Skocz do zawartości

Skoda - terminy realizacji dostaw


bergerac

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, bergerac napisał:

Parę lat temu rynek motoryzacyjny ciut inaczej wyglądał. Teraz dealerzy zmienili zasady, a klienci to niestety akceptują.

Są tacy, co zaakceptują wszystko. Ja nie zaakceptowałem ani cen, ani czekania, ani PiSowskiego Nowego Ładu. I mam używkę zamiast nowego.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, sowik85 napisał:

Wierzę, że automotive ma ogarniętych planistów i speców od zakupów i rzeczywistość nie będzie taka czarna jak się dzisiaj wydaje.

Tak bym chciał

 

co pomoże ogarnięty planista jak dostawca komponentu stwierdza że nie wiem ile może dostarczyć i nie wie na kiedy. A zmienić dostawcy nie ma sensu, bo inny stwierdzi tak samo. Niestety wygląda na to, że faktycznie dzisiaj nikt nie wie kiedy będzie zamówiony samochód, ani sprzedawca w salonie, ani dealer, ani planista produkcji w fabryce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, delco napisał:

I w umowie ma październik? a ile zadatku zapłacił?

 

Wybacz, ale nie rozmawiam ze znajomymi ile wpłacali zadatków, zaliczek, etc. Wiem tylko, że bierze to w leasing, więc czeka bo finansowanie też w VAG. Wspomniał tylko, że jakby teraz wziął auto z placu bo jakimś cudem stałoby podobne to wg aktualnego cennika rata byłaby kilka stów wyższa od tej, którą będzie płacił. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Polarny napisał:

Są tacy, co zaakceptują wszystko. Ja nie zaakceptowałem ani cen, ani czekania, ani PiSowskiego Nowego Ładu. I mam używkę zamiast nowego.

 

No, ale jeżeli kupiłeś tę używkę teraz to też akceptujesz kosmiczne ceny używek w stosunku do lat poprzednich. A jak nie kupiłeś to wygrałeś, ale jeździsz w wypierdzianym fotelu. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, maro_t napisał:

 

co pomoże ogarnięty planista jak dostawca komponentu stwierdza że nie wiem ile może dostarczyć i nie wie na kiedy. A zmienić dostawcy nie ma sensu, bo inny stwierdzi tak samo. Niestety wygląda na to, że faktycznie dzisiaj nikt nie wie kiedy będzie zamówiony samochód, ani sprzedawca w salonie, ani dealer, ani planista produkcji w fabryce.

 

Dostawca wie mniej więcej ile może  dostarczyć. Jeśli jednak z jakiegoś  powodu nie może dla wszystkich, to prawnicy wertują kontrakty i patrzą gdzie są najmniejsze kary umowne ;)

W automotive zmiana dostawcy to gruba sprawa i do tego długotrwała, więc szybko się tego nie zrobi 😕

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sowik85 napisał:

 

Ciężkie czasy.

Tak patrzę jeszcze na to ze swojej perspektywy- planisty produkcji.

W okresie niepewności jest tendencja do wydłużania czasów oczekiwania na produkt, właśnie aby uniknać kolejnych przesunięć terminów realizacji. Czyli np.

 

Obcinamy obliczeniową capacity linii produkcyjnej o 30% (czy inną wartość, w zależności od dostepnosci krytycznego komponentu) i na tej podstawie obliczamy terminy realizacji zamówień.

Takie akcje są zazwyczaj obliczone na najczarniejszy scenariusz dostępności komponentów. W rzeczywistosci jest z tym trochę lepiej i w miarę stabilizacji łańcucha dostaw, obiecane terminy ulegają skróceniu.

 

Przerabiałem to u siebie w firmie na wiosnę- dostawca poinformował, że w Maju dostarczy tylko 50% zakontraktowanego surowca.

Koniec końców, dojechało około 80% zapotrzebowania.

 

Wierzę, że automotive ma ogarniętych planistów i speców od zakupów i rzeczywistość nie będzie taka czarna jak się dzisiaj wydaje.

Tak bym chciał ;)

Pracujesz może w firmie na literkę J ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, spad napisał:

 

No, ale jeżeli kupiłeś tę używkę teraz to też akceptujesz kosmiczne ceny używek w stosunku do lat poprzednich. A jak nie kupiłeś to wygrałeś, ale jeździsz w wypierdzianym fotelu. ;)

Owszem - coś zaakceptować trzeba. Ale przynajmniej przy używce nie jest to aż taka różnica jak przy nowym.

