Skocz do zawartości

wykończenie starej bramy - narażonej na bryzgi wody przy mocnych opadach + pilnik


KOZODOJ

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie 1: Jest jakiś sposób, żeby naostrzyć pilniki. Mam kilkadziesiąt w różnych kształtach i wielkości, ale większość z nich zwyczajnie nie nadaje się do użycia. Podejrzewam, że nadają się do wywalenia, ale może jest jakiś jakiś sposób? Potencjalne użycie to czyszczenie załamań i rzeźbień w drewnie (obecnie robię to papierem ściernym nakładanym na różne klocki, ale trochę to niewygodne).

 

Pytanie 2. Oczyszczam dość mocno zniszczoną bramę - w katalogu "zabytków" widnieje jako XIX-wieczna, więc szkoda mi wymieniać (koszty wymiany też nie są bez znaczenia ;) ). Jest tam kilka warstw farb różnego rodzaju (olejnych), szpachla i pokost, albo jakaś warstwa gumopodobna (nie wiem co to, ale przypala się od opalarki, potrafi nawet chlapnąć i oparzyć, gdy za bardzo przypiekę). Drewno jest w różnym stanie - od przyzwoitego, po zsiniałe i spróchniałe.

Po wyczyszczeniu zamierzam nasączyć to kilka razy impregnatem nie tworzącym powłoki (daje zaskakująco dobry efekt i drewno odzyskuje "jędrność", poza oczywiście impregnacją jakimiś tam sztucznymi woskami).

Ale potem nie mam planu.

Albo dam coś co tworzy powłokę i lekko przyciemnia, być może wcześniej bejca w celu ujednolicenia koloru, a następnie na to wosk. Powłoka musi być solidna i wytrzymywać mróz-deszcz, ale nie mam nic przeciwko odnawianiu tej powierzchni woskowej co 1-2 lata, jeśli będzie to tylko nakładanie.

 

Co myślicie? Brama jest naprawdę fajna, swego czasu w miasteczku każdy dom miał swoją indywidualną "bramę" i robiło to piorunujące wrażenie. Obecnie część zniszczona, część zastąpiona przez współczesne wytwory, które może i źle nie wyglądają, ale brak im charakteru. Poza tym prawie wszystkie popękały mocno po 1-2 latach. 8]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1 nic mi nie wiadomo żeby pilniki dawały się naostrzyć. Ale są świetnym materiałem na noże ;) myślę że jakiś nożoróbca z chęcią odkupi.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest prosta ;] Zdejmujesz z zawiasów i wieziesz do piaskowania jest to zarazem najtańsza opcja ;] Droższą opcją jest zamówienie usługi na miejscu.

 

Zdjęcie z firmy która maluje mi drobne fuchy ;]

 

123327446_947408385667194_4338803113003472915_n.jpg.31a2b9ab466d49e4b3161f033687c2d9.jpg

Edytowane przez cumel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, cumel said:

Sprawa jest prosta ;] Zdejmujesz z zawiasów i wieziesz do piaskowania jest to zarazem najtańsza opcja ;] Droższą opcją jest zamówienie usługi na miejscu.

 

Zdjęcie z firmy która maluje mi drobne fuchy ;]

 

123327446_947408385667194_4338803113003472915_n.jpg.31a2b9ab466d49e4b3161f033687c2d9.jpg

Nie chce mi się iść w deszczu, żeby sfotografować jak wygląda wypiaskowane stare drewno - dziury nawet na pół centymetra, poszarpane wzdłuż słojów etc. Prosta droga, żeby zapłacić za piaskowanie, a następnie kupić nowe drzwi. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, GalaktycznyMlotChwaly napisał:

Nie chce mi się iść w deszczu, żeby sfotografować jak wygląda wypiaskowane stare drewno - dziury nawet na pół centymetra, poszarpane wzdłuż słojów etc. Prosta droga, żeby zapłacić za piaskowanie, a następnie kupić nowe drzwi. ;)

To nie tak że się nie da starego drewna wypiaskować ;] Ot partacze robiły i tyle, na szybko grubym piaskiem z dużą siłą. Nie musisz iść wiem jak to może wyglądać :phi:

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dobra, jeśli chodzi o skrobanie to jestem mniej więcej na poziomie 70% (w sumie jakaś doba roboty, więc zaskakująco szybko - i 2 przytrucia się chemią, po pierwszym myślałem że się przekręcę ;) ).

 

Kusi mnie, żeby zrobić ją na taką soczystą ciemną zieleń, choć żona może nie zaakceptować, więc trwają konsultacje społeczne. 

 

No i teraz pytanie. Czym uzyskać kolor? Kolor być musi, bo drewno jest w marnym stanie.

Na razie będę ją impregnował środkami bezbarwnymi. Ale na wierzch co? Jakiś wosk może? "Trwałe" powłoki raczej odpadają, bo męka pojawia się, gdy trzeba je odnowić. :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.