Skocz do zawartości

Artykuł


twinsen

Rekomendowane odpowiedzi

https://spidersweb.pl/autoblog/podroz-samochodem-elektrycznym/

 

Wiem że Spidersweb ale może gość ma trochę racji?

 

Cytat

Stacje ładowania są w centrach miast

Skąd ten pomysł, to ja nie wiem. Większość stacji ładowania prądem stałym jest przy galeriach handlowych lub sklepach wielkopowierzchniowych w środku miasta. A wiecie, gdzie ich nie ma? Wzdłuż tras.

Nie mówię o drogach powiatowych, ani nawet krajowych jednopasmowych. Na dwupasmówce nie zjedziesz na MOP i się nie naładujesz, choć to ma się zmieniać. Może czasami zjedziesz, są zapewne takie miejsca w Polsce, ale nie na naszej trasie, a przejechaliśmy pół kraju.

Żeby naładować elektryczny samochód musieliśmy wjechać do Kielc, a później jeszcze do Krakowa, bo do Bukowiny chcieliśmy dojechać, ale też z niej wrócić. Do czasu na ładowanie samochodu musieliśmy doliczyć czas potrzebny na to, by w korku dotrzeć do ładowarki. Wjazd i wyjazd z Kielc poważnie naruszył plan naszej podróży. A potem Kraków też.

 

Co Wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, twinsen napisał:

https://spidersweb.pl/autoblog/podroz-samochodem-elektrycznym/

 

Wiem że Spidersweb ale może gość ma trochę racji?

 

 

Co Wy na to?

A my na to, ze Ameryki nie odkryli. Polska to ciagle zascianek jesli o rozwoj i rozpowszechnienie EV chodzi. Sa miejsca gdzie jest lepiej, sa gdzie jest gorzej, ale ciagle sie rozwijamy i ladowarek przybywa.

Ja, przez rok posiadania EV, wybralem sie w 2 krotkie (ok 120km w 1 str) trasy. I za kazdym razem mialem lekkie problemy z doladowaniem sie. Fakt, ze skoda nie jest raczej na trasy bo ma taki sobie zasieg, ale w teorii te 240km powinna objechac, wiec zaryzykowalem. No i raz bez ogrzewania pod dom podjezdzalem, a bylo dosyc zimno na zewn :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, twinsen napisał:

Co Wy na to?

A ja na to cały czas twierdzę to samo: EV ma sens pod 3 warunkami:

1. 95% przebiegu robisz dookoła komina

2. masz własny punkt ładowania w nocy

3*. dostępne są miejskie, niedrogie EV (tu daję *, bo jak ktoś ma kaprys wydać na swoje "daily" 200k jak teraz to przecież jego pieniądze ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, twinsen napisał:

Co Wy na to?

 

A ja twierdzę że możesz sobie włączyć plugshare, założyć filtr na gniazdo CCS i sam sprawdzić ile bzdur jest w cytowanym tekście. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, format napisał:

 

A ja twierdzę że możesz sobie włączyć plugshare, założyć filtr na gniazdo CCS i sam sprawdzić ile bzdur jest w cytowanym tekście. 

 

No przy drogach to dość słabo z tym, jest coś w Nowym Targu na Circle K :) Ale pewnie tekst pisany pod tezę ;] 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile jest na trasie Krakow - Wroclaw albo lepiej Korczowa - Jedrzychowice?

Przejedzie to kura czy ni uja bez zawijania do centrow?

 

To samo mozna by sprobowac zobaczyc Krakow - Gdansk, albo Krakow - Szczecin..

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minutes ago, krawiec said:

A ile jest na trasie Krakow - Wroclaw albo lepiej Korczowa - Jedrzychowice?

Przejedzie to kura czy ni uja bez zawijania do centrow?

 

To samo mozna by sprobowac zobaczyc Krakow - Gdansk, albo Krakow - Szczecin..

 

Krawiec

 

abetterrouteplanner.com

 

Swoją drogą, chciałbym poznać kierowcę Citygo IV, jadącego z Korczowej do Jędrzychowic. Takie spotkanie z ciekawym człowiekiem. ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, twinsen napisał:

https://spidersweb.pl/autoblog/podroz-samochodem-elektrycznym/

 

Wiem że Spidersweb ale może gość ma trochę racji?

 

 

Co Wy na to?

 

Problem jest historyczny :)

Boom na EV zrobił się nagle i wszystkich zaskoczył, nawet Teslę, od której się zaczęło na poważnie.

W Polsce 4 lata (tylko 4) nie było mowy o jeździe w trasę EV. (Pomijam Teslę, bo to wtedy była mega egzotyka)

Raz, że wtedy EV to był w zasadzie tylko Leaf, który robił 100 km w trasie, plus kilka innych aut ciut lepszych lub gorszych.

