Skocz do zawartości

Leasing po nowemu


kravitz

Rekomendowane odpowiedzi

W związku z "nowym ładem" mam pytanie odnośnie leasingów.

Właściwie to wymyśliłem 4 warianty. Pierwszy moim zdaniem niepotrzebny, ale kto wie.

 

1. Umowa leasingowa zawarta kilka lat temu. Samochód spłacony w roku 2021 w kwietniu, wykupionego auta nie wpisujemy w środki trwałe jdg, odczekane 6 miesięcy, sprzedaż w grudniu 2021. Czy przy wejściu potencjalnych nowych przepisów od 1 stycznia 2021, płacimy podatek dochodowy (VAT?) od sprzedaży auta którego już nie mamy?

 

2. Umowa leasingowa zawarta kilka lat temu. Samochód spłacony w roku 2021 w październiku, wykupionego auta nie wpisujemy w środki trwałe jdg, odczekane 6 miesięcy, sprzedaż w maju 2022. Czy przy wejściu potencjalnych nowych przepisów od 1 stycznia 2021, płacimy podatek dochodowy (VAT?) od sprzedaży auta które de facto kupiliśmy prywatnie jeszcze w 2021, ale okres 6 miesięcy upłynął dopiero w 2022?

 

3. Umowa leasingowa zawarta w 2021 roku. Samochód spłacony będzie dopiero za 3-5 lat, wykupionego auta nie będziemy wpisywali w środki trwałe jdg, odczekamy 6 miesięcy, sprzedaż kiedyś tam. Czy przy wejściu potencjalnych nowych przepisów od 1 stycznia 2021, płacimy podatek dochodowy (VAT?) od sprzedaży auta na które mieliśmy umowę leasingową zawartą w trakcie obowiązywania starych przepisów?

 

4. Umowa leasingowa zawarta w 2022 roku. Jak bardzo nam się nie opłaca taki wariant?

Jakaś szansa niepłacenia podatku od sprzedaży takiego auta, jeśli potrzymamy je powiedzmy 5 lat? Cokolwiek?

Jesli płacimy podatek dochodowy (i VAT), to od jakiej wartości? Szacowanej na czas sprzedaży? Czy na czas wykupu z leasingu? A może jakiś inny wariant?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minutes ago, kravitz said:

W związku z "nowym ładem" mam pytanie odnośnie leasingów.

Właściwie to wymyśliłem 4 warianty. Pierwszy moim zdaniem niepotrzebny, ale kto wie.

 

1. Umowa leasingowa zawarta kilka lat temu. Samochód spłacony w roku 2021 w kwietniu, wykupionego auta nie wpisujemy w środki trwałe jdg, odczekane 6 miesięcy, sprzedaż w grudniu 2021. Czy przy wejściu potencjalnych nowych przepisów od 1 stycznia 2021, płacimy podatek dochodowy (VAT?) od sprzedaży auta którego już nie mamy?

 

2. Umowa leasingowa zawarta kilka lat temu. Samochód spłacony w roku 2021 w październiku, wykupionego auta nie wpisujemy w środki trwałe jdg, odczekane 6 miesięcy, sprzedaż w maju 2022. Czy przy wejściu potencjalnych nowych przepisów od 1 stycznia 2021, płacimy podatek dochodowy (VAT?) od sprzedaży auta które de facto kupiliśmy prywatnie jeszcze w 2021, ale okres 6 miesięcy upłynął dopiero w 2022?

 

3. Umowa leasingowa zawarta w 2021 roku. Samochód spłacony będzie dopiero za 3-5 lat, wykupionego auta nie będziemy wpisywali w środki trwałe jdg, odczekamy 6 miesięcy, sprzedaż kiedyś tam. Czy przy wejściu potencjalnych nowych przepisów od 1 stycznia 2021, płacimy podatek dochodowy (VAT?) od sprzedaży auta na które mieliśmy umowę leasingową zawartą w trakcie obowiązywania starych przepisów?

 

4. Umowa leasingowa zawarta w 2022 roku. Jak bardzo nam się nie opłaca taki wariant?

Jakaś szansa niepłacenia podatku od sprzedaży takiego auta, jeśli potrzymamy je powiedzmy 5 lat? Cokolwiek?

Jesli płacimy podatek dochodowy (i VAT), to od jakiej wartości? Szacowanej na czas sprzedaży? Czy na czas wykupu z leasingu? A może jakiś inny wariant?

