Skocz do zawartości

Leasing po nowemu


kravitz

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, bielaPL napisał:

zależy jakie auto, jeszcze B czy C to fizyczni kupią, z wypasioną D czy SUV rzeczywiście będzie gorzej


Moim zdaniem będzie odwrotnie

Na używane clio dla dziecka kredyt, a na droższe luksusowe właściciel sklepiku wyciąga gotówkę, bo ma jej nadmiar z powodu „awarii kasy fiskalnej”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minutes ago, kravitz said:


Moim zdaniem będzie odwrotnie

Na używane clio dla dziecka kredyt, a na droższe luksusowe właściciel sklepiku wyciąga gotówkę, bo ma jej nadmiar z powodu „awarii kasy fiskalnej”

 

Raczej nie, wlasiciciel sklepiku nie bedzie "za gotowke" kupowal drogiego SUVa bo sie US moze niepotrzebnie zainteresowac..

Z reszta sprobuj sprzedac drozsze auto bez faktury ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Maciej__ napisał:

 

Raczej nie, wlasiciciel sklepiku nie bedzie "za gotowke" kupowal drogiego SUVa bo sie US moze niepotrzebnie zainteresowac..

Z reszta sprobuj sprzedac drozsze auto bez faktury ;)

 


Kazdy Chinczyk z Wolki Kosowskiej jeździ bardzo drogim autem ;)

Jeszcze nie wiedza co oznacza po polsku „paragon” ;]
 

Wujek mojej żony, prowadzący sieć cukierni ten sam plan chyba realizuje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minutes ago, kravitz said:


Kazdy Chinczyk z Wolki Kosowskiej jeździ bardzo drogim autem ;)

Jeszcze nie wiedza co oznacza po polsku „paragon” ;]
 

Wujek mojej żony, prowadzący sieć cukierni ten sam plan chyba realizuje ;)

 

Zeby jezdzic drogim autem, wcale nie trzeba go kupowac ;]

Naprawde liczba potencjalnych klientow na taki towar za gotowke jest mocno ograniczona...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, luccass napisał:

Papier wszystko przyjmie. Do czasu kontroli. Moja księgowa zdecydowanie odmówiła nie księgowania faktury z NIPem. Wiem, mogę zmienić księgową, ale mogę też spać spokojnie.

tapatalked
 

moja też się potrafi wypytać a po co to panu potrzebne do firmy ;] 

 

btw. wiadomo już może kiedy te wszystkie nowe łady wejdą? Interesuje mnie głównie ten próg 120 klocków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, bielaPL napisał:

btw. wiadomo już może kiedy te wszystkie nowe łady wejdą? Interesuje mnie głównie ten próg 120 klocków

 

po co takie informacje potrzebne przedsiębiorcom 😄 klepną w nocy pod koniec listopada i od stycznia wchodzi 😄 

Firmy IT już się cieszą, ze będą musieli dostosowac systemy 😄 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, luccass napisał:

Papier wszystko przyjmie. Do czasu kontroli. Moja księgowa zdecydowanie odmówiła nie księgowania faktury z NIPem. Wiem, mogę zmienić księgową, ale mogę też spać spokojnie.

tapatalked
 


Troche to dziwne przyznam.

Moim zdaniem to normalne postępowanie.

 

Np w x-KOM jakiś czas temu kupiłem drona na fakturę, ale koniec końców jej nie księgowalem bo uznałem ze us do drona moze się jednak przyczepić.

 

X-KOM w swoim jpk na pewno tą fakturę wysłał a ja nie. I co to niby ma oznaczać?

Nie zaksięgowałam kosztu który poniosłem i tyle.

Edytowane przez kravitz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Maciej__ napisał:

 

Zeby jezdzic drogim autem, wcale nie trzeba go kupowac ;]

Naprawde liczba potencjalnych klientow na taki towar za gotowke jest mocno ograniczona...


Jak nie masz udokumentowanego dochodu wcale to musisz kombinować z wynajmem na słupy.

 

Tutaj są inne przypadki.

Dochodu jest od pyty, ale znaczna jego cześć na czarno.

 I ta gotówka moze leżeć w szafie lub można sobie coś kupić, prywatnie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, kravitz said:


Jak nie masz udokumentowanego dochodu wcale to musisz kombinować z wynajmem na słupy.