A stacji DC w zasadzie nie było. Pierwsze powstały w drugiej połowie 2017 roku.

Greenway jako pierwszy zaczął stawiać stacje ładowania DC, dostali hajs z EU i pojawiła się presja czasu, by stawiać.

Uzyskanie przyłącza to w polskich realiach minimum 2 lata jak dobrze pójdzie, do tego powyżej 40 kW, były opłaty rzędu 2500 zł co miesiąc!, za samo przyłącze, jako abonament. ( teraz już ustawa to zmieniła).

Dlatego stawiono gdzie się dało, by było szybko i tanio. A szybko i tanio mogło być tam, gdzie było przyłącze odpowiedniej mocy, a w polach w trasie takowych brak ;) 

Teraz obraz powoli się zmienia ale nie nadąża za wymaganiami rynku/klienta, bo wszyscy próbują traktować EV jakby już były na rynku dziesiąt lat i Panie ale tego nie ma gdzie ładować, a ja płacę - żądam!

Przypominam, że w Polsce jeszcze 4 lata temu to była egzotyka, o ostatnie 2 lata to dopiero ruch większy w temacie, a i tak w powijakach. 

Temat MOPów, to przetargi i ich zasady przeprowadzania, co też generuje problemy. Jest wymóg, że ta sama firma nie może postawić ładowarki na MOPach koło siebie w jednym kierunku. Ma być naprzemienność. A firm zainteresowanych do stawiania są 2-3 tak naprawdę. 

 

Wbrew pozorom zmieniło się już baaardzo dużo w temacie, bo już ładowarki na MOPach widać, a kolejne się procesują, inne natomiast czekają na kolejne przetargi, bo niezachowane było ABAB, a chętnych innych nie było.

A za chwile będzie nowy materiał na żal artykuły, bo stawiane są pojedyncze ładowarki i będzie przybywać problemów z dostępnością. 

 

A problem nadal jest poważny i widać to doskonale po lokalizacjach SC Tesli, których część lokalizacji jest fatalna.

 

Ionity ma dość dobre lokalizacje, tylko z sumy problemów jak powyżej, już się materializują 3 rok 😄 

Życie ;) 

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, krawiec napisał:

A ile jest na trasie Krakow - Wroclaw albo lepiej Korczowa - Jedrzychowice?

 

https://abetterrouteplanner.com?plan_uuid=299a5d07-44a4-4e6b-8221-593ac824e6a1

 

Szału nie ma, ale jakiejś tragedii też nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, krawiec napisał:

A ile jest na trasie Krakow - Wroclaw albo lepiej Korczowa - Jedrzychowice?

Przejedzie to kura czy ni uja bez zawijania do centrow?

 

To samo mozna by sprobowac zobaczyc Krakow - Gdansk, albo Krakow - Szczecin..

 

Krawiec

 

Akurat A4 i S3 są już ładnie obłożone. A1 zdaje się też nieźle, choć tam nie jeżdżę.

A, że zaraz będzie brakować to inna sprawa.

Sporo stacji na MOPach jest aktualnie na różnych etapach realizacji.

Na ten moment największa padaka to S5 Wrocław-Poznań, brak DC kompletnie po trasie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, format napisał:

 

https://abetterrouteplanner.com?plan_uuid=299a5d07-44a4-4e6b-8221-593ac824e6a1

 

Szału nie ma, ale jakiejś tragedii też nie.

Propozycja ładowania na lotnisku Balice jest dość osobliwa, bo trzeba bulic za parkowanie podczas ładowania jak za złoto.

Kto nie wie to się może grubo zdziwić…

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, krawiec napisał:

Propozycja ładowania na lotnisku Balice jest dość osobliwa, bo trzeba bulic za parkowanie podczas ładowania jak za złoto.

Kto nie wie to się może grubo zdziwić…

 

Przecież to nie zostało tu zaproponowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Az odpalilem to plugshare I faktycznje cos w tym jest.
W CZ wydaje mi sie 1-2 lata jestesmy do przodu. Nie ma autostrady zeby nie bylo CCSa co 30-50km....Tylko że filozofia autostrad jest inna, bo co 10km są stacje a MOPow brak. I dokładają te ładowarki do stacji stąd ich tyle.
W miastach CCSow jak mrówek.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka



A tu porównanie PRG do WAW....powierzchniowo/ludnościowo 1:2012736eefa346208c93a38a1d471ac8c.jpgeae04b5130bd8766d3cfc7937e872af6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kravitz napisał:


Chyba Czechy jakos wybitnie stoją co do CSS

 

Taki rzut na większa część mapy

815FA657-A219-49AD-8D4F-1896C9380A9F.png

 

W tej skali plugshare nie pokazuje wszystkich ładowarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.