 

Ja nie wiem czy oni sami to juz wiedza ;] 

Ale wg mnie jesli wykup na osobe prywatna nastapi przed wejsciem przepisow to podatku nie bedzie...

Data zawarcia umowy leasingowej nie ma znaczenia.

1. NIE

2. NIE

3. TAK

Ad 4, chyba trzeba odczekac 6 lat, zeby sprzedac bez podatku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Maciej__ napisał:

 

Ja nie wiem czy oni sami to juz wiedza ;] 

Ale wg mnie jesli wykup na osobe prywatna nastapi przed wejsciem przepisow to podatku nie bedzie...

Data zawarcia umowy leasingowej nie ma znaczenia.

1. NIE

2. NIE

3. TAK

Ad 4, chyba trzeba odczekac 6 lat, zeby sprzedac bez podatku.


Czyli to ad 4 jest również Ad 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, goden napisał:

Przy darowiźnie trzeba usunąć środek trwały z firmy - po cenie rynkowej i od tego zapłacić vat.

 


Zakladamy ze ŚT nigdy nie było.

Auto wykupione z leasingu i nie wprowadzamy na listę ŚT

 

Tak to się robi teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, goden napisał:

No ale od 2022 ma się to zmienić właśnie żeby takiej furtki nie było.

a ten przepis że jak ŚT wycofujesz na siebie i trzymasz 6 lat i dopiero sprzedajesz, to aktualny będzie ;] ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę że dziś to jet pytanie bez odpowiedzi. W tym kraju od zawsze było tak, że o ostatecznej formie przepisów podatkowych dowiadujesz się na 5 minut przed ich wejściem w życie. 

4. 6 lat już jest teraz (wiem bo żony 15-letnie auto durny księgowy wpisał jej do ŚT, wycofaliśmy je z 2 lata temu i taki zonk, że trzebaby się z Państwem podzielić)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wprowadzeniu tego co jest w projekcie tradycyjny leasing przestanie się opłacać podatkowo. Nie mogę teraz sie doszukać ktoś już to policzył i zdecydowanie bardziej podatkowo opłacił się najem pojazdu z wysokim wykupem (auto oddajemy nie wykupujemy z najmu)

 

Ja jeszcze liczę że ktoś pójdzie po rozum do głowy i to zmieni bo rynek motoryzacyjny dostanie mocno po dupie (tak wiem trzeba czymś jeździć)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, RABIN napisał:

Po wprowadzeniu tego co jest w projekcie tradycyjny leasing przestanie się opłacać podatkowo. Nie mogę teraz sie doszukać ktoś już to policzył i zdecydowanie bardziej podatkowo opłacił się najem pojazdu z wysokim wykupem (auto oddajemy nie wykupujemy z najmu)

 

Ja jeszcze liczę że ktoś pójdzie po rozum do głowy i to zmieni bo rynek motoryzacyjny dostanie mocno po dupie (tak wiem trzeba czymś jeździć)

aaa to dlatego teraz 3 latki takie drogie są ;] 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minutes ago, bielaPL said:

aaa to dlatego teraz 3 latki takie drogie są ;] 

O ile jeszcze są.... ale liczba używanych w ogłoszeniach też spada systematycznie. Nawet w używkach u dealerów widać podobno przetrzebienie - niektóre z poszukiwanych kombinacji model-wersja są niedostępne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minutes ago, RABIN said:

Ja na swoje musiał bym czekać do lutego wiec nie miałem wyjscia i brałem co było a że chciałem fabryczny hak to wybór znikomy.

 

Toyota która nie maiła problemów z częściami do produkcji teraz już dołączyła do reszty i wydłuża terminy produkcji.

 

Jak sie zaczynal Covid to byly tutaj glosy, ze auta beda za pol darmo ;]

Wychodzi na to, ze za chwile beda ale o polowe drozsze :hehe:

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, RABIN napisał:

. Nie mogę teraz sie doszukać ktoś już to policzył i zdecydowanie bardziej podatkowo opłacił się najem pojazdu z wysokim wykupem (auto oddajemy nie wykupujemy z najmu)

Różnica wychodzi tylko gdy odliczasz 50% vat, jak ktoś odliczał 100% to wyjdzie na to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, bielaPL napisał:

a to nie wiem, dacie i kia były dostępne od ręki to co mnie interesowało... nie dotknął mnie problem braku aut

Piszesz w czasie przeszłym.

