Skocz do zawartości

Zaczyna się. Limitowane prądu dla EV


ppmarian

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, ppmarian napisał:

https://elektrowoz.pl/ladowarki/uk-przesadzone-domowe-i-pracowe-punkty-ladowania-beda-wylaczac-sie-w-godzinach-8-11-i-16-22/

Małymi kroczkami, ale takie sa fakty. Sieć tego nie dźwignie więc...

...wprowadza limity.

 

To już koniec elektromobilności! :czacha:

 

 

;] 

  • Lubię to 1
  • Haha 5
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czemus sie dziwicie? pojazdy, ktorych jest duuuzo, zuzywaja duza ilosc energii. Bardzo dużą. Ktos wymyslil ze nie bedziemy jej brac z paliw płynnych, bo są be. Fajnie, wiec teraz bedzie musiala byc wyprodukowana i wpuszczona w siec energetyczna. Czyli trzeba bedzie:

- wiecej energii wyprodukowac

- wiecej energii przeslac

- wytworzyc wiecej akumulatorow by ja w owych autach magazynowac

 

zastanawiam sie czy jest na swiecie tyle surowcow by zaspokoic powyzsze punkty

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, ppmarian napisał:

Koniec na pewno nie, ale bardziej sprawdza się to co EVsceptycy głosili a nie słuchali/negowali EVentuzjaści.

 

Ale gdzie to miało miejsce? Bo tu rozmawialiśmy parę razy na ten temat i jakoś nie kojarzę by to wyglądało jak piszesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ppmarian napisał:

 

https://elektrowoz.pl/ladowarki/uk-przesadzone-domowe-i-pracowe-punkty-ladowania-beda-wylaczac-sie-w-godzinach-8-11-i-16-22/

 

 

Małymi kroczkami, ale takie sa fakty. Sieć tego nie dźwignie więc...

 

...wprowadza limity.

 

 

 

Tapatalk

 

 

 

I na ch## im to było... 😁 To było do przewidzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, alastair napisał:

czemus sie dziwicie? pojazdy, ktorych jest duuuzo, zuzywaja duza ilosc energii. Bardzo dużą. Ktos wymyslil ze nie bedziemy jej brac z paliw płynnych, bo są be. Fajnie, wiec teraz bedzie musiala byc wyprodukowana i wpuszczona w siec energetyczna. Czyli trzeba bedzie:

- wiecej energii wyprodukowac

- wiecej energii przeslac

- wytworzyc wiecej akumulatorow by ja w owych autach magazynowac

 

zastanawiam sie czy jest na swiecie tyle surowcow by zaspokoic powyzsze punkty

Energia atomowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, alastair napisał:

czemus sie dziwicie? pojazdy, ktorych jest duuuzo, zuzywaja duza ilosc energii. Bardzo dużą. Ktos wymyslil ze nie bedziemy jej brac z paliw płynnych, bo są be. Fajnie, wiec teraz bedzie musiala byc wyprodukowana i wpuszczona w siec energetyczna. Czyli trzeba bedzie:

- wiecej energii wyprodukowac

- wiecej energii przeslac

- wytworzyc wiecej akumulatorow by ja w owych autach magazynowac

 

zastanawiam sie czy jest na swiecie tyle surowcow by zaspokoic powyzsze punkty

a było tak fajnie kiedyś

Marzenia podróżnicze, czyli plany (jeszcze) bez terminu realizacji

  • Lubię to 2
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że to się zdarzy w Polsce za kilka lat (przecież u nas energetyka to skansen), ale że w UK i to już dziś, to spore zaskoczenie.

IMO elektromobilności to nie zahamuje, ale tym bardziej pokazuje, że szybki rozwój technologii ogniw paliwowych jest potrzebny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Manx napisał:

Myślałem, że to się zdarzy w Polsce za kilka lat (przecież u nas energetyka to skansen), ale że w UK i to już dziś, to spore zaskoczenie.

