Skocz do zawartości

Jak sie dzis dostarcza auta


Kiwal

Rekomendowane odpowiedzi

Zdjęcie z jednego z placy kolo fabryki Skody w Mlada Boleslav. Tysiące wyprodukowanych, ale niekompletnych aut. Brakuje podzespołów....ab0b964421e080994092ced67fd28a53.jpg186d584539902f0b241c8033eec7da12.jpg

 

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, Kiwal said:

 

Zdjęcie z jednego z placy kolo fabryki Skody w Mlada Boleslav. Tysiące wyprodukowanych, ale niekompletnych aut. Brakuje podzespołów....

 

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

 

Mozna tez tak ;]

https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/aktualnosci/nowy-volkswagen-bez-radia-tak-powodem-brak-polprzewodnikow/4hbgejc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Kiwal napisał:

 

Zdjęcie z jednego z placy kolo fabryki Skody w Mlada Boleslav. Tysiące wyprodukowanych, ale niekompletnych aut. Brakuje podzespołów....ab0b964421e080994092ced67fd28a53.jpg186d584539902f0b241c8033eec7da12.jpg

 

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

W mojej branży mówi się na to "glebujemy" bo czegoś brakuje. Potem są nadgodziny i się kompletuje. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kiwal napisał:

 

Zdjęcie z jednego z placy kolo fabryki Skody w Mlada Boleslav. Tysiące wyprodukowanych, ale niekompletnych aut. Brakuje podzespołów....ab0b964421e080994092ced67fd28a53.jpg186d584539902f0b241c8033eec7da12.jpg

 

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Skąd wiesz że tam czegoś brakuje? 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Zdjęcie z jednego z placy kolo fabryki Skody w Mlada Boleslav. Tysiące wyprodukowanych, ale niekompletnych aut. Brakuje podzespołów....ab0b964421e080994092ced67fd28a53.jpg186d584539902f0b241c8033eec7da12.jpg
 
Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka
 
 
Ja to nawet odebrałem auto bez modułu navi
Mają dołożyć jak dotrą

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

  • Skonfundowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, fosfor napisał:

Jaka będzie data produkcji, jak rok postoi na placu czekając na jakiś podzespół?

VIN już jest nabity, więc modelowo będzie z daty nabicia.

 

Inna sprawa że w systemie producenta będzie mogła być inna data wydania pojazdu zgodna z faktyczną datą dostawy.

 

Zresztą chyba tylko w PL patrzy się na datę produkcji, w injych krajach najważniejsza jest data I rejestracji.

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Piotrus napisał:

VIN już jest nabity, więc modelowo będzie z daty nabicia.

 

Inna sprawa że w systemie producenta będzie mogła być inna data wydania pojazdu zgodna z faktyczną datą dostawy.

 

Zresztą chyba tylko w PL patrzy się na datę produkcji, w injych krajach najważniejsza jest data I rejestracji.

data obiektywnie wynika z VINu,czy jest to baza producenta i może ją ustalić później wpisem w bazie danych?

Nie wiem jak w innych krajach, ale bedzie to mialo np. wpływ na promocje rocznikowe jak 'przeskoczy' kalendarz. No i mając do wyboru auto które stało rok, a które nie stało, wolałbym to jeżdżące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, fosfor napisał:

data obiektywnie wynika z VINu,czy jest to baza producenta i może ją ustalić później wpisem w bazie danych?

W VIN masz zakodowaną literkę która oznacza rok produkcji/rok modelowy (tutaj producenci mają dowolność, te daty nie muszą się wcale pokrywać), także ktokolwiek wrzuci ten vin w najprostszy dekoder otrzyma taki wynik niezależnie od tego kiedy finalnie auto wyjechało z fabryki.

 

10 godzin temu, fosfor napisał:

No i mając do wyboru auto które stało rok, a które nie stało, wolałbym to jeżdżące.

