Skocz do zawartości

Leasing - konkretne liczby


Polarny

Rekomendowane odpowiedzi

Rozpatrujemy zakup auta za 150 kPLN brutto w leasingu (razem z kosztem tegoż leasingu) z zadeklarowanym użytkiem do celów prywatnych - czyli odliczenie 50% VAT, ale nieodliczony VAT stanowi koszt.

Wg różnych źródeł, efektywnie płaci się za niego ok. 110 kPLN. Tu pierwsze pytanie - czy rzeczywiście?

 

Po jakimś czasie następuje wykup z leasingu, po czym już nic się od wartości samochodu nie odlicza.

 

Teraz sprzedaż.

Czy jeżeli wyrejestruję samochód z majątku stałego firmy, to po 6 miesiącach mogę go sprzedać bez płacenia podatku? Jeżeli tak, to taki układ powoduje, że faktycznie opłaca się kupować nowy samochód i sprzedawać np. po 5 latach. Jednakże słyszałem, że PIS coś miesza z tym ...

 

Wracając do liczb:

wartość brutto: 150

faktyczny koszt zakupu: 110

wartość po 5 latach: 70 (załóżmy)

brak podatku od sprzedaży

koszt utraty wartości: (110-70)/5 = 8 / rok

 

Jeżeli PIS zmieni przepisy:

przy płaceniu pełnego podatku przy sprzedaży/wykupie:

wartość po 5 latach: 70 - VAT - podatek = 70 / 1,23 * 0,81 = 46

Czyli 24 tysiące mniej, zatem utrata wartości: 12,8 / rok ...

Wychodzi prawie na to samo, jak gdyby nie był odliczany w ogóle (ze względu na zapłatę pełnego VAT przy odsprzedaży).

 

Czy dobrze liczę? Jeżeli nie, proszę o korygowanie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszytko zależy od wartości ostatniej wykupowej faktury.

 

Jeśli wykup za 1% wartości, to:

 wartość brutto: 150

faktyczny koszt zakupu: 116

wartość po 5 latach: 70 (załóżmy)

brak podatku od sprzedaży

koszt utraty wartości: (116-70)/5 = 9,2 / rok

 

Po zmianie przepisów:

wartość po 5 latach: 70 (załóżmy)

vat od sprzedaży: 13

dochodowy (19%) (70-13)*0,19 = 9

zostaje na ręke: niecałe 48

koszt utraty wartości: (116-48)/5 = 13,6 / rok

 

 

Jeśli zostawisz sobie ostatnią ratę równą wartości pojazdu przy sprzedaży ( w twoim przykładzie 70 brutto), to sprzedaż będzie podatkowo neutralna - nie wprowadzasz samochodu do środków trwałych, tylko traktujesz auto jako towar do sprzedaży.

 

 

A kosztowo wyjdzie to około:

wartość brutto: 150

faktyczny koszt zakupu: 132

wartość po 5 latach: 70 (załóżmy)

brak podatku od sprzedaży

koszt utraty wartości: (132-70)/5 = 12,4 / rok

 

Pytanie, jaki koszt leasingu będzie przy tak dużym wykupie końcowym.

 

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, JacWeg napisał:

Pytanie, jaki koszt leasingu będzie przy tak dużym wykupie końcowym.

 

Nie wiem czy dobrze rozumiem, więc się dopytam.

 

Mówimy tutaj o sytuacji ze spółkami, a nie jdg?

Jdg nadal może dalej w/g tego co rozumiem poużywać auta prywatnie po wykupieniu z leasingu, 6 miesięcy i "na otomoto".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, kravitz said:

 

Nie wiem czy dobrze rozumiem, więc się dopytam.

 

Mówimy tutaj o sytuacji ze spółkami, a nie jdg?

Jdg nadal może dalej w/g tego co rozumiem poużywać auta prywatnie po wykupieniu z leasingu, 6 miesięcy i "na otomoto".

 

To jest sytuacja po zmianach, ktore chce wprowadzic PIS chyba od stycznia wlasnie dla JDG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, JacWeg napisał:

Wszytko zależy od wartości ostatniej wykupowej faktury.