 

Tutaj są inne przypadki.

Dochodu jest od pyty, ale znaczna jego cześć na czarno.

 I ta gotówka moze leżeć w szafie lub można sobie coś kupić, prywatnie.

 

Ale ja wiem jak to dziala ;] Tylko, ze kupujac prywatnie auto czy nieruchomosc idzie info do US ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, kravitz said:


Troche to dziwne przyznam.

Moim zdaniem to normalne postępowanie.

 

Np w x-KOM jakiś czas temu kupiłem drona na fakturę, ale koniec końców jej nie księgowalem bo uznałem ze us do drona moze się jednak przyczepić.

 

X-KOM w swoim jpk na pewno tą fakturę wysłał a ja nie. I co to niby ma oznaczać?

Nie zaksięgowałam kosztu który poniosłem i tyle.

Nie jestem księgowym, więc nie będę się wymądrzał, ale IMO sytuacja jest odwrotna: nabyłeś 99% samochodu, robiłeś odliczenia i nagle...boom..auto się rozpłynęlo z punktu widzenia Twojej dziłalności. Chociaż druga strona ma w papierach inaczej. Nie jest to dziwne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minutes ago, luccass said:

Nie jestem księgowym, więc nie będę się wymądrzał, ale IMO sytuacja jest odwrotna: nabyłeś 99% samochodu, robiłeś odliczenia i nagle...boom..auto się rozpłynęlo z punktu widzenia Twojej dziłalności. Chociaż druga strona ma w papierach inaczej. Nie jest to dziwne?

 

Nie jest, nie ma obowiazku wykupu auta po leasingu... Rownie dobrze, mozesz przez caly okres wynajmowac auto i zostaniesz z niczym na koniec.

Tak samo jak nie kazda faktura musi byc kosztem uzyskania przychodu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, Maciej__ said:

Nie jest, nie ma obowiazku wykupu auta po leasingu... Rownie dobrze, mozesz przez caly okres wynajmowac auto i zostaniesz z niczym na koniec.

Ale wtedy też w systemach nie ma wystawionej faktury wykupowej na Twoj NIP.

 

2 minutes ago, Maciej__ said:

Tak samo jak nie kazda faktura musi byc kosztem uzyskania przychodu. 

Oczywiście, że nie. Ale jeśli cokolwiek bardziej wartościowego staje się kosztem, to już nie sprzedasz tego ot tak sobie bez wykazywania przychodu.

 

Tak jak napisałem, księgowym nie jestem, więc nie będę brnął dalej. Z tego co widzę różni księgowi różnie do tego tematu podchodzą, ale też wiem, że moja księgowa nie jest wyjątkiem. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 hours ago, luccass said:

Papier wszystko przyjmie. Do czasu kontroli. Moja księgowa zdecydowanie odmówiła nie księgowania faktury z NIPem. Wiem, mogę zmienić księgową, ale mogę też spać spokojnie.

 

Fakturę możesz zawsze zgubić... Nie ma obowiązku księgowania kosztów.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, luccass napisał:

Moja księgowa zdecydowanie odmówiła nie księgowania faktury z NIPem.

Księgowanie kosztów to przywilej a nie obowiązek. 

Btw są interpretacje podatkowe (wyroki sądu chyba też) mówiące o wykupie z leasingu, przy jdg, chcesz to księgujesz nie chcesz zostaje w tzw. majątku prywatnym.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, grogi napisał:

 

Fakturę możesz zawsze zgubić... Nie ma obowiązku księgowania kosztów.

Właśnie spotkałem wyroki oraz interpreracje,iż podatnik,  który ewidencjonuje faktur kosztowych dopuszcza się czynów niezgodnych z prawem. Po powrocie z urlopu zerknę na sygnatury, gdyż do jednej ze spraw potrzebowałem.

 

4 minuty temu, ccLot napisał:

Księgowanie kosztów to przywilej a nie obowiązek. 

Btw są interpretacje podatkowe (wyroki sądu chyba też) mówiące o wykupie z leasingu, przy jdg, chcesz to księgujesz nie chcesz zostaje w tzw. majątku prywatnym.