 

Tyle że ten rok jest umowny, jak auto zostanie wyprodukowane w listopadzie 21 i kupisz je w styczniu 22, to zgodnie z tą logiką jest lepsze niż te wyprodukowane w styczniu 21  a odebrane w listopadzie 21. Ale w papierach będzie rok starsze i każdy z miejsca krzyczy cena w dół.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Maciej__ napisał:

Lub tak 😁

https://kiawiarnia.pl/samochod-od-reki-albo-dopiero-na-wiosne-2022/

 

 

Ogólnie może z tego być większy kryzysik za chwilę.

A Kia wiadomo się tu przechwala ale na Sorento znajomy już ponad pół roku czeka i aktualnie czas oczekiwania zmienił się na „nieokreślony” 😁

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Piotrus napisał:

Tyle że ten rok jest umowny, jak auto zostanie wyprodukowane w listopadzie 21 i kupisz je w styczniu 22, to zgodnie z tą logiką jest lepsze niż te wyprodukowane w styczniu 21  a odebrane w listopadzie 21. Ale w papierach będzie rok starsze i każdy z miejsca krzyczy cena w dół.

Tak było do tej pory, ale z tego co wszyscy tu piszą aut nie ma, a chętni na nie już tak.

Może się okazać, że trzeba będzie zapomnieć co to wyprzedaż rocznika.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, mrBEAN napisał:

A Kia wiadomo się tu przechwala ale na Sorento znajomy już ponad pół roku czeka i aktualnie czas oczekiwania zmienił się na „nieokreślony” 😁

8] potrzebuję auto na lipiec, to pewnie trzeba za chwilę zamawiać :bzik:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, fosfor napisał:

Jaka będzie data produkcji, jak rok postoi na placu czekając na jakiś podzespół?

Produkcji jak w VIN.

 

14 godzin temu, Piotrus napisał:

Zresztą chyba tylko w PL patrzy się na datę produkcji, w injych krajach najważniejsza jest data I rejestracji.

To tak jak z moim Mondeo. Nadwozie jest z sierpnia 2012 ale nie ma opcji żeby wtedy był zrobiony na gotowo. Pierwszy właściciel zamówił dużo opcji dodatkowych do wersji Trend (ma więcej bajerów niż niektóre bieda wersje Titanium z polskiego salonu) i trochę go składali o czym świadczą daty produkcji modułów (koniec 2012 i 2013). Nawet instrukcja  obsługi z 2012 dobrana wg VIN nie pasuje, a zgodna jest ta z 2013. Samochód został zarejestrowany 30 kwietnia 2013 i odebrany w maju. Także tu widać jak to jest z naszym przekonaniem, co do daty produkcji samochodu.

Edytowane przez shapyr
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niestety prawda że auta stoją na stockach przyfabrycznych z powodu braku podzespołów, w zasadzie to radioodtwarzaczy. Akurat mam doczynienia z renault, i tam mastery przychodzą bez radia i je dopiero doposażamy w Sony, jvc, Pioneer, etc. 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio gdzieś czytałem, że KIA na zaistniałej sytuacji znacznie zwiększyła udziały w rynku bo ma dużo samochodów dostępnych od ręki. To by się pokrywało bo znajomi pokupowali KIA i Hultaje ze stocku lokalnego dilera i nie narzekali na wybór.

Problemy są tylko z nowym Sorento bo na nie trzeba oficjalnie czekać 10 miesięcy.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.08.2021 o 14:54, Kiwal napisał:

 

Zdjęcie z jednego z placy kolo fabryki Skody w Mlada Boleslav. Tysiące wyprodukowanych, ale niekompletnych aut. Brakuje podzespołów....ab0b964421e080994092ced67fd28a53.jpg186d584539902f0b241c8033eec7da12.jpg

 

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

 

 

 


Tak, produkujmy co się da w Chinach.

EU wystarczy know how ;]

  • Lubię to 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Filipfm napisał:

 

Produkujac w Chinach, oni juz sie zatroszczą o transfer know-how 😄 


Dzisiaj jakiś artykuł mi wpadł na wp.pl właśnie w tym temacie.