Czyli wystarczy wykup ustawić na +- wartość samochodu po iluś latach, gdy chcę sprzedać i podatku nie płacę?

Nie ma tu znaczenia, że odliczam 50% VAT a przy sprzedaży płacę cały, bo różnica kwot jest zerowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Polarny napisał:

Czyli wystarczy wykup ustawić na +- wartość samochodu po iluś latach, gdy chcę sprzedać i podatku nie płacę?

 

Tylko po co go wtedy wykupywać?

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.07.2021 o 07:52, Dark_Knight napisał:

 

Tylko po co go wtedy wykupywać?

 

Po to, że jeżeli się wyniesie z majątku firmy i poczeka 6 miesięcy, to sprzedaje się jako fizol bez odprowadzania podatku. A wykup się normalnie odlicza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.07.2021 o 12:47, Polarny napisał:

Rozpatrujemy zakup auta za 150 kPLN brutto w leasingu (razem z kosztem tegoż leasingu) z zadeklarowanym użytkiem do celów prywatnych - czyli odliczenie 50% VAT, ale nieodliczony VAT stanowi koszt.

Wg różnych źródeł, efektywnie płaci się za niego ok. 110 kPLN. Tu pierwsze pytanie - czy rzeczywiście?

 

Po jakimś czasie następuje wykup z leasingu, po czym już nic się od wartości samochodu nie odlicza.

 

Teraz sprzedaż.

Czy jeżeli wyrejestruję samochód z majątku stałego firmy, to po 6 miesiącach mogę go sprzedać bez płacenia podatku? Jeżeli tak, to taki układ powoduje, że faktycznie opłaca się kupować nowy samochód i sprzedawać np. po 5 latach. Jednakże słyszałem, że PIS coś miesza z tym ...

 

Wracając do liczb:

wartość brutto: 150

faktyczny koszt zakupu: 110

wartość po 5 latach: 70 (załóżmy)

brak podatku od sprzedaży

koszt utraty wartości: (110-70)/5 = 8 / rok

 

Jeżeli PIS zmieni przepisy:

przy płaceniu pełnego podatku przy sprzedaży/wykupie:

wartość po 5 latach: 70 - VAT - podatek = 70 / 1,23 * 0,81 = 46

Czyli 24 tysiące mniej, zatem utrata wartości: 12,8 / rok ...

Wychodzi prawie na to samo, jak gdyby nie był odliczany w ogóle (ze względu na zapłatę pełnego VAT przy odsprzedaży).

 

Czy dobrze liczę? Jeżeli nie, proszę o korygowanie.

 

Dobrze liczysz, i to już dzieje się od dłuższego czasu. 

Gdyby tak robiła Twoja firma, czyli kroiła kogoś na pół VATu to byś poszedł siedzieć, a że w tym przypadku kroi Cię opiekuńcze państwo, to oni już siedzą, ale na Twojej kasie. 
Trzeba założyć swoje Państwo lub oszukiwać, kręcić, kombinować itd., czyli po staremu, albo schylać się po mydło i siedzieć cicho. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, mrBEAN napisał:

Gdyby tak robiła Twoja firma, czyli kroiła kogoś na pół VATu to byś poszedł siedzieć, a że w tym przypadku kroi Cię opiekuńcze państwo, to oni już siedzą, ale na Twojej kasie. 

To, że chcą wprowadzać podatek przy odsprzedaży, to nawet jest OK. Tylko że powinny tu być takie same zasady - skoro odliczam połowę VAT-u i część dochodowego, to podobnie płacę podatek.

Ciekawy jestem, o ile spadnie sprzedaż nowych, gdy to wprowadzą. Bo mam wrażenie, że oni nadal kombinują na zasadzie "skoro teraz w taki sposób sprzedaje się np. 100 tys. pojazdów rocznie, to gdy zmienimy przepisy, to popyt się nie zmieni".

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Polarny napisał:

To, że chcą wprowadzać podatek przy odsprzedaży, to nawet jest OK. Tylko że powinny tu być takie same zasady - skoro odliczam połowę VAT-u i część dochodowego, to podobnie płacę podatek.