Jak wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku wykupu na użytek osobisty, US może się przyczepić, że przychód następuje w momencie kupna, ponieważ wykup jest istotnie poniżej wartości rynkowej.

 

Jeśli kupujesz coś wartego 50kzl za 10kzl, to tak naprawdę ktoś Ci prezentuje 40kzl. To jest ten moment kiedy podatek powinien być zapłacony. 

Edytowane przez grogi
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, grogi napisał:

US może się przyczepić, że przychód następuje w momencie kupna, ponieważ wykup jest istotnie poniżej wartości rynkowej

 

Znasz taki przypadek z życia lub interpretacji podatkowej?

Czy to konstrukcja teoretyczna? Wcale nie twierdzę że błędna, bo jest to logiczne.

Ja słyszałem o przypadkach zakupu auta na zaniżoną fakturę i uruchomienia podatku dochodowego od darowizny u kupującego, ale nie przy wykupie z leasingu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, ccLot said:

 

Znasz taki przypadek z życia lub interpretacji podatkowej?

Czy to konstrukcja teoretyczna? Wcale nie twierdzę że błędna, bo jest to logiczne.

 

 

Pamietaj, ze to jest AK ;] Tutaj wszystkie najbardziej absurdalne wyjatki i przypadki to chleb powszedni ;)

Poki co nIe ma obowiazku sprzedazy po cenach rynkowych, wiec to jest jakas bzdura.

Jedynie co to najwyzej PCC moze byc naliczone od wartosci rynkowej i tyle :ok:

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.09.2021 o 07:02, Maciej__ napisał:

 

To jeszcze trzeba znalezc glupiego, ktory kupi na zanizona fakture ;]

Zawsze się znajdzie, uwierz mi ;] Tylko musisz filtrować kupujących.

 

W dniu 15.09.2021 o 08:05, bielaPL napisał:

znajdziesz, opuszczasz z ceny np 2tys jak Ci się zgodzą na niższą wartość... dużo ludzi na to pójdzie

 

W dniu 15.09.2021 o 08:09, Maciej__ napisał:

 

Przy starych sztruclach moze i tak, ale juz przy 3-4 latkach po leasingu, gdzie czesto jest kredyt/leasing to bez szans.

 

Przy 4-5-6 i starszym latku bez problemu, przy 3 często przedsiębiorcy biorą na FV, ale uwierz mi wszystko się zmienia.

Jazda się dopiero zacznie jak zmienią przepisy, Polak zawsze znajdzie wyjście z sytuacji. Jedna furtka się zamyka a druga się otworzy.

 

Jedno auto zapewne wykupie, drugiego nie zdążę, więc będę szukał tej furtki żeby 9 lat jednym autem nie jeździć ;]

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, ccLot said:

Znasz taki przypadek z życia lub interpretacji podatkowej?

 

To nie moja działka, żeby znać poszczególne interpretacje.

 

3 hours ago, ccLot said:

Czy to konstrukcja teoretyczna?

 

Tak, to konstrukcja teoretyczna w tym konkretnym przypadku. Ale nie do końca w szerszym.

Opodatkowany dochód następuje np. w momencie zakupu akcji od pracodawcy po preferencyjnej cenie (często za 85% wartości rynkowej).

 

Trzeba też wyczuć skąd wiatr wieje - jak US zaczyna przykręcać śrubę, to i tutaj nakrętka się znajdzie.

 

3 hours ago, ccLot said:

Wcale nie twierdzę że błędna, bo jest to logiczne. Ja słyszałem o przypadkach zakupu auta na zaniżoną fakturę i uruchomienia podatku dochodowego od darowizny u kupującego, ale nie przy wykupie z leasingu.

 

A jaka to jest różnica? I tu zakup, i tu zakup.

Edytowane przez grogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to nie jest kwestia czy księgować FV czy nie.

Leasing (na razie przećwiczone na VW i Oplu [chyba Getin]) wystawia FV wykupową bez NIPU wyraźnie na osobę fizyczną. To nie jest FV na JDG i niewrzucona w koszty, tylko FV na os. prywatną. Możliwe jest to tylko w wypadku JDG i tylko do końca roku :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Mars_wrc napisał:

Ale to nie jest kwestia czy księgować FV czy nie.