IMO elektromobilności to nie zahamuje, ale tym bardziej pokazuje, że szybki rozwój technologii ogniw paliwowych jest potrzebny.

 

Nie zahamuje ale będzie pięknie drogo. Zakup elektryków to już jest droga zabawa, miało być w zamian tańsze jeżdżenie a na ładowarkach potrafi okazywać się drożej niż autem spalinowym, teraz jeśli dojdzie np. prime-time ładowania w domu to może się okazać, że tanio będzie tylko między 3:30 a 4:12 w nocy a jeśli chcesz ładować i jeździć wtedy kiedy chcesz to portfel zaboli. 

Właściciele elektryków cieszyli się, że dalsze podróże to teraz przygoda bo trzeba planować, kombinować i uwzględniać przerwy na obiad w środku nocy. Teraz ta przygoda przenosi się pod strzechy.

:lol:

 

 

  • Lubię to 3
  • Kocham 1
  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ppmarian napisał:

 

https://elektrowoz.pl/ladowarki/uk-przesadzone-domowe-i-pracowe-punkty-ladowania-beda-wylaczac-sie-w-godzinach-8-11-i-16-22/

 

 

Małymi kroczkami, ale takie sa fakty. Sieć tego nie dźwignie więc...

 

...wprowadza limity.

 

 

 

Tapatalk

 

 

 

 

I to wszystko z powodu zaledwie 300 000 samochodów elektrycznych. A tymczasem wszystkich aut osobowych na drogach mają 32 miliony. Jeden procent elektryków już kładzie sieć na łopatki. To dobrze wróży.

;]

 

  • Lubię to 3
  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Dark_Knight napisał:

 

I to wszystko z powodu zaledwie 300 000 samochodów elektrycznych. A tymczasem wszystkich aut osobowych na drogach mają 32 miliony. Jeden procent elektryków już kładzie sieć na łopatki. To dobrze wróży.

;]

 

Ja tam myślę, że te unijne plany 2035 mogą jeszcze wiele razy ulec zmianie, tym bardziej, że im będzie bliżej tych dat tym więcej będzie wychodzić bolączek tych ambicji bo wątpię, że cała UE infrastrukturą + producenci ofertą zdążą wszystko zgrać na tip-top.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minutes ago, wlad said:

Spokojnie-od 2025 roku nowe domy w UK maja byc ogrzewane tylko pradem.Mysle ze to znacznie polepszy sytuacje elektrykow:oki:

Na razie w UK często latem mieli "hosepipe ban" i nie podlali ogródka czy nie umyli samochodu teraz będą mieli "electricity cable ban" i np. w zimie nie naładujesz auta  :hehe: Słuszną drogą kraj Borisa idzie :phi:

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, ppmarian napisał:

 

https://elektrowoz.pl/ladowarki/uk-przesadzone-domowe-i-pracowe-punkty-ladowania-beda-wylaczac-sie-w-godzinach-8-11-i-16-22/

 

 

Małymi kroczkami, ale takie sa fakty. Sieć tego nie dźwignie więc...

 

...wprowadza limity.

 

 

 

Tapatalk

 

 

 

Mobilność dla wybranych. A jak nie stać, to siedź w jaskini...

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, wlad napisał:

Spokojnie-od 2025 roku nowe domy w UK maja byc ogrzewane tylko pradem.Mysle ze to znacznie polepszy sytuacje elektrykow:oki:

Wiadomo już w jakich godzinach to ogrzewanie będzie można włączyć?

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 hours ago, alastair said:

 

zastanawiam sie czy jest na swiecie tyle surowcow by zaspokoic powyzsze punkty

 

Na samej Ziemi? Nie.

 

Natomiast ilość energii, która dociera do Ziemi ze Słońca wystarczy na pokrycie zapotrzebowania ludzkości na energię. I to kilka tysięcy razy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, grogi napisał:

 

Wręcz przeciwnie: Auta elektryczne to jedyne auta, które mają przyszłość.