Ciekawy jestem, o ile spadnie sprzedaż nowych, gdy to wprowadzą. Bo mam wrażenie, że oni nadal kombinują na zasadzie "skoro teraz w taki sposób sprzedaje się np. 100 tys. pojazdów rocznie, to gdy zmienimy przepisy, to popyt się nie zmieni".

Zupełnie nie wiem, dlaczego w ogóle rozpatrujesz ewentualność, że w rządzie ktokolwiek odpowiedzialny za przepisy podatkowe posiada jakąkolwiek wiedzę z zakresu ekonomii?

  • Lubię to 2
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Polarny napisał:

Po to, że jeżeli się wyniesie z majątku firmy i poczeka 6 miesięcy, to sprzedaje się jako fizol bez odprowadzania podatku. A wykup się normalnie odlicza?

 

Ech, znowu mieszasz dwie sprawy.

 

Jeśli możesz wyprowadzić auto z firmy to kwota wykupu nie ma przecież żadnego znaczenia.

 

Jeśli nie możesz to wykup za kwotę zbliżoną do wartości rynkowej auta (jak sugerowałeś w poście na który odpowiedziałem) i tak nic Ci nie da, więc nie ma sensu wtedy w ogóle wykupywać.

 

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Polarny napisał:

Po to, że jeżeli się wyniesie z majątku firmy i poczeka 6 miesięcy, to sprzedaje się jako fizol bez odprowadzania podatku

Sugeruje poczytać o skutkach podatkowych wycofania środka trwałego na cele prywatne a następnie jego sprzedaży przed upływem 6 lat.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Dark_Knight napisał:

Jeśli nie możesz to wykup za kwotę zbliżoną do wartości rynkowej auta (jak sugerowałeś w poście na który odpowiedziałem) i tak nic Ci nie da, więc nie ma sensu wtedy w ogóle wykupywać.

A da się wogóle znaleźć klasyczny leasing w którym wartość wykupu będzie równa realnej wartości auta w momencie zakończenia umowy?

 

Dla leasingodawcy to bez sensu, zawsze widziałem że wykup jest poniżej, dla leasingobiorcy też bo większy czynsz na początku = szybsza amortyzacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Piotrus napisał:

A da się wogóle znaleźć klasyczny leasing w którym wartość wykupu będzie równa realnej wartości auta w momencie zakończenia umowy?

 

Dla leasingodawcy to bez sensu, zawsze widziałem że wykup jest poniżej, dla leasingobiorcy też bo większy czynsz na początku = szybsza amortyzacja.

Chyba dla szaraków ciężko. Ja kupując ostatnie 2 fury na JDG chciałem Leasing taki aby na początku wpłacić max do 30% potem najniższe możliwe raty i na końcu max wykup jaki tylko jest. Chciałem zostawić to auto bez wykupu - nic ciekawego nie znalazłem -sic !
w końcu kupiłem za gotówkę i amortyzuje, ale tu się wjeppppiiiip jeszcze gorzej bo muszę trzymać furaki właśnie 6 lat i nie wiem jak się wymiksować z tego 😭 Bo mogłem 6mce potrzymać prywatnie i dopiero wrzucić na 3 kata a nie na 5. 
Nie lubie już tak długo jeździć samochodami - max 3 lata i jak to ugryźć - nie wiem 😩

 

ps

płacisz księgowej i guuufno pomoże ( już kolejna). Tak na marginesie dobrze że banki już maja usługi „samodzielnego prowadzenia księgowości”.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




 
ps
płacisz księgowej i guuufno pomoże ( już kolejna). Tak na marginesie dobrze że banki już maja usługi „samodzielnego prowadzenia księgowości”.


Księgowa jest od rozliczania dokumentów które jej przyniesiesz, od pomocy m.in. jak ogarnąć leasing jest doradca finansowy/podatkowy.



Taptaraptap

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Zbynek napisał:


 

 


Księgowa jest od rozliczania dokumentów które jej przyniesiesz, od pomocy m.in. jak ogarnąć leasing jest doradca finansowy/podatkowy.