Leasing (na razie przećwiczone na VW i Oplu [chyba Getin]) wystawia FV wykupową bez NIPU wyraźnie na osobę fizyczną. To nie jest FV na JDG i niewrzucona w koszty, tylko FV na os. prywatną. Możliwe jest to tylko w wypadku JDG i tylko do końca roku 😄


Po lekturze tego wątku rozumiem ze to nadal będzie możliwe, tylko auto musisz kisić 6 lat a nie 6 miesięcy :(

A to duża utrata wartości auta.

 

Tak licząc pobieżnie, to Nowy Ład dla takiego żuczka szaraczka z jdg to kilkadziesiąt tys w plecy na rok.

Ale Sky is the limit

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kravitz napisał:


Po lekturze tego wątku rozumiem ze to nadal będzie możliwe, tylko auto musisz kisić 6 lat a nie 6 miesięcy :(

A to duża utrata wartości auta.

 

Tak licząc pobieżnie, to Nowy Ład dla takiego żuczka szaraczka z jdg to kilkadziesiąt tys w plecy na rok.

Ale Sky is the limit

 

Niestety, 6 lat bez odliczeń i koszty idą w kosmos, a auto trzymasz żeby nie zapłacić dochodowego ze sprzedaży.

Ja w zeszłym roku sprzedałem auto płacąc 19% czy jakoś tak dochodowego, boli, ale jak auto nie kosztuje majątku to do przeżycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, kravitz said:

Tak licząc pobieżnie, to Nowy Ład dla takiego żuczka szaraczka z jdg to kilkadziesiąt tys w plecy na rok.

Ale Sky is the limit

 

Ale to najpierw zuczek szaraczek musi miec wystawiac fakture na 30-40kPLN miesiecznie ;)

My z zona etatach, tez bedziemy wstepnie dobre wakacje w plecy na tych pomyslach PIS...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Maciej__ napisał:

 

Ale to najpierw zuczek szaraczek musi miec wystawiac fakture na 30-40kPLN miesiecznie ;)

My z zona etatach, tez bedziemy wstepnie dobre wakacje w plecy na tych pomyslach PIS...


Sprowadza się to do wspierania postaw patologicznych.

 

My z żona na etatach tez policzyliśmy ładne kwoty w plecy.

A nasz znajomy kolega informatyk na etacie będzie o dziwo do przodu.

A to dlatego ze jego żona nie pracuje i siedzi w domu.

Tak mocno jest zajęta synem jedynakiem.

Rozliczą się razem i są właśnie tymi którzy na Nowym Ladzie nie tracą.

 

Jest to mało śmieszne bo w Polsce stosunkowo mało ludzi pracuje którzy są w wieku produkcyjnym, a ten Ład jeszcze propaguje takie postawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Maciej__ napisał:

 

Ale to najpierw zuczek szaraczek musi miec wystawiac fakture na 30-40kPLN miesiecznie ;)

My z zona etatach, tez bedziemy wstepnie dobre wakacje w plecy na tych pomyslach PIS...

 

Niestety, dojenie będzie się pogłębiać. Z perspektywy rządzących niezadowolenie tej grupy jest nieistotne z dwóch powodów - i tak z wysokim prawdopodobienstwem nie sa elektoratem PiS, a po drugie skoro płacących podatki w 2 progu jest zaledwie 3% ogółu to choćby się waliło i paliło, nie zmieni to rozkładu sił w poparciu. Tymbardziej, że Lewica też chętnie by zabrała bogatym, zeby rozdać innym. A PO się waha 😄 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minutes ago, Filipfm said:

 

Niestety, dojenie będzie się pogłębiać. Z perspektywy rządzących niezadowolenie tej grupy jest nieistotne z dwóch powodów - i tak z wysokim prawdopodobienstwem nie sa elektoratem PiS, a po drugie skoro płacących podatki w 2 progu jest zaledwie 3% ogółu to choćby się waliło i paliło, nie zmieni to rozkładu sił w poparciu. Tymbardziej, że Lewica też chętnie by zabrała bogatym, zeby rozdać innym. A PO się waha 😄 

 

Z tych z drugiego progu to juz wiele wiecej wycisnac sie raczej nie da, to sie wzieli za JDG...

