiętam kilka osób narzekało na NAC, w tym szczególnie na konfigurację sprzętu, podobno jakiś dramat. Na pewno przy dużych działkach musi być pełne sterowanie zdalne przez telefon, dowolne harmonogramy, etc. Przy takim trawniczku jak mój to byle głupek naciskany guzikiem daje rade. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co za różnica. Kupujesz minimum +50% wielkości trawnika i masz spokój.
Ważniejsze jest mocowanie noży, żeby nie bylo na sztywno, tylko "pływające ", no chyba że masz idealnie równe podłoże.

Ps. Zwykle minimum wysokość koszenia w robotach to 2.5-3cm

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Gardenę Sileno City. Trawnika z 250-300m, a gardena na 600m. Dobrze że można sterować z apki i apka jest też do nawodnienia i innych bajerów ogrodowych gardeny. 

Co do kosiarki, to mam dopiero tydzień, więc na razie umiarkowanie do tego podchodzę, dam znać. 

Natomiast wkopywanie przewodu prowadzącego oraz ograniczającego to jakiś koszmar ;]

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Gardenę Sileno City. Trawnika z 250-300m, a gardena na 600m. Dobrze że można sterować z apki i apka jest też do nawodnienia i innych bajerów ogrodowych gardeny. 
Co do kosiarki, to mam dopiero tydzień, więc na razie umiarkowanie do tego podchodzę, dam znać. 
Natomiast wkopywanie przewodu prowadzącego oraz ograniczającego to jakiś koszmar ;]
Opowiadaj o tym przewodzie

Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, ppmarian napisał:

Opowiadaj o tym przewodzie

Tapatalk
 

 

Ale weź pod uwagę, że Gardena ma dwa przewody a niektórzy producenci tylko jeden. Jak widzisz Doktorek wkopywał, ja go tylko położyłem na trawie i zakotwiczyłem szpilkami z zestawu. Też myślałem, że docelowo będę wkopywał, ale po dwóch tygodniach śladu nie ma po przewodzie. I nawet jak wpatrujesz się w trawę to go nie znajdziesz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, spad napisał:

 

Ale weź pod uwagę, że Gardena ma dwa przewody a niektórzy producenci tylko jeden. Jak widzisz Doktorek wkopywał, ja go tylko położyłem na trawie i zakotwiczyłem szpilkami z zestawu. Też myślałem, że docelowo będę wkopywał, ale po dwóch tygodniach śladu nie ma po przewodzie. I nawet jak wpatrujesz się w trawę to go nie znajdziesz. 

Worx ma jeden.

W pierwszym roku uzytkowania polozylem na trawie.

Wiosna przejechalem areatorem (tymi sprezynkami) - i mozesz sobie wyobrazic w ilu kawalkach ten przewod znalazlem;-)

 

Zainstalowalem drugi raz, chcialem wkopywac ale po 2h pracy i 10m odpuscilem. I znow dobrze - bo znow wiem gdzie sa miejsca do poprawy.

 

W przyszlym roku, go zakopie finalnie, jak zbuduje idealna mape odleglosci od krawedzi. 

Za YT - pojade wyzynarka zeby zrobic dolek, i kabel przez "fifke od dlugopisu" czy czegos podobnego. Bedzie na amen, ale musi byc dobrze polozone, bo sie tego przestawic nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Kiwal napisał:

Worx ma jeden.

W pierwszym roku uzytkowania polozylem na trawie.

Wiosna przejechalem areatorem (tymi sprezynkami) - i mozesz sobie wyobrazic w ilu kawalkach ten przewod znalazlem;-)

 

Zainstalowalem drugi raz, chcialem wkopywac ale po 2h pracy i 10m odpuscilem. I znow dobrze - bo znow wiem gdzie sa miejsca do poprawy.

 

W przyszlym roku, go zakopie finalnie, jak zbuduje idealna mape odleglosci od krawedzi. 

Za YT - pojade wyzynarka zeby zrobic dolek, i kabel przez "fifke od dlugopisu" czy czegos podobnego. Bedzie na amen, ale musi byc dobrze polozone, bo sie tego przestawic nie da.