Pidibno Korea i Japonia nadal dostarcza większość aut, bo robią wlasną elektronikę, a nie outsourcing.

 

Brawo UE

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zamówiłem auto z terminem minimum 4 miesiące z zaznaczeniem ze może być dłużej  (indywidualna konfiguracja), a przyjechało po 1 i 1/2 miesiąca i wszyscy oczy ze zdumienia u dealera przecierali sprawdzając czy nie trefny jakiś ;]  
Mogłeś się wstrzelić w gotowe auto albo już produkowane z którego ktoś się wycofał.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, gilbert3 napisał:
W dniu 15.08.2021 o 21:30, Chorzyn napisał:
Ja zamówiłem auto z terminem minimum 4 miesiące z zaznaczeniem ze może być dłużej  (indywidualna konfiguracja), a przyjechało po 1 i 1/2 miesiąca i wszyscy oczy ze zdumienia u dealera przecierali sprawdzając czy nie trefny jakiś ;]  

Mogłeś się wstrzelić w gotowe auto albo już produkowane z którego ktoś się wycofał.

 

Raczej plan produkcji jest modyfikowany pod kątem dostępności komponentów. Znajomy kupił niedawno Audi S6 i też czekał 2x krócej niż pierwotny termin. Konfiguracja na tyle dziwna że nie ma szans na to że ktoś zrezygnował. Wywalił wszystkich możliwych asystentów jazdy ale np założył sobie audio BangOlufsen za 30 koła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Filipfm napisał:

 

Produkujac w Chinach, oni juz sie zatroszczą o transfer know-how 😄 

 

To jest całkowicie śmieszna sytuacja.

EU się chwali że ogranicza emisję CO2 i gani Chiny, że są głównym producentem tego gazu.

Tylko, że produkcja dla EU została przeniesiona właśnie do Chin i przez to jeszcze więcej CO2 jest produkowane, bo jakoś trzeba te dobra później przetransportować.

 

To jest tak chore, że nadaje się na dobrą książkę....komedię.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, kravitz napisał:

 

To jest całkowicie śmieszna sytuacja.

EU się chwali że ogranicza emisję CO2 i gani Chiny, że są głównym producentem tego gazu.

Tylko, że produkcja dla EU została przeniesiona właśnie do Chin i przez to jeszcze więcej CO2 jest produkowane, bo jakoś trzeba te dobra później przetransportować.

 

To jest tak chore, że nadaje się na dobrą książkę....komedię.

 

Tak samo jak pchanie sie w elektromobilnosc, bo ekologicznie, podczas gdy produkcja ogniw jest bardzo enegochłonna i zostawia solidny ślad węglowy, sam samochód jest eko pod warunkiem zasilania ze źródeł odnawialnych - co w większości krajów się nie dzieje a dodatkowo w OZE jest wliczana biomasa, czyli w skrócie palimy lasy. I na koniec, nie ma sensownych sposobów na recykling ogniw z aut elektrycznych a pierwsze generacje już osiągają śmierć techniczną i trzeba je wymieniać, żeby zachować użyteczność aut. 

 

Ostatnio na linkedin widziałem ktoś wrzucił wyliczenia, że uwzględniając źródła energii w PL i sprawność elektrowni, to auta elektryczne trują bardziej niż spalinowe. (licząć emisję z samej eksploatacji)

 

 

Troche jak z elektrowniami wiatrowymi. Niby super fajnie, eko, ale jak się zużyją to je siejemy, z nadzieją, że wyrosną nowe 😄 

 

z%C5%82omowanie-turbin-wiatrowych.jpg

 

 

Edytowane przez Filipfm
  • Lubię to 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Filipfm napisał:

Ostatnio na linkedin widziałem ktoś wrzucił wyliczenia, że uwzględniając źródła energii w PL i sprawność elektrowni, to auta elektryczne trują bardziej niż spalinowe. 

 

W Polsce to jest akurat prawda, ale zapominasz o jednym.