Ale zona ma czesc wynagrodzenia z tyrulu prokury i to tez chca ozusowac w tym calym nowym ladzie podobniez 😕

Szukaja widac, gdzie tylko sie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, RABIN napisał:

Znajomi już są w Czechach ja poczekam na koncową ustawę mam blisko do granicy mogę raz w miesiącu się pofatygować. Jeśli ustawa przejdzie w takim stanie jak jest dzisiaj będe kilkanaście tysięcy w plecy czas zacząć kombinować.

 

Mają też coś grzebać w kwestii siedziby zagranicą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Mars_wrc napisał:

Ale to nie jest kwestia czy księgować FV czy nie.

Leasing (na razie przećwiczone na VW i Oplu [chyba Getin]) wystawia FV wykupową bez NIPU wyraźnie na osobę fizyczną. To nie jest FV na JDG i niewrzucona w koszty, tylko FV na os. prywatną. Możliwe jest to tylko w wypadku JDG i tylko do końca roku 😄

Nie wszyscy, nawet teraz, na JDG chcą tak wystawić i wpisują NIP.

Jak przy JDG nie masz jakiegoś przedrostka przed imieniem i nazwiskiem to żeby nie ten NIP faktura faktycznie wyglądałaby jak na "osobę prywatną".

Edytowane przez ZUBERTO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 hours ago, Filipfm said:

 

Mają też coś grzebać w kwestii siedziby zagranicą

 

Oczywiście. Ja wciąż nie rozumiem, jak to przechodzi, że rezydent w Polsce może stale jeździć samochodem zarejestrowanym za granicą.

 

Na bagnach takie coś nie przejdzie - przez miesiąc możesz jeździć, potem już skarbówka się interesuje. 

Edytowane przez grogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, ZUBERTO napisał:

Nie wszyscy, nawet teraz, na JDG chcą tak wystawić i wpisują NIP.

 

Ale to nie ma żadnego znaczenia, czy NIP jest czy go nie ma przy JDG.

Czytałeś to co podlinkowałem parę postów wyżej.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ccLot napisał:

Ale to nie ma żadnego znaczenia, czy NIP jest czy go nie ma przy JDG.

Czytałeś to co podlinkowałem parę postów wyżej.

Czytałem, ale nie na niego odpowiadałem.

Ja niestety z tych co zawsze auto za gotówkę brałem z myślą, że dożywocie u mnie będą miały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, kravitz napisał:


Sprowadza się to do wspierania postaw patologicznych.

 

My z żona na etatach tez policzyliśmy ładne kwoty w plecy.

A nasz znajomy kolega informatyk na etacie będzie o dziwo do przodu.

A to dlatego ze jego żona nie pracuje i siedzi w domu.

Tak mocno jest zajęta synem jedynakiem.

Rozliczą się razem i są właśnie tymi którzy na Nowym Ladzie nie tracą.

 

Jest to mało śmieszne bo w Polsce stosunkowo mało ludzi pracuje którzy są w wieku produkcyjnym, a ten Ład jeszcze propaguje takie postawy.

Tak nie do końca, bo składka zdrowotna jest płacona za osobę i nie podlega odliczeniu od podatku.  Więc te 9% zapłaci od całego dochodu, a z żoną do przodu będzie tylko o kwotę wolną od podatku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Mike_wwl napisał:

Tak nie do końca, bo składka zdrowotna jest płacona za osobę i nie podlega odliczeniu od podatku.  Więc te 9% zapłaci od całego dochodu, a z żoną do przodu będzie tylko o kwotę wolną od podatku. 


W drugi próg tez nie wpada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.09.2021 o 15:17, Maciej__ napisał:

Wczesniej tez, ale za wartosc z faktury ;]

 

 

Cytat

Dzień dobry,

 

informujemy, iż w przypadku Umowy numer ------- nie jest spełniony minimalny okres trwania leasingu wynoszący 24 miesiące, który umożliwiałby przedterminowe zakończenie.

Jeżeli jednakże chcieliby Państwo zakończyć Umowę przed upływem 24 miesięcy, sprzedaż może nastąpić tylko na podstawie wartości rynkowej - niezbędne jest przedstawienie wyceny wykonanej przez niezależnego rzeczoznawcę.