Przyszłość? Tylko dzięki unijnym urzędnikom. Auta elektryczne już raz przegrały że spalinowymi, teraz przegrają po raz drugi. Zamiast bawić się w utopię możnaby wspierać rozwój hybryd. 

  • Lubię to 1
  • Kocham 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Manx napisał:

Myślałem, że to się zdarzy w Polsce za kilka lat (przecież u nas energetyka to skansen), ale że w UK i to już dziś, to spore zaskoczenie.

IMO elektromobilności to nie zahamuje, ale tym bardziej pokazuje, że szybki rozwój technologii ogniw paliwowych jest potrzebny.


Nie chce grać znawcy energetyki w UK, ale moim zdaniem to moze być u nich problem z prądem na poziomie lokalnym a nie krajowym.

 

Te ich starsze miasteczka do tej pory nie miały dużego zapotrzebowania na prąd.

Nie było dużej developerki w okolicach, wiec lokalne trafo mogą zwyczajnie nie wytrzymywać obciążenia kilkoma dodatkowymi samochodami na prąd.

Temat znany np na mojej wiosce pod Wawą, a wystąpił jak się zaczęły budować kolejne domki jednorodzinne.

Powstalo jednak kilka sporych osiedli szeregowców i stacje trafo zmienili.

 

To podobny problem jak ze światłowodami swego czasu.

U nas był skansen na początku lat 90tych w porównaniu do Europy.

Ale z racji tego ze przespaliśmy pewien etap technologiczny, to jak już ruszyło to z nową technologią to nagle u nas było szybciej niż na zachodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, ppmarian napisał:

 

https://elektrowoz.pl/ladowarki/uk-przesadzone-domowe-i-pracowe-punkty-ladowania-beda-wylaczac-sie-w-godzinach-8-11-i-16-22/

 

 

Małymi kroczkami, ale takie sa fakty. Sieć tego nie dźwignie więc...

 

...wprowadza limity.

 

 

 

Tapatalk

 

 

 

Tylko diesel, to już koniec EV!

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem wątek. Jeden artykuł i od razu tyle świeżości w negatywnych opiniach. 

Podoba mi się :palacz:

 

Zastanawia mnie tylko, kto ładuje swoje EV w godzinach szczytu?

Z drugiej strony żeby zrobić 100 km trzeba ładować z tydzień w warunkach domowych, więc faktycznie takie odłączanie może być upierdliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, aviator napisał:

Auta elektryczne już raz przegrały że spalinowymi, teraz przegrają po raz drugi.

Ale zawsze się może zdarzyć przełom w konstruowaniu akumulatorów...

A taka nowa technologia może zostać opracowana nawet jutro....lub za 1314 lat ;)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, delco napisał:

Ale zawsze się może zdarzyć przełom w konstruowaniu akumulatorów...

A taka nowa technologia może zostać opracowana nawet jutro....lub za 1314 lat ;)

Ale to nie jest problem akumulatorów... To jest problem skąd i jak ten prąd do akumulatorów dostarczyć.

Chyba, że do każdego elektryka trzeba będzie kupić z 15kW paneli foto i bufor ze 100kWh.

 

Krawiec

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, krawiec napisał:

Ale to nie jest problem akumulatorów... To jest problem skąd i jak ten prąd do akumulatorów dostarczyć.

Chyba, że do każdego elektryka trzeba będzie kupić z 15kW paneli foto i bufor ze 100kWh.

 

Krawiec

 

Tak i nie. Gdyby istniał sposób efektywnego magazynowania energii wymagajacy dla porównywalnej ilości np 10ź mniejszej masy i 10x mniejszej objetości to  mozna by po pierwsze buforowac produkcje i zapotrzebowanie w perspektywie np rocznej ;) a po drugie  zasięg akumulatów elektryków mógłby wynosic kilka tys kilometrów - co czyni problek "kiedy ładować" w sumie mało istotnym... 