W teraźniejszości już tak różowo nie jest. Uwierz, że nawet 3 miesiące temu było lepiej, niż teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, RABIN napisał:

Nie do końca tak jest bo drugą ulgę miałeś przy sprzedaży auta bez podatku po 6 miesiacach teraz tej furtki nie bedzie.

Ale ja nie porównuje jak było/będzie tylko mówię o przyszłości na podstawie informacji które do tej pory zostały ujawnione. Jeśli po nowemu odliczasz 100% vat to klasyczny leasing wyjdzie tak samo, bądź taniej bo zazwyczaj koszt takiego finansowania był niższy niż wynajmu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Piotrus napisał:

Ale ja nie porównuje jak było/będzie tylko mówię o przyszłości na podstawie informacji które do tej pory zostały ujawnione. Jeśli po nowemu odliczasz 100% vat to klasyczny leasing wyjdzie tak samo, bądź taniej bo zazwyczaj koszt takiego finansowania był niższy niż wynajmu.

A co z wykupem pojazdu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, RABIN napisał:

A co z wykupem pojazdu ?

A co ma być bo nie bardzo rozumiem pytania ?

 

Po nowemu masz dwie opcje :

 

1) bierzesz w wynajem, płacisz mniej więcej za utratę wartości pojazdu (i to stanowi Twój koszt)plus marżę firmy wynajmującej, kończysz kontrakt i po temacie

2) bierzesz w leasing, spłacasz 100% wartości pojazdu plus marżę firmy leasingującej (a dokładnie to wrzucasz w koszty pełne raty plus amortyzujesz fakturę wykupową przez 5lat bo auto jest traktowane jako nowe), przy sprzedaży masz zysk ale wcześniej miałeś koszt więc wychodzi Ci na jedno w porównaniu z wynajmem.

 

Jedynie będą w plecy Ci co odliczali z leasingu połowę VAT bo przy sprzedaży będzie stawka 23%.

 

Oczywiście będzie gorzej niż teraz ale głównie dla tych co bazowali na wykupie prywatnym, dla większych firm świat się nie zawali.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Piotrus napisał:

A co ma być bo nie bardzo rozumiem pytania ?

 

Po nowemu masz dwie opcje :

 

1) bierzesz w wynajem, płacisz mniej więcej za utratę wartości pojazdu (i to stanowi Twój koszt)plus marżę firmy wynajmującej, kończysz kontrakt i po temacie

2) bierzesz w leasing, spłacasz 100% wartości pojazdu plus marżę firmy leasingującej (a dokładnie to wrzucasz w koszty pełne raty plus amortyzujesz fakturę wykupową przez 5lat bo auto jest traktowane jako nowe), przy sprzedaży masz zysk ale wcześniej miałeś koszt więc wychodzi Ci na jedno w porównaniu z wynajmem.

 

Jedynie będą w plecy Ci co odliczali z leasingu połowę VAT bo przy sprzedaży będzie stawka 23%.

 

Oczywiście będzie gorzej niż teraz ale głównie dla tych co bazowali na wykupie prywatnym, dla większych firm świat się nie zawali.

 

Teraz biore w leasin spłacam raty mam wykup 1% po 6 miesiącach sprzedaje bez podatku pit oraz vat.

Po nowemu biore w leasing spłacam raty wykup 1% po 6 latach sprzedaje bezp podatku pit oraz vat.

 

Widzisz różnicę ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe

Też się zastanawiam nad wcześniejszym wykupem. Może ktoś ćwiczył taki schemat.

 

Leasing pierwotnie na 35mcy z wykupem 1%.

 

24miesiace miną w październiku 2021. Chętnie bym wykupił auto w 25 lub 26 miesiącu i dalej użytkował prywatnie. 

Vw bank pewnie coś pobierze za skrocenie umowy ale myślę że wciąż warto mi bedzie taką operację zrobić bo rok mam dobry, a przyszły zapowiada się kulawo.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Mars_wrc napisał:

 

Dwa 3letnie z 2019 i jeden 5tetni z 2018. Na styk ale uda się wykupić. 


Pytam się o długość leasingow, bo coś mi się kołacze po głowie ze tego typu leasing nie jest leasingiem jeśli jest krótszy niż 35 miesięcy.

US moze się przypieprzyć ze to był jakiś kredyt a nie leasing i auto powinno być w ST.