Opłata za zakończenie Umowy Leasingu to zgodnie z Tabelą Opłat i Prowizji 400 PLN netto.

 

Zespół Obsługi Klienta

BNP Paribas Leasing Solutions

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
17 godzin temu, kravitz napisał:

Czy zmiana w leasingach i mocno utrudniona sprzedaż po jego zakończeniu dotyczy tylko samochodów?

 

Dajmy na to, jakbym miał tak w leasingu powiedzmy serwer?

 

 

Wg artykułów znalezionych w necie, póki co dotyczy to wszystkich umów leasingowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.09.2021 o 13:34, RABIN napisał:

Po wprowadzeniu tego co jest w projekcie tradycyjny leasing przestanie się opłacać podatkowo

 

może się przestać opłacać jeżeli będziesz chciał samochód zaraz sprzedać. Jeżeli kupujesz np. na 10 lat, w tym 3 leasingu, to mogą sobie zmieniać przepisy

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.09.2021 o 12:47, komor napisał:

Niestety, 6 lat bez odliczeń i koszty idą w kosmos, a auto trzymasz żeby nie zapłacić dochodowego ze sprzedaży.

Ja w zeszłym roku sprzedałem auto płacąc 19% czy jakoś tak dochodowego, boli, ale jak auto nie kosztuje majątku to do przeżycia.

 

ja nie kumam o co jest to biadolenie. Osobiście jestem zdecydowanym przeciwnikiem tych ładów, podatków i socjalizmu, co często podkreślam, ale tu akurat imho naprawdę jest załatana luka.

Jeżeli kupujesz samochód w leasingu i spłacasz go przez 3 lata, to po tych trzech latach spłaciłeś całą kwotę, całą wartość samochodu, którą całą wrzuciłeś w koszty. Zapłaciłeś mniej podatku o całą wartość samochodu. Tak jakby jego wartość po tych trzech latach wyniosła zero. A teraz jeśli go sprzedajesz, to znaczy że jednak nie jest warty zero, tylko coś z tego odzyskujesz. Samochód nie kosztował Cię więc tyle ile zapłąciłeś leasingowi w ratach i ile odliczyłeś od podatku, ale różnicę między tą kwotą, a kwotą sprzedaży. Należy Ci się więc odliczenie podatku właśnie od tej różnicy a nie od całej kwoty. Więc sprzedając samochód oddajesz podatek, od tego za ile go sprzedałeś i na to samo wychodzi.

 

Inaczej to może rodzić patologie, zwłaszcza w obecnych realiach. Kupiłeś samochód za 100 tys, spłacałeś leasing przez 3 lata, odliczyłeś więc to od podatku, realnie kosztował Cię powiedzmy 75 tys. (zalezy od rodzaju opodatkowania, progów itd). A teraz po trzech latach chcesz go sprzedać bez podatku za 80 tys. Jeszcze byś był na tym do przodu. Fajnie ale nie o to chodzi. Wtedy należy Ci się odliczenie podatku od 20 tys, a nie od 100 tys.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.09.2021 o 23:15, Piotrus napisał:

amortyzujesz fakturę wykupową przez 5lat bo auto jest traktowane jako nowe

 

Jako że sam sobie robię księgowość, to poproszę o radę - nie da się wrzucić w koszta faktury wykupowej tak ot? Trzeba porcjami?

Raty leasingowe mam takie:

 

image.png.13debe95f756a9c08e32f7f274b38ba1.png

 

odsetkową odlicza się 100% kosztów, natomiast kapitałową i usługi jako 75% (bo auto kosztowało 201 tys, więc jest to tylko procent bo powyżej 150 tys.)

 

image.png.ac276ee8fbb19488934f42e4de280a6b.png

 

Fakturę wpłaty własnej księgowałem w całości (też 75%) i ubezpieczenia też wg nowych zasad.

 

Tylko ta wykupowa mnie interesuje, a będzie ona opiewać na:

 

image.png.af11b689bec87b950459e3c95e0aa9c4.png

 

Pewnie te 65039,02. Czyli to trzeba amortyzować 5 lat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.