Ale oczywiści poprawienie "sprawności " sposobu magazynowania enargii o 10 czy 15 % nie rozwiacuje problemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, delco napisał:

Tak i nie. Gdyby istniał sposób efektywnego magazynowania energii wymagajacy dla porównywalnej ilości np 10ź mniejszej masy i 10x mniejszej objetości to  mozna by po pierwsze buforowac produkcje i zapotrzebowanie w perspektywie np rocznej ;) a po drugie  zasięg akumulatów elektryków mógłby wynosic kilka tys kilometrów - co czyni problek "kiedy ładować" w sumie mało istotnym... 

Ale oczywiści poprawienie "sprawności " sposobu magazynowania enargii o 10 czy 15 % nie rozwiacuje problemu

no na razie jest z tym słabo ale jak to mówią potrzeba matką wynalazku, jest nacisk z góry to producenci się starają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Dark_Knight napisał:

np. prime-time ładowania w domu to może się okazać, że tanio będzie tylko między 3:30 a 4:12 w nocy a jeśli chcesz ładować i jeździć wtedy kiedy chcesz to portfel zaboli. 

 

Przypomina mi się dyskusja o wprowadzaniu AMI i smartgrida, że będzie komunikacja do odbiorców o tańszych slotach ... żeby odpalić np pralkę w nocy ;l:lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, HelixSv napisał:

 

Szkoda, tak fajnie żarło i zdechło. 

 

W sumie to prąd jest w ogóle bez sensu, tysiące lat go nie było i ludzie żyli.

I na co to?

Po co?

Generalnie ja się bardzo cieszę, jakie jest nastawienie narodu do EV, oby tak dalej i jak najmniej tych aut na ulicy :oki:.

Jeszcze, żeby tylko ludzie te całe PHEVy przestali kupować ... blokują tylko ładowarki 8-). Na szczęście skoro już wyrokowany jest upadek elektromobilności to i pewnie PHEVów będzie mniej.

  • Lubię to 1
  • Kocham 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, sherif said:

Generalnie ja się bardzo cieszę, jakie jest nastawienie narodu do EV, oby tak dalej i jak najmniej tych aut na ulicy :oki:.

Jeszcze, żeby tylko ludzie te całe PHEVy przestali kupować ... blokują tylko ładowarki 8-). Na szczęście skoro już wyrokowany jest upadek elektromobilności to i pewnie PHEVów będzie mniej.

 

Phevów będzie mniej ku uciesze obu frakcji. Np Mercedes już ogłosił, że aktualna generacja phev to pierwsza i ostatnia. Krótki epizod w historii motoryzacji. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sherif napisał:

Generalnie ja się bardzo cieszę, jakie jest nastawienie narodu do EV

Ten naród, to po pierwsze w dużej części nie ma odpowiedniego nastawienia w kieszeni, bo zwyczajnie za mało zarabia żeby myśleć o EV. Po drugie zdecydowana większość mieszkańców miast , dla których powinien być dedykowany EV nie ma odpowiednio "nastawionych" warunków do ładowania samochodów, ani w miejscu zamieszkania (zamieszkiwanie w blokach) ani w w miejscu pracy. O ładowaniu w nocy, to już w ogóle można zapomnieć, a wciągu dnia jest wiele innych rzeczy ważniejszych do wykonania, jak jeżdżenie do ładowarek i stanie tam godzinę lub dwie, np. co drugi dzień. Jedyne, co na tą chwilę może skłaniać do EV to SPPN, ale w konfrontacji z możliwościami ładowania pomysł jest na tą chwilę do odrzucenia.

