Skocz do zawartości

Klima w domu


kravitz

Rekomendowane odpowiedzi

Chcielibyśmy założyć klimę w domu.

Taką że tak powiem "stacjonarną" a nie taką przenośną.

 

I nie wiem zupełnie na co zwracać uwagę, jak zaproszę jakiegoś Pana Kazia majstra i będzie mi słodził jaki to on nie jest najlepszy i co on nie potrafi.

 

Zauważyłem, że te urządzenia co wiszą na balkonach czy na budynkach prawie zawsze są jednej z trzech firm: Samsung, LG, Mitsubishi

Czy to w ogóle dla mnie istotne jakiej firmy ktoś mi będzie proponował urządzenie? Czy to "jeden pies"?

 

Mam dom zbudowany w/g projektu Archon "Dom w Tymianku 2" i planowałem to coś co dmucha zimnem (nie wiem jak to się nazywa) umocować nad oknem na takim jakby załamaniu schodów.

Jak dla mnie by dmuchało i na dół i na górę jednocześnie.

Czy źle kombinuję?

Zdjęcie poglądowe schodów z neta, nie moje ;)

Na dole jest ten salon, kuchnia której nie widać (po lewej), łazienka pod schodami i pokój obok schodów(nie widać, po prawej).

Nie ma innych zakamarków.

 

projekt-dom-w-tymianku-2-fbefffd153d7192

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Gree. Jak chcesz trzeba dobrać wielkość klimy do pomieszczenia, u mnie na salon z kuchnią otwartą, w sumie ok 30 m2 jest 3,5 kW. W pokojach na poddaszu po 2,5 kW pokoje po ok 14 m2.
No i podstawa to taka instalacja, żeby nie wiało po stałych miejscach przebywania (kanapa, stół)


Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też posiadam Gree i polecam. Jak dobrze rozumiem chcesz zamontować jednostkę wewnętrzną na półpiętrze schodów? Jeśli tak to myślę, że to zły pomysł bo nigdzie nie będziesz miał chłodno. Jedną jednostką wewnętrzną nie opędzisz całego domu.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, kravitz napisał:

ak dla mnie by dmuchało i na dół i na górę jednocześnie.

 

jak dla mnie to źle. Zimne powietrze zawsze leci w dół, ciepłe do góry ;)

Sąsiedzi właśnie zamontowali klimatyzację. Jedna jednostka na górę, druga na dół. Ale nie interesowałem się jaka moc. Wiem że dostali dwie wyceny, tańsze urządzenia Chińskie, albo droższe Japońskie.

Dla mnie to ma jedną zasadniczą wadę. Niecierpię tych pudeł wiszących na elewacji, rurek odprowadzających wodę itd. Dom zaczyna wyglądać jak zaplecze sklepu mięsnego

Edytowane przez maro_t
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam u siebie klimę AUX 5 Kw zamontowaną na klatce schodowej. W góry 4 pokoje a klima dmucha na przedpokój. 
Przy upałach pokoje mocno się nagrzewają od dachówki ( skosy w pokojach). W pokojach klima schłodzi powietrze  spokojnie do 22 stopni. Więcej nie próbowałem bo żona krzyczy że już jest za zimno.

Moje zdanie jest takie że takie ustawienie jednostki wystarcza na schłodzenie całego domu. No chyba że ktoś lubi mieć 16 stopni w domu to może nie wyrobić .

U moich rodziców jest tak samo powieszone i też schładza dom o powierzchni 160 m2. U mnie jest 100 m2.2F6FA8AC-B62D-4A7C-8AEE-BE2E1DB67013.jpeg.8f9111fd11963bb318ca006325810308.jpeg

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, snoopi_lubin napisał:

W pokojach klima schłodzi powietrze  spokojnie do 22 stopni.

 

Chyba o taką opinię mi chodziło ;)

22 stopnie to dla nas już nawet za zimno.

W aucie nie ustawiam klimy na mniej niż 22,5 ;]

 

Bardziej chodzi mi o to, żeby nie było 30 stopni na poddaszu, bo można ocipieć.

