Skocz do zawartości

Na parkiet: lakier, olej, wosk?


rwIcIk

Rekomendowane odpowiedzi

Firma od parkietu proponuje coś z nazwy "olejowosk", czy "wosk olejny".

Żona rozmawiała, więc nie znam szczegółów ;]

Lakier wytrzymał 18 lat. Teraz będzie renowacja, przyciemnienie i nowa powłoka.

Co współcześnie daje się na parkiet?

Ma być trwałe i bezproblemowe w użytkowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, rwIcIk napisał:

Firma od parkietu proponuje coś z nazwy "olejowosk", czy "wosk olejny".

Żona rozmawiała, więc nie znam szczegółów ;]

Lakier wytrzymał 18 lat. Teraz będzie renowacja, przyciemnienie i nowa powłoka.

Co współcześnie daje się na parkiet?

Ma być trwałe i bezproblemowe w użytkowaniu.

 

nie znam tego rozwiązania ale mam porównanie blatu w kuchni z drewna

jeden lakierowany, drugi olejowany

lakierowany bezproblemowy

olejowany łatwo zostawić ślad na po czymś brudzącym, bo syf wchodzi w drewno, potem trzeba go przycierać i olejować na nowo i olejowanie generalnie trzeba powtarzać z raz na rok chyba

 

z tego co widzę od pana google

"Olejowosk nadaje podłogom aksamitny połysk i doskonale podkreśla naturalny kolor eksponując jej piękno. Lakier z kolei zabezpiecza drewno poprzez stworzenie powłoki na drewnie. Jest wyjątkowo praktyczny w codziennym użytkowaniu, łatwo się czyści i właściwie nie wymaga pielęgnacji."

 

także lakier powinien być bezproblemowy...

ale może jeszcze niech ktoś się wypowie co bardziej praktycznie zna ten olejowosk ;] 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na temat olejowosku się nie wypowiem.

Z pary lakier i olej, bardziej zadowolony jestem z oleju (dębina zrobiona na ciemny brąz). Co rok, dwa trzeba olejować, ale roboty z tym tyle co z położeniem np. Sidoluxu na lakier.

Podłoga wygląda ciągle jak nowa.

Lakieru niestety nie da się tak łatwo odnowić. W miarę upływu czasu nie uniknie się zarysowań nawet drobnych.

Poza tym obecne lakiery eko odbiegają IMHO jakością od starych śmierdziuchów.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, rwIcIk napisał:

Firma od parkietu proponuje coś z nazwy "olejowosk", czy "wosk olejny".

Żona rozmawiała, więc nie znam szczegółów ;]

Lakier wytrzymał 18 lat. Teraz będzie renowacja, przyciemnienie i nowa powłoka.

Co współcześnie daje się na parkiet?

Ma być trwałe i bezproblemowe w użytkowaniu.

Jak ma być trwale to tylko lakier.

Mam olejo wosk Osmo i nie jestem zadowolony. Ładnie to wygląda ale zabawy z tym sporo, 2x do roku wynoszę wszystko z salonu, sprzątam i nadkładam warstwę odświeżającą a i tak w ok stołu sa czarne plamy a przy krzesłach (podklejonych) zdarta powierzchnia 8-). Może w sterylnych warunkach byłoby lepiej ale przy dzieciach to się nie nadaje, o zwierzętach nie wspominając. Podłoga ma 6 lat.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, rwIcIk napisał:

Firma od parkietu proponuje coś z nazwy "olejowosk", czy "wosk olejny".

Żona rozmawiała, więc nie znam szczegółów ;]

Lakier wytrzymał 18 lat. Teraz będzie renowacja, przyciemnienie i nowa powłoka.

Co współcześnie daje się na parkiet?

Ma być trwałe i bezproblemowe w użytkowaniu.