Ciekawy jestem, jakie będą statystyki sprzedaży. Wg mnie i podaż i popyt spadły - ale to pierwsze bardziej.

 

BTW. Kolega właśnie zamówił ceed'a z datą odbioru za 3 miesiące. Tempo podejrzanie ekspresowe.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Polarny napisał:

Owszem - coś zaakceptować trzeba. Ale przynajmniej przy używce nie jest to aż taka różnica jak przy nowym.

Ciekawy jestem, jakie będą statystyki sprzedaży. Wg mnie i podaż i popyt spadły - ale to pierwsze bardziej.

 

BTW. Kolega właśnie zamówił ceed'a z datą odbioru za 3 miesiące. Tempo podejrzanie ekspresowe.

 

 

Azjaci chyba lepiej sobie radzą z problemem dostaw. W Toyocie ludzie też odbierają zgodnie z harmonogramami i bez kosmicznych terminów dostaw. 

 

Co do używek to też różnice cenowe są spore. Up!a po prawie czterech latach sprzedaje ok. 15% taniej od ceny zakupu w salonie. A rok temu zapłaciłem za Golfa tyle ile kosztuje teraz Golf rok starszy od mojego. No to jednak też ceny używek idą mocno do góry. 

Edytowane przez spad
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, spad napisał:

 

Azjaci chyba lepiej sobie radzą z problemem dostaw. W Toyocie ludzie też odbierają zgodnie z harmonogramami i bez kosmicznych terminów dostaw. 

Toyota nie ma problemów z dostawami komponentów. Większość fabryk mają u siebie. To w EU wszystko ściągali z Azji i w końcu pierdyknęło bo musiało. Ciekawe czy wyciągną jakieś wnioski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, marcindzieg napisał:

Toyota nie ma problemów z dostawami komponentów. Większość fabryk mają u siebie. To w EU wszystko ściągali z Azji i w końcu pierdyknęło bo musiało. Ciekawe czy wyciągną jakieś wnioski.

 

Toyota silniki i baterie tłucze pod Wrocławiem w dwóch fabrykach, więc nie tak do końca. Z tego co się orientuję tylko fabryki w PL mają wyłączność na niektóre silniki, chyba elektryczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież niedawno pisali, że Toyota stopuje fabryki z braku komponentów do produkcji

 

Przykładowy link do wiadomości: https://biznes.autokult.pl/42121,toyota-obniza-produkcje-o-40-proc-z-powodu-braku-polprzewodnikow

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, marcindzieg napisał:

Toyota nie ma problemów z dostawami komponentów. Większość fabryk mają u siebie. To w EU wszystko ściągali z Azji i w końcu pierdyknęło bo musiało. Ciekawe czy wyciągną jakieś wnioski.

Niestety, Taiwan jest głównym dostawcą dla automotive, co jest dla niego tylko częścią rynku zbytu. Czytałem że USA wynegocjowało pierwszeństwo dostaw dla ich fabryk (polityka). Reszta będzie czekać. Pomyśleć teraz co będzie się działo przy zamawianiu akumulatorów w przypadku rozdmuchania EV na świecie ;)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, spad napisał:

Co do używek to też różnice cenowe są spore. Up!a po prawie czterech latach sprzedaje ok. 15% taniej od ceny zakupu w salonie. A rok temu zapłaciłem za Golfa tyle ile kosztuje teraz Golf rok starszy od mojego. No to jednak też ceny używek idą mocno do góry. 

Ale to w miarę nowe używki. 10-latek klasy B ile zdrożał? 3 tysiące?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jako że w ten smutny i szary dzień, mój opel postanowił mnie powitać piękną pomarańczową kontrolką check engine, udałem się do ASO, gdzie czekając na diagnozę spacerowałem po salonie i ku mojemu zdziwieniu stwierdziłem, że mają dużo aut wystawionych, ale w większości Corsy. Sprzedawca stwierdził z zadowoleniem, że właśnie im przyjechała lora z corsami, które zamawiali 8 miesięcy temu i wszystkie wstawili do salonu żeby nie świecił pustkami. Także chwilę ma co sprzedawać, pod warunkiem że ktoś chce Corsę.