Pewny nie jestem tego wcale ;)

 

Vw bank czy inny bank oczywiście moze dopuszczać skrócenie czasu, ale ich mogą dotyczyć inne przepisy niż Ciebie jako „kupującego”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minutes ago, kravitz said:


Pytam się o długość leasingow, bo coś mi się kołacze po głowie ze tego typu leasing nie jest leasingiem jeśli jest krótszy niż 35 miesięcy.

US moze się przypieprzyć ze to był jakiś kredyt a nie leasing i auto powinno być w ST.

Pewny nie jestem tego wcale ;)

 

Vw bank czy inny bank oczywiście moze dopuszczać skrócenie czasu, ale ich mogą dotyczyć inne przepisy niż Ciebie jako „kupującego”

 

 

Cos mieszasz, po 24 miesiacach mozesz wykupic za to co zostalo do splaty.

Wczesniej tez, ale za wartosc z faktury ;]

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Maciej__ napisał:

 

 

Cos mieszasz, po 24 miesiacach mozesz wykupic za to co zostalo do splaty.

Wczesniej tez, ale za wartosc z faktury ;]

 

 


Hmm teoretycznie faktycznie to 24 miesiące, bo chyba taki leasing nie moze być krótszy niż 40% okresu amortyzacji, a ta dla nowych aut to chyba 5 lat.

 

Pamiec mnie zawodzi, byłbym pewny ze to było kiedyś 35mies dla leasingu operacyjnego.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, RABIN napisał:

Przy wykupie po 24m-ce a przed końcem leasingu kwoty wykupu nie ksiegujecie w KUP ? i nie wpisujecie do EŚT ?


No właśnie trochę lipa, bo to moze być nawet 1/6 wartości auta.

 

Trzeba by policzyć czy moze w takim wypadku jednak wpisać do est i amortyzować.

Nie liczyłem tego w excelu. Komuś moze by się chciało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kravitz napisał:


No właśnie trochę lipa, bo to moze być nawet 1/6 wartości auta.

 

Trzeba by policzyć czy moze w takim wypadku jednak wpisać do est i amortyzować.

Nie liczyłem tego w excelu. Komuś moze by się chciało?

Spłacając jednorazowo pozostały  kapitał leasingodawca wystawi jedna fv wykupową ( kapitał plus wykup) by uciec tym autem z firmy nie ksiegujemy tej fv i po 6 miesiacach mozemy sie pojazdu pozbyć bez podatków ( sprzedaz , darowizna itp) w najgorszych przypadkach mamy raty za 11 miesiecy nie ujete w KUP słabe to jest podatkowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, RABIN napisał:

 

Teraz biore w leasin spłacam raty mam wykup 1% po 6 miesiącach sprzedaje bez podatku pit oraz vat.

Po nowemu biore w leasing spłacam raty wykup 1% po 6 latach sprzedaje bezp podatku pit oraz vat.

 

Widzisz różnicę ??

Tak, przecież już pisałem że nie porównuje jak było/będzie tylko odnoszę się do nowych przepisów i róznic wynajem/leasing.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 hours ago, JacWeg said:

Wg. mnie jedynym wyjściem na zapłatę niższych podatków w Nowym Ładzie będzie sprzedaż auta na fakturę z zaniżoną wartością.

Np. auto z "uszkodzonym silnikiem" za 50% wartości.

 

To jeszcze trzeba znalezc glupiego, ktory kupi na zanizona fakture ;]

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Maciej__ napisał:

 

To jeszcze trzeba znalezc glupiego, ktory kupi na zanizona fakture ;]

znajdziesz, opuszczasz z ceny np 2tys jak Ci się zgodzą na niższą wartość... dużo ludzi na to pójdzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, bielaPL said:

znajdziesz, opuszczasz z ceny np 2tys jak Ci się zgodzą na niższą wartość... dużo ludzi na to pójdzie

 

Przy starych sztruclach moze i tak, ale juz przy 3-4 latkach po leasingu, gdzie czesto jest kredyt/leasing to bez szans.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Maciej__ napisał:

 

Przy starych sztruclach moze i tak, ale juz przy 3-4 latkach po leasingu, gdzie czesto jest kredyt/leasing to bez szans.

zależy jakie auto, jeszcze B czy C to fizyczni kupią, z wypasioną D czy SUV rzeczywiście będzie gorzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.