Tak wygląda sytuacja w miejscu mojego zamieszkania (środek mapki):

obraz.png.a032fab6ec30dd7e6ea18c169f0c7baf.png

 

A tak w miejscu pracy (środek mapki):

obraz.png.f9c3dcda56b08ef203a7fba89d874082.png

 

Widzę jednak, że drwiny z ludzi, którzy nie mają możliwości wzięcia samochodu w leasing, nie mieszkają w domku albo nie wysypują im się pieniądze z kieszeni mają się dobrze. Programy dopłat nie są kierowane do ludzi mniej zasobnych, tylko do tych, co mają kasy na tyle dużo, że tak naprawdę pomoc jest im nie potrzebna ale PR jest.

Porady typu: można założyć panele albo zmienić taryfę są w takich przypadkach nic nie warte.

 

Takie jest nastawienie naszego narodu do EV. I dlatego nadal wolą diesla lub lpg.

 

Edytowane przez shapyr
  • Lubię to 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minutes ago, shapyr said:

Ten naród, to po pierwsze w dużej części nie ma odpowiedniego nastawienia w kieszeni, bo zwyczajnie za mało zarabia żeby myśleć o EV. Po drugie zdecydowana większość mieszkańców miast , dla których powinien być dedykowany EV nie ma odpowiednio "nastawionych" warunków do ładowania samochodów, ani w miejscu zamieszkania (zamieszkiwanie w blokach) ani w w miejscu pracy. O ładowaniu w nocy, to już w ogóle można zapomnieć, a wciągu dnia jest wiele innych rzeczy ważniejszych do wykonania, jak jeżdżenie do ładowarek i stanie tam godzinę lub dwie, np. co drugi dzień. Jedyne, co na tą chwilę może skłaniać do EV to SPPN, ale w konfrontacji z możliwościami ładowania pomysł jest na tą chwilę do odrzucenia.

Tak wygląda sytuacja w miejscu mojego zamieszkania (środek mapki):

obraz.png.a032fab6ec30dd7e6ea18c169f0c7baf.png

 

A tak w miejscu pracy (środek mapki):

obraz.png.f9c3dcda56b08ef203a7fba89d874082.png

 

Widzę jednak, że drwiny z ludzi, którzy nie mają możliwości wzięcia samochodu w leasing, nie mieszkają w domku albo nie wysypują im się pieniądze z kieszeni mają się dobrze. Programy dopłat nie są kierowane do ludzi mniej zasobnych, tylko do tych, co mają kasy na tyle dużo, że tak naprawdę pomoc jest im nie potrzebna ale PR jest.

Porady typu: można założyć panele albo zmienić taryfę są w takich przypadkach nic nie warte.

 

Takie jest nastawienie naszego narodu do EV. I dlatego nadal wolą diesla lub lpg.

 

 

Drwiny nie mają znaczenia. 

Wątek jest o tym, że nawet brytyjska sieć energetyczna nie wyrabia, więc elektryki nie mają sensu NIGDZIE, bo zwyczajnie prądu zabraknie.

A jak jakimś cudem nie zabraknie, to w takiej Polsce prąd jest brudny. A jak już będzie czystszy, to jest mało ładowarek. A jak będzie dużo ładowarek, to prąd w nich droższy od benzyny. A jak będzie tańszy, to elektryki są za drogie. A jak elektryki będą tańsze, to produkcja baterii jest szkodliwa. A jak będzie mniej szkodliwa, to zużyte baterie będą zalegać na hałdach. A jak nie będą, to w końcu co drugi EV się sam zapali. 

 

Choćby nie wiem, jak naciągać, EV nie mają najmniejszego sensu i tyle. 

 

  • Lubię to 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, sherif napisał:

Generalnie ja się bardzo cieszę, jakie jest nastawienie narodu do EV, oby tak dalej i jak najmniej tych aut na ulicy :oki:.

Jeszcze, żeby tylko ludzie te całe PHEVy przestali kupować ... blokują tylko ładowarki 8-). Na szczęście skoro już wyrokowany jest upadek elektromobilności to i pewnie PHEVów będzie mniej.


Przeciez Niemcy nie maja dwudziestoletnich phev i ev na placu u Turka.