Także jakby ktoś szukał auta klasy B, to Kraków, salon na Jasnogórkiej, mają chyba aż z 6 sztuk ;]

  • Haha 2
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, maro_t napisał:

Sprzedawca stwierdził z zadowoleniem, że właśnie im przyjechała lora z corsami, które zamawiali 8 miesięcy temu i wszystkie wstawili do salonu żeby nie świecił pustkami. Także chwilę ma co sprzedawać, pod warunkiem że ktoś chce Corsę.

Także jakby ktoś szukał auta klasy B, to Kraków, salon na Jasnogórkiej, mają chyba aż z 6 sztuk ;]

Co to da, jak wszystkie z kartką za szybą, że sprzedane 8 miesięcy temu? :hehe:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, ZUBERTO napisał:

Wypas ;/

Można se wybrać corsę lub corsę.

Prawie jak kiedyś.

 

Trzeba kupować co jest na otomoto zamiast cudować z konfiguratorami i czekać latami żeby dostać auto akurat wtedy jak już się nam ono znudzi. Forda kupiłem w trochę ponad tydzień, licząc od pierwszego kontaktu z salonem do wyjazdu zarejestrowanym autem.

;]

 

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Dark_Knight napisał:

Trzeba kupować co jest na otomoto zamiast cudować z konfiguratorami i czekać latami żeby dostać auto akurat wtedy jak już się nam ono znudzi. Forda kupiłem w trochę ponad tydzień, licząc od pierwszego kontaktu z salonem do wyjazdu zarejestrowanym autem.

;]

Tydzień można przeżyć, czekać dłużej to pochlastać się można.

Fura z placu i jazda.:ok:

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



jako że w ten smutny i szary dzień, mój opel postanowił mnie powitać piękną pomarańczową kontrolką check engine, udałem się do ASO, gdzie czekając na diagnozę spacerowałem ;]


OT samochód Ci przypomniał, że dzisiaj dzień bez samochodu. Zamiast spacerować po salonie trzeba było się przespacerować tam dokąd miałeś pojechać

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ZUBERTO napisał:

Tydzień można przeżyć, czekać dłużej to pochlastać się można.

Fura z placu i jazda.:ok:

Matiza brałem z placu, ale tam nie było szału z wyposażeniem. Za to obie fiesty konfigurowałem pod siebie, a czekałem na nie po ok. 3 - 4 m-ce. Mi to pasowało, bo auta miały dokładnie to, co mogły mieć, a ja to chciałem. Łącznie z kolorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Dark_Knight napisał:

 

Trzeba kupować co jest na otomoto zamiast cudować z konfiguratorami i czekać latami żeby dostać auto akurat wtedy jak już się nam ono znudzi. Forda kupiłem w trochę ponad tydzień, licząc od pierwszego kontaktu z salonem do wyjazdu zarejestrowanym autem.

;]

Gdy zmieniam auto, jeżdżę po salonach i kupuję co mają dostępne na już.

  • Lubię to 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, janusz napisał:


 

 


OT samochód Ci przypomniał, że dzisiaj dzień bez samochodu. Zamiast spacerować po salonie trzeba było się przespacerować tam dokąd miałeś pojechać emoji6.png

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka
 

 

 

40km w jedną stronę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, ZUBERTO napisał:

Tydzień można przeżyć, czekać dłużej to pochlastać się można.

Fura z placu i jazda.:ok:


 

Ostatnie dwa to szukałem każdego po dwa lata, jednego remontuje od trzech, drugiego rok. Jednym zrobiłem 500km drugim zero. 
 

Trzeba buc cierpliwym ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, chojny napisał:

Ostatnie dwa to szukałem każdego po dwa lata, jednego remontuje od trzech, drugiego rok. Jednym zrobiłem 500km drugim zero. 
 

Trzeba buc cierpliwym ;) 

 

Zabawki mające służyć tylko do rozrywki w postaci remontowania ich się raczej nie liczą.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Dark_Knight napisał:

 

Trzeba kupować co jest na otomoto zamiast cudować z konfiguratorami i czekać latami żeby dostać auto akurat wtedy jak już się nam ono znudzi. Forda kupiłem w trochę ponad tydzień, licząc od pierwszego kontaktu z salonem do wyjazdu zarejestrowanym autem.