 

Miejsce jak widzę podobne do tego które ja sobie wymyśliłem u siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, maro_t napisał:

Dla mnie to ma jedną zasadniczą wadę. Niecierpię tych pudeł wiszących na elewacji, rurek odprowadzających wodę itd. Dom zaczyna wyglądać jak zaplecze sklepu mięsnego

 

To już są kwestie estetyczne z którymi mozna jakoś tam walczyć ;)

 

U mnie ta jednostka zewnętrzna pewnie by wisiała gdzieś w tej wnęce która jest widoczna pomiędzy 1 a 2 sekunda na filmie.

Tam jest tylko okno które jest oknem garażowym.

A ja w tej wnęce jestem chyba tylko jak koszę trawę ;)

W ogóle nie widać tej wnęki z ulicy, choćbyś nie wiem jak się starał zobaczyć ;]

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Chyba o taką opinię mi chodziło
22 stopnie to dla nas już nawet za zimno.
W aucie nie ustawiam klimy na mniej niż 22,5 ;]
 
Bardziej chodzi mi o to, żeby nie było 30 stopni na poddaszu, bo można ocipieć.
 
Miejsce jak widzę podobne do tego które ja sobie wymyśliłem u siebie.
Sęk w tym, że taki montaż wymusi aby klima działała cały czas, a pomieszczenia na górze nigdy nie będą miały takiej temperatury jak korytarz. Jak nie masz PV, to koszty chłodzenia będą duże. I jednostka min 5 kW.
U mnie praca 2 jednostek w pokojach przez ok 3 godz (19.00-22.00) + dorywczo w salonie średnio ok 1 godz dziennie kosztowała za lipiec ok 80-100 kWh.

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Teres napisał:

Zdjęcie zrobiłeś tak, że głowę wykręca przed monitorem.

Planuję u siebie podobny montaż.

Zrobiłem zdjęcie normalnie. Tutaj coś wykręciło się na forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Wojtas_BB napisał:

Sęk w tym, że taki montaż wymusi aby klima działała cały czas, a pomieszczenia na górze nigdy nie będą miały takiej temperatury jak korytarz.

Zgadza się na korytarzu jest zimniej.

Wszystko zależy od upodobań. Mi wystarczy jak w sypialni mam 23 stopnie przy pracującej klimie.

Żona krzyczy że zimno. 
Co do kosztów nigdy nie liczyłem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Wojtas_BB napisał:

Sęk w tym, że taki montaż wymusi aby klima działała cały czas, a pomieszczenia na górze nigdy nie będą miały takiej temperatury jak korytarz. Jak nie masz PV, to koszty chłodzenia będą duże. I jednostka min 5 kW.
U mnie praca 2 jednostek w pokojach przez ok 3 godz (19.00-22.00) + dorywczo w salonie średnio ok 1 godz dziennie kosztowała za lipiec ok 80-100 kWh.

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka
 


Problem jest taki ze mamy czasy jakie mamy.

Na ta chwile potrzebujemy mieć zimno tylko w jednym małym pokoju na poddaszu gdzie mamy urządzone biuro. 8h dziennie.

Jak dzieciaki nie wrócą jednak do szkoły to i u nich w pokojach na poddaszu ma być zimno, 8h dziennie.

 

Dodatkowo nasza sypialnia, która tez jest na poddaszu, ale tam tylko wieczorem i nie za zimno.

 

Na dole potrzebujemy jak ewentualnie w weekend przyjdą goście, ale to okazjonalnie.

 

A jakby się pandemia skończyła to nie potrzebuje klimy, bo jestesmy w domu wieczorami tylko ;]
 

Nie chce zatem „oklimować” kilku pomieszczeń na teraz, a później będzie mi to tylko wisiało i pająki zbierało.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak
sam chciałem powiesic dużą jednostkę 5kW na klatce schodowej na piętrze,
Fachowiec - olaboga nie da rady u dołu bedzie zimno w pokojach gorąco
Suma sumarum mam 2x3,5kW z opcją dołożenia 1x2.5kW w pokojach na poddaszu,
Najczesciej chodzi 1x w biurze (narożny pokój z orientacją wschód zachód południe
spokojnie schładza pokój do 23 (zimniej żona marudzi), a inne pokoje dzięki reku schodzą wtedy na 24-24,5
na dole tez poniżej 24.
Więc mimo fachowców centralna duża klima spokojnie dałaby radę, jednak powiesiłbym ją wyżej - na piętrze, na dół i tak zejdzie a skuteczniej schłodzi piętro. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.