 

Mam parkiet lakierowany, mam też dzieci, które go skutecznie niszczą. Nie da sie tego naprawić, żeby nie było widać, olejem bym przeciągnął jeszcze raz i by było po kłopocie. Lakierowany ładniej wyglada, a olejowany łatwiej odnowić. Teraz dałbym płytki :)

  • Lubię to 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, sadlos napisał:

 

Mam parkiet lakierowany, mam też dzieci, które go skutecznie niszczą. Nie da sie tego naprawić, żeby nie było widać, olejem bym przeciągnął jeszcze raz i by było po kłopocie. Lakierowany ładniej wyglada, a olejowany łatwiej odnowić. Teraz dałbym płytki :)

U mnie wytrzymał 18 lat, ale były już uszkodzenia - dzieci rysowały zabawkami, ale i w miejscach pod kanapami przecierało się, pies wydrapywał.

Konieczna renowacja.

No i nie mam już na pokładzie ani psa, ani dzieci ... wnuczka czasem wpadnie ;]

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, sadlos napisał:

Lakierowany ładniej wyglada, a olejowany łatwiej odnowić. Teraz dałbym płytki :)

IMHO nic nie przebije satyny olejowanego drewna, ale na tym zalety się kończą 8-).

Ubytków olejem nie naprawisz, tak samo wytarte ślady czy zczernienia drewna. Odnowisz jedynie powłokę aby była hydrofobowa i miała delikatny połysk.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, sherif napisał:

IMHO nic nie przebije satyny olejowanego drewna, ale na tym zalety się kończą 8-).

Ubytków olejem nie naprawisz, tak samo wytarte ślady czy zczernienia drewna. Odnowisz jedynie powłokę aby była hydrofobowa i miała delikatny połysk.

Rozmawiałem właśnie z panią z firmy od renowacji parkietu. Jeśli chcemy wybarwić drewno na miejscu, po cyklinowaniu, to tylko z powłoką olejo-wosku.

Klamka zapadła ;]

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, rwIcIk napisał:

Rozmawiałem właśnie z panią z firmy od renowacji parkietu. Jeśli chcemy wybarwić drewno na miejscu, po cyklinowaniu, to tylko z powłoką olejo-wosku.

Klamka zapadła ;]

 

 

Czyli tak jak u mnie, może nie można tego zamykać lakierem. Moi też chyba wybarwienie dawali jedynie w wersji z woskiem.

Przy takim użytkowaniu jak piszesz IMHO wystarczy raz na rok odnowić wosk.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 23.07.2021 o 12:46, sherif napisał:

Czyli tak jak u mnie, może nie można tego zamykać lakierem. Moi też chyba wybarwienie dawali jedynie w wersji z woskiem.

Przy takim użytkowaniu jak piszesz IMHO wystarczy raz na rok odnowić wosk.

Czym, jak?

Jak pielęgnować taki parkiet?

Czymś teraz jeszcze zabezpieczyć przed użytkowaniem?

 

 

IMG_20210802_082845.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, rwIcIk napisał:

Czym, jak?

Jak pielęgnować taki parkiet?

Czymś teraz jeszcze zabezpieczyć przed użytkowaniem?

 

 

IMG_20210802_082845.jpg

Możesz położyć jeszcze jedna warstwę, ale lepiej dowiedz się czy, możesz, bo co za, dużo to niezdrowo. Ja u siebie przecieram na mokro raz w tygodniu osmo wish fix. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Mike_wwl napisał:

Możesz położyć jeszcze jedna warstwę, ale lepiej dowiedz się czy, możesz, bo co za, dużo to niezdrowo. Ja u siebie przecieram na mokro raz w tygodniu osmo wish fix. 

Wolałbym coś raz na pół roku ;]

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, rwIcIk napisał:

Wolałbym coś raz na pół roku ;]

 

Ale to nie jest do pielęgnacji, tylko do mycia. Normalnie płaski mop i jedziesz. 

Mój sąsiad układa podłogi i u mnie będziemy teraz po półtora roku robili olejowanie. Częściej według niego nie ma sensu. Wałek malarski i "malujesz" podłogę. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Mike_wwl napisał:

Ale to nie jest do pielęgnacji, tylko do mycia. Normalnie płaski mop i jedziesz. 