;]

Ale nie każdy chce mieć standardowo wyposażone wersje. Gdzie w Toyocie to nie problem bo dalej rządzi pakiet i doposażanie odbywa się i tak w ASO to w wielu markach czasem ktoś chce jakiś detal jak panorama, lepszy fotel czy też podgrzewanie tylnej kanapy zamiast jakiś tam wypasionych "uchwytów na kubek". No ale czasy są jakie są. Już nie raz myślałem o skodzie/VW ale czas realizacji >6 msc odstraszał, teraz to już nawet tam nie jadę ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, komor napisał:

Ale nie każdy chce mieć standardowo wyposażone wersje. Gdzie w Toyocie to nie problem bo dalej rządzi pakiet i doposażanie odbywa się i tak w ASO to w wielu markach czasem ktoś chce jakiś detal jak panorama, lepszy fotel czy też podgrzewanie tylnej kanapy zamiast jakiś tam wypasionych "uchwytów na kubek". No ale czasy są jakie są. Już nie raz myślałem o skodzie/VW ale czas realizacji >6 msc odstraszał, teraz to już nawet tam nie jadę ;]

 

Jeśli ktoś nie chce standardowych wersji to trzeba wziąć full wypas bo takie wersje też czekają u dilerów. Dostanie kilka dodatków, na których mu niekoniecznie zależało ale jakoś można sobie z tym poradzić. Gorzej w drugą stronę.

Mi zdarzyło się dostać w ten sposób coś, czego nigdy bym nie zamówił a teraz w kolejnych autach to jest must-have.

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, chojny napisał:

 Aaaa, dupowozy to zawsze po pół roku czekania. Zobaczymy ile będzie teraz. 

 

U mnie na odwrót. Podstawowe auta mają być natychmiast. Szukać miesiącami to sobie mogłem Ssangyonga a teraz bez pośpiechu oglądam sobie Łady.

;]

 

 

EDIT: Chyba znalazłem Nivę godną AKowicza:

 

https://www.otomoto.pl/oferta/lada-niva-cozzakc-120-km-ID6E0GDg.html?

;l

 

 

 

 

Edytowane przez Dark_Knight
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, chojny napisał:

Ostatnie dwa to szukałem każdego po dwa lata, jednego remontuje od trzech, drugiego rok. Jednym zrobiłem 500km drugim zero. 
 

Trzeba buc cierpliwym ;) 

Ja o paździerzach co ich pełno na każdej ulicy pisałem.

Wiadomo, że aby znaleźć unikat czy niewypierdzianą igłę po dziadku z wermachtu to trzeba się natrudzić i naczekać. :phi:

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.dobreprogramy.pl/wreszcie-jakies-dobre-wiesci-otwarto-fabryke-polprzewodnikow-w-austrii,6685620838226432a

 

Cytat

Nowy kompleks został zaprojektowany z myślą zaopatrywania klientów z segmentu motoryzacyjnego, dotyczącego centrów danych oraz szeroko pojmowanego przemysłu skupionego wokół energii odnawialnej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 9/21/2021 at 9:10 AM, bergerac said:

pewnie! przecież prawie Audi!

 

a jak się Superba weźmie to lepiej niż sołtys w Łowiczu się prezentuje :hehe: 

 

ja chcę alternatywę dla Fabii Combi, żeby zakończyć już definitywnie współpracę z tą marką :sciana:

Dacia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.09.2021 o 10:28, krzys139 napisał:

Chyba auta z tego i zeszłego roku nie będą udane. 

Jeśli chodzi o Skodę masę samochodów stoi na parkingu przy fabryce i czekają na dostawę brakujących podzespołów. Jak coś wpadnie ekipa uzupełnia i można sprzedać. 

Miało się unormować, ale nie widać kiedy to nastąpi. 

Ale to chyba producentom trochę na rękę, w salonach większość wyczyszczone. Nowe volvo można było zamówić w czerwcu na luty 2022, vw też plac czyści więc na wyprzedaże nie ma za bardzo co liczyć. 