Zobacz jak wyglądają parkingi pod centrami handlowymi.

Te parkingi są miarodajne, bo każdy parkuje mniej więcej w tym samym miejscu i w tej sam sposób.

Zalane olejem miejsca.

 

Z elektryka nic nie kapie.

Nie kapie też kropelka czy dwie na stacji benzynowej.

Nie ma problemu z utylizacją oleju.

 

A paliw i olejów idą miliony litrów w glebę ze spalinówek.

 

Do elektryka nie musisz dodawać żadnego dodatku z mocznikiem (adblue) aby spaliny nie zawierały tlenków azotu (te są szkodliwe już bezpośrednio dla ludzi a nie dla "ekologów")

 

Jest jeszcze pośrednia wartość dodana z elektryków. 

Nie piszę że to zaleta, bo to jest oczywista wada tych sprzetów, ale jesli chodzi o środowisko to jest duża zaleta.

Ludzie jeżdżą wolniej, bo zasięg jest do dupy ;)

A przez to zużycie energii jest dużo mniejsze i nawet jak ta produkowana jest z węgla, to klient który jeździł 140km/h, teraz jedzie 100...za autokarem ;]

 

Dodam jeszcze redukcję może nieco mniejszego problemu. Zużycie tarcz i klocków.

My tym pyłem z klocków przeciez oddychamy.

W Elektryku hamulca prawie nie używasz.

 

To serio się dodaje, chociaż jak ktoś jest przeciwny, to wymyśli milion powodów "dlaczego nie".

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, kravitz napisał:

 

W Polsce to jest akurat prawda, ale zapominasz o jednym.

Zobacz jak wyglądają parkingi pod centrami handlowymi.

Te parkingi są miarodajne, bo każdy parkuje mniej więcej w tym samym miejscu i w tej sam sposób.

Zalane olejem miejsca.

 

Z elektryka nic nie kapie.

Nie kapie też kropelka czy dwie na stacji benzynowej.

Nie ma problemu z utylizacją oleju.

 

A paliw i olejów idą miliony litrów w glebę ze spalinówek.

 

Do elektryka nie musisz dodawać żadnego dodatku z mocznikiem (adblue) aby spaliny nie zawierały tlenków azotu (te są szkodliwe już bezpośrednio dla ludzi a nie dla "ekologów")

 

Jest jeszcze pośrednia wartość dodana z elektryków. 

Nie piszę że to zaleta, bo to jest oczywista wada tych sprzetów, ale jesli chodzi o środowisko to jest duża zaleta.

Ludzie jeżdżą wolniej, bo zasięg jest do dupy ;)

A przez to zużycie energii jest dużo mniejsze i nawet jak ta produkowana jest z węgla, to klient który jeździł 140km/h, teraz jedzie 100...za autokarem ;]

 

Dodam jeszcze redukcję może nieco mniejszego problemu. Zużycie tarcz i klocków.

My tym pyłem z klocków przeciez oddychamy.

W Elektryku hamulca prawie nie używasz.

 

To serio się dodaje, chociaż jak ktoś jest przeciwny, to wymyśli milion powodów "dlaczego nie".

 

Z plusów tez to, ze emisja nie jest w miastach. 

Jak ze wszystkim - plusy dodatnie i plusy ujemne jak to mawiają 😄 

Jakbym miał opcję zrobienia sobie chargera w garażu podziemym to kto wie, czy nie kupilibysmy elektryka dla  :piekna: zostawiając spalinówkę dla mnie i na dłuższe wyjazdy. Chociaz na codzień bym tez ogarnal elektrykiem - mam lekko ponad 30km do biura, a troche spanie jak otworza tunel pod Ursynowem. Wiec przy dobrych wiatrach nawet PHEV by mogl ogarnąć temat 😄 przynajmniej w jedna strone na prądzie, bo w biurze bym go mógł podładować, w przeciwienstwie do garażu w bloku, bo niestety klimat jest kiepski - inwetycja w garażu wymaga zgody wszystkich (czyli ponad 100 osób) a po tym jak po drugiej stronie ulicy spalił sie blok od elektrycznej hulajnogi, ludzie mają problem z bezpieczeństwem elektryków. 