A Niemcy to mądry naród. Trzeba brać z nich przykład.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, shapyr napisał:

Porady typu: można założyć panele

ja niby mogę załozyć - ale odsłonięty dach mam od północy a od południa i zachodu mam drzewa wyższe od dachu - nie będę wycinał 80 letnich drzew po to by być "ekologiczny"

Mam za to piekny dach na działce - ale koncepcja żeby załozyć panele na działce o z pradu korzystać 30 km dalej w domu ( ta sama firma enegetyczna) przerasta możliwości  urzednika/przypisów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, shapyr napisał:

Ten naród, to po pierwsze w dużej części nie ma odpowiedniego nastawienia w kieszeni, bo zwyczajnie za mało zarabia żeby myśleć o EV. Po drugie zdecydowana większość mieszkańców miast , dla których powinien być dedykowany EV nie ma odpowiednio "nastawionych" warunków do ładowania samochodów, ani w miejscu zamieszkania (zamieszkiwanie w blokach) ani w w miejscu pracy. O ładowaniu w nocy, to już w ogóle można zapomnieć, a wciągu dnia jest wiele innych rzeczy ważniejszych do wykonania, jak jeżdżenie do ładowarek i stanie tam godzinę lub dwie, np. co drugi dzień. Jedyne, co na tą chwilę może skłaniać do EV to SPPN, ale w konfrontacji z możliwościami ładowania pomysł jest na tą chwilę do odrzucenia.

Tak wygląda sytuacja w miejscu mojego zamieszkania (środek mapki):

 

 

A tak w miejscu pracy (środek mapki):

 

 

Widzę jednak, że drwiny z ludzi, którzy nie mają możliwości wzięcia samochodu w leasing, nie mieszkają w domku albo nie wysypują im się pieniądze z kieszeni mają się dobrze. Programy dopłat nie są kierowane do ludzi mniej zasobnych, tylko do tych, co mają kasy na tyle dużo, że tak naprawdę pomoc jest im nie potrzebna ale PR jest.

Porady typu: można założyć panele albo zmienić taryfę są w takich przypadkach nic nie warte.

 

Takie jest nastawienie naszego narodu do EV. I dlatego nadal wolą diesla lub lpg.

 

 

Dokładnie. Ja na jazdy do roboty pewnie musiałbym się ładować co 3-4 dni, przy deklarowanym zasięgu miejskich EV na poziomie 200+ km.

No ale już na weekendowe wypady nie chciałbym jednak planować wyjazdu jako przygody i ładować sie po drodze - ergo przydałby się drugi pojazd na paliwa tradycyjne. 

Więc oprócz kwestii finansowej (dwa auta, dwa ubezpieczenia itp), dochodzi logistyka gdzie to trzymać.

Pomijam kwestie ładowania - zgoda na chargery w garażach podziemnych wspólnot to mrzonka - przy wymaganej zgodzie wszystkich współwłaścicieli, zawsze się znajdzie taki co będzie na nie. U mnie dodatkowo dochodzi psychoza po pożarze w sąsiedztwie - przy zwykłych kontaktach, które czasem wykorzystujemy do odkurzenia auta czy podładowania akumulatora wiszą kartki, żeby nie ładować urządzeń typu rowery czy hulajnogi. 

 

Niedaleko miejsca zamieszkania mam jedną stację pod centrum handlowym :) ale mając doświadczenia z wyjazdów do UK, gdzie nigdy mi się nie udało wstrzelić w wolny charger, zeby naładować rentala PHEV to taki system jest umiarkowanie wygodny w codziennym użytkowaniu. Więc na razie thanks, but no, thanks. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze dodam, że w obecnych warunkach pojedyńcze stanowisko na stacji paliw jest w stanie wypuścić na drogę jedno auto z zasięgiem średnio 600km co pięć minut, czyli w ciągu godziny daje to 12 aut z łącznym zasięgiem 7200km...

