Skocz do zawartości

Olej - zmiana zaleceń przez producenta


KOZODOJ

Rekomendowane odpowiedzi

2 hours ago, stig said:

To był przykład. Kolejne można znaleźć na forum np. Hondy. Dyskusja z mojej strony tyczy się stosowania olejów 0w20 i ich parametrów które dla mnie są właśnie takie jak opisałeś wspomniany wyżej portal. Producenci przecież nagle nie zapomnieli budować silników i jakby nie rygorystyczne normy to takich olejów nikt by nie lał. Nawet ASO potrafi leć inny olej niż zalecany w instrukcji. 
 

 

No dobrze, ale skoro przez 5 lat i ponad 80kkm silnik na 0w20 nie okazuje zadnych oznak zuzycia, to po co zmieniac?

Przez ostatnie 20kkm glownie po autostradach, na bagnecie ubylo jakies 1/3 stanu czyli tyle co nic. 

Te silniki w Mazdzie sa montowane od 2012r i gdyby 0w20 im szkodzil, to juz dawno bylby wysyp niezadowolonych uzytkownikow w sieci.

Z tego co wiem, to ludzie leja tez zamiennie 5w30 i gdyby taki byl u mnie od nowosci to bym kontynuowal bo lepsze jest wrogiem dobrego.

 

Poza tym, czy ktokolwiek ustalil o ile konkretnie spadnie zywotnosc silnika na 0w20 wzgledem 5w30?

To sa wszystko spekulacje bez zadnych twardych danych :ok:

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, stig napisał:

W okolicach poniedziałku 👍

To dobrze, bo w poniedziałek żona jeździ ;]

57 minut temu, Maciej__ napisał:

Chyba, ze np ten 0w20 zaczal Ci znikac w szybszym tempie, to wtedy bym rozwazyl przejscie na 5w30.

W niektórych przypadkach 5w30 znika a po przejściu na 0w20 znika niezauważalnie. 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minutes ago, Maciej__ said:

 

Ja bym lal taki olej jaki by uzywany co do tej pory i nie kombinowal, szczegolnie ze mowimy o 10+ letnim aucie  :ok:

Chyba, ze np ten 0w20 zaczal Ci znikac w szybszym tempie, to wtedy bym rozwazyl przejscie na 5w30.

Szczerze mowiac to wiekszosc tych dyskusji do niczego sensownego nie prowadzi, na kazdym z tych olejow pewnie Yaris predzej zardzewieje niz silnik padnie ;]

 

Od nowości był lany 5W-30 Toyoty. ;] W ASO. Jak ją kupiłem od znajomej to pojechałem na akcję serwisową poduszki pasażera i przy okazji wymieniłem olej - w ASO nawet nie próbowali proponować tej dwudziestki, bo 2x droższa. ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Maciej__ napisał:

 

No dobrze, ale skoro przez 5 lat i ponad 80kkm silnik na 0w20 nie okazuje zadnych oznak zuzycia, to po co zmieniac?

Przez ostatnie 20kkm glownie po autostradach, na bagnecie ubylo jakies 1/3 stanu czyli tyle co nic. 

Te silniki w Mazdzie sa montowane od 2012r i gdyby 0w20 im szkodzil, to juz dawno bylby wysyp niezadowolonych uzytkownikow w sieci.

Z tego co wiem, to ludzie leja tez zamiennie 5w30 i gdyby taki byl u mnie od nowosci to bym kontynuowal bo lepsze jest wrogiem dobrego.

 

Poza tym, czy ktokolwiek ustalil o ile konkretnie spadnie zywotnosc silnika na 0w20 wzgledem 5w30?

To sa wszystko spekulacje bez zadnych twardych danych :ok:

 

Generalnie nigdy nie kombinowałem z olejami i lałem zawsze co w instrukcji. Jednak patrząc na specyfikacje tych 0w20 to stwierdzam, że są po prostu gówniane.

Pisałem też, że skoro nowy ma taką specyfikację to co dopiero po 5-10kkm?
W kurtce od Decathlona można jeździć (ogólnie to mają dobrą relacje ceny do jakości) ale w lepszej markowej później się spocisz zwłaszcza przy dynamicznej jeździe 😁

Ja to tak widzę 👍 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Maciej__ napisał:

Poza tym, czy ktokolwiek ustalil o ile konkretnie spadnie zywotnosc silnika na 0w20 wzgledem 5w30?

To sa wszystko spekulacje bez zadnych twardych danych

 

Trzeba by pojeździć np. 10kkm na 0W20 zrobić analizę i sprawdzić ile jest metali, potem na 5W30 taki sam dystans i najlepiej te same warunki i znowu analizę zrobić. ;]

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.