Mój sąsiad układa podłogi i u mnie będziemy teraz po półtora roku robili olejowanie. Częściej według niego nie ma sensu. Wałek malarski i "malujesz" podłogę. 

U mnie jest olej pokryty woskiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, rwIcIk napisał:

Nic nie mam - firma robiła.

 

To ich się pytaj co na to potem można użyć, żeby nie spieprzyć. Na pewno odpuść sobie wszelkie uniwersalne płyny do podłogi  a i lepiej nie patrz na "drewnoluxy".  Ja używam tego Osmo i jeszcze coś ale nie pamiętam nazwy. Sąsiad mi przynosi.  

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, rwIcIk napisał:

Czym, jak?

Jak pielęgnować taki parkiet?

Czymś teraz jeszcze zabezpieczyć przed użytkowaniem?

Ja pielęgnuje zgodnie z zaleceniem producenta.

Do mycia używam OSMO 8016 Wisch-Fix, tylko trzeba to robić dobrze wyciśniętym mopem. Dość szybko ten środek schodzi.

Do odnowy wosku używam Osmo 3029, ten jest bardzo wydajny i u mnie (ok 50m2) małe opakowanie mam od kilku lat. Wcześniej robiłem co 6m, teraz robię raz na rok.

Edytowane przez sherif
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 2.08.2021 o 22:58, sherif napisał:

Ja pielęgnuje zgodnie z zaleceniem producenta.

Do mycia używam OSMO 8016 Wisch-Fix, tylko trzeba to robić dobrze wyciśniętym mopem. Dość szybko ten środek schodzi.

Do odnowy wosku używam Osmo 3029, ten jest bardzo wydajny i u mnie (ok 50m2) małe opakowanie mam od kilku lat. Wcześniej robiłem co 6m, teraz robię raz na rok.

Do mycia kupiłem OSMO :ok:

A do doraźnej pielęgnacji na razie kupiłem to https://www1.bona.com/pl/webchannel/wlasciciele-domow/pasty/wood-floor/oil-refresher-ml3-6x1l/

Ten środek OSMO do odświeżania powłoki trudno się nakłada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, rwIcIk napisał:

Do mycia kupiłem OSMO :ok:

A do doraźnej pielęgnacji na razie kupiłem to https://www1.bona.com/pl/webchannel/wlasciciele-domow/pasty/wood-floor/oil-refresher-ml3-6x1l/

Ten środek OSMO do odświeżania powłoki trudno się nakłada?

Zależy jak dobrze znosisz dłuższe klęczenie :phi:.

Nanosi się dobrze, szybko idzie, ja jadę szmatką czystą i rozcieram kawałek po kawałku, więcej roboty mam z wynoszeniem gratów z pokoju (stół, krzesła, narożnik, itd).

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sherif napisał:

Zależy jak dobrze znosisz dłuższe klęczenie :phi:.

Nanosi się dobrze, szybko idzie, ja jadę szmatką czystą i rozcieram kawałek po kawałku, więcej roboty mam z wynoszeniem gratów z pokoju (stół, krzesła, narożnik, itd).

Mopem można ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.08.2021 o 19:16, rwIcIk napisał:

Czym, jak?

Jak pielęgnować taki parkiet?

Czymś teraz jeszcze zabezpieczyć przed użytkowaniem?

 

 

IMG_20210802_082845.jpg

Ja myję wodę z detergentem do parkietów - jakiś sidolux czy coś w tym stylu. Ważna aby nie zalewać wodą tylko wilgotnym mopem.

Mały OT - Czy to ładne linoleum masz położone od ściany do ściany bez żadnej dylatacji przy tychże? Tak wygląda jakby tam nie było żadnej przerwy.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, HerrMajki napisał:

Ja myję wodę z detergentem do parkietów - jakiś sidolux czy coś w tym stylu. Ważna aby nie zalewać wodą tylko wilgotnym mopem.

Mały OT - Czy to ładne linoleum masz położone od ściany do ściany bez żadnej dylatacji przy tychże? Tak wygląda jakby tam nie było żadnej przerwy.