W skodzie w tym roku nie będzie żadnych wyprzedaży rocznika 

A ceny dla klientów maja być zgodnie z cennikiem bez żadnych rabatów.Info prosto z centrali Skody .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, STYLON napisał:

W skodzie w tym roku nie będzie żadnych wyprzedaży rocznika 

A ceny dla klientów maja być zgodnie z cennikiem bez żadnych rabatów.Info prosto z centrali Skody .

 

Zdaje się, że w żadnej marce nie będzie.

Stocki się wyprzedały jakoś przed wakacjami 8-)

  • zszokowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, STYLON napisał:

W skodzie w tym roku nie będzie żadnych wyprzedaży rocznika 

A ceny dla klientów maja być zgodnie z cennikiem bez żadnych rabatów.Info prosto z centrali Skody .

Dwa lata temu w tym okresie rabaty na Octavie były po kilkanaście tysi ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, siwyyy77 napisał:

Dwa lata temu w tym okresie rabaty na Octavie były po kilkanaście tysi ;) 


W styczniu 2020r na schodzący już model, czyli Golf 7 dostałem 23kzł rabatu. Co ciekawe kupiłem dokładnie to samo auto o które pytałem w listopadzie 2019r (mam wycenę z listopada i stycznia u tego samego sprzedawcy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, sowik85 napisał:

 

Zdaje się, że w żadnej marce nie będzie.

Stocki się wyprzedały jakoś przed wakacjami 8-)

 

Update mam, dzwoniłem dzisiaj do dealera zapytać co z moim zamówieniem. Od 4/08 ma status "zamówione" bez żadnych konkretów- ani daty produkcji ani nic. Ale niech tam, spodziewałem sie.

 

Zapytałem więc naiwnie co delaer ma dostępne z placu. No więc ma tyle:

 

3x Fabia

3x Enyaq

 

Koniec.

 

Będą wyprzedaże rocznika jakich świat dawno nie widział 8-) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, sowik85 napisał:

 

Update mam, dzwoniłem dzisiaj do dealera zapytać co z moim zamówieniem. Od 4/08 ma status "zamówione" bez żadnych konkretów- ani daty produkcji ani nic. Ale niech tam, spodziewałem sie.

 

Zapytałem więc naiwnie co delaer ma dostępne z placu. No więc ma tyle:

 

3x Fabia

3x Enyaq

 

Koniec.

 

Będą wyprzedaże rocznika jakich świat dawno nie widział 8-) 

 

Fabryki wstrzymują produkcję. Jak wiosną 2023 otrzymasz auto będzie dobrze 😁😂

Edytowane przez sdss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sdss napisał:

Fabryki wstrzymują produkcję. Jak wiosną 2023 otrzymasz auto będzie dobrze 😁😂

 

To byłoby nawet zabawne, gdyby nie było prawdopodobne :facepalm:

;l

 

Tak sobie teraz myślę, że jesli nie bede miał jakiejś konkretnej daty odbioru do Grudnia to oleję nowe i poszukam jakiejś używki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sdss napisał:

Fabryki wstrzymują produkcję. Jak wiosną 2023 otrzymasz auto będzie dobrze 😁😂

Tak sie zastanawiam jak to wpłynie na sieć dilerska. Ludzi trzeba utrzymać, raty za budowe salonu spłacać, a nie ma czym handlować czyli nie ma przychodów. Zaliczki od klientów przyjęte a tu widmo bankructw. 
Mamy kogoś pracującego w salonie? Jak to wyglada od wewnątrz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, sowik85 napisał:

 

To byłoby nawet zabawne, gdyby nie było prawdopodobne :facepalm:

;l

 

Tak sobie teraz myślę, że jesli nie bede miał jakiejś konkretnej daty odbioru do Grudnia to oleję nowe i poszukam jakiejś używki.

 

Jak zobaczysz ceny tych używek to Ci przejdzie.

;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, funfel napisał:

Tak sie zastanawiam jak to wpłynie na sieć dilerska. Ludzi trzeba utrzymać, raty za budowe salonu spłacać, a nie ma czym handlować czyli nie ma przychodów. Zaliczki od klientów przyjęte a tu widmo bankructw. 
Mamy kogoś pracującego w salonie? Jak to wyglada od wewnątrz?

 

Ja bym zaczął od wywindowania kwot zaliczek do poziomu prowizji na aucie. I mogę spać spokojnie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.