Taptaraptap
 

 

To wiem, nie dopisałem - ale powinna podpowiedzieć jak znała temat lub nie znała, abym rozważył kilka opcji i skonsultował na zew. Skoro ją o to dopytywałem 😭
Poprzednio prowadząc spółkę miałem księgowość  z doradztwem 👌

(były pracownik skarbówki - co on za „myki” znał, ale

kazał za to słono płacić. Suma Summarum wychodziło chyba na „0” w rozrachunkach 🤣

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotrus napisał:

A da się wogóle znaleźć klasyczny leasing w którym wartość wykupu będzie równa realnej wartości auta w momencie zakończenia umowy?

 

Dla leasingodawcy to bez sensu, zawsze widziałem że wykup jest poniżej, dla leasingobiorcy też bo większy czynsz na początku = szybsza amortyzacja.

 

Da się. Nazywają je wynajmem długoterminowym ale na papierze to po prostu leasing z dużym wykupem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Dark_Knight napisał:

 

Ech, znowu mieszasz dwie sprawy.

 

Jeśli możesz wyprowadzić auto z firmy to kwota wykupu nie ma przecież żadnego znaczenia.

 

Jeśli nie możesz to wykup za kwotę zbliżoną do wartości rynkowej auta (jak sugerowałeś w poście na który odpowiedziałem) i tak nic Ci nie da, więc nie ma sensu wtedy w ogóle wykupywać.

 

 

 

Właśnie podejrzewam, że to bez różnicy, bo czym się różni wykup duży od mniejszego, skoro i tak sumarycznie całość wliczam w koszty?

3 godziny temu, Piotrus napisał:

Sugeruje poczytać o skutkach podatkowych wycofania środka trwałego na cele prywatne a następnie jego sprzedaży przed upływem 6 lat.

W przypadku leasingu nie wystarczy czekać 6 miesięcy ze sprzedażą po wycofaniu ze środków trwałych?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



W przypadku leasingu nie wystarczy czekać 6 miesięcy ze sprzedażą po wycofaniu ze środków trwałych?
 


Po wycofaniu ze ŚT czekasz 6 lat żeby nie było podatku. Przy JDG po wykupie samochodu z leasingu nie wciągasz go do ŚT i dlatego czekasz tylko 6 miesięcy.

Taptaraptap

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Zbynek napisał:

Po wycofaniu ze ŚT czekasz 6 lat żeby nie było podatku. Przy JDG po wykupie samochodu z leasingu nie wciągasz go do ŚT i dlatego czekasz tylko 6 miesięcy.
 

Dzięki - właśnie o to mi chodziło. Teraz już widać, dlaczego poleasingowe od razu sprzedają. Po prostu wychodzi taniej kupić nowy niż jeździć kilkuletnim.

Oczywiście jeszcze kwestia dochodzi, co PiS namiesza.

20 godzin temu, ghost2255 napisał:

Zupełnie nie wiem, dlaczego w ogóle rozpatrujesz ewentualność, że w rządzie ktokolwiek odpowiedzialny za przepisy podatkowe posiada jakąkolwiek wiedzę z zakresu ekonomii?

Aż takim optymistą nie jestem - raczej liczyłem na jakąś podstawową racjonalność na poziomie pierwszoklasisty w stylu "przemyślmy skutki".

OK - czuję, że to mnie wcale bardziej nie usprawiedliwia.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.08.2021 o 18:06, Piotrus napisał:

Sugeruje poczytać o skutkach podatkowych wycofania środka trwałego na cele prywatne a następnie jego sprzedaży przed upływem 6 lat.

 

 

 

Rozwiniesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Polarny napisał:

I pełnym VAT-em?

Jak mogłeś odliczać VAT bądź jego część przy zakupie to VAT płacisz już w momencie przekazania na cele prywatne, niezależnie czy później zamierzasz sprzedać czy pójdzie na żyletki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Piotrus napisał:

Jak mogłeś odliczać VAT bądź jego część przy zakupie to VAT płacisz już w momencie przekazania na cele prywatne, niezależnie czy później zamierzasz sprzedać czy pójdzie na żyletki.

Myślałem, że to dopiero ma obowiązywać.

Tak czy owak - jeżeli odliczam połowę VAT-u, to i tak muszę płacić pełny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.07.2021 o 12:46, JacWeg napisał:

Jeśli zostawisz sobie ostatnią ratę równą wartości pojazdu przy sprzedaży ( w twoim przykładzie 70 brutto), to sprzedaż będzie podatkowo neutralna - nie wprowadzasz samochodu do środków trwałych, tylko traktujesz auto jako towar do sprzedaży.

