Skocz do zawartości

Budynek gospodarczy na granicy


ANalfabeta

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Jest działka budowlana, gdzie w granicy jest ściana stodoły sąsiada. Chcę postawić budynek gospodarczy/wiatę na dwa auta.

Są jakieś szanse żeby przytulić się do tej stodoły zgodnie z przepisami ? Średnio mi pasuje odsuwać się 3m. Okien na tej ścianie nie planuje.

 

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, ANalfabeta napisał:

Hej,

Jest działka budowlana, gdzie w granicy jest ściana stodoły sąsiada. Chcę postawić budynek gospodarczy/wiatę na dwa auta.

Są jakieś szanse żeby przytulić się do tej stodoły zgodnie z przepisami ? Średnio mi pasuje odsuwać się 3m. Okien na tej ścianie nie planuje.

Postudiuj prawo budowlane, warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i PPOŻ, bo w przypadku drewnianego obiektu i z tymi 3 metrami można się zdziwić.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, ANalfabeta napisał:

Tak wygląda stodoła do której chciałbym się przykleić. Oczywiście że zgodą samego sąsiada.
 

Poczytaj, co można przykleić. By nie wyskoczyć z niewłaściwym zgłoszeniem 👍😁 

Możesz też zadzwonić do Wydziału architektury i podpytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, ANalfabeta napisał:

 

Hej,

 

Jest działka budowlana, gdzie w granicy jest ściana stodoły sąsiada. Chcę postawić budynek gospodarczy/wiatę na dwa auta.

Są jakieś szanse żeby przytulić się do tej stodoły zgodnie z przepisami ? Średnio mi pasuje odsuwać się 3m. Okien na tej ścianie nie planuje.

 

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Ja mam podobną sytuację, kupiłem działkę z szopo-wiata postawioną przy granicy. Z drugiej strony ploty jest las. Babka która mi papiery do budowy ogarniała twierdzi, że jedyna droga to odstępstwo WT w ministerstwie. Brzmi groźnie ale to std procedura do ogarnięcia.

Jak stoi budynek to chyba kiedyś był taki przepis, że można dokleić po swojej stronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, ANalfabeta napisał:

 

Hej,

 

Jest działka budowlana, gdzie w granicy jest ściana stodoły sąsiada. Chcę postawić budynek gospodarczy/wiatę na dwa auta.

Są jakieś szanse żeby przytulić się do tej stodoły zgodnie z przepisami ? Średnio mi pasuje odsuwać się 3m. Okien na tej ścianie nie planuje.

 

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

a może jakieś ofiacjalne pismo do wydziału architektury czy coś? Będziesz miał czarno na białym jakby co 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zet napisał:

szukasz pozwolenia na forum, a takowego nikt tu nie wyda - ja napiszę to co chcesz usłyszeć - jak sąsiad się zgadza, to buduj na własne ryzyko. Na 99% nikt sie do tego nie przyczepi. 

Sąsiad tak sobie klatkę schodową dobudował do budynku wiele lat temu. Ostatnio chciał podłączyć gaz więc złożył papiery o budowę przyłącza. Wyszło, że tam gdzie ma iść rura stoi ściana nie uwzględniona w mapach i postawiona nielegalnie. Urząd zawiadomił PINB, który po wizji ma wymierzyć karę (10k-100k) plus co dalej mają zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szukasz pozwolenia na forum, a takowego nikt tu nie wyda - ja napiszę to co chcesz usłyszeć - jak sąsiad się zgadza, to buduj na własne ryzyko. Na 99% nikt sie do tego nie przyczepi. 
Przesadzasz. Widuje się dużo takich konstrukcji więc pytam, bo znając moje szczęście będę w tym 1%, a wolę tego uniknąć.

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, sherif napisał:

Sąsiad tak sobie klatkę schodową dobudował do budynku wiele lat temu. Ostatnio chciał podłączyć gaz więc złożył papiery o budowę przyłącza. Wyszło, że tam gdzie ma iść rura stoi ściana nie uwzględniona w mapach i postawiona nielegalnie. Urząd zawiadomił PINB, który po wizji ma wymierzyć karę (10k-100k) plus co dalej mają zrobić.

