Skocz do zawartości

Oświetlenie tablicy rejestracyjnej. Problem. Astra H


Gość adam_W

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

 

Problem tkwi w oświetleniu tablicy rejestracyjnej.

 

Jednego wieczora zauważyłem, że żarówka w jednej z lampek nie świeci. Zamknąłem auto, odczekałem aż sąsiednia lampka zgaśnie (wyczytałem w sieci, że na zamkniętym obwodzie nie powinno się wymieniać żaróweczek). Po włożeniu nowej żarówki - ta tylko żarzy się. Sąsiednia świeci normalnie.

 

Założyłem kolejną, nową w5w (zresztą od nowości używane były tylko w5w, żadne ledy) ale jest to samo. Posprawdzałem styki we wtyczkach, gniazdach żarówek - czysto. Psiknąłem kontaktem ale nic to nie zmieniło. Zamiana miejscami gniazd, żarówek nic nie daje. Zawsze jedna żarówka żarzy się. Druga świeci normalnie.

 

Podłączyłem op-coma, wykryło kilka błędów typu B, usunąłem je i obecnie jest czysto ale jedna z lampek jak nie świeciła normalnie, tak nie świeci.

 

Co mam zamiar zrobić?

 

Zdjąć zderzak bo pod nim jest podobno jakaś wtyczka zbiorcza tych lampek i mam zamiar jeszcze tam zajrzeć, mimo że miernik na obu wtyczkach pokazuje 12.1v w obydwu gniazdach (nawet jeśli jedną z końcówek miernika umieszczę w miejscu masy we wtyczce czy gnieździe to tez pokazuje w obydwu 12.1v, czyli ok).

 

Odnośnie 12.1v w każdej z wtyczek czy gniazd to czy może być tak, że mając 12.1v to jest słabe natężenie? Wyczytałem, że nie wolno jest mierzyć ilości A we wtyczkach/gniazdach, a wystarczy tylko czy jest 12v, a tyle mam.

 

Więc nie wiem co mogę jeszcze i jak sprawdzić bo zaczynałem podejrzewać RECa (Astra z 2006r 1.4 90KM benzyna) ale dziś dowiedziałem się od jednego elektryka, że gdyby to była wina RECa to nie świeciłyby obie lampki ponieważ ten nie rozróżnia ich lewa czy prawa.

 

Miałem ochotę zamawiać RECa i programować go op-comem ale po tym jak elektryk mówił mi że to nie REC to zgłupiałem trochę.

Sprawdzę jeszcze tak, że w gniazdo gdzie jest 12v włożę przewód i połączę z żarówką. Drugi przewód do masy nadwozia i żarówki. Wtedy wyjdzie czy masa jest problemem.

 

Jeszcze jeden pomysł jaki miałem to wziąć masę i prąd z lampki świecącej poprawnie ale czy tak można?

REC raczej nie rozróżnia lampki lewej i prawej. Chyba, że jestem w błędzie.

Edytowane przez adam_W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, adam_W napisał:

Jeszcze jeden pomysł jaki miałem to wziąć masę i prąd z lampki świecącej poprawnie ale czy tak można?

REC raczej nie rozróżnia lampki lewej i prawej. Chyba, że jestem w błędzie.

 

Nie wiem czy tak można, jeśli REC wykryje zbyt duże obciążenie na obwodzie to może odciąć zasilanie :hmm: nie wiem jak tam obwód jest zrobiony, czy wychodzą 2 przewody, a potem w zderzaku rozdzielają się na 4 to pewnie można tak zrobić, jeśli wiązka byłaby już poczwórna to raczej jeden obwód REC wyłączy.

 

może @Orochimaru podpowie :ok:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, już nikt nie musi odpowiadać.

Dziś z @analyzer64 zdjąłem zderzak. Pod nim nie ma żadnego złącza.

 

Oświetlenie naprawione.

Wtedy kupiłem na stacji kilka żarówek w5w tylko że miały na sobie nadruk którego nie szło odczytać gołym okiem, a wzrok mam bdb i szkoda, że były 24v zamiast 12v. Żarówki kupowałem nie pierwszy raz i mówiłem że poproszę 3x w5w 12v.

Po włożeniu prawidłowej oświetlenie działa jak powinno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błaha sprawa, w życiu bym nie pomyślał że tak się to skończy.

Pomiar rezystancji żarówek już wskazał, że są jakieś inne te co miałeś 24V.

 

Nic to, przynajmniej zderzak zrzucony, oczyszczona belka, potwierdzenie że nie ma kostki. 

Kostka wg catcar.info jest ale w sedanie, być może też w GTC, w każdym razie hatchback 5d nie ma żadnej kostki.

 

Dobrze, że RECa nie kupiłeś, bo stracilibyśmy tylko czas na kodowaniu.

Edytowane przez analyzer64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.