 

 

 

Tak, ale i tak jakby tracisz faktycznie te pieniądze, gdyż gdyby nie zmiana przepisów, to nie byłoby tego 1 podatku...ale do co zasady taki manewr powoduje neutralność podatkową. Jednakże, przy tak wysokim wykupie leasing jest dużo droższy, niż przy wykupie za 1%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, deszczowyRoman napisał:

A co z amortyzacja liniową przez 5 lat?

Pomniejsza dochód ze sprzedaży, tyle że przy leasingu amortyzacja dotyczy jedynie faktury wykupowej, czyli np może to być 1% wartości auta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, JacWeg napisał:

Gdyby po sprzedaży auta płaciło się tylko połowę VATu i 75% dochodowego (czyli tyle ile faktycznie odliczyłeś), to by tak nie bolało.

 

 

Z tego co czytałem to ustawa która jeszcze nie przeszła nie mówi nic o VAT tylko o podatku dochodowym. Więc albo ustawa jest bublem albę coś źle przeczytałem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, KYRTAP napisał:

 

Z tego co czytałem to ustawa która jeszcze nie przeszła nie mówi nic o VAT tylko o podatku dochodowym. Więc albo ustawa jest bublem albę coś źle przeczytałem. 

Poczekamy zobaczymy. Sam bym wyciągnął jedno auto z działalności i wymienił.

 

ps

a jakby sprzedać auto na FV po wartości niezamortyzowanej to podatku by nie było co ? (Ja bez VAT) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Camel napisał:

a jakby sprzedać auto na FV po wartości niezamortyzowanej to podatku by nie było co ? (Ja bez VAT) 

Pamiętam czasy kiedy w urzędach skarbowych były tabelki z wartościami samochodów i jak opłacałeś podatek po zakupie auta, to urzędnik z twojej umowy kupna sprzedaży odczytywał model i rok produkcji, a kwotę transakcji brał ze swojej tabelki i podawał ile masz zapłacić podatku. Jak się nie zgadzałeś z podaną kwotą to mogłeś przyjść z wyceną rzeczoznawcy.

 

Myślisz że nie przypierniczą się do faktury w wysokości 1000 zł za auto które jest warte 50 000 zł?? Znając ich pomysły na pewno powstaną tabelki przeliczeniowe i albo sprzedający zapłaci jakąś dodatkową opłatę albo kupujący od uzyskanej korzyści majątkowej (bo kupił auto warte 50 razy więcej niż zapłacił).

 

Nie wiem czy wiesz, ale od jakiegoś czasu auto po leasingu np 3 letnim jest traktowane po wykupie jako auto nowe i musisz je amortyzować przez 5 lat zamiast przez 3 jak to było wcześniej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, JacWeg napisał:

Pamiętam czasy kiedy w urzędach skarbowych były tabelki z wartościami samochodów i jak opłacałeś podatek po zakupie auta, to urzędnik z twojej umowy kupna sprzedaży odczytywał model i rok produkcji, a kwotę transakcji brał ze swojej tabelki i podawał ile masz zapłacić podatku. Jak się nie zgadzałeś z podaną kwotą to mogłeś przyjść z wyceną rzeczoznawcy.

 

Myślisz że nie przypierniczą się do faktury w wysokości 1000 zł za auto które jest warte 50 000 zł?? Znając ich pomysły na pewno powstaną tabelki przeliczeniowe i albo sprzedający zapłaci jakąś dodatkową opłatę albo kupujący od uzyskanej korzyści majątkowej (bo kupił auto warte 50 razy więcej niż zapłacił).

 

Nie wiem czy wiesz, ale od jakiegoś czasu auto po leasingu np 3 letnim jest traktowane po wykupie jako auto nowe i musisz je amortyzować przez 5 lat zamiast przez 3 jak to było wcześniej.

 

tego to nie wiem "leasing i nowe po 3 latach", ale różnica w cenie sprzedaży to około 15% niżej rynkowej by była :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.