To jest stary parkiet pokolorowany i olejowany i woskowany. Dylatacje są 👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, sherif napisał:

Zależy jak dobrze znosisz dłuższe klęczenie :phi:.

Nanosi się dobrze, szybko idzie, ja jadę szmatką czystą i rozcieram kawałek po kawałku, więcej roboty mam z wynoszeniem gratów z pokoju (stół, krzesła, narożnik, itd).

Ja to jestem człowiek starej daty i parkiet to zawsze mi się kojarzył z lakierem. Jak tak czytam o tym zachodzie ("pielęgnacji"), który trzeba robić przy olejowaniu to normalnie by mi się nie chciało...

Jakie są zalety olejowania wobec lakierowania? I czy parkiet z takim olejem nie brudzi np. skarpet jak się po nim biega?

Zdaję sobie sprawę oczywiście, że obecne lakiery są dużo słabsze niż kiedyś....

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, open napisał:

Ja to jestem człowiek starej daty i parkiet to zawsze mi się kojarzył z lakierem. Jak tak czytam o tym zachodzie ("pielęgnacji"), który trzeba robić przy olejowaniu to normalnie by mi się nie chciało...

Jakie są zalety olejowania wobec lakierowania? I czy parkiet z takim olejem nie brudzi np. skarpet jak się po nim biega?

Zdaję sobie sprawę oczywiście, że obecne lakiery są dużo słabsze niż kiedyś....

Jeśli chciałem zmienić kolor, to nie chcieli już lakierować. :(

Olej + wosk to ładnie wyschło, nie błyszczy się, nie jest śliskie, nie brudzi :ok:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, rwIcIk napisał:

Jeśli chciałem zmienić kolor, to nie chcieli już lakierować. :(

Olej + wosk to ładnie wyschło, nie błyszczy się, nie jest śliskie, nie brudzi :ok:

 

Zobaczymy za parę lat co napiszesz ;] 

Z 5 lat temu odświeżałem parkiet (a był mocno zniszczony) - poszło cyklinowanie + normalny lakier i poza odkurzaniem i przetarciem mopem jest bezobsługowy. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, open napisał:

 

Jakie są zalety olejowania wobec lakierowania? I czy parkiet z takim olejem nie brudzi np. skarpet jak się po nim biega?

Mam w zasadzie oba rozwiązania.

Jestem fanem olejowanego drewna.

Po 11 latach może wyglądać jak nowe.

Przy lakierze to niemożliwe bez cyklinowania i ponownego lakierowania.

Ja kładę olej raz na rok lub dwa.

Obecnie mija drugi rok od ostatniego odświeżenia i jeszcze jest 👍

Nałożenie nowej warstwy oleju niewiele różni się od dokładnego zmycia parkietu lakierowanego. Można to robić szmatką a nawet mopem.

 

Tuż po odświeżeniu, tak powiedzmy przez tydzień-dwa, brudzi skarpety i tłuści pozostałe nawierzchnie.👎

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, open napisał:

Ja to jestem człowiek starej daty i parkiet to zawsze mi się kojarzył z lakierem. Jak tak czytam o tym zachodzie ("pielęgnacji"), który trzeba robić przy olejowaniu to normalnie by mi się nie chciało...

Jakie są zalety olejowania wobec lakierowania? I czy parkiet z takim olejem nie brudzi np. skarpet jak się po nim biega?

Zdaję sobie sprawę oczywiście, że obecne lakiery są dużo słabsze niż kiedyś....

Wygląd :)

Olej da Ci ładny satynowy połysk, który podkreśli cechy drewna.

Nic się nie brudzi, oczywiście po nałożeniu wosku trzeba odczekać 2-3h żeby wszedł w drewno.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, sherif napisał:

Zmień wosk.

To nie jest wosk. To jest olej. 

Niestety nie mam pod ręką nazwy preparatu. Polegam na poleceniu faceta ze sklepu we Wro z Pl. Św. Macieja.

Nie zamierzam zmieniać tego preparatu.

To, że przez chwilę się maże, niech pozostanie kosztem tego rozwiązania.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.