 

Ja z góry założyłem, że miejsce kabla pominę w areacji, czyli jakieś 30 cm od obrzeża na całej długości. Mówi się trudno. :) 

 

A do autora wątku, są też roboty nie wymagające montażu kabla, działają na gps czy jakoś tak. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrocilem po dwoch tyg. Ladnie widać jak kabel jest "zle" położony i ile pozostaje po bokach.
Widać też jak wygląda trawa ogarniana wyłącznie przez robota.ce3e0490661a5688d7c39aaf0d1c2974.jpge299018922b2ba43b510e62c9ce3359e.jpg

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Kiwal napisał:

Wrocilem po dwoch tyg. Ladnie widać jak kabel jest "zle" położony i ile pozostaje po bokach.
Widać też jak wygląda trawa ogarniana wyłącznie przez robota.ce3e0490661a5688d7c39aaf0d1c2974.jpge299018922b2ba43b510e62c9ce3359e.jpg

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka
 

 

No, ale tego nie ogarniesz robotem jeżeli nie ma opcji przycinana krawędzi, albo jeżeli nie przerobisz obrzeża tak, żeby robot jechał po wysypanej korze. Też mam podobny pasek wokół przy obrzeżu bo robot jedzie mając kabel na środku kiedy po nim wraca do bazy lub obrabia wspomniane obrzeże. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.07.2021 o 08:37, ppmarian napisał:

Opowiadaj o tym przewodzie

Tapatalk
 

Musisz puścić przewód dookoła całego obszaru gdzie ma kosić i za niego nie wyjeżdżać. To uwzględnia też np jakieś rabatki i inne rzeczy które mają nie być koszone. Nacinanie darni i wciskanie przewodu to dwa dni uczciwej roboty na mojej działce. 

Potem przez środek puszczasz przewód prowadzący (wg niego nawiguje) od bazy aż do najdalszego punktu ogrodu - podpinasz do przewodu ograniczającego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.07.2021 o 09:49, spad napisał:

 

Ja z góry założyłem, że miejsce kabla pominę w areacji, czyli jakieś 30 cm od obrzeża na całej długości. Mówi się trudno. :) 

 

A do autora wątku, są też roboty nie wymagające montażu kabla, działają na gps czy jakoś tak. 

... I zaczynają od paręnastu tysięcy zł ;]

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.07.2021 o 15:53, Kiwal napisał:

Wrocilem po dwoch tyg. Ladnie widać jak kabel jest "zle" położony i ile pozostaje po bokach.
Widać też jak wygląda trawa ogarniana wyłącznie przez robota.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka
 

Super.janw apce mogę ustawiać jak daleko ma wyjeżdżać za kabel - zwiększysz odległość i masz gotowe. 

 

Edyta: mój trawnik po tygodniu z robotem. 

IMG_20210723_181501.jpg

 

Wiem że brzydki, ale równo skoszony ;] nie mam nawodnienia, a nie mieszkam tam w tygodniu i jest jak jest na tej pustyni... 

Edytowane przez Vadero
  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 22.07.2021 o 10:52, spad napisał:

Ludzie po 2000 m2 koszą robotami.

Kolega kosi ponad 3000 m2 jednym robotem... Nie pamiętam marki. Wiem, że kabel układała mu firma. Ale tak jak pisali poprzednicy robot musi zasuwać codziennie inaczej ma problemy ze skoszeniem dłuższej trawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
W dniu 20.07.2021 o 13:28, spad napisał(a):

 

Od miesiąca użytkuję. Mam firmy MacAlister z Castoramy. Zdecydowałem się na niego bo trafiła mi się promka za 998 zł, więc szkoda było nie brać. Ten mój konkretny robot jest do 500 m2, u mnie kosi 100m2. Na pewno trzeba kupić przewymiarowany, ale bez przesady, u mnie jest mocno, ale ze względu na cenę. W ustawieniach ma, że ma kosić 150 m2 bo przy 100m2 były nieskoszone miejsca. To jest bardzo prosty i głupi robot, sam w harmonogramie automatycznie jeździ tylko w poniedziałki i piątki. W pozostałe dni muszę uruchamiać go poprzez naciśnięcie dwóch przycisków na obudowie i resztę już robi samemu. Kabel kładłem sam, po dwóch tygodniach całkowicie zarasta, nic nie widać. Co do przeszkód to można je wyłączyć kablem, albo zostawić jak jest, wtedy robot odbija się i leci dalej. W zasadzie mam trzy drzewa na terenie pracy robota i w sumie najlepiej jest przy tym, gdzie nie mam kabla i się odbija, wtedy kosi zaraz przy nim. Tam gdzie kabel muszę potem podkaszarką podcinać. 

Ten mój tak jak pisałem kupiony z racji dobrej ceny. Gdybym jednak miał wydać katalogowe 1998 zł to bym nie kupił ze względu na ubogi harmonogram do ustawienia. Wolałbym, żeby każdego dnia mógł się automatycznie uruchamiać bez mojej ingerencji. Zobacz też na roboty z opcją podcinania trawy przy obrzeżach jeżeli nie masz idealnie równej granicy pomiędzy trawą a terenem poza trawą. 

 

Może kup switchbota i będziesz odpalał kiedy chcesz :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.