Edytowane przez Filipfm
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Filipfm napisał:

 inwetycja w garażu wymaga zgody wszystkich (czyli ponad 100 osób) a po tym jak po drugiej stronie ulicy spalił sie blok od elektrycznej hulajnogi, ludzie mają problem z bezpieczeństwem elektryków.

 

No w takiej sytuacji to raczej pozamiatane.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, kravitz napisał:


Dzisiaj jakiś artykuł mi wpadł na wp.pl właśnie w tym temacie.

Pidibno Korea i Japonia nadal dostarcza większość aut, bo robią wlasną elektronikę, a nie outsourcing.

 

Brawo UE

Toyota zamawiana tydzień temu ma być ponoć końcem września ... zobaczymy ;)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 hours ago, Oscar_ said:

Toyota zamawiana tydzień temu ma być ponoć końcem września ... zobaczymy ;)

 

Toyota nie ma problemu - od zawsze mieli trochę bardziej życiowe podejście do JIT. Dlatego konfigurator Toyoty zawsze był poważnie okrojony. 

 

Problem może być z transportem statkiem. Statki stoją przed portami i czekają w kolejce do rozładunku. Nie ma czym "wozić" towaru, a ceny na kontenerowcach w tej chwili to jakiś kosmos... 

Edytowane przez grogi
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.08.2021 o 14:54, Kiwal napisał:

 

Zdjęcie z jednego z placy kolo fabryki Skody w Mlada Boleslav. Tysiące wyprodukowanych, ale niekompletnych aut. Brakuje podzespołów....

 

 

 

To tylko Skoda, robia przysluge swiatu ze stoja na placyku, a nie zalewaja drog publicznych tymi kapeluszowozami :phi: 

 

A tak swoja droga, czyzbysmy musieli wrocic do aut bez mega rozwinietych systemow multimedialnych? Ciekawe, w sumie wiekszosc ustawien auta odbywa sie wlasnie przez radio .. 

Edytowane przez czacha
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, czacha napisał:

A tak swoja droga, czyzbysmy musieli wrocic do aut bez mega rozwinietych systemow multimedialnych? Ciekawe, w sumie wiekszosc ustawien auta odbywa sie wlasnie przez radio .. 

 

Eee pewnie nie.

Z drugiej strony w moim Golfie V to w radiu mogę sobie co najwyżej stacje pozmieniać a wciąż bardzo lubię nim jeździć.

I to czego na prawdę mi brakuje to BT i AndroidAuto. Cała reszta jest dla mnie zbędna.

 

No ale mój wóz to auto dla ludu, w tych bardziej Premium bez stacji multimedialnej ani rusz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, kenickie napisał:

 

Końcem września, powiadasz... a którego roku? ;)

 

Nie wiem , pożyjemy zobaczymy ;)

Generalnie żona jeździ na razie poprzednią , przyjdzie nowa to się przesiądzie . Takie info dostała osoba z firmy zamawiająca a co będzie to się okaże ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.08.2021 o 12:57, mPh napisał:

Ostatnio gdzieś czytałem, że KIA na zaistniałej sytuacji znacznie zwiększyła udziały w rynku bo ma dużo samochodów dostępnych od ręki. To by się pokrywało bo znajomi pokupowali KIA i Hultaje ze stocku lokalnego dilera i nie narzekali na wybór.

Problemy są tylko z nowym Sorento bo na nie trzeba oficjalnie czekać 10 miesięcy.

Mnie się nie udało. Auto zamówione w czerwcu,  mialo być wyprodukowane i właśnie odebrane. Okazało się, że jeszcze nawet nie jest wyprodukowane i odbiór będzie chyba w październiku. 
jako, że nie byłem 100% pewny, czy chcę to auto to odmówiłem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.