 

Urząd nie buduje przyłączy, tylko firmy w uzgodnieniu z właścicielem, wiec nie wiem jak on to zrobił że sam na siebie doniósł 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, zet napisał:

 

Urząd nie buduje przyłączy, tylko firmy w uzgodnieniu z właścicielem, wiec nie wiem jak on to zrobił że sam na siebie doniósł 

Przyłącze w obrębie swojej działki buduje inwestor. Też inwestor załatwia wszelkie formalnosci w urzędzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, sherif napisał:

Sąsiad tak sobie klatkę schodową dobudował do budynku wiele lat temu. Ostatnio chciał podłączyć gaz więc złożył papiery o budowę przyłącza. Wyszło, że tam gdzie ma iść rura stoi ściana nie uwzględniona w mapach i postawiona nielegalnie. Urząd zawiadomił PINB, który po wizji ma wymierzyć karę (10k-100k) plus co dalej mają zrobić.

 

ja kilkanaście lat temu zbudowałem z tatą wiatę na samochód, bez żadnego zgłoszenia, przyklejoną z jednej strony do domu, a z drugiej do granicy działki z drogą gminną. Jak kilka lat potem przyszli z gazowni, że będą przebudowywać gazociąg i przyłącza do domów, to mieli już naszą wiatę na swoich mapkach ;]

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, maro_t napisał:

 

ja kilkanaście lat temu zbudowałem z tatą wiatę na samochód, bez żadnego zgłoszenia, przyklejoną z jednej strony do domu, a z drugiej do granicy działki z drogą gminną. Jak kilka lat potem przyszli z gazowni, że będą przebudowywać gazociąg i przyłącza do domów, to mieli już naszą wiatę na swoich mapkach ;]

Samo się to nie aktualizuje, musiał jakiś geodeta np przy okazji pomiaru innej inwestycji jak przyłącze nanieść to na mapę.

Moja wiata przez pewnie 20-30lat sama się nie naniosła a po wizycie geodety jeszcze rok "nanosili" 8-). Całe szczeście, że tego typu konstrukcje wg mojej gminy są zwolnione z podatku, więc nie ma się do czego przyczepić.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, ANalfabeta napisał:

Przesadzasz. Widuje się dużo takich konstrukcji więc pytam, bo znając moje szczęście będę w tym 1%, a wolę tego uniknąć.

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka
 

Dobra.

Nie chcę Ci namieszać w głowie, dlatego napisałem wcześniej byś rozkminił temat od strony prawa.

Po 1 budynek gospodarczy, a wiata to duża różnica i musisz się zdecydować.

W zależności od tego co finalnie i gdzie chcesz postawić zależy procedura, czy potrzebne jest pozwolenie, zgłoszenie, a może bez niczego.

 

Po 2 w maju składałem zgłoszenia na drewniane budynki rekreacji indywidualnej i gospodarczy. 

Żeby móc legalnie pobudować jeden z nich w odległości 3m od granicy przy której nic nie jest pobudowane i drugi 3m od murowanego budynku w granicy działki (oczywiście bez okien) musiałem w zgłoszeniu podać, że pokryję drewno środkiem nierozprzestrzeniającym ognia, a dach będzie niepalny czyli blacha.

Inaczej trzeba spadać 8m od granicy czy budynku nie na swojej działce (choć już taki 1 stuletni mam bliżej niż 2m).

Z przepisów budowlanych wynika, że możesz przystawić budynek do budynku, ale ponoć z PPOŻ nie może to być budynek z materiałów palnych.

Nie chciało mi się już weryfikować tego co mówili w Starostwie, bo osiągnąłem co chciałem dopisując ten środek niepalny.

 

Dlatego jeszcze raz radzę dobrze rozeznać temat, bo czasem bezpośredni sąsiad nie doniesie, a ten kilka domów dalej.

 

 

Edytowane przez ZUBERTO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, zet napisał:

Urząd nie buduje przyłączy, tylko firmy w uzgodnieniu z właścicielem, wiec nie wiem jak on to zrobił że sam na siebie doniósł 

Mógł mieć trochę pecha i dociekliwy urząd.

Gazownik sporządził projekt zagospodarowania terenu na mapie na której prawdopodobnie ta dobudowana klatka została naniesiona przez geodetę.

Może rura w projekcie przechodzi przez nielegalną ścianę, a nawet jakiś zawór odcinający został na niej zaprojektowany.

Coś się komuś nie zgadzało i sprawdził, że ewidencja budynków rozjechała sie z rzeczywistością, a może ktoś pamiętał jak to zostało pobudowane i podzielił się wiedzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, maro_t napisał:

 

ja kilkanaście lat temu zbudowałem z tatą wiatę na samochód, bez żadnego zgłoszenia, przyklejoną z jednej strony do domu, a z drugiej do granicy działki z drogą gminną. Jak kilka lat potem przyszli z gazowni, że będą przebudowywać gazociąg i przyłącza do domów, to mieli już naszą wiatę na swoich mapkach ;]

Wiata :ok:

Budynek gospodarczy, garaż powinno się zgłosić.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.