 

Teraz popatrzymy na elektryki. Nawet licząc 400km daje nam to 18 aut do naładowania w godzinę. Nawet mając ładowarki 150kW pozwalające na naładowanie auta w 30 minut potrzeba wtedy dziewięciu stanowisk. A to tylko odpowiednik jednego dystrybutora...

 

Co więcej, dziewięć stanowisk po 150kW każda daje nam 2,7MWh, czyli roczne zużycie prądu przez dom jednorodzinny. W ciągu zaledwie 1 godziny...

 

Przeciętny dom ma moc przyłączeniową pomiędzy 16-25kW. Taka stacja ładowania potrzebuje 1,35MW, czyli jakieś 50-80 domów. W rzeczywistości tych domów jest obsługiwanych znacznie więcej...

 

Dobrze byłoby kable zasilające układać pod drogami, nie będzie trzeba wtedy w zimę odśnieżać takiej drogi, bo będzie podgrzewana... ;]

 

 

  • Lubię to 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, K3 napisał:

Ja jeszcze dodam, że w obecnych warunkach pojedyńcze stanowisko na stacji paliw jest w stanie wypuścić na drogę jedno auto z zasięgiem średnio 600km co pięć minut, czyli w ciągu godziny daje to 12 aut z łącznym zasięgiem 7200km...

 

Teraz popatrzymy na elektryki. Nawet licząc 400km daje nam to 18 aut do naładowania w godzinę. Nawet mając ładowarki 150kW pozwalające na naładowanie auta w 30 minut potrzeba wtedy dziewięciu stanowisk. A to tylko odpowiednik jednego dystrybutora...

 

Co więcej, dziewięć stanowisk po 150kW każda daje nam 2,7MWh, czyli roczne zużycie prądu przez dom jednorodzinny. W ciągu zaledwie 1 godziny...

 

Przeciętny dom ma moc przyłączeniową pomiędzy 16-25kW. Taka stacja ładowania potrzebuje 1,35MW, czyli jakieś 50-80 domów. W rzeczywistości tych domów jest obsługiwanych znacznie więcej...

 

Dobrze byłoby kable zasilające układać pod drogami, nie będzie trzeba wtedy w zimę odśnieżać takiej drogi, bo będzie podgrzewana... ;]

 

 

 

Nic dodać nic ująć... tylko to wszystko do wyznawców EV nie dociera, przysłowiowo chowają "głowe w piasek" jeśli pojawią się rzeczowe argumenty, wtedy się pojawia montuj PV, czy inny licznik z taryfą nocną.

W PL będziemy zamykać elektrownie węglowe, atom... za 20 lat o ile w ogóle, na PV daleko nie zajedziemy. Delikatne szacunki to +50% większe zapotrzebowanie na energie  w skali kraju jeśli EV miałoby się rozpowszechnić


Tak, też mi się jazda EV bardzo podoba, nawet rozważam... ale na chwilę obecną jak tylko chwile pomyśleć to ślepa uliczka.
 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minutes ago, TomekD000 said:

 

Nic dodać nic ująć... tylko to wszystko do wyznawców EV nie dociera, przysłowiowo chowają "głowe w piasek" jeśli pojawią się rzeczowe argumenty, wtedy się pojawia montuj PV, czy inny licznik z taryfą nocną.

W PL będziemy zamykać elektrownie węglowe, atom... za 20 lat o ile w ogóle, na PV daleko nie zajedziemy. Delikatne szacunki to +50% większe zapotrzebowanie na energie  w skali kraju jeśli EV miałoby się rozpowszechnić


Tak, też mi się jazda EV bardzo podoba, nawet rozważam... ale na chwilę obecną jak tylko chwile pomyśleć to ślepa uliczka.
 

 

Na szczescie na chwile obecna nie ma obowiazku jazdy EV i jeszcze dlugo nie bedzie :ok:

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.