Skocz do zawartości

Odprowadzenie wody z rynny


bielaPL

Rekomendowane odpowiedzi

Mam dom i na razie z rynien idą metrowe rury na trawie żeby woda trochę dalej odpływała. W miarę się to sprawdza ale jest tymczasowe i brzydkie. Nie chce robić jakiś rozsączników czy wielkich zbiorników na wodę. Plan jest taki że do rynny na dole przyłącze okapnik a potem rurą bez dziur w wykopanym rowie wyprowadzę wodę ze 4-6m od domu i zakończę do studzienką kanalizacyjną coś w tym typie https://allegro.pl/oferta/studzienka-komp-bezokapowy-system-galeco-125-70x80-11005258464 . Woda powinna lecieć do studzienki i robić sobie w tym miejscu kałużę. 

Dodatkowo w przyszłości przy rynnach pojawią się estetyczne zbiorniki na deszczówkę, które trochę ilość wody w kałuży zmniejszą.

 

image.png.a81db47fca3f818261d2270608fe6d4c.png

 

Może być takie rozwiązanie? Ktoś coś podpowie z jakimi problemami może się to wiązać?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, bielaPL napisał:

Może być takie rozwiązanie? Ktoś coś podpowie z jakimi problemami może się to wiązać?

 Dlaczego nie zwykły dren + ewentualnie jama chłonna ?

Wszystko zależy od warunków gruntowych, u siebie mam piach i starcza spokojnie rura kilku metrowa przy dużym dachu. Tam gdzie jest glina warto dać studzienkę czy jamę chłonną pod ziemią. Jamę robiłem tak, że kopałem większą dziurę na końcu rury, dałem więcej podsypki z kamyków a następnie dren (na końcu) zwijałem w kilka pierścieni i układałem na kamykach. Na to znów kamyki, geowłóknina i ziemia. Jak dasz zbyt płytko to trawa będzie większa rosła w tych miejscach :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce już jakoś rozkopywać działki za bardzo. Ziemia jest taka dosyć gliniasta, ale w te miejsca co teraz rury odprowadzają wodę nie robią się jakieś mega kałuże także plan jest taki żeby kałuże były gdzieś po bokach bez wpływu na resztę. Takie trochę może amatorskie ale proste rozwiązanie i powinno spełnić swoją rolę, czyli odprowadzić dalej wodę od domu. Akceptujecie? ;] 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam rurami pod ziemią odprowadzenie z rynien do zbiorników na deszczówkę.

Dwa zbiorniki po 4 kręgi w dół. Nigdy nie przelało się.

Do rynien dajesz osadniki - trzeba odseparować syf z dachu, by nei zatkało rur.

np. https://allegro.pl/oferta/osadnik-rynny-czyszczak-rynnowy-studzienka-rewizja-6855211329

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mati1.6dohc napisał:

przypomnij sobie jakie instalacje możesz mieć pod trawą - podlewanie, 230V ?

 

co do samego drenażu nie wypowiem się. A jak woda w reszcie ogrodu ? Nie stoi w trawie po ulewie ? 

 

instalacji nie ma za wiele, ze 3 kable idą, wiem co i jak . Woda szybko w trawę wsiąka jak na dany typ gleby ;] 

2 godziny temu, rwIcIk napisał:

Mam rurami pod ziemią odprowadzenie z rynien do zbiorników na deszczówkę.

Dwa zbiorniki po 4 kręgi w dół. Nigdy nie przelało się.

Do rynien dajesz osadniki - trzeba odseparować syf z dachu, by nei zatkało rur.

np. https://allegro.pl/oferta/osadnik-rynny-czyszczak-rynnowy-studzienka-rewizja-6855211329

tak osadnik będzie :oki: z kręgami to właśnie chodzi mi o to żeby nie gmerać juz za bardzo na działce i po bożemu to dobrze żeby tam pod studnią też było więcej piachu

zbudujmydom.pl

 

te moje rozwiązanie dosyć mi pasuje, bo woda przy standardowych deszczach wsiąknie w miarę szybko, nie muszę kopać nie wiadomo jakich dziur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, luccass napisał:

Mam podobnie. Działa :ok:

no w końcu ktoś co ma coś takiego ;] 

A może kojarzysz jakie studzienki zastosowałeś na końcu wylotu wody? Najchętniej to chciałbym żeby to była mała krateczka ale jakoś nie mogę na necie namierzyć czegoś ciekawego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no w końcu ktoś co ma coś takiego ;] 
A może kojarzysz jakie studzienki zastosowałeś na końcu wylotu wody? Najchętniej to chciałbym żeby to była mała krateczka ale jakoś nie mogę na necie namierzyć czegoś ciekawego.
Takie tradycyjne... Nie pamiętam rozmiaru niestety, ale nic wymyślnego. Dwie chyba takie weszły.

tapatalked

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
3 godziny temu, nikt-znany napisał:

Ja zrobiłem odprowadzania do studzienek 1.5m fi 425 z rur karbowanych (jak te jeszcze były po 150zl z pokrywą i dostawa).

Działa, najtańsza opcja jaka była.

Super opcja! Wielkie dzięki :piwko:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.08.2021 o 09:42, bielaPL napisał:

Mam dom i na razie z rynien idą metrowe rury na trawie żeby woda trochę dalej odpływała. W miarę się to sprawdza ale jest tymczasowe i brzydkie. Nie chce robić jakiś rozsączników czy wielkich zbiorników na wodę. Plan jest taki że do rynny na dole przyłącze okapnik a potem rurą bez dziur w wykopanym rowie wyprowadzę wodę ze 4-6m od domu i zakończę do studzienką kanalizacyjną coś w tym typie https://allegro.pl/oferta/studzienka-komp-bezokapowy-system-galeco-125-70x80-11005258464 . Woda powinna lecieć do studzienki i robić sobie w tym miejscu kałużę. 

Dodatkowo w przyszłości przy rynnach pojawią się estetyczne zbiorniki na deszczówkę, które trochę ilość wody w kałuży zmniejszą.

 

image.png.a81db47fca3f818261d2270608fe6d4c.png

 

Może być takie rozwiązanie? Ktoś coś podpowie z jakimi problemami może się to wiązać?

 

U mnie podobne rozwiązanie sprawdza się od prawie 12 lat.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.